Magnez pomaga zmniejszyć ból migrenowy

Jeśli spróbowałaś już wszystkiego, a twoja migrena uparcie powraca, być może warto sięgnąć po magnez. Wielu osobom przynosi on znaczną ulgę, a ból migrenowy jest zdecydowanie mniejszy.
Magnez pomaga zmniejszyć ból migrenowy. Migrena - jak sobie pomóc?

Do tej pory nie wyjaśniono w pełni mechanizmu powstawania migreny. Naukowcy szukając przyczyn tej choroby wysunęli hipotezę, że oprócz wrodzonych predyspozycji, odpowiedzialny może być także niedobór magnezu w organizmie. I okazało się, że ta teoria  znalazła potwierdzenie w licznych badaniach. Wynika z nich, że suplementacja tego składnika zmniejsza częstotliwość napadów migreny oraz łagodzi ból migrenowy głowy (1). Są to nie tylko subiektywne odczucia, takie jak niższe wartości zaznaczane przez badanych na Skali Bólu (Total Pain Index), ale również obiektywne testy, w których wykazano m.in. poprawę przepływu krwi w korze mózgowej.

Zalecaną dawką dobową dla osób dorosłych jest 400 mg magnezu w postaci tlenku, chelatu lub innego preparatu o powolnym uwalnianiu, ale jeśli ktoś ma niedobór tego składnika potwierdzony badaniami, dawkę można zwiększyć. Osoby o wrażliwym żołądku powinny jednak dochodzić do tej ilości stopniowo, ponieważ magnez może mieć działanie przeczyszczające. Niezależnie od suplementacji warto oczywiście włączyć do codziennej diety pyszne produkty zawierające ten makroelement, takie jak: ciemnozielone warzywa, orzechy, gorzką czekoladę czy kaszę gryczaną.

Magnez zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia.

Źródło:

  1. www.ptnd.pl/nd/neurologia_44-35-39.pdf
25.06.2019
To chyba jedyna na całym świecie substancja, który naprawdę pomaga stracić zbędne kilogramy, a jednocześnie przynosi naszemu zdrowiu wymierne korzyści. Sprawdź, dlaczego witamina D, a właściwie jej niedobór, ma wpływ na epidemię otyłości.
11.10.2019
Uwielbiam botoks. Wiem: nie jest naturalny, wzbudza kontrowersje i źle podany potrafi zmienić rysy twarzy. Ale toksyna botulinowa nie tylko odmładza: wspomaga także leczenie wielu dolegliwości. Dowiedz się w jakich schorzeniach pomogą zastrzyki z botoksu.
06.08.2019
Wygląda to na złośliwość losu, ale często właśnie gdy wyjeżdżamy na urlop, jesteśmy daleko od domu i naszego stomatologa – wypada plomba, nagle zaczyna boleć ząb albo dziąsło. Co robić w takiej sytuacji? Szukać pomocy w najbliższym gabinecie czy poradzić sobie samemu? Pytamy eksperta, lekarza stomatologa Konrada Teleckiego, eksperta DentaCare Medicover Stomatologia.
22.05.2019
Czy kupując jajka zwracasz uwagę na symbole na nich umieszczone? Jeżeli odpowiedź brzmi „nie”, to czas by zmienić swoje przyzwyczajenia. Sprawdź, jak odczytywać oznaczenia na jajkach.
21.08.2019
Kojarzy się z wiejskim krajobrazem, można ją bowiem spotkać przy starych domach czy drewnianych płotach i ma kwiaty w najróżniejszych kolorach. Piękne są wszystkie odmiany tej rośliny, ale najcenniejsze w lecznictwie są te ciemnofioletowe, niemal czarne. Jak je wykorzystać dla zdrowia, podpowiada nasz ekspert dr n. farm. Jerzy Jambor.
20.07.2018
Gdy za oknem upał, nasz organizm domaga się dodatkowych porcji picia. Ile tak naprawdę go potrzebuje i dlaczego tak ważne jest prawidłowe nawodnienie? Sprawdziliśmy!