Pożar lasu – jak się zachować?

Latem często słyszymy komunikaty o zagrożeniu pożarowym lasów. Warto wiedzieć, jak zachować się, by nie stwarzać niebezpieczeństwa, a także co robić, gdy zauważymy ogień w lesie.
Pożar lasu - jak się zachować?

W Polsce co roku zdarza się około 10 tysięcy pożarów lasów. Zdecydowanie najczęściej w miesiącach letnich, gdy w okresie upałów i suszy wilgotność ściółki leśnej spada nawet poniżej 20 procent. Gdy zauważymy ogień, liczy się dosłownie każda minuta. Naprawdę nie ma wówczas czasu na szukanie informacji w internecie i wpisywanie w wyszukiwarkę hasła „pożar lasu –  co robić”! Dlatego warto poznać zasady zachowania się w takiej sytuacji, by od razu móc reagować prawidłowo. Od tego zależy nasze zdrowie a nawet i życie, ale czasem możemy również mieć wpływ także na to, jak duży (lub mały) obszar zostanie objęty kataklizmem.

Pożar w lesie – gasić czy uciekać? Oto jest pytanie!

Najważniejsze jest bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Dlatego, gdy zauważymy ogień należy bardzo szybko ocenić, czy jest jakakolwiek szansa na jego samodzielne ugaszenie, czy też najlepszym wyjściem jest jak najszybsza ucieczka i jedynie powiadomienie odpowiednich służb. Jeśli widzimy, że płonie jakiś niewielki fragment ściółki (np. wokół rozpalonego niefrasobliwie ogniska) a ogień dopiero zaczyna się mocniej rozpalać, można podjąć próbę jego ugaszenia. Najważniejsze w takim momencie jest odcięcie dopływu tlenu i można to zrobić za pomocą koca, kurtki czy grubych gałęzi – należy je narzucić na to miejsce, żeby zdusić pożar.

Pożar lasu - co robić?

Pamiętajmy jednak, by nie robić tego zbyt energicznie, gdyż wówczas ogień dostanie silny strumień powietrza i może się nagle rozprzestrzenić. Warto także przysypać żar piachem czy ziemią – to skuteczny sposób i stosunkowo łatwo dostępny w lesie. Jeśli obszar jest zbyt duży, by zdusić płomień w zarodku, a tli się jedynie ściółka leśna, można rozważyć odsłonięcie wokół tego miejsca  20-30 cm pasa ziemi (jeśli jest grupa kilku osób można to zrobić dość szybko) po to, aby ogień napotkawszy tę przeszkodę nie miał jak się rozprzestrzenić. Oczywiście, nawet jeśli uda nam się zażegnać niebezpieczeństwo, należy o tym zdarzeniu powiadomić straż pożarną (patrz ramka Wezwanie pomocy).

Pali się!

Jeśli zaskoczy nas pożar, który jest już na tyle duży, że nie ma szans na jego samodzielne powstrzymanie, nie należy uciekać w panice, gdzie nam przyjdzie do głowy, tylko poświęcić kilkanaście sekund na ocenę sytuacji. Najważniejszy jest kierunek wiatru – zawsze uciekajmy w przeciwną stronę, niż wieje! Pamiętajmy, że ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko! Gdy pali się ściółka leśna może to być 1–5 metrów na minutę (zawsze w stronę, w którą wieje), ale w przypadku pożaru tzw. całkowitego, kiedy płoną gałęzie drzew i ich korony, prędkość rozprzestrzeniania się ognia może wynosić nawet 4–400 metrów na minutę i to w różnych kierunkach! Najlepiej uciekać w stronę krańca lasu lub zbiornika wodnego (rzeki czy jeziora), a jeśli dzieje się to w górach, zawsze w kierunku doliny (im wyżej, tym więcej dymu i wyższa temperatura). Gdy znajdziemy się w bezpiecznym miejscu natychmiast należy powiadomić straż pożarną.

 

Pożar lasu - jak zachować środki ostrożności w lesie?

Wezwanie pomocy

  1. Zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub do Straży Pożarnej 998.
  2. Podaj swoje dane: imię i nazwisko oraz numer telefonu, z którego dzwonisz.
  3. Postaraj się jak najdokładniej określić położenie zagrożonego miejsca:
  • jeśli jest to duży las, często znajdują się w nim słupki z numerami (trzeba je podać),
  • Jeżeli masz zasięg internetu odczytaj swoją pozycję z GPS,
  • Gdy las znajduje się w pobliżu drogi, podaj nazwy miejscowości, między którymi jesteś oraz numer drogi i jej kilometr (odczytany ze słupka).
  1. Odpowiedz na wszystkie zadawane przez dyspozytora pytania i rozłącz się dopiero wówczas, gdy dostaniesz potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia.
  2. Telefon miej w zasięgu wzroku, bo może się zdarzyć, że służby ratunkowe będą potrzebować jeszcze dodatkowych informacji.

Dowiedz się, jak pomóc osobie z udarem mózgu.

Przeciwpożarowe zasady zachowania się w lesie

W Polsce wstęp do lasów jest wolny i każdy może korzystać ze spacerów czy zbierać runo leśne (grzyby, jagody, maliny itp.). Wyjątkiem są sytuacje, gdy zostaje wprowadzony jakiś stopień zagrożenia pożarowego (najwyższy, czyli 3. oznacza całkowity zakaz wstępu i rozpalania ognisk nawet w miejscach do tego przeznaczonych). Taki zakaz wprowadza nadleśniczy, jeżeli przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki leśnej mierzona o godz. 9.00 rano jest niższa od 10%. Informacje o aktualnym zagrożeniu pożarowym lasu oraz wykaz obowiązujących zakazów wstępu do lasu można sprawdzić pod adresem http://www.lasy.gov.pl/informacje/zagrozenie-pozarowe, a w terminie od 1 kwietnia do 30 września http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/.

Pożar w lesie - jak się zachować?

W pozostałych dniach, kiedy nie obowiązują żadne zakazy warto korzystać z leśnych przyjemności, jednak zawsze trzeba pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad. Nie wolno używać ognia otwartego (palić ognisk, rozpalać grilla) poza wyznaczonymi do tego miejscami. Jeśli takich nie ma, trzeba odsunąć się na odległość minimum 100 metrów od granicy lasu. Nie powinno się wjeżdżać autem do lasu (zwłaszcza w okresie letnim) a biwakować wolno wyłącznie w miejscach specjalnie oznaczonych. Zawsze trzeba czytać to, co znajduje się na tablicach umieszczonych przy dróżkach – są tam informacje na temat możliwych zagrożeń.

16.09.2019
„Hipoalergiczny”, „bez parabenów”, „organiczny” – takie deklaracje, które producenci podawali na opakowaniach kosmetyków były do tej pory nadużywane. Koniec z tym! Jesteśmy świadkami kosmetycznej rewolucji w regulacjach prawnych. W życie weszły nowe przepisy normujące pracę koncernów oraz mniejszych przedsiębiorstw kosmetycznych. Co to oznacza dla konsumentów? W praktyce wiele się zmieni. Robiąc zakupy warto mieć oczy […]
09.09.2019
Naukowcy potwierdzają, że na całym świecie około 10 procent wyprodukowanego plastiku trafia do wszechoceanu. A do 2050 roku może się tam znajdować więcej takich odpadów niż ryb! Przy czym aż połowa to produkty jednorazowego użytku. Mówimy STOP!
07.08.2019
Pamiętacie głośną sprawę obrony stada wolnych krów z Deszczna przed wyrokiem śmierci na jesieni zeszłego roku? Wydawało się, że miała szczęśliwy finał – krowom darowano życie. Tymczasem okazuje się, że ma ona swój ciąg dalszy. Ekolodzy nadal toczą batalię o „polskie bizony”. Jako redakcja Naturalnie o Zdrowiu jesteśmy ogromnie poruszeni apelem młodych ludzi broniących praw […]
06.06.2019
Wygląda skromnie, dziwnie pachnie i żyje własnym życiem. Dosłownie. Udowodniono, że zakwas jest siedliskiem wielu kultur drobnoustrojów, które wzajemnie ze sobą współpracują i się chronią. Michał Kuźmiński, dziennikarz, wieloletni szef działu Nauka Tygodnika Powszechnego, zastępca redaktora naczelnego, pisarz, autor książki Nauka w kuchni, Wyd. Znak, w której poświęca zakwasowi cały rozdział, opowiada o swoich zmaganiach […]
31.01.2018
Gardło to pierwszy posterunek organizmu, bariera, która bierze na siebie atak wirusów, bakterii, alergenów i innych szkodliwych drobnoustrojów. Dlatego tak często dopadają nas infekcje gardła. Jak szybko i skutecznie je leczyć? Poznaj naturalne sposoby na ból gardła.
04.05.2019
Mimo, iż zajście w ciążę po 40. roku życia jest znacznie trudniejsze niż w młodszym wieku, tobie właśnie się to udało! Teraz więc, niezależnie od tego, czy to twoja pierwsza, czy kolejna ciąża, powinnaś dołożyć wszelkich starań, aby przebiegła ona bez komplikacji, a dziecko prawidłowo się rozwijało. Jest to jak najbardziej możliwe pod warunkiem, że […]