– Dlaczego dzieci tak często chorują na zapalenie ucha?
– Winna jest anatomia. Dzieci mają inaczej niż dorośli zlokalizowaną trąbkę słuchową. Jest ona wąska, szybciej ulega obrzękowi, więc np. przy katarze staje się niedrożna i stan zapalny łatwiej się przenosi z jamy gardłowej do ucha środkowego. U starszych dzieci (ok 6. roku życia) przewód słuchowy wygląda już podobnie do przewodu słuchowego dorosłej osoby. Dlatego w tym wieku dzieci, które miały wcześniej skłonność do zapaleń ucha, przestają chorować.
– Czterolatek mówi „mamusiu, boli mnie ucho”? Co robić? Wiemy przecież, że zapalenie ucha środkowego to poważna choroba, której zaniedbanie może się skończyć nawet niedosłuchem…
– Nie każdy ból ucha to zapalenie ucha środkowego. Dziecko mówi, że boli je ucho także wtedy, gdy ma stan zapalny przewodu słuchowego zewnętrznego lub wtedy, gdy ucho pobolewa przy zapaleniu migdałków.
– To po czym rozpoznać, że dziecko ma zapalenie ucha środkowego?
– W przypadku tej choroby ból ucha nie jest zwykle jedynym objawem. Gdy zapalenie ucha środkowego ma postać ostrą, chore dziecko jest zwykle rozdrażnione, niespokojne, nie ma apetytu, może też wymiotować albo mieć biegunkę. Dzieci, które nie mówią, mogą dodatkowo sygnalizować chorobę pociągając rękami za ucho albo trąć głową o poduszkę. Gdy mamy do czynienia z takimi objawami trzeba się z maluchem szybko wybrać do lekarza. Konieczne jest bowiem badanie otoskopem czyli przyrządem przy pomocy którego specjalista może obejrzeć błonę bębenkową oraz przewód słuchowy i ocenić ich stan.
Ból ucha a homeopatia
– Jakie leki pomogą przy zapaleniu ucha?
– W fazie początkowej infekcje ucha są zwykle wirusowe i można tu pomyśleć o homeopatii. Przyda się np. homeopatyczna belladona, capsicum annum lub ferrum phosphoricum. Pomocne będzie również udrożnienie nosa np. aerozolem z wody morskiej.
Jeśli natomiast infekcja trwa już kilka dni i podejrzewamy etiologię bakteryjną, należy podać antybiotyk lub nawet wykonać tzw. paracentezę, czyli nacięcie błony bębenkowej w celu ewakuacji ropy z ucha środkowego. A przy kolejnym przeziębieniu, już na samym jego początku, na wszelki wypadek dobrze jest pamiętać o homeopatycznym aviaire.
– Czy przyczyną bólu może być zapalenie ucha przewlekłe, a nie ostre?
– Tak może być, ale ból zwykle nie jest wtedy aż tak silny, jak przy ostrym zapaleniu. Przy przewlekłej infekcji bolesność może się pojawiać albo nie. Główne objawy to niedosłuch i wyciek płynu z ucha, mogą się pojawić także zawroty głowy czy nudności.
Przewlekłe zapalenie ucha to infekcja która trwa ponad 3 miesiące. Jej przyczyną może być m.in. niedoleczone ostre zapalenie ucha albo przewlekły alergiczny nieżyt nosa. W tym przypadku także sugeruję homeopatię – między innymi homeopatyczny mercurius dulcis, manganum aceticum, czy kalium muriaticum. Oczywiście homeopatia musi tu być indywidualnie dobrana przez lekarza stosującego tę metodę.
– A zapalenie ucha zewnętrznego? Jak rozpoznać, że to ono jest przyczyną bólu ucha?
To infekcja przewodu słuchowego zewnętrznego. Jej przyczyną są bakterie i grzyby. W tym przypadku powodem bólu jest silny obrzęk i wysięk w uchu zewnętrznym.
Zazwyczaj leczenie tego stanu polega na stosowaniu miejscowo kropli z antybiotykami, lekami przeciwzapalnymi i przeciwgrzybiczymi. Dolegliwość może jednak nawracać. Często się pojawia latem u maluchów, które kąpią się w jeziorze, morzu lub basenie. Szczególną skłonność mają do niej dzieci, które w ogóle często miewają stany zapalne skóry.
Warto też jednak wspomnieć o tym, że do zapaleń kanału słuchowego bardziej skłonne są te maluchy, które wielokrotnie były leczone antybiotykami. Antybiotyki wyjaławiają cały organizm, a to obniża odporność i sprzyja infekcjom grzybiczym. W takiej sytuacji pomocna jest homeopatyczna monilia albicans i kuracja probiotykami.
– Czy można jakoś takim kłopotom zapobiegać?
Ograniczyć ryzyko występowania takich dolegliwości pomoże właściwa higiena uszu. Do czyszczenia nigdy nie używamy popularnych patyczków z wacikami. Mogą one wepchnąć woskowinę w głąb kanału słuchowego i i podrażnić naskórek we wnętrzu przewodu słuchowego. Gdy przy takim obtarciu dojdzie do nadkażenia – efektem może być właśnie zapalenie ucha zewnętrznego. Uszy maluchów czyścimy więc tylko w zakresie małżowiny i wejścia do przewodu słuchowego.
Sprawdź, jak chronić dzieci przed upałem.