Spis treści
1. Uwolniona, Tara Westover (Czarna Owca)
Tara Westover jest amerykańską pisarką z doktoratem z historii. Jak to osiągnęła, skoro po raz pierwszy przekroczyła próg szkoły w wieku 17 lat? W książce „Uwolniona” opisała własną historię.
Wyrosła w górach Idaho w rodzinie mormonów. Od dzieciństwa pracowała fizycznie. Fanatycznie religijny ojciec nie ufał publicznej edukacji i nie zgadzał się, by dzieci chodziły do szkoły. Patriarchat był niepodważalny, a do obowiązków kobiety należało rodzenie dzieci i troska o dom.
Pragnienie wiedzy zmieniło życie Tary i zaprowadziło daleko od domu. Z jednej strony odczuwała ulgę, gdyż życie w dysfunkcyjnej rodzinie było piekłem – z niezrównoważonym ojcem, agresywnym bratem, zalęknioną matką, z drugiej jednak żyła z poczuciem ogromnej straty, gdy bliscy się jej wyrzekli.
Po wyjeździe na Harvard i Cambridge, zdała sobie sprawę, że już nigdy nie odnajdzie drogi do domu. W czasach, gdy edukacja wydaje się czymś oczywistym, fascynująca jest obserwacja, jak wykształcenie zmieniło tę poranioną kobietę i nadało jej życiu sens. Poruszająca lektura!
2. Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów, Deborah Feldman (Poradnia K)
Tajemniczy świat chasydów fascynuje nas niezmiennie. Turyści chętnie przemykają przez ulice Mea Shearim, dzielnicy Jerozolimy czy Wiliamsburga w Nowym Jorku, by podejrzeć choć odrobinę jak wygląda życie tych ortodoksyjnych Żydów, którzy żyją według surowych zasad religijnych.
Do tego świata wpuściła nas Deborah Feldman, autorka autobiografii. Dlatego możemy towarzyszyć dziewczynie zmuszonej do małżeństwa, ogolonej na łyso w dniu ślubu i poddanej przyśpieszonej lekcji dojrzewania seksualnego. Traktowana przedmiotowo Deborah początkowo próbuje przystosować się do życia pełnego nakazów i zakazów. Jednak jej frustracja narasta i w końcu buntuje się przeciw normom w świecie, w którym przyszło jej żyć.
Porzuca ten świat, jak niegdyś jej matka. I nie żałuje : „Nie mieści mi się w głowie, jak ludzie, mając tak nieskończone możliwości, mogą zadowolić się małymi pragnieniami” – mówi.
3. Genialna przyjaciółka, Elena Ferrante (Sonia Draga)
Wspaniała opowieść o skomplikowanej kobiecej przyjaźni, która przetrwała wiele lat i życiowych zawirowań. Przenosimy się do lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, na przedmieścia Neapolu. Poznajemy brutalny obraz dzieciństwa zdominowanego przez biedę, brak perspektyw, przemoc.
Elena i Lila to dziewczynki pochodzące z niezamożnych, robotniczych, niewykształconych rodzin. Obie są niezwykle zdolne, jednak tylko Elena dostaje szansę: rodzice pozwalają jej uczyć się dalej po zakończeniu szkoły podstawowej. Przyjaźń bohaterek to huśtawka emocji: na przemian lojalność, rywalizacja, wsparcie, zazdrość.
Mamy tu wiarygodne psychologicznie portrety, dorastanie z wieloma rozterkami, trudnymi decyzjami, nieszczęśliwą miłość. Powieść skłania do refleksji o własnym dzieciństwie, a opowieść o dwóch przyjaciółkach doczekały się ekranizacji.
4. Dorośli, Marie Aubert (Pauza)
Książka po skandynawsku ascetyczna, do przeczytania w dwie godziny.
O skomplikowanych rodzinnych relacjach, niezrealizowanej potrzebie bliskości, radzeniu sobie z zazdrością. Tłem noweli jest dylemat wielu współczesnych kobiet: zawodowy sukces czy dotkliwa samotność, macierzyństwo czy kariera i nieskrępowane obowiązkami życie?
Ida to bezdzietna, 40-letnia architektka. Dla rodziny jest trzpiotką poszukującą przygód. A ona skrycie marzy o macierzyństwie, ale nie ma stałego partnera. Tymczasem w długo oczekiwaną ciążę zachodzi jej młodsza siostra. Na rodzinnym spotkaniu nad malowniczym norweskim fiordem aż kipi od emocji. W końcu dochodzi do dramatycznych wydarzeń.
7 kobiecych seriali, które poprawią ci nastrój
5. Amy i Isabelle, Elizabeth Strout (Wielka Litera)
Autorka słynnej powieści „Olive Kitterige” tym razem zaprasza do podglądania trudnej miłości matka – córka. Isabelle jest sekretarką w fabryce, samotnie wychowuje Amy w sennym amerykańskim miasteczku w drugiej połowie XX wieku. Obie są nieśmiałe, trzymają się na uboczu, z trudem nawiązują kontakty.
Za zamkniętymi drzwiami domu między szesnastoletnią Amy a jej matką widać napięcie, nawet wrogość. Kilkanaście lat wcześniej Isabelle zrezygnowała z nauki i poświęciła się wychowaniu dziecka.
Czy to jest powodem jej oschłości w stosunku do córki? Co takiego wydarzyło się, że kobiety nie są w stanie ze sobą rozmawiać? Kojąca powieść o poszukiwaniu miłości i dojrzewaniu, nie tylko nastolatki, ale także jej matki.
6. Wdowinek, Anna Fryczkowska (Świat Książki)
To powieść obyczajowa z kryminalną nutą. Przejmująca historia o domowej przemocy i sąsiedzkiej obojętności na polskiej wsi. O tym, jak szybko ludzie przyzwyczajają się do zła.
Aniela uciekła z domu dawno temu. Z trudem utrzymuje się w Warszawie, pełna żalu i bólu nie kontaktuje się z najbliższymi. Jednak pogrzeb brata zmusza ją do powrotu do domu i skonfrontowania się z bolesną przeszłością. Ta rodzinna tajemnica jest siłą napędową książki.
Czy Aniela w końcu zaśnie spokojnie, czy pozwoli, by traumy z dzieciństwa nadal kształtowały jej życie?
7. Patchinko, Min Jin Lee (Czarna Owca)
Wciągająca saga o losach czterech pokoleń koreańskiej rodziny. Jej tłem są historyczne wydarzenia: okupacja Korei przez Japończyków, II wojna światowa, atomowy atak na Nagasaki. Sunja, dziewczyna ze skromnej koreańskiej rodziny emigruje z mężem pastorem do Osaki. Jest w ciąży, jednak ojcem nie jest mąż.
W Japonii, tak jak inni Koreańczycy traktowani byli jak obywatele gorszej kategorii: poniżani, upokarzani, z trudem mogli się utrzymać.
Powieść przedstawia blaski i cienie życia w obcym kraju z perspektywy kobiet, które są mądre, silne, wrażliwe. Nie poddają się łatwo, bo od pokoleń słyszą, że ich przeznaczeniem jest cierpienie. To ponadczasowa, wartościowa opowieść o życiu na emigracji, o dramacie ludzi, którzy nigdzie nie czują się „u siebie”.