Strona główna Zdrowie Wrotycz – jak zrobić naturalny preparat na kleszcze? Przepis

Wrotycz – jak zrobić naturalny preparat na kleszcze? Przepis

autor: Marzena Bartoszuk Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Jak zrobić naturalny preparat odstraszający kleszcze? Podajemy przepis z wrotyczem!

Strona główna Zdrowie Wrotycz – jak zrobić naturalny preparat na kleszcze? Przepis

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) rośnie wszędzie. Od czerwca do września ma niewielkie żółte kwiaty, które intensywnie pachną. Jest uważany za roślinę leczniczą, choć stosowany doustnie, po przedawkowaniu, może być trujący – właśnie dlatego w Unii Europejskiej zakazane jest przyjmowanie preparatów w tym zielem. Jednak napar z tej rośliny może być wykorzystywany zewnętrznie, np. w preparatach stosowanych na skórę odstraszających kleszcze.

Jak zrobić naturalny repelent na kleszcze?

Wrotycz: przepis

Po zerwaniu i wysuszeniu gałązek wrotyczu (łodyg i kwiatów) trzeba je dokładnie rozdrobnić np. w mikserze. Następnie 3 łyżki proszku zalewa się  dwoma szklankami wrzątku, odstawia na pół godziny pod przykryciem i przelewa do butelki z atomizerem lub zwykłego spryskiwacza.

Jak stosować preparat na kleszcze z wrotyczem?

Preparatem spryskuje się ubrania (zwłaszcza spodnie, bo kleszcze zwykle dostają się najpierw na nogi), a można także skórę przed wyjściem do lasu czy na łąkę.

Uwaga! To działa przez 1-2 godziny, potem aplikację trzeba powtórzyć. Działkowcy i zielarze stosują wyciąg z ziela wrotyczu jako naturalny środek przeciwgrzybiczy i odstraszający insekty (a także mrówki i ślimaki), rozsypując w tym celu wysuszone i sproszkowane ziele pod roślinami ozdobnymi. Jeśli ktoś chciałby zniechęcić kleszcze do wizyty w ogrodzie, także może to zrobić w ten właśnie sposób.

Jak ochronić się przed owadami i kleszczami?

Nalewka z wrotyczu na kleszcze

Wrzuć do słoika garść ziela wrotyczu (może być świeże lub suszone), zalej gorącym alkoholem o stężeniu ok. 70 proc. (odmierz ¾ szklanki spirytusu i dopełnij wodą), tak, by płyn pokrył wszystkie rośliny. Odstaw na ok. 4 tygodnie w ciemnym miejscu, co jakiś czas potrząsając słojem. Przecedź do ciemnej butelki, trzymaj w chłodnym miejscu.

Jak stosować nalewkę z wrotyczu?

Wymieszaj nalewkę pół na pół z wodą i spryskuj ubranie przed wyjściem do lasu.

Wrotycz na kleszcze dla psa

W przypadku zwierząt lepiej unikać preparatów z wrotyczem, bo jest on trujący zarówno dla psów jak i kotów. Zawiera bowiem toksyczny tujom, który po dostaniu się do organizmu obciąża wątrobę i nerki, może być przyczyną problemów gastrycznych lub dezorientacji. Nigdy nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że zwierzę nie zliże preparatu z sierści, dlatego nie powinno się stosować ani nalewki ani naparu z tej rośliny.

Latające kleszcze – czym są strzyżaki jelenie?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły