Strona główna ZdrowieLeczenie bóluLeczenie bólu głowy Magnez pomaga zmniejszyć ból migrenowy

Magnez pomaga zmniejszyć ból migrenowy

autor: Marzena Bartoszuk Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Jeśli spróbowałaś już wszystkiego, a twoja migrena uparcie powraca, być może warto sięgnąć po magnez. Wielu osobom przynosi on znaczną ulgę, a ból migrenowy jest zdecydowanie mniejszy.

Strona główna ZdrowieLeczenie bóluLeczenie bólu głowy Magnez pomaga zmniejszyć ból migrenowy

Magnez na migrenę

Do tej pory nie wyjaśniono w pełni mechanizmu powstawania migreny. Naukowcy szukając przyczyn tej choroby wysunęli hipotezę, że oprócz wrodzonych predyspozycji, odpowiedzialny może być także niedobór magnezu w organizmie. I okazało się, że ta teoria znalazła potwierdzenie w licznych badaniach.

Wynika z nich, że suplementacja tego składnika zmniejsza częstotliwość napadów migreny oraz łagodzi ból migrenowy głowy (1). Są to nie tylko subiektywne odczucia, takie jak niższe wartości zaznaczane przez badanych na Skali Bólu (Total Pain Index), ale również obiektywne testy, w których wykazano m.in. poprawę przepływu krwi w korze mózgowej.

Magnez zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia

Jaka dawka magnezu może zapobiec migrenie?

Zalecaną dawką dobową dla osób dorosłych jest 400 mg magnezu w postaci tlenku, chelatu lub innego preparatu o powolnym uwalnianiu, ale jeśli ktoś ma niedobór tego składnika potwierdzony badaniami, dawkę można zwiększyć. Osoby o wrażliwym żołądku powinny jednak dochodzić do tej ilości stopniowo, ponieważ magnez może mieć działanie przeczyszczające. Niezależnie od suplementacji warto oczywiście włączyć do codziennej diety pyszne produkty zawierające ten makroelement, takie jak:

  • ciemnozielone warzywa
  • orzechy
  • gorzką czekoladę
  • kaszę gryczaną

Źródło:

  1. www.ptnd.pl
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły