Magnez pomaga zmniejszyć ból migrenowy

Jeśli spróbowałaś już wszystkiego, a twoja migrena uparcie powraca, być może warto sięgnąć po magnez. Wielu osobom przynosi on znaczną ulgę, a ból migrenowy jest zdecydowanie mniejszy.
Magnez pomaga zmniejszyć ból migrenowy. Migrena - jak sobie pomóc?

Do tej pory nie wyjaśniono w pełni mechanizmu powstawania migreny. Naukowcy szukając przyczyn tej choroby wysunęli hipotezę, że oprócz wrodzonych predyspozycji, odpowiedzialny może być także niedobór magnezu w organizmie. I okazało się, że ta teoria  znalazła potwierdzenie w licznych badaniach. Wynika z nich, że suplementacja tego składnika zmniejsza częstotliwość napadów migreny oraz łagodzi ból migrenowy głowy (1). Są to nie tylko subiektywne odczucia, takie jak niższe wartości zaznaczane przez badanych na Skali Bólu (Total Pain Index), ale również obiektywne testy, w których wykazano m.in. poprawę przepływu krwi w korze mózgowej.

Zalecaną dawką dobową dla osób dorosłych jest 400 mg magnezu w postaci tlenku, chelatu lub innego preparatu o powolnym uwalnianiu, ale jeśli ktoś ma niedobór tego składnika potwierdzony badaniami, dawkę można zwiększyć. Osoby o wrażliwym żołądku powinny jednak dochodzić do tej ilości stopniowo, ponieważ magnez może mieć działanie przeczyszczające. Niezależnie od suplementacji warto oczywiście włączyć do codziennej diety pyszne produkty zawierające ten makroelement, takie jak: ciemnozielone warzywa, orzechy, gorzką czekoladę czy kaszę gryczaną.

Magnez zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia.

Źródło:

  1. www.ptnd.pl/nd/neurologia_44-35-39.pdf
18.05.2019
Magnez to składnik mineralny, który odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu udarom mózgu i zawałom serca.
25.06.2019
To chyba jedyna na całym świecie substancja, który naprawdę pomaga stracić zbędne kilogramy, a jednocześnie przynosi naszemu zdrowiu wymierne korzyści. Sprawdź, dlaczego witamina D, a właściwie jej niedobór, ma wpływ na epidemię otyłości.
29.05.2019
W ostatnich latach stwierdzono, że ekstrakt z owoców Opuntia ficus indica (opuncja figa indyjska), może być skutecznym środkiem łagodzącym skutki zatrucia alkoholowego. Sprawdź, jak go stosować.
14.03.2019
Masz przed miesiączką problemy z huśtawką nastrojów, boli cię brzuch, piersi stają się tkliwe i puchną nogi? Wypróbuj proste i sprawdzone sposoby na PMS, które pomogą ci przetrwać ten trudny czas.
05.07.2019
Ból stawów to problem, na który narzeka wiele osób. Problem ten często nasila się podczas gwałtownych zmian pogody. Warto zatem wiedzieć, jakie naturalne metody skutecznie pozwolą złagodzić dolegliwości stawowe oraz ustrzec się ich na przyszłość.
04.06.2019
Im cieplej na dworze, tym częściej powinniśmy pić – tylko dobrze nawodniony organizm działa prawidłowo i skutecznie chroni nas przed upałem. Oczywiście najlepiej gasi pragnienie i najzdrowsza jest czysta woda. Owocowe napoje gazowane, gotowe wody tzw. smakowe zawierają w sobie mnóstwo cukru, sztucznych barwników, konserwantów i innych ulepszaczy smaku. Jeśli jednak masz ochotę na napój, […]