Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) rośnie wszędzie. Od czerwca do września ma niewielkie żółte kwiaty, które intensywnie pachną. Jest uważany za roślinę leczniczą, choć stosowany doustnie, po przedawkowaniu, może być trujący – właśnie dlatego w Unii Europejskiej zakazane jest przyjmowanie preparatów w tym zielem. Jednak napar z tej rośliny może być wykorzystywany zewnętrznie, np. w preparatach stosowanych na skórę odstraszających kleszcze.
Spis treści
Jak zrobić naturalny repelent na kleszcze?
Wrotycz: przepis
Po zerwaniu i wysuszeniu gałązek wrotyczu (łodyg i kwiatów) trzeba je dokładnie rozdrobnić np. w mikserze. Następnie 3 łyżki proszku zalewa się dwoma szklankami wrzątku, odstawia na pół godziny pod przykryciem i przelewa do butelki z atomizerem lub zwykłego spryskiwacza.
Jak stosować preparat na kleszcze z wrotyczem?
Preparatem spryskuje się ubrania (zwłaszcza spodnie, bo kleszcze zwykle dostają się najpierw na nogi), a można także skórę przed wyjściem do lasu czy na łąkę.
Uwaga! To działa przez 1-2 godziny, potem aplikację trzeba powtórzyć. Działkowcy i zielarze stosują wyciąg z ziela wrotyczu jako naturalny środek przeciwgrzybiczy i odstraszający insekty (a także mrówki i ślimaki), rozsypując w tym celu wysuszone i sproszkowane ziele pod roślinami ozdobnymi. Jeśli ktoś chciałby zniechęcić kleszcze do wizyty w ogrodzie, także może to zrobić w ten właśnie sposób.
Nalewka z wrotyczu na kleszcze
Wrzuć do słoika garść ziela wrotyczu (może być świeże lub suszone), zalej gorącym alkoholem o stężeniu ok. 70 proc. (odmierz ¾ szklanki spirytusu i dopełnij wodą), tak, by płyn pokrył wszystkie rośliny. Odstaw na ok. 4 tygodnie w ciemnym miejscu, co jakiś czas potrząsając słojem. Przecedź do ciemnej butelki, trzymaj w chłodnym miejscu.
Jak stosować nalewkę z wrotyczu?
Wymieszaj nalewkę pół na pół z wodą i spryskuj ubranie przed wyjściem do lasu.
Wrotycz na kleszcze dla psa
W przypadku zwierząt lepiej unikać preparatów z wrotyczem, bo jest on trujący zarówno dla psów jak i kotów. Zawiera bowiem toksyczny tujom, który po dostaniu się do organizmu obciąża wątrobę i nerki, może być przyczyną problemów gastrycznych lub dezorientacji. Nigdy nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że zwierzę nie zliże preparatu z sierści, dlatego nie powinno się stosować ani nalewki ani naparu z tej rośliny.