Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianie Z czym podawać żurawinę? Jest dobra nie tylko do mięsa!

Z czym podawać żurawinę? Jest dobra nie tylko do mięsa!

autor: Justyna Moraczewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Lekko cierpkie owoce żurawiny sprawdzą się równie dobrze jako dodatek do wykwintnej kolacji czy rodzinnego obiadu, jak i składnik owsianki albo smoothie na pożywne śniadanie. Zainspiruj się naszymi pomysłami i w pełni wykorzystuj prozdrowotne właściwości i wspaniałe walory smakowe tego superfood.

Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianie Z czym podawać żurawinę? Jest dobra nie tylko do mięsa!

Żurawina to świetne źródło przeciwutleniaczy, zwłaszcza witaminy C. Dzięki temu jest sojuszniczką odporności, prawidłowego funkcjonowania żołądka i zdrowych nerek. Jest niezastąpiona podczas infekcji układu moczowego, ponieważ nie tylko działa antybakteryjnie, lecz dodatkowo zwiększa wydalanie moczu. Wypływa korzystnie na kondycję zębów i dziąseł. Zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi. W dodatku ma niewiele kalorii (około 45 kcal na 100 g) i bogata w błonnik.

Lista jej zalet jest wystarczająco długa, żeby dać się przekonać do wprowadzenia żurawiny na stałe do swojej diety. Chociaż przyzwyczailiśmy się do świątecznego połączenia żurawinowej konfitury z soczystym kawałkiem pieczonego mięsa wieprzowego lub indyka, można zmaksymalizować jej korzyści zdrowotne, włączając świeżą, mrożoną lub suszoną żurawinę do wielu innych codziennych posiłków i przekąsek.

Jak kupować, przechowywać i przygotowywać żurawinę?

Żurawinę w większości supermarketów możesz dostać i zamrożoną, i świeżą (w dziale z warzywami i owocami). Rzadziej kupuj tę zamkniętą w puszce, ponieważ traci większość swoich prozdrowotnych właściwości w porównaniu do mrożonej lub świeżej.

Jeśli kupujesz świeżą żurawinę, wybierz owoce, które są jędrne, mają nieskazitelny wygląd i ciemnoczerwony kolor. Jeśli masz ochotę na szybki test jakości, to idealna żurawina powinna sprężyście odbijać się na blacie. Najlepiej zużyć ją dość szybko lub przechowywać w lodówce przez kilka dni. Jeśli nie planujesz wykorzystać jej w ciągu tygodnia, schowaj do zamrażarki w szczelnym pojemniku lub zamkniętej torebce. Żurawina ma grubą skórkę, dzięki czemu nie ma tendencji do psucia się i dobrze się przechowuje w niskich temperaturach.

Można ją jeść na surowo, ale jest dość cierpka i sama w sobie niekoniecznie należy do kulinarnych frykasów. Cała sztuka w tym, żeby umiejętnie połączyć ją z innymi smakami. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest gotowanie owoców żurawiny z sokiem owocowym albo wkomponowanie jej do pikantnych potraw, którym jej cierpki i kwaskowaty posmak doda wyrazistości.

Wykorzystanie żurawiny w postaci gęstego sosu, kisielu lub galaretki to klasyk, który sprawdzi się zawsze. Dlaczego? Żurawina zawiera dużo pektyn, które szybko tworzą zawiesistą konsystencję. Wysoka kwasowość owoców może przekładać się na lekką goryczkę, więc żurawina bardzo dobrze komponuje się ze słodkimi lub cytrusowymi smakami.

Jak wykorzystać żurawinę w kuchni?

  • Zmiksuj. Żurawina może być świetnym dodatkiem do koktajli, sosów sałatkowych lub do mięs. Sprawdzi się też jako pasta na kanapkę albo grzankę, zwłaszcza w towarzystwie wytrawnych serów.
  • Dodaj do sałatki owocowej – jej cierpki smak idealnie zbalansuje słodycz owoców.
  • Upiecz. Nie ma nic bardziej „oldschoolowego” (w najlepszym tego słowa znaczeniu!) niż żurawinowe ciasto albo placek z kruszonką i żurawiną.
  • Dodaj do farszu. Zapieczona wewnątrz indyka albo rolady z mięsa doda potrawie wyrazistego smaku.
  • Usmaż. Na przykład z cebulą, tymiankiem i masłem. Takim miksem posmaruj kanapkę albo dodaj go do grillowanego mięsa lub ulubionego sera.

Z czym łączyć żurawinę?

Z innymi owocami

Smoothie żurawinowe to szybki przepis na śniadanie albo pyszną przekąskę. W blenderze zmiksuj 1 szklankę mleka zwykłego albo roślinnego, 1 szklankę świeżej lub mrożonej żurawiny, 1 mrożonego banana i 1 pomarańczę bez skórki. Udekoruj smoothie świeżymi listkami mięty.

Jeśli chcesz, aby smoothie było gęstsze, zastąp połowę mleka jogurtem (może to być jogurt zwykły lub grecki). Koktajl żurawinowy będzie nieco słodszy, jeśli dodasz 1–2 łyżki syropu klonowego lub miodu.

Zobacz również: Jak zrobić domowy kisiel z żurawiny?

Z płatkami owsianymi

Przygotuj porcję płatków owsianych na mleku albo na wodzie. Podczas ostatniej minuty gotowania wsyp po garści żurawiny, posiekanego jabłka i słodkich owoców, takich jak maliny, borówki lub pokrojone na cząstki truskawki. Przykryj i odstaw na kilka minut, a następnie posyp posiekanymi prażonymi orzechami włoskimi. Możesz dosłodzić łyżeczką syropu klonowego, daktylowego albo syropem z agawy.

Z kozim serem

Zmiksuj 3 filiżanki świeżej żurawiny, 1 filiżankę jasnobrązowego cukru, 1/2 filiżanki posiekanej szalotki lub czerwonej cebuli, posiekaną papryczkę jalapeño oraz skórkę i sok z 1 limonki. Odstaw w temperaturze pokojowej na około 15 minut, a następnie dodaj garść posiekanej kolendry i w razie potrzeby więcej soku z limonki. Odrobiną tej salsy o wyrazistym smaku posmaruj przygotowane wcześniej grzanki z kozim serem. Zabłyśniesz tą przekąską na każdej imprezie!

Z batatami

4 średnie bataty gotuj do miękkości przez 20–30 minut. Gdy wystygną, obierz je i pokrój w grube plasterki. Połowę ziemniaków ułóż w natłuszczonym naczyniu do zapiekania. Na wierzch wysyp filiżankę mrożonej żurawiny zmieszanej z brązowym cukrem i dwoma łyżkami masła. Wyłóż kolejne warstwy ziemniaków i żurawiny. Wszystko polej połową filiżanki soku pomarańczowego. Przykryj i piecz w temperaturze 220°C przez 30 minut.

W małej miseczce wymieszaj dwie garści orzechów włoskich z dwoma łyżkami brązowego cukru i łyżeczką cynamonu. Dodaj 3 łyżki zimnego masła i posiekaj. Posyp mieszanką ziemniaki i piecz bez przykrycia jeszcze przez ok. 10 minut, aż polewa będzie złotobrązowa.

Z dzikim ryżem

2 filiżanki świeżej lub mrożonej żurawiny zmieszaj z 2 łyżkami oliwy z oliwek, 2 łyżkami posiekanego świeżego tymianku i 1 łyżką brązowego cukru. Piecz w piekarniku nagrzanym do 230°C, aż żurawina zmięknie i lekko się skarmelizuje (15–20 minut). Gorącą żurawinę podaj, polewając nią ugotowany dziki ryż zmieszany z 2 garściami prażonych orzechów pekan.

Z kaczką

1/2 kilograma żurawiny świeżej lub mrożonej gotuj na niewielkim ogniu w 2 filiżankach soku pomarańczowego z dodatkiem drobno startej skórki pomarańczowej i 1 łyżki świeżo startego imbiru. Mieszaj od czasu do czasu. Sos powinien zgęstnieć po 35–40 minutach.

Podawaj jeszcze ciepły z pieczoną kaczką i ziemniakami. Ewentualnie ostudzonym sosem polej sałatę z upieczoną piersią kaczki ułożoną na plastrach pomarańczy.

Zobacz również: Śledzie z żurawiną – przepis dobry nie tylko na Święta!

Źródła:

  1. Sass, C. (2022). 6 Health Benefits of Cranberries. Pobrane z: LINK
  2. Weg, A. (2022). Are Cranberries Good for You? Experts Explain Their Surprising Health Benefits. Pobrane z: LINK
  3. Taste of Home. (2023). Sweet Potato Cranberry Bake. Pobrane z: LINK
  4. Bryan, L. (2023). Cranberry smoothie. Pobrane z: LINK
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły