Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianiePrzyprawyMięta Syrop z mięty – zastosowanie, przepisy

Syrop z mięty – zastosowanie, przepisy

autor: Portal NoZ Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Mięta to roślina znana i stosowana w medycynie naturalnej na wiele dolegliwości, m.in. związanych z układem pokarmowym. Zioło doceniamy zwłaszcza latem, gdy dodajemy jego listki do zimnych napojów. Popularnością cieszy się również syrop z mięty, który oprócz walorów smakowych wykazuje właściwości prozdrowotne. Poczuj miętę do… mięty!

Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianiePrzyprawyMięta Syrop z mięty – zastosowanie, przepisy

Pieprzowa, czekoladowa, ananasowa…

Mięta jest jednym z najbardziej znanych ziół cenionych ze względu na swe właściwości zdrowotne, jak również walory smakowe. Zioło ma charakterystyczny smak i zapach, który różni się nieco w zależności od odmiany. Najbardziej znana jest mięta pieprzowa (Mentha piperita), którą najczęściej wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym. Surowiec zielarski stanowią liście, ale też całe ziele.

Mięta pieprzowa, zwana lekarską, zawiera związki biologicznie czynne, takie jak: flawonoidy, fenolokwasy, kwas chlorogenowy, garbniki, gorycze, jak również olejki eteryczne: mentanol, estry mentanolu, menton, octan mentylu, mentofuran, felandren. Ponadto w zielu obecne są witaminy A i C oraz związki mineralne: bor, cynk, magnez, mangan, miedź, sód, żelazo.

Występują również inne odmiany mięty, np. mięta zielona, mięta wodna, mięta imbirowa, mięta polna. Ciekawy gatunek stanowi mięta czekoladowa, jak również mięta o smaku owoców, np. cytrynowa, ananasowa czy pomarańczowa.

Syrop z mięty – właściwości zdrowotne

Mięta oraz przyrządzony z niej syrop korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Warto więc mieć to zioło w domowej apteczce i włączyć je do codziennej zdrowej diety. Mięta jest przede wszystkim znanym środkiem na niestrawność i wzdęcia. Ale nie tylko. Oto lista jej zalet:

  • pobudza wydzielanie soku żołądkowego, co ułatwia trawienie  
  • wspiera pracę jelit
  • działa wiatropędnie i moczopędnie
  • wykazuje właściwości rozkurczające
  • pomaga zwalczać ból
  • łagodzi skutki stresu
  • wspiera układ oddechowy, m.in. łagodzi kaszel
  • działa antybakteryjnie, pomaga zwalczać m.in. bakterie Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa
  • pomaga zwalczać grzyby drożdżopodobne z rodzaju Candida

Syrop z mięty odświeża oddech, a herbatka z dodatkiem syropu z mięty i melisy działa uspokajająco. Ponadto zapach mięty poprawia koncentrację, a także wzmacnia pamięć krótkoterminową.

Jak zrobić syrop z mięty?

Syrop z mięty, który stanowi bazę do przyrządzania orzeźwiających napojów lub koktajli, warto mieć zawsze w lodówce czy spiżarni. Najlepiej przyrządzić go w domu, ze sprawdzonych składników. Można wykorzystać miętę z ogrodu czy też uprawy doniczkowej. Miętę zrywamy przeważnie od czerwca do sierpnia, przed kwitnieniem rośliny. Ścinamy liście lub całe ziele. Zebrany surowiec można suszyć (w temperaturze nieprzekraczającej 35 st. C) lub wykorzystywać świeże ziele.

Domowy syrop z mięty – przepisy

Syrop robi się z liści mięty lub całego ziela (łodyga i liście). Oprócz mięty potrzebna będzie woda, cukier trzcinowy i sok z cytryny lub kwasek cytrynowy. Coraz częściej do podstawowego przepisu dodaje się nowe składniki, takie jak limonka czy melisa. Z tych składników powstanie zdrowy syrop miętowy, który można przechowywać w lodówce dłuższy czas. Napój zawiera naturalne składniki odżywcze, jest gęsty, najczęściej koloru jasnozielonego.

Syrop z mięty

Składniki:

  • 20 gałązek świeżej mięty
  • 10 g kwasku cytrynowego
  • ok. 0,7 kg cukru trzcinowego nierafinowanego
  • 2 l wody

Sposób wykonania:

Miętę opłucz w zimnej wodzie, włóż do garnka. Zalej wodą z rozpuszczonym kwaskiem cytrynowym. Wszystkie składniki wymieszaj i odstaw w chłodne miejsce na ok. 24 godziny. Po tym czasie dodaj cukier, zagotuj wywar i odcedź. Gotowy syrop przelej do wyparzonych szklanych słoiczków lub butelek. Syrop można pasteryzować, żeby przechowywać go dłuższy czas. Po otwarciu słoik z syropem miętowym należy przechowywać w lodówce.

Syrop z mięty i cytryny

Składniki:

  • 10–15 gałązek świeżej mięty
  • cytryna
  • 0,5 kg cukru trzcinowego nierafinowanego
  • ok. 1,5 litra wody

Sposób wykonania:

Miętę umyj i włóż do garnka. Następnie wlej wodę, wsyp cukier i wszystko zagotuj. Wywar odstaw na godzinę, po czym odcedź syrop. Zagotuj jeszcze raz, dodaj sok z cytryny i przelej do wyparzonych butelek.

Syrop z mięty i melisy

Syrop z dodatkiem melisy warto przyrządzić nie tylko ze względu na smak, lecz także właściwości prozdrowotne. Melisa to jedno z najpopularniejszych ziół o działaniu przyspieszającym procesy trawienne oraz uspokajającym (to zasługa olejków eterycznych: kariofilenu i cytralu).

Składniki:

  • 15 gałązek mięty
  • 5–10 gałązek melisy
  • 2,5–3 l wody
  • 1 cytryna lub limonka
  • ok. 1 kg nierafinowanego cukru trzcinowego

Sposób wykonania:

Miętę i melisę umyj, osusz na ręczniku papierowym. Wodę zagotuj z cukrem i zalej syropem zioła. Cytrynę lub limonkę umyj, pokrój w plastry i włóż do wywaru. Zioła w syropie odstaw w chłodne miejsce na ok. 24 godziny. Po tym czasie przecedź płyn przez sitko, po czym przelej do butelek. Gotowy syrop z mięty i melisy przechowuj w chłodnym miejscu.

Jak pić syrop z mięty?

Syrop z mięty rozcieńcza się z wodą przeważnie w proporcji 1 : 1. Ten naturalny napój można pić przez cały rok. Latem wykorzystaj go do przyrządzenia aromatycznej lemoniady, która orzeźwi w upalne dni. Zimą zaś ciepły napój na bazie syropu miętowego poprawi humor i zadba o odporność. Aromatyczny syrop na bazie ziół można dodawać do herbaty, jak również do ciast, ciastek oraz różnych deserów. To także doskonały dodatek do drinków, np. mojito.

Źródła:

  1. Chrapek, A., Dzida, K. (2020). Skład chemiczny, warunki uprawy i właściwości lecznicze mięty pieprzowej (Mentha × piperita). W: M. Babicz, K. Kropiwiec-Domańska (red.), Wybrane zagadnienia z zakresu przemysłu spożywczego oraz zarządzania inżynierii produkcji, tom 1 (s. 16–23). Lublin: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. https://wydawnictwo.up.lublin.pl/files/wydawnictwo/2020/wybrane_zagadnienia_przem_spoz_popr_tyt.pdf
  2. Kiełyka-Dadasiewicz, A., Tarasevičienė, Ž., Kubat-Sikorska, A., Stryjecka, M. (2016). Mięta jako składnik żywności tradycyjnej w Polsce i na świecie. W: Biopotraviny, tradicne a regionalne potraviny na Slovensku a v zahranici. Zborník z medzinárodnej vedeckej konferencie. Bratysława: Vydavateľstvo EKONÓM.
  3. Senderski, M.E. (2007). Prawie wszystko o ziołach. Podkowa Leśna: Mateusz E. Senderski.
  4. Wasilewska, G. (2017). Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające. Warszawa: Wydawnictwo RM.
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły