Strona główna Zdrowie Czy smartfony mogą powodować zawroty głowy?

Czy smartfony mogą powodować zawroty głowy?

autor: Marzena Bartoszuk Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Gdy całymi dniami wpatrujesz się w ekran swojego telefonu, może ci się nieźle zakręcić w głowie! I to nie z powodu informacji, które wyczytałaś w Internecie. Sprawdź, jaka może być przyczyna takich problemów.

Strona główna Zdrowie Czy smartfony mogą powodować zawroty głowy?
Czy smartfony powodują zawroty głowy? Młoda dziewczyna słucha muzyki ze smartfonu na słuchawkach nausznych.

Co ma wspólnego smartfon z kręgosłupem?

Na początek trochę anatomii: wzdłuż kanału kręgowego kręgosłupa biegną włókna nerwowe oraz naczynia krwionośne, doprowadzające krew do mózgu (największym z nich jest tętnica szyjna). Gdy długo trzymasz głowę pochyloną do przodu, np. wówczas, gdy piszesz SMS-y czy przeglądasz Internet, może zacząć się u ciebie dyskopatia (zwyrodnienie) w odcinku szyjnym kręgosłupa.

To z kolei bywa przyczyną ucisku na wspomniane nerwy lub naczynia krwionośne i… zawrotów głowy. I wcale nie jest tak, że te objawy pojawiają się tylko podczas korzystania ze smarfonu. Wręcz przeciwnie! Podrażnione nerwy mogą sprawiać, że odczuwamy dolegliwości w sytuacjach, gdy odchylamy głowę do tyłu (np. patrząc w niebo).

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny – jak je wykonać?

Z kolei ucisk na tętnice szyjne sprawia, że zmniejsza się przepływu krwi do mózgu (pojawia się niedotlenienie) i nawet wówczas, gdy idziesz po płaskiej powierzchni wydaje ci się, że stąpasz po miękkiej macie, albo czujesz się, jakbyś właśnie zeszła z karuzeli (masz wrażenie, że świat wiruje).

Na tego typu dolegliwości cierpią zwykle osoby:

  • mające siedzącą pracę
  • patrzące często w dół (np. na smartfon czy zbyt nisko ustawiony laptop)

Zwykle do zawrotów głowy dołącza się wówczas drętwienie ręki, bóle głowy promieniujące do szyi czy karku, czasem także zaburzenia widzenia.

Oczywiście w takich sytuacjach potrzebna jest konsultacja u neurologa, by wykluczyć inne przyczyny problemu!

Facebook, Tweeter, Instagram – od rana jesteś online? Uważaj, grozi ci FOMO!

Podobne artykuły