Strona główna ZdrowieLeczenie bóluLeczenie bólu głowy Czy smartfony mogą powodować zawroty głowy?

Czy smartfony mogą powodować zawroty głowy?

autor: Marzena Bartoszuk Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Gdy całymi dniami wpatrujesz się w ekran swojego telefonu, może ci się nieźle zakręcić w głowie! I to nie z powodu informacji, które wyczytałaś w Internecie. Sprawdź, jaka może być przyczyna takich problemów.

Strona główna ZdrowieLeczenie bóluLeczenie bólu głowy Czy smartfony mogą powodować zawroty głowy?

Co ma wspólnego smartfon z kręgosłupem?

Na początek trochę anatomii: wzdłuż kanału kręgowego kręgosłupa biegną włókna nerwowe oraz naczynia krwionośne, doprowadzające krew do mózgu (największym z nich jest tętnica szyjna). Gdy długo trzymasz głowę pochyloną do przodu, np. wówczas, gdy piszesz SMS-y czy przeglądasz Internet, może zacząć się u ciebie dyskopatia (zwyrodnienie) w odcinku szyjnym kręgosłupa.

To z kolei bywa przyczyną ucisku na wspomniane nerwy lub naczynia krwionośne i… zawrotów głowy. I wcale nie jest tak, że te objawy pojawiają się tylko podczas korzystania ze smarfonu. Wręcz przeciwnie! Podrażnione nerwy mogą sprawiać, że odczuwamy dolegliwości w sytuacjach, gdy odchylamy głowę do tyłu (np. patrząc w niebo).

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny – jak je wykonać?

Z kolei ucisk na tętnice szyjne sprawia, że zmniejsza się przepływu krwi do mózgu (pojawia się niedotlenienie) i nawet wówczas, gdy idziesz po płaskiej powierzchni wydaje ci się, że stąpasz po miękkiej macie, albo czujesz się, jakbyś właśnie zeszła z karuzeli (masz wrażenie, że świat wiruje).

Na tego typu dolegliwości cierpią zwykle osoby:

  • mające siedzącą pracę
  • patrzące często w dół (np. na smartfon czy zbyt nisko ustawiony laptop)

Zwykle do zawrotów głowy dołącza się wówczas drętwienie ręki, bóle głowy promieniujące do szyi czy karku, czasem także zaburzenia widzenia.

Oczywiście w takich sytuacjach potrzebna jest konsultacja u neurologa, by wykluczyć inne przyczyny problemu!

Facebook, Tweeter, Instagram – od rana jesteś online? Uważaj, grozi ci FOMO!

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły