Strona główna ZdrowiePsychologiaTerapia uzależnień Jak pomóc nastolatkom uzależnionym od internetu

Jak pomóc nastolatkom uzależnionym od internetu

autor: Anna Kańciurzewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Internet stał się nieodłączną częścią codzienności naszych dzieci. Nastolatkowie korzystają z niego do komunikacji, nauki, zakupów czy rozrywki. Technologia pochłania coraz szerszy obszar ich życia i stopniowo wydłuża się czas, który młodzi ludzie spędzają przed ekranami. Niesie to ze sobą dużo zagrożeń, między innymi uzależnienie od internetu, tzw. siecioholizm. Jak temu zapobiec?

Strona główna ZdrowiePsychologiaTerapia uzależnień Jak pomóc nastolatkom uzależnionym od internetu

Co mówią statystyki?

Badania i raporty nie pozostawiają cienia wątpliwości. Uzależnienie od internetu to coraz większy problem wśród młodzieży. Aż 15 proc. dorastających dzieci wykazuje objawy uzależnienia od social mediów. Co trzeci nastolatek spędza w internecie kilka godzin dziennie, zaniedbując przy tym swoje relacje, edukację i inne aktywności [1]. Ta liczba stale rośnie. Sprzyjają temu coraz nowsze aplikacje społecznościowe, gry i sklepy internetowe. Projektowane są one w taki sposób, by szybko się od nich uzależnić.

Kolejnym zagrożeniem dla dorastających dzieci są niebezpieczne treści, jakie spotykają w internecie. Z badań wynika, że ponad połowa nastolatków (54 proc.) natknęła się w sieci na materiały nieodpowiednie do ich wieku. Niemal co trzeci badany widział w internecie sceny okrucieństwa i przemocy, a co czwarty – treści dotyczące sposobów samookaleczania się, materiały pornograficzne oraz dyskryminujące [1].

Jak rozpoznać uzależnienie od internetu?

Siecioholizm bardzo trudno rozpoznać na wczesnym etapie. Osoba uzależniona najczęściej ukrywa swój problem. Szczególnie u osób w wieku dojrzewania łatwo jest przeoczyć pierwsze sygnały. Dorastanie cechuje się wieloma zachowaniami podobnymi do tych, jakie obserwujemy u osób uzależnionych. Są to między innymi: zmiana rytmu snu, izolowanie się społeczne, wycofanie, labilność emocjonalna, impulsywność w wyrażaniu emocji.

Dodatkowo wiek nastoletni cechuje się ogólnym odsunięciem od rodziców i wyizolowaniem. To sprzyja izolacji i utrudnia nawiązywanie bliskich relacji z dzieckiem. Rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, że ich dziecko jest uzależnione od internetu. Tłumaczą sobie, że takie zachowania są typowe dla wieku dojrzewania. To usypia czujność.

Objawy uzależnienia od internetu

U każdej osoby siecioholizm objawia się inaczej. Istnieje jednak kilka wspólnych zachowań, których występowanie może świadczyć o uzależnieniu. Poniższe objawy zostały stworzone na podstawie kwestionariusza Test Addiction [2].

  • Natarczywe myśli krążące wokół internetu

Dziecko nieustannie myśli o korzystaniu z internetu. Nie może doczekać się, aż wróci do domu i usiądzie przed komputerem. Powoduje to trudności z koncentracją oraz skupieniem się na innych czynnościach. W swoich rozmowach często wspomina o grach, mediach społecznościowych lub ulubionych portalach. Jego życie kręci się głównie wokół świata online.

  • Wydłużanie czasu w sieci

Nastolatek potrzebuje coraz więcej czasu, by zaspokoić swoje potrzeby w internecie (np. potrzebę rozrywki). Nie wystarczy mu już godzina dziennie. Potrafi również zaniedbać swoje podstawowe potrzeby, m.in. sen. Często traci poczucie czasu. Zatraca się w świecie wirtualnym.

  • Nieudane próby kontrolowania

Młody człowiek często nie dotrzymuje postanowień dotyczących czasu spędzanego w sieci. Dziecko próbuje ograniczyć aktywność internetową, ale mu to nie wychodzi.

  • Narastające rozdrażnienie lub niepokój

W sytuacji braku zasięgu lub zepsucia się sprzętu nastolatek potrafi wybuchać złością lub płaczem. Jego reakcje są intensywne. W codziennych sytuacjach pojawia się coraz większe rozdrażnienie, problemy z koncentracją, chwiejność nastroju, stany depresyjne.

  • Pogorszenie lub znaczne ograniczenie relacji

Dziecko wybiera spędzanie czasu przed ekranem zamiast kontaktów z rówieśnikami. Można zaobserwować pogorszenie relacji z bliskimi i z przyjaciółmi. Następuje stopniowe wycofywanie się z życia społecznego.

  • Okłamywanie i ukrywanie nadmiernego korzystania z internetu

Nawet jeśli nastolatek nie uważa, że przesadza z internetem, to i tak okłamuje bliskich, mówiąc o czasie spędzonym przed ekranem. Robi to, by uniknąć kłótni i pretensji dorosłych. W późniejszych etapach uzależnienia okłamuje również samego siebie. Racjonalizuje czas spędzony przed komputerem (tłumaczy sobie, że to wcale nie tak długo lub że wszyscy tak robią).

  • Ucieczka do sieci, aby zapomnieć o swoich problemach

Istotnym czynnikiem wpadania w uzależnienie jest ucieczka od problemów i trudnych emocji, z którymi mierzy się osoba uzależniona. Spędzanie czasu online jest dla niej ulgą i sposobem na poprawę samopoczucia.

Skąd się bierze siecioholizm?

Uzależnienie od internetu ma wiele przyczyn w obszarze społecznym, kulturowym, biologicznym i psychologicznym. Cyfryzacja wielu obszarów naszego życia powoduje, że nie mamy możliwości całkowitego wyeliminowania urządzeń elektronicznych. Utrudnia więc to proces leczenia i radzenia sobie z siecioholizmem.

Czynniki kulturowe i społeczne są tutaj bardzo ważne. Obecni nastolatkowie potrzebują internetu do nauki i kontaktów z rówieśnikami. Zabierając im dostęp do internetu, zabieramy tym samym ich naturalne przywileje. Nakręca to spiralę uzależnienia. W dzisiejszych czasach ten, kto nie ma dostępu do internetu, jest wykluczony z wielu obszarów życia. Można nawet powiedzieć, że nasze dzieci są wręcz społecznie zmuszane do korzystania z internetu. Pogłębiła to jeszcze pandemia, podczas której nawet szkoła przeniosła się do świata wirtualnego. Nic więc dziwnego, że obecnie mamy wysyp uzależnień i problemów emocjonalnych młodych ludzi.

Silnym determinantem uzależniania się od ekranów jest wiek nastoletni i co za tym idzie, zmiany biologiczne zachodzące w ciele i psychice młodego człowieka. W tym okresie młodzież zazwyczaj przeżywa dużą labilność emocjonalną, spowodowaną zmianami hormonalnymi. Zagubienie i trudne emocje sprzyjają wpadaniu w różne uzależnienia. Nastolatkom łatwiej jest stracić kontrolę nad swoim zachowaniem.

Jak pomóc swojemu dziecku?

W kwestii walki z siecioholozmem dużą rolę odgrywa rodzina osoby uzależnionej. Rodzice mogą bardzo pomóc swojemu dziecku. Poniższe wskazówki są podstawą do nawiązania dobrej relacji i wspierania młodego człowieka w walce z jego problemem.

  • Nie atakuj i nie oskarżaj. Czasami pierwszą reakcją bliskich osób na uzależnienie nastolatka są pretensje i próba wywarcia presji. To nie pomaga. Obwinianie i atakowanie osoby uzależnionej od internetu nie rozwiązuje problemu. Wręcz przeciwnie – powoduje tylko dodatkowe wycofanie i zamknięcie się w sobie. Ważne jest więc zrozumienie i łagodne podejście.
  • Rozmawiaj. Rozmowa oparta na słuchaniu, akceptacji i zrozumieniu to pierwszy krok do nawiązania silnej relacji, szczególnie z nastoletnim dzieckiem. Jest również pierwszym krokiem w zrozumieniu uzależnienia swojego dziecka.
  • Poszukaj źródła. Każde uzależnienie ma swoją przyczynę. Wnikliwa obserwacja dziecka oraz otoczenia pozwoli lepiej zrozumieć jego zachowanie. Przyczyną ucieczki do sieci mogą być kłopoty w szkole, zawód miłosny lub dokuczanie ze strony rówieśników. Bez znalezienia przyczyny nie ma mowy o zdrowieniu.
  • Bądź towarzyszem. Postaraj się spędzać więcej czasu ze swoim dzieckiem. Zaproponuj wspólne wyjście na zakupy, oglądanie filmu, spacer, gotowanie. Towarzysz nastolatkowi w jego codzienności. Dzięki temu łatwiej ci będzie zrozumieć jego świat.
  • Uświadamiaj i edukuj dziecko. Bardzo ważnym czynnikiem sprzyjającym wyjściu z uzależnienia jest edukacja. Podsuń dziecku kilka książek o siecioholizmie, tłumacz, w jaki sposób ekrany źle wpływają na zdrowie. Pokazuj, ile traci, wybierając czas spędzony przed komputerem zamiast przebywania wśród przyjaciół.
  • Wspólnie ustal nowe zasady. Ustal nowe reguły korzystania z internetu obowiązujące wszystkich członków rodziny. Przykładowo może to być: niekorzystanie z telefonu przy posiłkach, wyłączanie komputerów po godz. 20:00, jeden dzień w tygodniu całkowicie offline. Pamiętaj jednak, by nie były to radykalne zmiany trudne do zaakceptowania.
  • Pomóż rozwijać pasje i zainteresowania dziecka. Rozwijanie pasji niezwiązanych z komputerem pozwoli dziecku przetrwać pierwsze miesiące zmiany stylu życia. Pokaże również, że świat nie kończy się wraz z wyłączeniem wi-fi.
  • Nie nagradzaj i nie karz internetem. Nigdy nie używaj internetu jako karty przetargowej. Nie nagradzaj dziecka dostępem do sieci. To tylko wzmacnia uzależnienie i powoduje niezdrowy stosunek do internetu. Podobnie jest z karami.
  • Poszukaj wsparcia specjalisty. Pomoc specjalisty zazwyczaj okazuje się koniecznością w przypadku siecioholizmu. Przyczyną wpadnięcia w uzależnienie najczęściej są trudne emocje i nieumiejętność radzenia sobie z nimi. Psycholog pomoże nie tylko dotrzeć do źródła uzależnienia, ale będzie również przewodnikiem w budowaniu nowych, zdrowych nawyków.

Uzależnienie od internetu trzeba traktować podobnie jak każde inne uzależnienie. I choć nie ma ono aż tak destrukcyjnego wpływu na zdrowie jak alkoholizm, to potrafi równie mocno obniżyć jakość życia i uniemożliwić codzienne funkcjonowanie. Nie wolno go bagatelizować. Istnieje wiele sposobów pomocy nastolatkom, którzy niezdrowo korzystają z internetu. Warto również sięgnąć po specjalistyczną pomoc. Internet nie jest zły i szkodliwy, o ile prawidłowo z niego korzystamy.

Źródła:

  1. Na podstawie raportu RPD pobranego ze strony Rzecznika Praw Dziecka: https://brpd.gov.pl/2022/01/13/badanie-rpd-dzieci-chca-ale-juz-nie-potrafia-oderwac-sie-od-mediow-spolecznosciowych/.
  2. Na podstawie Internet Addiction Test – (IAT) Kimberly Young.
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły