Nazywany „czarnym złotem” dawniej był wyznacznikiem statusu i bogactwa, walutą, lekiem i wyrafinowanym dodatkiem do dań. O jego cudownych właściwościach krążyły legendy, i nie było w nich grama przesady. Dlaczego warto sięgać częściej po oryginalny ocet balsamiczny?
Izabela Nowakowska-Teofilak

Dziennikarka
Absolwentka Wydziału polonistyki UW. Po studiach trafiła do nieistniejącej już redakcji Cosmopolitan, a następnie przez 10 lat była związana z magazynem Twój Styl. Obecnie jako freelancerka współpracuje z portalem naturalnieozdrowiu.pl, a także magazynami Zwierciadło i Sens. Pisze teksty psychologiczne, poruszające tematykę praw kobiet i ochrony przyrody, przeprowadza wywiady z pisarzami i artystami.
Izabela Nowakowska-Teofilak
-
-
Kojarzy się z weteranami wojen i pracownikami służb ratowniczych, którzy na co dzień muszą funkcjonować w skrajnie trudnych warunkach bądź są świadkami traumatycznych wydarzeń. Ale prawda jest taka, że czasem jedno doświadczenie może odmienić życie i zasiać w człowieku paniczny lęk przed światem. Syndrom stresu pourazowego może wystąpić u każdego, bez względu na wiek, płeć, wykształcenie czy zawód. Jakie są jego objawy? Jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy po traumatycznym przeżyciu?
-
Każdy, kto choć raz był na imprezie tanecznej, wie, że na parkiecie można zmęczyć się bardziej niż na sali fitness. Tylko czy takie spontaniczne podrygiwanie w rytm muzyki może zastąpić profesjonalne ćwiczenia? Otóż taniec sam w sobie jest już doskonałym treningiem cardio, w dodatku dostępnym dla każdego, niezależnie od poziomu sprawności – i jakim przyjemnym! Wystarczy tylko znaleźć swój styl.
-
Czy ocet jabłkowy ułatwia odchudzanie? Jak stosować go bezpiecznie?
autor: Izabela Nowakowska-TeofilakPicie octu jabłkowego stało się modne, od kiedy do jego spożywania zaczęło przyznawać się coraz więcej gwiazd, m.in. Jennifer Aniston, Katy Perry, Scarlett Johansson czy Victoria Beckham. Czy ocet jabłkowy rzeczywiście odchudza? Jak działa na organizm? Sprawdzamy.
-
Podręczna ziołowa apteczka, czyli jakie rośliny lecznicze można znaleźć na łące i w lesie
autor: Izabela Nowakowska-TeofilakWędrując z plecakiem, staramy się ograniczyć jego ciężar do minimum, zabieramy więc ze sobą tylko niezbędne rzeczy. Co jednak, jeśli po drodze przydarzy nam się wypadek lub nieprzyjemna przypadłość, a w apteczce podróżnej zabraknie potrzebnych środków? Na szczęście w lasach i na łąkach w całej Europie możemy znaleźć lecznicze zioła. Jak i w czym mogą nam pomóc? Opowiada Hanna Łoboda, zielarka, fitoterapeutka, hortiterapeutka i edukatorka przyrody.
-
Nieprzyjemne pieczenie i kłucie podczas oddawania moczu potrafi zepsuć najwspanialszy urlop. Mowa oczywiście o objawach infekcji dróg moczowych, które niestety często dopadają nas właśnie podczas wymarzonych wakacji. Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza moczowego? Co robić, by jak najszybciej pozbyć się problemu i znów cieszyć się wypoczynkiem? Pytamy ginekolożkę dr Annę Nieć z krakowskiej kliniki Intima Clinic.
-
Jak zaakceptować i pokochać swoje ciało – rozmowa z fotografką Natalią Miedziak-Skonieczną
autor: Izabela Nowakowska-TeofilakW swoim cyklu Ciałobrazy w niezwykle czuły sposób pokazuje piękno nagich ciał wkomponowanych w przyrodę, ale w rozmowie z nami fotografka Natalia Miedziak-Skonieczna przyznaje, że jej osobista relacja z cielesnością wcale nie jest łatwa. Akceptacja siebie to proces, który nigdy się nie kończy, ważne jednak, by każdego dnia zadawać sobie właściwe pytania, wsłuchiwać się w siebie i przywoływać do tu i teraz, czyli do ciała. Pytanie, jak to robić?
-
Jak uważność i współczucie mogą wspierać relację? Rozmowa z psycholożką dr. Julią E. Wahl, autorką książki „Kochać (się) mądrze”
autor: Izabela Nowakowska-TeofilakChoć mówimy, że miłość jest najważniejsza, paradoksalnie to właśnie z nią mamy największe problemy. Dlatego psycholożka dr Julia E. Wahl postanowiła przyjrzeć się miłości z różnych perspektyw i w rozmaitych kontekstach, a przede wszystkim z uważnością i współczuciem, które jej zdaniem są głównymi budulcami każdej relacji.
-
Ciąża to czas, w którym bardziej niż kiedykolwiek zwracamy uwagę na to, jak żyjemy i co jemy. Na temat odżywiania się w tym okresie wciąż pokutuje wiele mitów i utartych przekonań. Wśród składników niewskazanych wymieniana jest m.in. znana ze swych prozdrowotnych właściwości kurkuma. Dlaczego? Czy można jeść kurkumę w ciąży? Pytamy ekspertkę, ginekolożkę dr n. med. Preeti Agrawal.
-
Czy nasze ciało naprawdę potrzebuje detoksu? Jak przeprowadzić go bezpiecznie?
autor: Izabela Nowakowska-TeofilakBrigid Delaney, australijska prawniczka, dziennikarka i autorka książki Wellmania, na podstawie której niedawno powstał serial Netflixa, na własnym ciele przetestowała najmodniejsze sposoby na osiągnięcie szczupłej sylwetki, zdrowia i wewnętrznego spokoju. Jednym z nich był drastyczny, 101-dniowy detoks organizmu, czyli – mówiąc wprost – głodówka, którą w książce wspomina jako najbardziej traumatyczne doświadczenie. Czy to poświęcenie było warte efektu? Co jej dało? I przede wszystkim, czy takie oczyszczanie organizmu jest bezpieczne?