Strona główna WellbeingBądź eko Jak zrobić ekologiczny proszek do prania?

Jak zrobić ekologiczny proszek do prania?

autor: Małgorzata Bartkiewicz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Bycie świadomym konsumentem to minimalizowanie swojego negatywnego wpływu na środowisko. Możemy to osiągnąć zużywając mniej energii elektrycznej, wody, ograniczając ilości wytwarzanych odpadów, kolejnym krokiem jest przejście na ekologiczne środki czystości. Sprawdź, jak zrobić ekologiczny proszek do prania i jakie są naturalne metody czyszczenia ubrań.

Strona główna WellbeingBądź eko Jak zrobić ekologiczny proszek do prania?

Czym są detergenty?

Detergenty są syntetycznymi środkami czyszczącymi nie zawierającymi mydła. Są one składnikami proszków do prania, płynów do mycia naczyń, proszków do czyszczenia wszelkich powierzchni, szamponów i tym podobnych. Skupmy się na detergentach do prania.

Proszki i płyny do prania – co się kryje w ich składzie?

Wśród detergentów do prania możemy wybierać pomiędzy proszkami, płynami, żelami i kapsułkami.

Skład środków piorących:

  1. Substancje wybielające – zawierające eto ksylan nonylofenolu (NPE) W badaniach laboratoryjnych wykazano, że NPE stymuluje wzrost komórek raka piersi. Uznany za substancję toksyczną w Kanadzie.
  2. Związki powierzchniowo czynne polikarboksylony – dzięki nim brud zostaje rozbity na drobne cząsteczki. Ułatwiają również zwilżanie tkanin. Niestety powodują alergie oraz trwale zalegają w środowisku, a także są toksyczne dla organizmów wodnych.
  3. Enzymy: mannanazy – usuwają plamy ze słodyczy, celulazy – zapobiegają blaknięciu kolorów, lipazy – rozkładają tłuszcze, amylazy – rozkładają skrobię oraz proteazy – rozkładają białka.
  4. Substancje zapachowe – oprócz tego, że ładnie pachną, wywołują też alergie, migreny, objawy astmatyczne, upośledzają lub zakłócają funkcje hormonów.
  5. Wypełniacze np. fosforany – zmiękczają wodę, ale wywołują eutrofizację wód stojących i wolno płynących. Powoduje to nadmierną produkcję glonów, a co za tym idzie gromadzenie się mułów, zatykanie się urządzeń w stacjach uzdatniania wody. Obniża się również zawartość tlenu w wodzie co prowadzi do pomoru ryb.
  6. Konserwanty i środki pianotwórcze MEA (monoetanoloamina) – mogą one reagować z nitratami, tworząc rakotwórcze nitrozo aminy, powodują też podrażnienia skóry i oczu.

Większość z tych substancji nie ulega biodegradacji w środowisku co przekłada się na zanieczyszczenie wód.

Jak prać ekologicznie i zrobić własny detergent do prania domowym sposobem?

Eko alternatywa dla chemicznych detergentów – jak zrobić ekologiczny proszek do prania?

1. Orzechy piorące (kasztany piorące)

Rosną w Indiach i Nepalu, są w 100% ekologiczne, a do tego dość tanie i wydajne. Cena 1 kg to około 35 zł. Orzechy piorące zawierają substancję myjącą – saponinę, która ma dodatkowo właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne oraz zmiękczające.

Najwięcej saponiny zawierają łupiny orzechów i to ich używamy.

Orzechy do prania – jak ich używać?

Do bawełnianego woreczka wkładamy 6 łupin orzechów piorących, zawiązujemy i wrzucamy do pralki.

Warto zauważyć, że orzechów piorących możemy używać nie tylko do prania, ale również do mycia naczyń w zmywarce.

Orzechy piorące – jak je stosować w zmywarce?

Kilka łupin wrzucamy do koszyczka na sztućce zamiast tradycyjnych kostek do zmywarki.

Wywarem z orzechów możemy sprzątać i myć wszelkie powierzchnie, a także podlewać ogród, bo saponina świetnie zwalcza szkodniki np. mszyce.

Z własnego doświadczenia wiem, że kasztany piorące świetnie radzą sobie z praniem kolorowym, zaś gorzej z białymi rzeczami. Dlatego do tych drugich dobrze jest dodać łyżkę sody oczyszczonej bezpośrednio do bębna przed rozpoczęciem prania.

Ekologiczne środki czystości, czyli jak posprzątać dom w duchu eko

2. Ekologiczny proszek do prania – przepis

Składniki:

  • 1 łyżka suszonych ziół lawendy
  • 2 łyżki wiórków z szarego mydła

Łyżkę suszonych ziół lawendy zalej wrzątkiem, po zaparzeniu przecedź, dodaj jeszcze 2 łyżki wiórek z szarego, startego mydła i gotowe.

Ekologiczny proszek do prania z boraksu

Innym przykładem może być proszek do prania na bazie boraksu.

Składniki:

  • 20 dkg wiórków szarego mydła
  • 1,5 szklanki sody oczyszczonej
  • 1,5 szklanki boraksu
  • 15 kropli olejku eterycznego (wybierz swój ulubiony zapach)

20 dkg szarego mydła w wiórkach mieszasz z 1,5 szklanki sody oczyszczonej oraz 1,5 szklanki boraksu, dodaj jeszcze 15 kropli ulubionego olejku eterycznego i gotowe.

Szampon z mąki żytniej – jak go stosować?

3. Ocet zamiast płynu do płukania

5 łyżek octu spirytusowego rozpuść w ½ szklanki wody i wlej bezpośrednio do bębna na pranie.

Zapobiega on elektryzowaniu się tkanin oraz blaknięciu kolorów pranych rzeczy. Chcąc poprawić zapach, należy dodać naturalne olejki do szufladki na płyn, w proporcji 8 kropli na dwie łyżki wody. Wybór olejku zależy od własnych preferencji.

Jak zrobić domowy ekologiczny proszek do prania? Jaki jest przepis na ekologiczny proszek i płyn do płukania tkanin?

Dlaczego warto prać ekologicznie?

Po pierwsze dbamy o swoje zdrowie – nie od dziś wiadomo, że chemiczne substancje zawarte w kosmetykach i proszkach powodują nowotwory, alergie i podrażniają nam skórę.

Po drugie chronimy środowisko naturalne – ścieki po proszkach do prania czy wybielaczach, degradują wody powierzchniowe oraz prowadzą do pomoru ryb, zaś te po naturalnych detergentach możemy zużyć np. do podlewania ogrodu bez przepuszczania ich przez filtry mechaniczne i biologiczne.

Niebagatelny jest koszt – bilans zdecydowanie na plus wychodzi po stronie środków ekologicznych, już dziś spróbuj sam, a zobaczysz, że warto zmieniać swoje nawyki.

Domowe środki czystości DIY z olejkiem eukaliptusowym

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły