Strona główna Dziecko Filmy familijne, które warto obejrzeć z dziećmi

Filmy familijne, które warto obejrzeć z dziećmi

autor: Anna Szumna Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Od dłuższego czasu życie rodzinne nabrało zupełnie innego wymiaru. Spędzamy teraz z dziećmi 24 godziny na dobę i nic w tym dziwnego, że szukamy kreatywnych rozwiązań na to, aby te momenty były jak najbardziej wartościowe. Proponujemy Wam kino domowe i przedstawiamy najciekawsze filmy familijne, które warto obejrzeć wspólnie z dziećmi. Zróbcie popcorn, zwołajcie rodzinkę, usiądźcie wygodnie i wybierzcie coś dla siebie.

Strona główna Dziecko Filmy familijne, które warto obejrzeć z dziećmi

1. „Dumbo” (2019)

Były żołnierz wraca do rodzinnego miasteczka po zakończeniu wojny, gdzie czeka na niego dwójka małych dzieci, córka i syn. Dostaje on pod opiekę cyrkowego słonia – z czasem nazwanego przez nich Dumbo, którego ma za zadanie przygotować do przyszłych występów przed publicznością. W międzyczasie dzieci odkrywają u słoniątka magiczne zdolności, a wszystko to za sprawą jednego małego piórka i kichnięcia słonia.

Ich losy nabierają tempa, gdy słoniem zaczyna się interesować właściciel jednego z największych cyrkowych aren w kraju. To piękna historia o tym, że zwierzęta zasługują na takie samo szczęście i dobre traktowanie jak ludzie. A w obsadzie tak znani aktorzy jak Colin Farrell, Dany de Vito i Eva Green.

2. „Cudowny chłopak” (2017)

Chłopiec o imieniu Auggie jest inny niż jego rówieśnicy. Od urodzenia ma bowiem bardzo zdeformowaną twarz. Początkowo bardzo wstydzi się swojego wyglądu i zawsze, gdy wychodzi z domu zakłada kask astronauty, o którym zawsze marzył. Uczy się w domu, mimo, iż jego rodzice (w tych rolach Julia Roberts oraz Owen Wilson) mocno dopingują go i zachęcają, aby poszedł do normalnej szkoły.

W końcu jego mama podejmuje decyzję o tym, aby go do niej zapisać, wiedząc, że będzie to dla nich wszystkich skok na głęboką wodę i będzie on wiązał się z różnymi nieprzyjemnościami. Ostatecznie jednak mimo licznych przeciwności, chłopiec nabiera tam pewności siebie, zyskuje przyjaciół i zaczyna akceptować swój los. Wzruszająca i zabawna opowieść dla nieco starszych dzieci.

3. „Piękna i Bestia” (2017)

Najnowsza ekranizacja tej baśni została sfilmowana w iście magiczny sposób. Historia pięknej dziewczyny, która by ratować swojego ojca zgadza się zamieszkać w zamku dziwnej istoty. Z czasem okazuje się, że ta istota mimo swojego odrażającego wielu wyglądu, ma dość życia w cieniu i bycia nieszczęśliwą.

Ciepłe uczucia budzi w nim właśnie Bella, dzięki której odwraca się czar i bestia zamienia się w księcia. Wraz z jego przemianą i rozkwitają uczucia do Pięknej, a do życia budzi się także cały zamek i jego piękny ogród. W roli Belli znana z „Harry’ego Pottera” Emma Watson.

Top 10 filmów familijnych na czas pandemii.

4. „Charlie i fabryka czekolady” (2005)

Ekranizacja powieści o bogatym właścicielu największej na świecie fabryki czekolady i słodyczy Willy’ego Wonki jest obowiązkowa na liście. Po pierwsze jest wpisana w kanon lektur szkolnych, więc jest świetnym uzupełnieniem książki, a po drugie jest po prostu dobrze zekranizowaną opowieścią o ludzkich charakterach.

Grupka dzieci ma szanse wygrać złoty bilet, który stanowi przepustkę do czekoladowego królestwa Willy’go Wonki. O tym bilecie marzy Charlie Bucket, chłopiec z biednej rodziny. Dzięki dziadkowi, który daje mu swoje oszczędności na zakup jednej czekolady udaje mu się to.

Tu zaczyna się niezwykła podróż po świecie czekolady, słodyczy, bajki, a jednocześnie po świecie ludzkich słabości. Nie dla każdego skończy się ona dobrze, ale każdy otrzyma szansę. W roli ekscentrycznego właściciela fabryki brawurowy Johnny Depp.

5. „Alicja w krainie Czarów” (2010)

Ten film przepełniony jest baśniowymi postaciami. Mała Alicja wpada do króliczej nory i nagle znajduje się w fantastycznym podziemnych świecie. Spotyka w nim różne szalone postaci, które mimo jej zdziwienia skradają jej serce.

Historia z filmu pokazuje nam Alicję, która jest już dojrzałą dziewczyną i tuż przed swoimi zaręczynami powraca do tego świata. Próbuje w ten sposób uwolnić się od ślubu, który zaaranżowała dla niej matka, a który ma być dla nich korzystny społecznie.

Ponownie spotyka swojego dawnego przyjaciela białego królika, Kapelusznika, złą Czerwoną Królową oraz Białą Królową. Alicja wraz z nimi przeżyje fantastyczne przygody w niezwykłej baśniowej scenerii. To prawdziwa, zachwycająca podróż po świecie snu i wyobraźni. Wyreżyserował ten film Tim Burton, a główne role zagrali Mia Wasikowska, Johnny Depp, Helena Bonham Carter i Anne Hathaway.

6. „Dziadek do orzechów i cztery królestwa” (2018)

To nieco odświeżona i odmieniona wersja znanego „Dziadka do orzechów”, którego pokochali czytelnicy na całym świecie. W filmie poznajemy dorastającą dziewczynkę o imieniu Klara. Zbliżają się właśnie święta, które musi spędzić bez mamy. Jednak mama zostawiła dla niej tajemniczą zagadkę do rozwiązania.

Za pomocą niezwykłej nici Klara trafia do baśniowego świata, w którym za zadanie będzie miała uratować cztery królestwa (kwiatów, słodyczy, zabawy oraz czwarte królestwo). Przeszkadzać w tym ma jej udająca dobrą sojuszniczkę zła Królowa. Czy Klara odkryje kto jest dobry, a kto zły? Przekonajcie się na własne oczy oglądając ten film.

Filmy familijne dla dzieci i dorosłych.

7. „Król lew” (2019)

Bajka, która zachwyciła świat ponad 20 lat temu powraca ze zdwojoną mocą. W animację, którą dobrze znają rodzice tknięto teraz nieco realizmu. To połączenie jest zachwycające. W filmie poznajemy małego lwa Simbę i jego ukochanego ojca Mufasę, który ginie za sprawą spisku jego chciwego brata Skazy.

Mały Simba będący świadkiem tego zdarzenia bierze winę na siebie i ucieka z królestwa. Z dwójką nowych przyjaciół Timonem i Pumbą próbuje dorosnąć i zapomnieć o przeszłości. Odtąd lwią ziemią rządzi Skaza i poddane mu hieny, a piękna natura i ziemia pomału obumierają. Na taką kolej rzeczy nie chce pozwolić lwica imieniem Nala – przyjaciółka Simby z dzieciństwa. Postanawia więc odszukać Simbę i nakłonić go do powrotu i walki o lwią ziemię.

8. „Marley i ja” (2008)

To dobry film do oglądania z nieco starszymi dziećmi, które są już w stanie zastanowić się nad poruszaną historią z realnego życia. Młode małżeństwo dziennikarzy Jenny i John (Jennifer Aniston i Owen Wilson) wiodą ustatkowane, spokojne życie. Jenny czuje już silny instynkt macierzyński, ale John nie jest jeszcze gotowy na podjęcie wyzwania jakim jest bycie Tatą.

Kolega podsuwa mu pomysł, aby tymczasowo zaopiekowali się psiakiem. I tak w ich życiu pojawia się labrador Marley. Nie należy on do spokojnych psów. Szczeniak rośnie szybko i z czasem zaczyna mieć sporo osobliwych pomysłów na to, jak rozładować swoją energię. Wprowadzając w ten sposób w życie swoich właścicieli totalny chaos i mnóstwo dodatkowych obowiązków. Z czasem rodzina Jenny i Johna powiększa się, a Marley staje się jej ukochanym członkiem. Zabawny i wzruszający film.

9. „Lessie, wróć” (2005)

Film z przygodami Lessie wzrusza widzów w każdym wieku. To klasyk, który widział choć raz chyba każdy rodzic. Pierwsza ekranizacja powieści Erica Knighta miała swoją premierę 1943 roku.

Film jest idealny do oglądania nawet z maluchami. Fabuła opowiada o niezwykłej przyjaźni pomiędzy psem a chłopcem, synem jego właścicieli, którzy zmuszeni są sprzedać go, aby zażegnać finansowe tarapaty. Pies trafia w ręce arystokratycznej rodziny, mieszka w zamku, który sprawia, że zwierzę czuje się przytłoczone i zaczyna tęsknić za swoją prawdziwą rodziną, w której się wychował.

Lessie postanawia wrócić do swojego domu, mimo że nie wie jak tam trafić, to pokona dla nich wiele mil. Po drodze czeka go mnóstwo przygód, które dzięki uprzejmości napotkanych bohaterów uda mu się pokonać. Niezwykła jest siła przyjaźni pomiędzy psem a jego właścicielem.

Wspólne oglądanie filmów daje mnóstwo radości, śmiechu, wzruszeń, a także pomaga kształtować gust dzieci. Ponadto daje mnóstwo okazji do rozmów o ich fabule i postępowaniu bohaterów.

Zabawy dla dzieci – 25 najbardziej rozwijających.

Zobacz również: Książki idealne na prezent polecane przez dziennikarki naszego portalu

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły