Dekalog młodej mamy

Młodzi rodzice oczekujący na narodziny pierwszego dziecka zadają sobie tysiące pytań: Czy damy radę być dobrą mamą i tatą? Czy uda mi się odgadnąć potrzeby mojego dziecka? Co zrobić, żeby miało najlepsze dzieciństwo? Poprosiliśmy doświadczoną położną, Ewę Janiuk o to, aby ułożyła dekalog, w którym poradzi rodzicom jak przestać się stresować a zacząć cieszyć szczęściem jakie niebawem ich spotka.
Dekalog młodej mamy

 1. Będąc w ciąży jesteś rodzicem już TU i TERAZ. Dziecko JEST a nie dopiero będzie. Czas przed narodzeniem jest fundamentalny dla Waszej przyszłości.
 2. Zrób wszystko co w Twojej mocy, by „odciążyć ciążę”. Ciąża nie jest chorobą i nie daj się traktować, jak osoba chora. Czerp radość z każdej chwili tu i teraz, wynajduj najmniejsze nawet radości. Wykorzystuj tę wielką moc jaką dała Ci natura.
 3. Dziecko nie wymaga od rodziców poświęceń. Nie ma szczęśliwych dzieci przy nieszczęśliwych rodzicach. Rób wszystko z dzieckiem, a nie dla dziecka. Rodzice najczęściej do tego dochodzą drogą własnych doświadczeń przy trzecim potomku – nie trać czasu, zrób to już przy pierwszym.
 4. Nie szukaj przepisu „jak być idealną matką”. Dla każdego oznacza to coś zupełnie innego, dla Ciebie – na różnych etapach życia – także. Bądź dumna z każdego swojego osiągnięcia.
 5. Tego, co najcenniejsze dla Twojego dziecka nie kupisz w żadnym sklepie, za żadne pieniądze. Maleństwu jest serdecznie obojętne, czy otulasz je w kocyk za pięćdziesiąt czy pięćset złotych. Będzie najszczęśliwsze, gdy przytulisz je bez któregokolwiek z nich. Dla niego najważniejsze są bowiem Twój czas i uwaga, jakie mu poświęcasz.
 6. Dziecko nie jest Twoją własnością. Jest wypożyczone od losu na krótki czas dorastania i usamodzielniania się. Być rodzicem to nie to samo, co mieć dziecko. To nie zabawka, którą można ustawić na dowolny program – jedzenie, spanie, zabawa, tulenie itd. Zapomnij o stwierdzeniach „moje dziecko musi..”, „moje dziecko powinno”. To człowiek ze swoimi potrzebami ale i możliwościami – jedyny w swoim rodzaju. Mały, bo mały, ale wielki człowiek.Dekalog młodej mamy - co warto wiedzieć?
 7. Dziecko to nie zminiaturyzowany dorosły. To, co dla Ciebie jest oczywiste, dla niego jest pieśnią przyszłości. Odbiera świat bardzo prosto: doznania są przyjemne lub bolesne, jest bezpieczne lub zagrożone. To Ty wiesz, że odkładasz noworodka w bezpieczne miejsce w łóżeczku, bo wyszłaś tylko na chwilę do WC. Noworodek nie czuje Twojego ciepła, zapachu, dotyku, nie widzi Cię – JEST PORZUCONY!!! Dorosły na jedzenie czeka spokojnie trzydzieści minut, noworodek – trzydzieści sekund. Różnica pojmowania czasu i przestrzeni. Przez dziewięć miesięcy mama była całym światem malucha – pamiętaj, że potrzebuje on trochę czasu na aklimatyzację w nowym świecie.
 8. Masz wątpliwości, jak opiekować się z dzieckiem? Nie marnuj czasu na szukanie odpowiedzi w internecie. Lepiej poświęć go na zrozumienie Waszych potrzeb. Po czym zamknij oczy, wyobraź sobie, że jesteście na bezludnej wyspie, na której nie ma internetu, telefonów, cioci, babć, przyjaciółek, aptek i przeróżnych ekspertów. Pomyśl, co byś wtedy zrobiła. I zrób to w pierwszej kolejności.
 9. Nie jesteś sama na świecie. Nie jesteś i nie powinnaś być jedyna w życiu swojego dziecka. Powinno mieć ono mamę, tatę, babcie, dziadków, ciocie, wujków – tych biologicznych i przyszywanych. Jeśli ktoś chce ci pomóc w opiece nad maluszkiem – skorzystaj z tego. Nie chodzi o to, by dziecko było przerzucane z rąk do rąk od urodzenia, ale stopniowo powinno uczyć się zaufania do świata i ludzi powoli „odpępniając” się od mamy. Po urodzeniu – na odległość pępowiny i kilku minut w ramionach innych bliskich, po miesiącu – może zostać na kilkadziesiąt minut na przykład z tatą, by mama wyszła na basen, po roku – na kilka godzin, po kilku latach na parę dni… Nie krzywdź dziecka uzależniając go od siebie. Dziecko, któremu uniemożliwiasz rozwinięcie skrzydeł z obawy, by nie zrobiło sobie krzywdy, staje się nielotem!
 10. Pamiętaj, nie każda matka bezapelacyjnie kocha swoje dziecko od pierwszej chwili! To bardzo krzywdzący mit. Ta miłość często przychodzi z czasem – pierwszych ruchów, od pierwszego wejrzenia, ale czasami dopiero po kilku wspólnie spędzonych nocach…

  Wywiad z Ewą Janiuk przeczytacie niebawem w książce „CUDowne 9 miesięcy”, która ukaże się w księgarniach już w kwietniu. Zapraszamy do lektury!

01.03.2019
Wiadomo, że w ciąży musimy odżywiać się zdrowo, jeść dużo pełnowartościowych potraw, w tym warzyw, orzechów, ryb, itd. Ale nawet najlepiej zbilansowana dieta przyszłej mamy, może nie zapewnić wystarczającej ilości cennych substancji potrzebnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego lekarze oraz dietetycy zalecają mamom oczekującym na narodziny maleństwa rozsądnie przemyślaną i zaplanowaną (najlepiej po indywidualnej konsultacji) […]
21.02.2019
Dieta w ciąży jest niezwykle ważna, bo od tego co jesz zależy twoje samopoczucie. Jeśli masz problemy z niskim poziomem żelaza, dokuczają ci mdłości, jesteś poddenerwowana, wypróbuj 5 sprawdzonych przepisów dietetyczki Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr. Więcej przepisów Kasi oraz porad dietetycznych (i nie  tylko!) dla przyszłych mam znajdziecie w książce „CUDowne 9 miesięcy”, która ukaże się wiosną. […]
13.03.2019
Gdy zstępuje niebiański pierwiastek shen, który nadaje połączeniu esencji kobiety i mężczyzny wymiar fizyczny i duchowy – powstaje nowe życie. Według medycyny chińskiej zatem życie rozpoczyna się nie w momencie narodzin, lecz już w chwili poczęcia. Od tego momentu mówimy już o pełnym człowieku, ze wszystkimi jego aspektami – fizycznym, emocjonalnym i duchowym.
11.07.2018
Za oknem upał aż miło, a ciebie dopadł potworny ból gardła? To może być angina, która największe żniwo zbiera właśnie teraz, latem. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie pomóc, mówi nam lekarz rodzinny Dorota Łukaszuk.
18.05.2018
Od dłuższego czasu masz problemy trawienne? Byłaś już leczona na różnego rodzaju schorzenia, bierzesz leki, ale poprawy nie widać? Koniecznie znajdź dobrego gastroenterologa i wykonaj odpowiednie testy – radzi dietetyk kliniczny Kamila Lipowicz. Być może cierpisz na przerost bakterii w jelicie cienkim, czyli SIBO (Small Bacterial Intestinal Overgrowth).
01.02.2019
Co łączy japońskich samurajów, buddyjskich mnichów i modelki Victoria’s Secret? Otóż wszyscy oni są admiratorami tego samego napoju – sproszkowanej zielonej japońskiej herbaty matcha. Co ciekawe doceniają ją z różnych powodów. Jej zalety wychwalają także zwolennicy zdrowego stylu życia na całym świecie. Przyjrzyjmy się więc bliżej matchy i spróbujmy wyjaśnić, dlaczego cieszy się tak dobrą […]