Dekalog młodej mamy

Młodzi rodzice oczekujący na narodziny pierwszego dziecka zadają sobie tysiące pytań: Czy damy radę być dobrą mamą i tatą? Czy uda mi się odgadnąć potrzeby mojego dziecka? Co zrobić, żeby miało najlepsze dzieciństwo? Poprosiliśmy doświadczoną położną, Ewę Janiuk o to, aby ułożyła dekalog, w którym poradzi rodzicom jak przestać się stresować a zacząć cieszyć szczęściem jakie niebawem ich spotka.
Dekalog młodej mamy

  1. Będąc w ciąży jesteś rodzicem już TU i TERAZ. Dziecko JEST a nie dopiero będzie. Czas przed narodzeniem jest fundamentalny dla Waszej przyszłości.
  2. Zrób wszystko co w Twojej mocy, by „odciążyć ciążę”. Ciąża nie jest chorobą i nie daj się traktować, jak osoba chora. Czerp radość z każdej chwili tu i teraz, wynajduj najmniejsze nawet radości. Wykorzystuj tę wielką moc jaką dała Ci natura.
  3. Dziecko nie wymaga od rodziców poświęceń. Nie ma szczęśliwych dzieci przy nieszczęśliwych rodzicach. Rób wszystko z dzieckiem, a nie dla dziecka. Rodzice najczęściej do tego dochodzą drogą własnych doświadczeń przy trzecim potomku – nie trać czasu, zrób to już przy pierwszym.
  4. Nie szukaj przepisu „jak być idealną matką”. Dla każdego oznacza to coś zupełnie innego, dla Ciebie – na różnych etapach życia – także. Bądź dumna z każdego swojego osiągnięcia.
  5. Tego, co najcenniejsze dla Twojego dziecka nie kupisz w żadnym sklepie, za żadne pieniądze. Maleństwu jest serdecznie obojętne, czy otulasz je w kocyk za pięćdziesiąt czy pięćset złotych. Będzie najszczęśliwsze, gdy przytulisz je bez któregokolwiek z nich. Dla niego najważniejsze są bowiem Twój czas i uwaga, jakie mu poświęcasz.
  6. Dziecko nie jest Twoją własnością. Jest wypożyczone od losu na krótki czas dorastania i usamodzielniania się. Być rodzicem to nie to samo, co mieć dziecko. To nie zabawka, którą można ustawić na dowolny program – jedzenie, spanie, zabawa, tulenie itd. Zapomnij o stwierdzeniach „moje dziecko musi..”, „moje dziecko powinno”. To człowiek ze swoimi potrzebami ale i możliwościami – jedyny w swoim rodzaju. Mały, bo mały, ale wielki człowiek.Dekalog młodej mamy - co warto wiedzieć?
  7. Dziecko to nie zminiaturyzowany dorosły. To, co dla Ciebie jest oczywiste, dla niego jest pieśnią przyszłości. Odbiera świat bardzo prosto: doznania są przyjemne lub bolesne, jest bezpieczne lub zagrożone. To Ty wiesz, że odkładasz noworodka w bezpieczne miejsce w łóżeczku, bo wyszłaś tylko na chwilę do WC. Noworodek nie czuje Twojego ciepła, zapachu, dotyku, nie widzi Cię – JEST PORZUCONY!!! Dorosły na jedzenie czeka spokojnie trzydzieści minut, noworodek – trzydzieści sekund. Różnica pojmowania czasu i przestrzeni. Przez dziewięć miesięcy mama była całym światem malucha – pamiętaj, że potrzebuje on trochę czasu na aklimatyzację w nowym świecie.
  8. Masz wątpliwości, jak opiekować się z dzieckiem? Nie marnuj czasu na szukanie odpowiedzi w internecie. Lepiej poświęć go na zrozumienie Waszych potrzeb. Po czym zamknij oczy, wyobraź sobie, że jesteście na bezludnej wyspie, na której nie ma internetu, telefonów, cioci, babć, przyjaciółek, aptek i przeróżnych ekspertów. Pomyśl, co byś wtedy zrobiła. I zrób to w pierwszej kolejności.
  9. Nie jesteś sama na świecie. Nie jesteś i nie powinnaś być jedyna w życiu swojego dziecka. Powinno mieć ono mamę, tatę, babcie, dziadków, ciocie, wujków – tych biologicznych i przyszywanych. Jeśli ktoś chce ci pomóc w opiece nad maluszkiem – skorzystaj z tego. Nie chodzi o to, by dziecko było przerzucane z rąk do rąk od urodzenia, ale stopniowo powinno uczyć się zaufania do świata i ludzi powoli „odpępniając” się od mamy. Po urodzeniu – na odległość pępowiny i kilku minut w ramionach innych bliskich, po miesiącu – może zostać na kilkadziesiąt minut na przykład z tatą, by mama wyszła na basen, po roku – na kilka godzin, po kilku latach na parę dni… Nie krzywdź dziecka uzależniając go od siebie. Dziecko, któremu uniemożliwiasz rozwinięcie skrzydeł z obawy, by nie zrobiło sobie krzywdy, staje się nielotem!
  10. Pamiętaj, nie każda matka bezapelacyjnie kocha swoje dziecko od pierwszej chwili! To bardzo krzywdzący mit. Ta miłość często przychodzi z czasem – pierwszych ruchów, od pierwszego wejrzenia, ale czasami dopiero po kilku wspólnie spędzonych nocach…

 

Wywiad z Ewą Janiuk przeczytacie niebawem w książce „CUDowne 9 miesięcy”, która ukaże się w księgarniach już w kwietniu. Zapraszamy do lektury!

Książka cudowne 9 miesięcy.

27.03.2019
Od kiedy dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, wszyscy mówią ci, że teraz nie możesz się denerwować. Rozwijające się w twoim brzuchu dziecko bezbłędnie odczytuje wszystkie twoje emocje, także te negatywne. A więc zestresowana mama, to zestresowane dziecko. Ale co zrobić, jeśli miałaś ciężki dzień w pracy i pomimo starań jesteś po prostu zła i […]
01.04.2019
Mleko matki to najlepszy pokarm dla niemowlaka. Ale czy jest równie dobry dla noworodka, jak i dla rocznego malucha? Czy wystarczy karmić starsze dziecko tylko w upalne dni? Czy trzeba pić mleko i bawarkę, by w ogóle mieć mleko i czy lepiej unikać aktywności fizycznej, by go nie stracić. Każdy ma na to własną odpowiedź. […]
23.05.2019
Choć takie zalecenie brzmi jak rada przesądnej teściowej, to jednak ma swoje naukowe uzasadnienie.
13.06.2018
Stajemy się coraz bardziej świadomymi konsumentami. Czytamy etykiety, staramy się wybierać produkty naturalne, ekologiczne, zdrowe i bezpieczne. Dotyczy to nie tylko żywności, lecz coraz częściej również kosmetyków. Czy wiesz jak wybrać te najlepsze? Sprawdź, które związki zawarte w kremach czy szminkach mogą ci zaszkodzić.
28.05.2018
Wbrew pozorom chłodzenie niektórych produktów żywnościowych nie zawsze przedłuża ich trwałość. Wiele z nich w lodówce traci smak, aromat i jędrność, a nawet szybciej się psuje. Jak więc przechowywać owoce i warzywa, żeby jak najdłużej były smaczne i zdrowe? Radzi Anna Słomkowska, dietetyk medyczny i sportowy.
25.09.2018
Jak powinny odżywiać się osoby cierpiące na celiakię? Czym się objawia ta choroba i jakie mogą być skutki niewłaściwej diety? Rozmawiamy z dietetykiem klinicznym Kamilą Lipowicz z poradni Ajwen.