Strona główna Inne Syrop z granatu – jakie ma właściwości i jak go używać?

Syrop z granatu – jakie ma właściwości i jak go używać?

autor: Katarzyna Koper

Ten słodki i jednocześnie lekko cierpki syrop profesjonalni kucharze wykorzystują do przygotowywania marynat, sosów i deserów. Grenadinę, bo tak nazywa się popularnie syrop z granatu, stosują również barmani jako składnik drinków. A jak ty możesz używać jej w domu? Przeczytaj!

Strona główna Inne Syrop z granatu – jakie ma właściwości i jak go używać?

Syrop z granatu jest często stosowany w kuchni tureckiej (na jego bazie Turcy przyrządzają sos narsharab) oraz izraelskiej jako marynata, dodatek do dań mięsnych, rybnych, a także deserów. W Polsce można kupić go w sklepach z orientalnymi produktami (także wysyłkowych), ale da się też w prosty sposób zrobić go samodzielnie.

Czym jest syrop z granatu?

Jest to mieszanina soku wyciśniętego z pestek granatu z cukrem, a często także z sokiem z cytryny. Pod wpływem podgrzewania cukier rozpuszcza się w soku z granatów, a nadmiar wody odparowuje. Powstaje gęsta, słodka ciecz z nutą cierpkości charakterystycznej dla owocu granatu. Cukier ma właściwości konserwujące, dzięki czemu syrop z granatu można przechowywać znacznie dłużej niż sok.

Syrop z granatu – właściwości

Syrop z granatów ma podobne właściwości co sok z tych owoców, który służy jako baza do zrobienia syropu. Niestety, zawiera także spory dodatek cukru, staje się więc znacznie bardziej kaloryczny. Nie sposób jednak odmówić mu także właściwości prozdrowotnych. Pestki granatu, z których wyciska się sok, a następnie robi z nich syrop, to przede wszystkim prawdziwa bomba antyoksydacyjna. Zawarte w granatach polifenole są skutecznymi pogromcami wolnych rodników, których nadmiar może uszkadzać DNA, prowadząc do wielu chorób, w tym nowotworów. Ponadto nadmiar wolnych rodników przyspiesza procesy starzenia.

Dlatego uważa się, że sok z granatów ma działanie przeciwstarzeniowe i antynowotworowe. To ostatnie potwierdzają nawet badania in vitro między innymi na komórkach raka piersi i raka prostaty. Potencjał antyoksydacyjny (siła oddziaływania na wolne rodniki) soku z granatów jest bardzo wysoki, wyższy niż w przypadku czerwonego wina czy zielonej herbaty. Można go porównać z aronią czy jagodą kamczacką. Oprócz polifenoli granat zawiera także witaminy: C, A, E, cynk, selen i miedź oraz potas.

Sok wyciśnięty z granatów działa hipotensyjnie (obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi) i zbyt wysoki poziom cholesterolu (frakcję LDL). Ale uwaga: takiego działania można oczekiwać tylko wtedy, gdy spożywamy go regularnie co najmniej przez kilka miesięcy. Co ciekawe, sok z granatu, podobnie jak sok z buraka, podnosi stężenie tlenku azotu we krwi. Dlatego wypity przed treningiem zwiększa wydolność organizmu w czasie wysiłku oraz przyspiesza regenerację po treningu.

Ze względu na dużą zawartość dodanego cukru syrop lepiej traktować jako dodatek smakowy do potraw, a nie codzienne źródło antyoksydantów czy witamin. Jeśli zależy nam na walorach zdrowotnych, lepiej sięgnąć po świeże owoce granatu, które dodatkowo zawierają sporo błonnika, lub po sok z granatu bez dodatku cukru.

Syrop z granatu – przeciwwskazania

Duża zawartość cukru powoduje, że syrop z granatu nie jest odpowiednim produktem dla osób z cukrzycą i stanem przedcukrzycowym. W przypadku tych osób lepszym wyborem będzie sok z granatów bez dodatku cukru, a najkorzystniejszym – całe pestki tego owocu (zawarty w nich błonnik obniża indeks glikemiczny).

Syrop z granatu, podobnie jak sok z tego owocu, ma właściwości obniżające ciśnienie tętnicze krwi, dlatego nie powinny po niego sięgać osoby, które już mają niskie ciśnienie. Ostrożnie powinni go stosować także chorzy na nadciśnienie, którzy przyjmują leki. Syrop z granatu, spożywany w dużych ilościach, może bowiem zakłócić ich działanie. Ostrożność jest wskazana również w przypadku osób, które z powodu zaburzeń lipidowych (wysoki cholesterol) przyjmują leki z grupy statyn. W soku, a więc i w syropie z granatów, podobnie jak w soku z grejpfrutów znajdują się substancje, które mogą blokować enzymy rozkładające cholesterol.

Ostrożność powinny zachować także osoby zażywające leki obniżające zbyt wysoką krzepliwość krwi, np. warfarynę. Syrop z granatu (szczególnie zażywany w dużych ilościach) może wpłynąć na ich działanie. Dla osób z zaburzeniami pracy nerek problemem może okazać się natomiast wysoka zawartość potasu w soku z granatu. Dlatego chorzy z tymi schorzeniami powinni stosować sok z granatu okazjonalnie i w niewielkich ilościach.

Syrop z granatu – przepis

Składniki:

  • 2 szklanki soku z granatów (najlepiej świeżo wyciśniętego)
  • 1 szklanka cukru
  • 1 łyżka soku z cytryny

Wykonanie:

Sok z granatu wlej do małego garnka, dodaj cukier. Podgrzewaj na małym ogniu aż do całkowitego rozpuszczenia cukru i uzyskania konsystencji syropu. Następnie zdejmij garnek z syropem z palnika i ostudź. Do chłodnego płynu dodaj sok z cytryny. Przelej do szklanej butelki i przechowuj w lodówce.

Jak wykorzystać syrop z granatu – przepisy

Sos granatowy

Znakomity dodatek do sera oraz mięs lub ryb.

Składniki:

  • 1/2 szklanki syropu z granatów
  • 50 ml czerwonego wytrawnego wina
  • 2 ząbki czosnku
  • kilka nasion kolendry

Wykonanie:

Składniki umieść w rondelku. Podgrzewaj na małym ogniu, mieszając, aż rozcieńczony przez wino syrop odzyska gęstą konsystencję. Następnie przecedź przez sitko.

Łosoś w sosie z granatów

Składniki:

  • 300 g filetu z łososia (2 kawałki)
  • 100 ml syropu z granatów
  • 2 łyżki octu i oliwy z oliwek
  • 1 ząbek czosnku
  • sól

Wykonanie:

Filet z łososia umyj i osusz papierowym ręcznikiem. Syrop granatowy wymieszaj z oliwą z oliwek i octem winnym oraz rozgniecionym ząbkiem czosnku i solą. Polej filety z łososia marynatą i odstaw na co najmniej 30 minut. Umieść zamarynowaną rybę w żaroodpornym naczyniu z pokrywą (lub w rękawie do pieczenia). Rozgrzej piekarnik do 200 st. Celsjusza i piecz 20 minut. Podawaj bezpośrednio po wyjęciu z pieca z ryżem i zieloną sałatą.

Tequila Sunrise (drink z alkoholem)

Składniki:

  • 40 ml tequili
  • 100 ml soku pomarańczowego
  • 10 ml grenadiny
  • kruszony lód

Przygotowanie:

Wysoką szklankę napełnij pokruszonym lodem. W shakerze wymieszaj (energicznie potrząsając) tequilę i sok pomarańczowy. Przelej do szklanki z lodem. Na koniec wlej grenadinę. Udekoruj np. plastrem pomarańczy.

Źródła:

  1. Weiss, C. (2021). Mayo Clinic Q and A: Drug interactions with foods and drinks. Pobrane z: LINK
  2. Mayo Clinic. (2022). Slide show: Add antioxidants to your diet. Pobrane z: LINK
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie