Jeśli wstając rano nie czujemy się wypoczęci, a wręcz przeciwnie, wszystko nas boli, jesteśmy zmęczeni, rozdrażnieni i mamy problemy z koncentracją to może być sygnał, że przyczyną naszych dolegliwości jest niewygodne łóżko lub materac. Jest to tym bardziej prawdopodobne, jeśli śpimy na rozkładanej sofie lub wersalce, co w naszym kraju jest często spotykane, chociaż niewskazane.
Spis treści
Materac – tak, kanapa – nie
Wielofunkcyjne, rozkładane sofy to rozwiązania bardzo praktyczne, szczególnie w małych mieszkaniach. W dzień toczy się na nich życie rodzinne i towarzyskie, w nocy służą do spania, a ukryty pod siedziskiem pojemnik stanowi dodatkowe miejsce do przechowywania. Jeśli rozkładana kanapa wykorzystywana jest do spania okazjonalnie, nie ma problemu. Do codziennego spania nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Dlaczego? Według naukowców, łóżko powinno być miejscem przeznaczonym jedynie do snu i aktywności seksualnej. Nie powinno się w nim oglądać telewizji, czytać ani jeść.
Poza tym, kupując kanapę do salonu zwracamy uwagę na inne aspekty niż przy wyborze łóżka do sypialni. W pierwszej kolejności liczą się tu walory estetyczne, a więc fason, rodzaj i kolor obicia, a także wymiary. Wygoda jest także ważna, ale przede wszystkim dotyczy ona siedziska i oparcia, a nie wysuwanej bądź rozkładanej leżanki, chociaż to na tej ostatniej spędzamy później w nocy wiele godzin.
Zresztą, nawet gdybyśmy do jej wygody przywiązywali większą uwagę i tak nie mielibyśmy możliwości dostosowania jej do naszych preferencji, bowiem producenci nie dają możliwości wyboru klientom wypełnienia siedziska czy dobrania jego stopnia twardości. Mogą więc oni albo zaakceptować zaproponowane przez producenta rozwiązanie, albo szukać innego modelu.
Wadą rozkładanych leżanek jest także brak jednolitej powierzchni przeznaczonej do spania. Składa się ona zazwyczaj z kilku części, a ich łączenia bywają podczas snu wyczuwalne i obniżają komfort wypoczynku.
Wnęka, parawan czy antresola?
Dlatego, jeśli zależy nam na komforcie wypoczynku, warto wygospodarować, nawet na niedużej przestrzeni, miejsce na tradycyjne sypialniane łóżko z materacem. Nie jest to proste zadanie, łóżko to mebel o sporych gabarytach, ale nie niewykonalne. Klucz do sukcesu tkwi w pomysłowym wykorzystaniu walorów konkretnej przestrzeni.
Świetnym rozwiązaniem jest wykorzystanie wnęki w pomieszczeniu. Po wstawieniu do niej łóżka, mebel nie będzie rzucał się w oczy i przytłaczał pokoju swoimi rozmiarami, a śpiące osoby zyskają konieczną podczas snu intymność.
Przy braku wnęki można w pomieszczeniu wydzielić strefę nocną optycznie, odgradzając na przykład część przestrzeni przy pomocy ażurowego regału, parawanu lub efektownej zasłony. Wydzielony w ten sposób aneks sypialniany, umożliwi zaaranżowanie w nim wygodnego miejsca do wypoczynku.
Jeszcze inne rozwiązanie można zastosować w pomieszczeniach o dużej wysokości, znajdujących się np. w przedwojennych kamienicach oraz poprzemysłowych loftach. W takim przypadku przestrzeń sypialnianą można zaaranżować na antresoli.
Dobry materac – czyli jaki?
Jeżeli już uda nam się wygospodarować miejsce na łóżko, pora wybrać dobry materac. Co to znaczy dobry materac? Nie ma jednego idealnego materaca, który byłby dobry dla każdego. Różnimy się między sobą wagą, wzrostem, wiekiem, przyzwyczajeniami itd., trudno więc oczekiwać, że istnieje jakiś jeden model odpowiedni dla wszystkich. Każdy sam musi znaleźć taki, który będzie dobry dla niego.
Dobry, to znaczy wygodny, umożliwiający zdrowy, komfortowy sen. Według specjalistów, odpowiednio dobrany materac powinien zapewniać prawidłowe podparcie, odciążenie i rozluźnienie kręgosłupa, mięśni i stawów. Poza tym powinien dopasowywać się do kształtu i anatomicznych krzywizn kręgosłupa, czyli uginać tam, gdzie dotyka go ciało. Leżąc na materacu i wstając z niego powinniśmy być zrelaksowani, bez odczuwania jakiegokolwiek dyskomfortu. Nie jest to łatwy wybór.
Na co zwracać uwagę przy zakupie materaca do spania?
1. Stopień twardości materaca
Powinien być dostosowany do wagi osoby lub osób, które będą na nim spały. Jeśli materac jest zbyt miękki, kręgosłup zapada się w niego i niezdrowo wygina. Z kolei zbyt twardy uciska naczynia krwionośne i utrudnia przepływ krwi co może prowadzić do drętwienia ciała. Producenci, aby ułatwić klientom ocenę stopnia twardości materaców wprowadzili klasyfikację w oparciu o symbole. I tak:
- H2 oznacza materac miękki, polecany dla osób o wadze do 80 kg
- H3 oznacza materac średniotwardy, polecany dla osób ważących powyżej 80 kg
- H4 oznacza materac twardy, polecany dla osób o wadze powyżej 100 kg
Ważne!
Twardość materaca jest odczuciem subiektywnym. Ten sam model może być przez różne osoby, nawet o tej samej wadze, odbierany jako miękki lub twardy. Dlatego też oznaczenia stosowane przez producentów należy traktować orientacyjnie, raczej jako wskazówkę niż normę. Najlepszym sposobem oceny stopnia twardości materaca jest osobiste przetestowanie go w sklepie lub we własnym domu.
Pamiętaj też, aby zadbać o prawidłowe ułożenie ciała w trakcie snu. Oprócz wygodnego materaca, przyda się też poduszka ortopedyczna – pod głowę i kolana.
2. Szerokość materaca
To, podobnie jak stopień twardości, kwestia indywidualna. Przyjmuje się, że minimalna szerokość materaca dla jednej osoby to 70 cm, jednak im materac szerszy, tym większy komfort. W tym wypadku ma znaczenie również tęgość użytkownika – osoba szczupła potrzebuje mniej miejsca niż otyła.
3. Długość materaca
Materac powinien być o 15-20 cm dłuższy niż wzrost osoby, która na nim śpi. Jeśli to model dwuosobowy, bierze się pod uwagę wzrost wyższej z osób. Standardowa długość materacy dostępnych na rynku wynosi 200 cm, ale bywają także takie o długości 220 cm.
4. Grubość materaca do spania
Nie jest regułą, że im grubszy materac, tym większy komfort. Zależy on bowiem nie tylko od wysokości materaca, ale także od rodzaju wypełnienia. Ważne, aby materac nie był zbyt niski, ponieważ nie zapewni wtedy odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa i ciała. Generalnie osobom o większej wadze i ze schorzeniami kręgosłupa zaleca się materace grubsze – powyżej 20 cm wysokości, innym wystarczą kilkunastocentymetrowe.
5. Stelaż
stanowi podstawę materaca, sprężynujące listwy odginają się pod wpływem ciężaru użytkownika i „współpracując” z materacem podnoszą komfort wypoczynku. Poza tym stelaż ułatwia wentylację materaca, chroni go przez zniszczeniem i przedłuża jego trwałość. Najczęściej spotykane są stelaże szczebelkowe, modele bardzie zaawansowane umożliwiają regulację kąta nachylenia materaca np. pod głową lub w strefie nóg za pomocą pilota.
6. Wypełnienie materaca
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materacy, wśród nich są m.in.:
- sprężynowe (tradycyjne bonellowe i bardziej zaawansowane kieszeniowe)
- lateksowe
- z pianki wysokoelastycznej i termoelastycznej
- hybrydowe – najbardziej zaawansowane technologicznie, łączące nowoczesne pianki ze sprężynami kieszeniowymi
Ich producenci przekonują o wyższości jednych produktów nad innymi, ale zweryfikować te opinie każdy musi sam. Tym bardziej, że oferowane modele różnią się między sobą nie tylko materiałem użytym do wypełnienia, zastosowaną technologią, ale także ceną, która wahać się może od kilkuset złotych do …równowartości średniej klasy auta.
7. Strefy twardości materaca do spania
Są to wydzielone na całej długości wkładu materaca strefy różniące się twardością, w celu zapewnienia optymalnego podparcia różnym częściom ciała – głowie, barkom, lędźwiom, biodrom, udom, łydkom i stopom. Liczba takich stref wynosi od 3 do 7 (w zależności od liczby części ciała objętych dodatkową ochroną).
Rozwiązanie to jest dostępne w niektórych modelach i wzbudza sporo kontrowersji. Jego przeciwnicy zwracają uwagę, że osoby o niskim lub wysokim wzroście nie mają szans dopasować się do odpowiednich stref twardości, podobnie zresztą jak osoby, które podczas snu często zmieniają pozycję.
Zanim kupisz materac, koniecznie go przetestuj
Najlepszym i jedynym skutecznym sposobem na dobranie odpowiedniego materaca jest przetestowanie go. Wcześniej można to było zrobić jedynie w sklepach stacjonarnych, od niedawna niektóre sklepy internetowe wprowadziły świetne rozwiązanie, polegające na możliwości testowania materaca we własnym domu przez 30 dni.
W tym czasie normalnie go użytkujemy i sprawdzamy, czy jest wygodny. Jeśli okaże się, że nie spełnia jednak naszych oczekiwań, sklep odbierze go od nas i dostarczy inny, wybrany przez nas model. Testując materac w sklepie nie mamy tak dużo czasu na jego sprawdzenie jak w domu, możemy za to w jednym miejscu wypróbować więcej modeli. Warto z tego skorzystać, kładąc się na różnych materacach i przyjmując pozycje podobne do tych, które przybieramy podczas snu w domu.
Test twardości materaca
Warto także wykonać w sklepie szybki test twardości materaca. W tym celu należy wygodnie ułożyć się na nim na wznak i poprosić osobę towarzyszącą o wsunięcie dłoni pod odcinek lędźwiowy naszych pleców. Jeśli plecy ściśle przylegają do materaca i wsunięcie pod nie dłoni jest utrudnione, materac jest za miękki. Z kolei jeśli pod lędźwiami jest zbyt dużo miejsca, to też niedobrze, materac jest bowiem za twardy. Dobrze dobrany jest wtedy, gdy dłonie uda się wsunąć swobodnie, ale pod plecami nie ma zbyt dużo miejsca.
Jaki materac dla dwojga?
Czy w małżeńskiej sypialni lepiej sprawdzi się jeden szeroki materac, czy raczej dwa węższe? W tym przypadku również nie ma jednoznacznej, prostej odpowiedzi. Jeden materac jest dobrym rozwiązaniem, jeśli śpiące osoby mają podobną masę ciała oraz nie zmieniają zbyt często i energicznie pozycji podczas snu.
Z kolei dwa oddzielne materace warto rozważyć w przypadku partnerów znacznie różniących się wagą, preferujących inne stopnie twardości lub wrażliwych na kołysanie się materaca pod wpływem ruchów drugiej osoby. Oczywiście te pojedyncze materace powinny mieć taką samą wysokość. Wadą takiego rozwiązania jest wyczuwalne pośrodku miejsce ich łączenia.
Zobacz także: Jak spać, żeby się wyspać? Która pozycja do spania jest najlepsza?