Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianie Przepisy na kolorową Wielkanoc

Przepisy na kolorową Wielkanoc

autor: Agnieszka Żelazko Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Święta wielkanocne zwiastują nowy początek. Przyroda budzi się do życia, kwiaty i drzewa zaczynają wypuszczać pierwsze pędy, dni są dłuższe, a my cieszymy się słońcem. Na wielkanocnych stołach pojawiają się zazwyczaj: tradycyjny żurek, biała kiełbasa, sałatka jarzynowa z majonezem, wędliny i przeróżne mięsa. A może tym razem warto postawić na kolorowe święta? Pełne odżywczych składników i witamin poprawiających kondycję organizmu i dodające mu energii? Oto garść wiosennych i barwnych inspiracji.

Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianie Przepisy na kolorową Wielkanoc

Kolorowe pisanki wielkanocne przygotowane z razowego pieczywa, przeróżnych past warzywnych, z dodatkiem groszku, solonego żółtka, świeżych ziół i innych frykasów? A może pyszny krem jajeczny z chrzanem i oliwą szczypiorkową lub mięso mielone z kolorową wkładką i jajkiem niespodzianką w środku? Do tego przeróżne sałatki, domowy majonez i kolorowe jaja w ziołowych czapeczkach. Zapraszamy na zdrową i pożywną ucztę, którą można „jeść również oczami”. Kolory zachwycą gości, a odpowiednie składniki dostarczą witamin i minerałów.

Wielkanoc bez glutenu

Przepisy na Wielkanoc

1. Kolorowe jajka w ziołowych czapeczkach

Skorupkę jajek można farbować, ale obrane jajka również! Wystarczy włożyć je do soku z buraków lub wywaru z łupin cebuli. Pierwszy z nich zabarwi jaja na piękny różowy kolor, drugi na pomarańczowo. Górną część jajka wystarczy posmarować oliwą, a następnie obsypać grubo mieloną solą i ulubionymi ziołami.

Sok z buraka jest bardzo zdrowy, ale wywar z łupin cebuli również, więc nie warto ich wylewać, lecz wypić lub dodać do zupy. W łupinach cebuli znajduje się m.in. kwercetyna, która jest silnym przeciwutleniaczem, ma działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i przeciwalergiczne. Łupiny są też bogatym źródłem potasu, wapnia, żelaza i fosforu.

Składniki:

  • 8 jajek
  • Szklanka soku z buraków
  • Garść łupin z cebuli
  • 1 łyżka oliwy
  • Gruboziarnista sól
  • Ulubione zioła (np. tymianek, majeranek, zielona czubryca)
  • Kiełki lub szczypior (opcjonalnie)
Kolorowe jajka w ziołowych czapeczkach - przepisy na Wielkanoc Agnieszki Żelazko.

Fot. Agnieszka Żelazko

Przygotowanie:

Jajka ugotuj na miękko lub twardo (tak jak lubisz). Możesz obrać je całe lub do połowy. Część z nich włóż do soku z buraków. Część do wywaru z łupin cebuli. Aby go przygotować wystarczy do 0,7 l wody włożyć garść łupin z cebuli, a następnie gotować ok. 30-40 minut, aż do uzyskania pięknego pomarańczowego koloru.

Jajka mocz w naturalnych barwnikach ok. 10 minut. Po wyjęciu wysmaruj górną część jajek oliwą, a następnie obsyp solą i ulubionymi ziołami. Możesz wykorzystać świeże zioła lub suszone. Udekoruj je tymiankiem, kiełkami lub szczypiorkiem.

Wegańska Wielkanoc, czyli wegańskie przepisy na święta

2. Kolorowe pisanki z pastami warzywnymi

Te oryginalne pisanki można przygotować wycinając odpowiedni kształt z kromki razowego pieczywa, a następnie posmarować go serkiem lub dowolną pastą np. z awokado albo marchewki zmiksowanej z suszonymi pomidorkami. Następnie udekorować kawałkami papryki, kiełków, ziół oraz przepysznym solonym żółtkiem, które na wielkanocnych stołach robi furorę, a jest proste w przygotowaniu.

Składniki:

  • 6 kromek chleba razowego (o takiej wielkości, by można było wyciąć kształt jaja)
  • 2-3 łyżki białego serka typu Almette
  • 1 łyżka jogurtu
  • 1 jajko
  • Odrobina kiełków lucerny lub innych
  • 2 łyżki ugotowanego zielonego groszku (może być mrożony)
  • Kawałek czerwonej papryki (pasek ok. 2 cm)
  • Przeróżne zioła do dekoracji (np. lubczyk, czubryca)
  • Pieprz i sól do smaku
Kolorowe pisanki z pastami warzywnymi - przepisy na święta wielkanocne Agnieszki Żelazko.

Fot. Agnieszka Żelazko

Przygotowanie:

Z pieczywa wytnij kształty przypominające jajko. W jednej miseczce rozrób biały serek z jogurtem. Jeśli chcesz dodaj ulubione zioła i odrobinę szczypiorku. Dopraw do smaku solą i pieprzem. W drugiej miseczce rozgnieć widelcem obrane awokado, dopraw do smaku solą, pieprzem i ulubionymi ziołami. Paprykę pokrój w drobną kosteczkę.

Jajko ugotuj na półmiękko (tak by żółtko nie było płynne, ale nie było też całkiem ścięte). Ja, aby uzyskać żółtko o takiej konsystencji wkładam jajka do zimnej wody, czekam aż się zagotują, a następnie odliczam od chwili zagotowania dokładnie 40-45 sekund). Po ugotowaniu jajo obierz, białko pokrój w kawałki i różne kształty, które posłużą Ci do dekoracji. Żółtko wyciągnij delikatnie, pokrusz go na papier śniadaniowy, rozdrobnij palcami, by uzyskać grudki, posól, a następnie odstaw do lodówki na 30 minut.

Część „chlebowych” pisanek posmaruj awokado, drugą część serkiem, a następnie udekoruj ugotowanym groszkiem, papryką, ziołami i solonym żółtkiem.

Wielkanocne przepisy bez laktozy

3. Krem jajeczny z chrzanem i oliwą szczypiorkową

Bazą tej zupy jest bulion warzywny w towarzystwie ziemniaków, ugotowanych jajek i chrzanu. Ten krem może być wielkanocną alternatywą dla osób, które nie tolerują glutenu i tradycyjny żurek im nie służy. Całość warto podać z przepyszną oliwą szczypiorkową, udekorować solonym żółtkiem i ziołami.

Osłabiony po zimie organizm podziękuje nam zwłaszcza za chrzan, który ma mnóstwo właściwości leczniczych i wzmacniających. Pomaga w leczeniu zatok, migren, poprawia trawienie i jest świetny na bóle reumatyczne (oraz wszelkie bóle kręgosłupa).

Składniki:

  • 1 l bulionu warzywnego
  • 3-4 ugotowane ziemniaki
  • 2 ugotowane na miękko jajka
  • 1 łyżka startego chrzanu (lub więcej)
  • 5 łyżek oliwy
  • 2 garści świeżego szczypiorku
  • Sól i pieprz do smaku
  • Zioła i kwiaty do dekoracji
Krem jajeczny z chrzanem i oliwą szczypiorkową - przepisy wielkanocne Agnieszki Żelazko.

Fot. Agnieszka Żelazko

Przygotowanie:

Bulion, ziemniaki bez skórki, jajka, chrzan i 1 łyżkę oliwy oraz 1 łyżkę szczypiorku zmiksuj na gładką masę doprawiając do smaku solą i pieprzem. Podgrzej i przełóż do miseczek. Resztę szczypiorku zmiksuj z oliwą, dodaj odrobinę soli i pieprzu, a następnie dodaj do zupy. Udekoruj całość świeżymi ziołami i solonym żółtkiem (przepis na żółtko znajdziesz powyżej).

4. Pulpeciki z kolorową wkładką i jajkiem niespodzianką

Te pulpety nie są najłatwiejsze do wykonania, ponieważ trudno włożyć do środka mięsa szpinak, marchewkę i jajko, zwłaszcza, gdy jest to mięso mielone. Efekt jest jednak niezły, więc może warto spróbować?

W środku medalionu znajdziemy m.in. suszone pomidorki i szpinak przysmażony z czosnkiem. Sam czosnek jest świetnie znany jako naturalny antybiotyk, który hamuje rozwój bakterii i pomaga zwalczać infekcje. Szpinak nie ustępuje mu pod względem walorów odżywczych. Jest bogaty m.in. w przeciwutleniacze, witaminę C i beta-karoten. Zawiera również potas, żelazo i kwas foliowy.

Składniki:

  • 60 dag mięsa mielonego (wieprzowego lub drobiowego)
  • 2 garści świeżego szpinaku (może być baby)
  • 4 ząbki czosnku
  • 1 marchewka
  • 2-3 suszone pomidorki (z oliwy)
  • 2 łyżki masła
  • 2 jajka
  • Sól, pieprz do smaku
  • 1 łyżeczka czerwonej papryki w proszku (łagodnej)
Pulpeciki z kolorową wkładką i jajkiem niespodzianką - przepisy na Wielkanoc Agnieszki Żelazko.

Fot. Agnieszka Żelazko

Przygotowanie:

2 ząbki czosnku pokrój i podsmaż na 1 łyżce masła. Możesz dodać odrobinę oliwy, by masło nie przypalało się. Dorzuć szpinak i smaż aż będzie miękki. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Marchewkę ugotuj w lekko osolonej wodzie. Obierz dopiero po odcedzeniu. Zmiksuj ją delikatnie razem z suszonymi pomidorkami, tak żeby zostały większe kawałki marchewki i pomidorków.

Do mięsa mielonego dodaj jajko, 2 ząbki czosnku przepuszczone przez praskę, sól, pieprz, paprykę w proszku, a następnie wyrabiaj ręką aż zacznie się kleić. Jajka ugotuj na twardo.

Ułóż dłoń w kształt łódeczki (jakbyś chciała złapać trochę wody z kranu), wypełnij ją mięsem mielonym, w środku uformuj dziurkę, włóż do niej trochę marchewki i trochę szpinaku. Na górze połóż ugotowane i obrane jajko. Obłóż go od góry kolejną porcją szpinaku i marchewki.

Stopniowo, nabierając po trochu mielonego mięsa zaklej całkiem górę formując dużego, okrągłego pulpeta. Następnie przygotuj drugiego, identycznego pulpeta, z drugim ugotowanym jajkiem w środku.

Jeśli zostało ci trochę mięsa dodaj go, zwiększając obwód pulpetów. Obsyp je na zewnątrz ziołami lub sproszkowaną papryką, a następnie wstaw do naczynia żaroodpornego, podlej odrobinę bulionem lub wodą (ok. 1,5 cm) i zapiekaj w temp. 160 st. przez ok. 40 min. Przestudź odrobinę zanim zaczniesz kroić mięso na plastry, by się nie rozpadało.

Wielkanocne desery dla dzieci

5. Domowy, lekki i błyskawiczny majonez z chrzanem lub groszkiem

Tradycyjny majonez robi się zazwyczaj z surowego jajka (lub żółtka), musztardy, cytryny i dużej ilości oleju, przez co jest tłusty i ciężkostrawny. Ja polecam błyskawiczną wersję z ugotowanego na miękko jajka, niewielkiej ilości oliwy i odrobiny przypraw. Taki majonez jest gotowy w minutę, smakuje wyśmienicie i nie jest tak ciężkostrawny jak tradycyjna wersja. Można dodać do niego odrobinę chrzanu lub przygotować wersję z zielonym groszkiem.

Składniki:

  • 2 ugotowane na miękko jaja
  • 2-3 łyżki oliwy
  • 1 łyżka przegotowanej wody
  • Opcjonalnie pół łyżeczki chrzanu lub 1 łyżka ugotowanego groszku
  • Sól i pieprz do smaku
Domowy, lekki i błyskawiczny majonez z chrzanem lub groszkiem - przepisy wielkanocne Agnieszki Żelazko.

Fot. Agnieszka Żelazko

Przygotowanie:

Jajka ugotuj na miękko (to warunek konieczny, by ten majonez wyszedł). Obierz i przełóż do blendera. Dodaj oliwę i wodę. Możesz dodać kropelkę cytryny choć to nie jest konieczne. Dopraw do smaku solą i pieprzem, a następnie zmiksuj na gładką masę, aż uzyskasz puszystą konsystencję majonezu.

Jeśli potrzebujesz rzadszej wersji (np. do sałatki jarzynowej) dodaj jeszcze odrobinę wody lub oliwy. Możesz przygotować też dwie wersje smakowe: z chrzanem, groszkiem lub szczypiorkiem. W zależności od wybranego smaku dodaj chrzan, groszek lub szczypior i dokładnie zmiksuj. Smacznego!

Jajka przepiórcze – przepisy na wiosenne dania

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły