Czy przeciętny Kowalski może w tej kwestii coś zrobić? Może i to dużo, zmieniając swoje nawyki. Zmiany w jednym domu, przekładają się na zmiany w całych rodzinach, i tak krok po kroku zmieniają się miasta, wsie… i wraz z nimi zmienia się nasza planeta. A zmiany są nieuniknione. Dowiedz się, jak segregować śmieci, jakie odpady nie nadają się do recyklingu i gdzie utylizować produkty niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Jeśli nie plastik, to co?
Spis treści
10 sposobów na to, jak ograniczyć produkcję śmieci
- Kupuj mniej i dokonuj bardziej świadomego wyboru (zastanów się zanim kupisz, czy naprawdę jest ci to potrzebne?)
- Kupuj rzeczy luzem, bez zbędnych opakowań, np. owoce kupuj na targu, a nie w supermarkecie
- Jeśli już kupujesz produkty w opakowaniach to zdecydowanie lepiej w tych zbiorczych. np. wybierając wodę w 5 litrowym pojemniku wytworzysz mniej plastiku odpadowego niż kupując butelki 0,5 l, a nawet 1,5 l. Jednak najlepiej jest filtrować wodę z kranu, gdyż wtedy w ogóle nie produkujesz odpadów opakowaniowych. (Sprawdź też: jak oszczędzać wodę).
- Żywność, która ma krótki termin przydatności – kupuj tylko tyle, ile potrzebujesz i ile na pewno zjesz (jak nie marnować jedzenia).
- Ogranicz zużycie papieru, nie drukuj biletów do kina, na pociąg, samolot… Wystarczy, że pokażesz je na smartfonie np. w odpowiedniej aplikacji. Przerzuć się na elektroniczne dokumenty, e-booki, ewentualnie wymieniaj się książkami ze znajomymi lub korzystaj z biblioteki.
- Pakuj zakupy do własnej torby, najlepiej materiałowej. Jeżeli już trafi ci się torba plastikowa, użyj jej kilka razy lub jako worek na śmieci.
- Nie wyrzucaj rzeczy , które nadają się jeszcze do użytku, a dla ciebie straciły już swoją wartość. Podaruj je potrzebującym.
- Odpady organiczne przerabiaj na kompost, to najzdrowszy nawóz dla twoich roślin.
- Przerabiaj ubrania, które stały się niemodne lub zwyczajnie ci się nie podobają. Niewielkie poprawki mogą dać im drugie życie. Ewentualnie daj ubraniom drugie życie – sprzedaj je lub oddaj potrzebującym.
- Zwracaj uwagę na jakość tego co kupujesz, ważne by były to produkty trwałe. Zrezygnuj całkowicie z opakowań jednorazowych (naczyń, reklamówek, słomek, kubków), np. kawę na wynos, gdy tylko o to poprosisz, większość kawiarni zrobi ci w twoim własnym kubku wielokrotnego użytku.
Segregacja śmieci w Polsce
W Polsce od 1 lipca 2017 roku weszły w życie nowe zasady gospodarowania odpadami.
Oznacza to, że we wszystkich gminach w całej Polsce będziemy mieli taki sam podział pojemników do segregacji śmieci (chodzi zarówno o frakcje, jak i kolory).
Wspólny dla całego kraju system segregacji śmieci będzie wprowadzany stopniowo, ponieważ przewidziano 5-letni okres przejściowy na jego wdrożenie.
Z treścią nowego rozporządzenia można się zapoznać na stronie: dziennikustaw.gov.pl.
Segregacja śmieci – co i gdzie wrzucamy?
- Kosz niebieski – papier
- Kosz żółty – metal i tworzywa sztuczne oraz wielomateriałowe np. tetra pak (opakowanie po soku w kartonie)
- Kosz zielony – szkło kolorowe
- Kosz biały – szkło białe
- Kosz brązowy – odpady biodegradowalne
Jak prawidłowo segregować śmieci? Gdzie wyrzucić płytę CD, zatłuszczony papier, a gdzie paragon?
Dlaczego segregacja śmieci jest ważna?
- Segregowanie śmieci jest ważne, dlatego, że miliony ptaków, ssaków, ryb ginie rocznie, tylko dlatego, że połknęły plastikowe odpady wrzucone do mórz i oceanów.
- Każdy z nas wyrzuca rocznie na wysypisko około 60 szklanych opakowań, które z powodzeniem nadają się do ponownego przetworzenia.
- Rozkład jednej plastikowej torby czy butelki trwa od 300 do 500 lat.
- 1 karton po soku czy mleku ma wartość energetyczną pozwalającą zasilić żarówkę o mocy 40 WAT przez 1,5 h.
- Z przerobionych odpadów plastikowych, produkuje się meble ogrodowe, odzież sportową, buty i wiele innych rzeczy. Dzięki temu że powstały z odpadów, są tańsze.
- Metale nadają się do przerobienia w całości, zaś aluminium można przerabiać w nieskończoność, dodatkowo uzyskane z recyklingu obniża zanieczyszczenie powietrza o 95%, a wody o 97% w porównaniu do jego produkcji z rudy.
- Niebagatelny jest też fakt, że odbiór odpadów niesegregowanych jest droższy, niż tych segregowanych. Koszty te będą systematycznie rosnąć.
Leave No Trace – jak zmniejszyć swój ślad węglowy i biwakować odpowiedzialnie?
Jakie odpady należy segregować?
- Szkło – tylko opakowaniowe, czyli butelki i słoiki po napojach i żywności.
- Papier – opakowania z papieru, kartonu, tektury, gazety, papier szkolny, zeszyty, książki, torby papierowe.
- Tworzywa sztuczne i metale – puste butelki po napojach, nakrętki, torby plastikowe, puste kubki po jogurtach, środkach czystości, kosmetykach, koszyczki po owocach, puszki po napojach i sokach oraz po konserwach, kartony po mleku i sokach, metale kolorowe, kapsle, zakrętki, folię aluminiową.
- Odpady BIO – odpadki z żywności warzywne i owocowe, fusy z kawy, herbaty, resztki jedzenia, skoszoną trawę, gałęzie, liście, trociny, korę drzew. Uwaga: nie wrzucamy resztek mięsa i kości.
Do czarnego pojemnika na odpady zmieszane wrzucamy wszystko to, co nie trafia do odpadów segregowanych i nie jest odpadem niebezpiecznym.
Myć opakowania przed segregowaniem śmieci czy nie?
Coraz częściej pojawia się pytanie myć odpady czy ich nie myć? Odpowiedź brzmi: NIE MYĆ!
Jest to niestety często popełniany błąd. Nie powinno się myć odpadów opakowaniowych, o ile gmina wyraźnie tego nie zaleca. Mycie powoduje zwiększone zużycie wody, tymczasem opakowania i tak przed przekazaniem do dalszego użytku są myte na linii przerobowej. W procesie recyklingu będą one dokładnie mielone, a wytworzony granulat wielokrotnie myty.
Natomiast należy je opróżnić – czyli można np. przetrzeć kubek po jogurcie serwetkami, bądź zużytym papierowym ręcznikiem wyciągniętym z kosza.
Śmieci w obiegu, czyli recykling po skandynawsku
Co jest odpadem niebezpiecznym?
- elektrośmieci
- odpady medyczne
- chemikalia
- środki ochrony roślin
Jak segregować śmieci niebezpieczne dla zdrowia?
Wszystkie niebezpieczne i kłopotliwe odpady możemy oddać do tzw. PSZOK-a, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, znajdującego się w każdym mieście powyżej 100 tys. mieszkańców.
Recykling to przyszłość
Bardzo ważne jest to, by segregacja śmieci, a co za tym idzie recykling, wszedł nam w krew. Jest to nieunikniona przyszłość Polski, jako kraju realizującego politykę Unii Europejskiej. Już teraz odpady nas zasypują, a zmiany klimatu mają katastrofalne skutki dla ludzi i Ziemi.
Do 2030 roku w całej Unii Europejskiej musimy osiągnąć poziom 75% recyklingu odpadów opakowaniowych i 65% odpadów komunalnych. Nie osiągniemy tego bez zaangażowania każdego z nas. Stawką jest środowisko. Nie bagatelizujmy tego. Liczą się działania każdego człowieka z osobna, a najważniejsza jest odpowiedzialność społeczna za naszą planetę.