Strona główna Dziecko 10 książek dla dzieci do wspólnego czytania

10 książek dla dzieci do wspólnego czytania

autor: Anna Szumna Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Książki to doskonałe narzędzie do rozwijania dziecięcej wyobraźni oraz idealne rozwiązanie na czas domowej kwarantanny. Obecnie na rynku wydawniczym można znaleźć mnóstwo perełek i wybrać tematykę, estetykę i historię na miarę każdego dziecka. Korzystając z tego przedstawiamy Wam książki dla dzieci, które warto znać.

Strona główna Dziecko 10 książek dla dzieci do wspólnego czytania

1. Pucio umie opowiadać

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

To już piąta z serii książek o przygodach Pucia i jego rodziny. Pucio ma starszą siostrę i młodszego brata. Z tym sympatycznym maluchem dzieci mają okazję przeżyć kilka ważnych chwil z jego życia i utożsamić się z nim. Jak na przykład wyjazd na wakacje nad morze, na ferie zimowe do rodziny w góry, przyjście na świat małego braciszka czy pójście do przedszkola. Pucio jest idealny na pierwsze książki z tekstem dla małych dzieci.

2. Jestem artystą

Wydawnictwo TAKO

To książka autorstwa Marty Altes, która podbije serce nie tylko dzieci, ale i dorosłych, ponieważ z przymrużeniem oka traktuje o dziecięcych wybrykach. Bohaterem książki jest chłopiec, który czuje się artystą i widzi sztukę wszędzie, gdzie to tylko możliwe, dosłownie wszędzie. W zbitym lustrze w toalecie, malując po ścianach, a z lodówki potrafi zrobić kwietnik. Fajna opcja dla tych dzieci, które nie przepadają za dużą ilością tekstu, a lubią oglądać książki.

3. Balonowa 5

Wydawnictwo Egmont

Świetnie zilustrowana opowieść o mieszkańcach pewnej kamienicy przy ulicy Balonowej. Tymi mieszkańcami są zwierzęta. Lubią sadzić kwiaty i grać na instrumentach, a nawet piec ciasta. Każde jest inne i ma różne zainteresowania, a mimo to żyją ze sobą w zgodzie. Napisana i wydana w Polsce książka niesie ze sobą dużo pozytywnych skojarzeń i dobrej zabawy. Idealna dla przedszkolaków.

Kreatywne zabawy z dziećmi w domu – sprawdź 6 naszych pomysłów

4. Berek literek

Wydawnictwo Mamania

Małe dzieci lubią rymowanki, ponieważ bawią i pomagają łatwiej przyswoić niektóre słowa lub dźwięki. „Berek literek” czyta się lekko i z uśmiechem na buzi. Ta książka na pewno ułatwi młodszym dzieciom osłuchanie się z dźwiękami polskiej mowy, a tym starszym pomoże w utrwaleniu alfabetu i ćwiczeniu wymowy. Przy tym ma lekkie i przyjemne treści, które dobrze się czyta.

5. Basia

Wydawnictwo Egmont

To cała seria książeczek o przygodach sympatycznej dziewczynki o imieniu Basia, która ma młodszego barta i bardzo wesołych rodziców. Wśród tytułów jest ogromna różnorodność, więc z powodzeniem można wybrać coś interesującego dla dzieci. Książka pisana jest zrozumiałym, zabawnym językiem. Historie traktują o codziennych emocjach dzieci oraz ich kontaktach z rówieśnikami, nawiązywaniu przyjaźni, ale także o nieporozumieniach i możliwościach wyjścia z nich.

6. Banda Czarnej Frotte. Skarpetki powracają

Wydawnictwo Poradnia K

To kontynuacja dobrze znanych dzieciom „10 skarpetek” Justyny Bednarek, które stały się tak popularne i lubiane przez dzieci w różnym wieku, że wpisano je na listę lektur szkolnych. Te kolorowe skarpetki doczekały się kontynuacji swoich przygód. Co dzieje się, gdy skarpetka zechce opłynąć świat i napisać o tym dziennik? Lub gdy Czarna Frotte trafi do biura rzeczy znalezionych? Przeczytajcie koniecznie z dziećmi.

Filmy familijne – które warto obejrzeć?

7. Wielka księga supermocy

Wydawnictwo Mamania

Ta książka ma supermoc, ponieważ uczy uważności na drugiego człowieka. Bohaterami są dzieci, które pomimo różnic w wyglądzie i sposobie zachowania, mają swoje supermocne. Ktoś może wciąż nuci coś pod nosem, podskakując z nogi na nogę, co niekoniecznie musi być oznaką beztroski, a może świadczyć o ogromnym optymizmie.

Ktoś inny ma poczucie humoru, ktoś jeszcze inny nie potrafi samodzielnie chodzić, ale nie poddaje się, bo jest wytrwały. Każde dziecko i każdy człowiek mają swoją supermoc. Warto ją dostrzegać i pielęgnować. Świetne lekcje empatii dla dzieci.

8. Po ciemku, czyli co dzieje się w nocy

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Przepięknie wydana książka o tym, co dzieje się w nocy, gdy miasta zapadają w sen. Napisana przez mamę, którą zainspirowało nocne wstawanie do swojej małej córeczki. W tej książce opisane są zaradne nocne zwierzęta, zjawiska na niebie, a nawet naturalne nocne światełka (znacie świetliki?).

Opisane są w niej także fazy snu i praca latarnika morskiego. A także praca dostawców towarów, którzy już wczesnym rankiem podjeżdżają do sklepów, aby zaopatrzyć je w potrzebne produkty. Ta książka świetnie pokazuje jak bogate potrafi być nocne życie natury i jak pracowite jest ono dla niektórych ludzi.

9. Ratujmy Zwierzęta

Wydawnictwo Wilga

Książka nie tylko dla miłośników zwierząt, oprowadzi każdego po świecie zagrożonych gatunków. Tygrysy, wieloryby czy choćby doskonale znane nam pszczoły mogą kiedyś wyginąć. Żyjemy w czasach, gdzie edukacja o klimacie i poszanowaniu natury jest istotnym elementem naszego życia.

Topnieją lodowce, kurczą się zasoby naturalne, wypalają się hektary lasów, a to wszystko negatywnie wpłynie na naszą przyszłość. Warto otwarcie rozmawiać o tym z dziećmi i uświadamiać je, że zakręcanie wody podczas mycia zębów czy zminimalizowanie używania plastiku ma sens.

10. Profesor Astrokot odkrywa kosmos

Wydawnictwo Entliczek

Wiadomo, są takie zainteresowania u dzieci, z których czasami rodzi się prawdziwa pasja. Do tańca, do sportu lub do kosmosu! A w piękną i interesującą podróż po układzie słonecznym zabierze dzieci Profesor Astrokot. Ile tam jest smaczków, ciekawostek i super ilustracji musicie przekonać się sami.

Oparta na faktach i wiedzy książka, która przekazuje w zrozumiały dla dzieci sposób najważniejsze informacje o planetach, lotach w przestrzeń kosmiczną i gwiazdozbiorach. Jest w niej porównanie planet do owoców, które może stać się fajnym eksperymentem w warunkach domowych. Z tej serii ukazała się także edycja dla najmłodszych dzieci. To książka, która uczy i bawi. Sprawdźcie ją koniecznie.

Warto czytać dzieciom i z dziećmi. Gorąco zachęcamy, bo tak spędzony wspólnie czas zwraca się z nawiązką. Umacnia więzi i sprawia, że pojawia się mnóstwo okazji do rozmów poprzez zadawane przez dzieci pytania.

Ćwiczenia z dzieckiem – jak wykonać trening w domu?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły