Strona główna Zdrowie Herbata z żurawiną – rozgrzewa i wspiera zdrowie

Herbata z żurawiną – rozgrzewa i wspiera zdrowie

autor: Portal NoZ Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Herbata z żurawiną to napar, który doskonale sprawdzi się jako naturalny środek wzmacniający odporność organizmu. Jak ją przyrządzić, żeby miała doskonały smak i zachowała jak najwięcej prozdrowotnych właściwości?

Strona główna Zdrowie Herbata z żurawiną – rozgrzewa i wspiera zdrowie

W jakiej postaci można spożywać żurawinę?

Żurawina to krzewinka z rodziny wrzosowatych Ericaceae. Najczęściej spotykane są dwa gatunki: żurawina wielkoowocowa – Vaccinium macrocarpon (północnoamerykańska) i żurawina błotna Vaccinium oxycoccos. Rośnie naturalnie na kwaśnych torfowiskach, a sezon zbioru trwa zazwyczaj od października do grudnia.

Owoce żurawiny to małe, okrągłe, czerwone jagody o cierpkim smaku. Rzadko są spożywane na surowo, zazwyczaj wytwarza się z nich soki czy też inne przetwory (np. konfitury). Doskonałą opcją jest też żurawina suszona, która może stanowić smaczny i wartościowy dodatek do wielu potraw i nawet napojów.

Dlaczego warto pić herbatę z żurawiną?

Dzięki cennym składnikom żurawina wykazuje właściwości korzystne dla zdrowia. Herbatkę z żurawiny warto pić w przypadku wystąpienia:

  • zakażeń układu moczowego – proantocyjanidyny typu A obecne w owocach zapobiegają rozwojowi bakterii E. Coli na błonie śluzowej pęcherza moczowego (a także dróg oddechowych). Picie soków czy naparów z żurawiny zmniejsza ryzyko zakażenia dróg moczowych, a jeśli do niego dojdzie, wspomaga terapię
  • chorób układu krążenia – antocyjany, proantocyjanidyny i kwercetyna dbają o prawidłowy poziom cholesterolu, zmniejszają sztywność naczyń krwionośnych u pacjentów, a także obniżają ciśnienie krwi
  • kamieni nerkowych i wrzodów – cytryniany obecne w żurawinie ograniczają powstawanie złogów szczawianowo-wapniowych w nerkach, a działanie antybakteryjne ogranicza rozwój Helicobacter pylori, czyli bakterii odpowiedzialnej za powstawanie wrzodów żołądka
  • chorób dziąseł i przyzębia – żurawina zapobiega osadzaniu się na dziąsłach bakterii

Herbatkę z żurawiny można stosować także w profilaktyce nowotworowej. Związki antyoksydacyjne (witaminy C, E, bioflawonoidy) skutecznie walczą z nadmiarem wolnych rodników odpowiedzialnych za uszkodzenia komórek i tkanek, które prowadzą do rozwoju wielu chorób, między innymi nowotworowych.

Zobacz także: Z czym podawać żurawinę? Jest dobra nie tylko do mięsa!

Jakie dodatki pasują do herbaty z żurawiny?

Herbata z żurawiną to cenny dla zdrowia napój. Warto po niego sięgać, gdy mamy ochotę na coś ciepłego. Napar ten doskonale ugasi pragnienie, a także rozgrzeje i poprawi samopoczucie. Aby poprawić smak i właściwości naparu, do żurawinowej herbatki można dodać:

  • miód
  • trawę cytrynową
  • owoce: cytrynę, maliny, czarne porzeczki, jabłko, czarny bez
  • imbir
  • goździki
  • cynamon

Dzięki tym dodatkom herbatka zyska ciekawy smak. Np. trawa cytrynowa doda jej aromatu, miód słodyczy, a owoce – orzeźwiającego smaku. Napar z żurawiną, imbirem i miodem rozgrzeje organizm, wspomoże w walce z przeziębieniem oraz infekcjami układu moczowego.

Napar z żurawiny – przepis

Do przyrządzenia półlitrowego dzbanka herbatki potrzebujesz:

  • 50 g świeżych owoców żurawiny
  • 3 goździków
  • 2 łyżeczek miodu
  • 1 małego jabłka

Żurawinę umyj, osusz, wrzuć do rondelka i zalej wodą. Gdy woda z owocami się zagotuje, dodaj goździki i gotuj około 15 minut. Po tym czasie dodaj umyte i pokrojone na cząstki jabłko. Gotuj jeszcze 10 minut. Przykryj rondelek i zostaw do lekkiego przestudzenia. Jeszcze ciepły napój przelej do dzbanka, dodaj dwie łyżeczki miodu i wymieszaj. Herbatkę żurawinową wlej do filiżanki i ciesz się pysznym smakiem napoju.

Herbata z dodatkiem żurawiny – przepis

Składniki:

  • liście zielonej lub czarnej herbaty
  • świeże lub suszone owoce żurawiny (1 łyżka)
  • miód
  • maliny lub inne owoce

W dzbanku zaparz herbatę, dodaj żurawinę i owoce, przykryj i odstaw do przestudzenia. Gdy herbatka jest gotowa, wlej ją do filiżanek i dodaj łyżeczkę miodu do smaku.

Jak często pić herbatę z żurawiny?

Warto sięgać po nią regularnie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy nietrudno o infekcje wirusowe. Jeśli nie ma przeciwwskazań, napar z żurawiny może być spożywany codziennie, nawet 2–3 razy na dzień.

Żurawina – przeciwwskazania

Picie herbaty z żurawiną na ogół nie wywołuje skutków ubocznych, warto jednak zachować umiar. Ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Przeciwwskazania do spożywania dotyczą także osób:

  • z kamieniami nerkowymi
  • z osteoporozą – żurawina może potęgować niedobór wapnia w organizmie,
  • przyjmujących leki przeciwzakrzepowe, w których składzie występuje warfaryna

Źródła:

  1. Stobnicka, A., Gniewosz, M. (2010). Możliwości wykorzystania właściwości żurawiny (Oxycoccus) we współczesnej medycynie. Postępy Fitoterapii, 3, 170–175. Pobrane z: LINK
  2. Baranowska, M., Bartoszek, A. (2016). Antyoksydacyjne i przeciwdrobnoustrojowe właściwości bioaktywnych fitozwiązków żurawiny. Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 70, 1460–1468. Pobrane z: LINK
  3. Rodowski D. (2001). Żurawina – nowe spojrzenie na właściwości lecznicze. Postępy Fitoterapii 2–3, 28–31. Pobrane z: LINK
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie