Strona główna Dziecko 6 pomysłów na kreatywne zabawy dla dzieci w domu

6 pomysłów na kreatywne zabawy dla dzieci w domu

autor: Anna Szumna Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Siedzicie w domu z dziećmi? To wcale nie musi oznaczać nudy. Przedstawiamy kilka pomysłów na to jak kreatywnie bawić się z kilkulatkami w domu. Oto 6 najfajniejszych kreatywnych zabaw dla dzieci.

Strona główna Dziecko 6 pomysłów na kreatywne zabawy dla dzieci w domu

Od kilku tygodni epidemii zostaliśmy w domach z naszymi dziećmi. Żłobki, przedszkola i klubiki dla dzieci co prawda powoli zaczynają działać, ale wielu rodziców obawia się posyłać do nich teraz dzieci. Dla naszych maluchów oznacza to jednak brak interakcji z rówieśnikami, która jest im tak bardzo potrzebna do prawidłowego i zdrowego rozwoju. Dlatego my rodzice stajemy na głowie, aby zapewnić dzieciom domową edukację oraz rozrywkę. Oto 6 pomysłów na kreatywne zabawy dla dzieci w domu.

Zabawy dla dzieci - jak wzmacniać kreatywność u maluchów?

1. Papierowe Zoo

To jedna z najbardziej zajmujących zabaw z kilkulatkami, które na tym etapie dorastania szczerze uwielbiają zwierzątka. Mogą je wykonać samodzielnie. Czego potrzebujemy? Najlepszą bazą będą rolki po zużytym papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych, nożyczki, klej, kolorowy papier, flamastry oraz niekończąca się wyobraźnia.

Rolkę wystarczy pomalować na przykład na kolor szary, jeśli ma to być słoń, następnie odrysować, wyciąć i przykleić duże uszy z papieru kolorowego. Dorysować oczy oraz trąbę i gotowe. Z tego zestawu bez problemu można stworzyć słonia, lwa, tygrysa, a nawet małpkę.

Tutaj przykład, jak zrobić papierowe zoo:

https://www.instagram.com/tv/B-eUzu8DvQh/?igshid=1inbu7zm6iqtx&fbclid=IwAR2wdbm_xlqjNAAIySiawm9RMfKIUaO9NFa-Rb3IvKlBsENBs-CCvXlxiRM

2. Tor przeszkód

Sport i aktywność fizyczna to coś z czego nie należy rezygnować. Najlepiej przygotować swój własny tor przeszkód w domowych warunkach. Dzieci na pewno chętnie włączą się w przygotowywanie „przeszkód”, które następnie będą pokonywały, zdobywając kolejne umiejętności oraz ćwicząc przy tym sprawność. Jak to zrobić?

W ruch wchodzą woreczki na przykład z kaszą lub ryżem, które można ustawić w rządku i traktować jako przeszkodę do omijania lub kłaść na głowę i idąc tak spróbować utrzymać równowagę. Piłeczka do ping ponga na dużej łyżce, hula hop lub lekka gumowa piłka będą fajnym pomysłem na sprawnościowy domowy tor przeszkód. Można także wykorzystać większe pluszaki lub miękkie pufy, tworząc z nich górki do przejścia.

Filmy familijne, które warto obejrzeć z dziećmi

Zabawy dla dzieci - w co się bawić z dziećmi podczas izolacji społecznej?

3. Domowy teatrzyk

Zabawa ze sztuką w tle ma same plusy. Uruchamia wyobraźnie, pomaga oswoić lęk przed występami, zbliża do siebie rodzinę lub daje ujście dziecięcej wyobraźni. Można wymyślić sobie własną fabułę i przebieg wydarzeń lub zaczerpnąć je z ulubionej bajki dziecka.

Następnie trzeba wykonać pacynki: można użyć drewnianych łyżek, bibuły, włóczki lub skrawków materiału albo kolorowych skarpetek, tutaj nie ma ograniczeń. Następnie przyda się mała scena na przykład w postaci dwóch krzeseł i pościeli lub stołu, na który można zarzucić koc. Pozostaje już tylko rozpocząć przedstawienie!

4. Zielony ogródek

Kreatywne zabawy dla dzieci to nie tylko flamastry, papier i meble. Ten wolny wiosenny czas sprzyja sadzeniu roślinek. Za pomocą kilku doniczek, ziemi i nasion lub sadzonek można wyczarować mały ogródek. Do ich zasadzenia z pewnością nie trzeba będzie długo namawiać milusińskich. Warto przygotować małe narzędzia lub skorzystać z plastikowych zabawkowych sprzętów, które być może już posiada.

Można także zamówić lub zbudować samodzielnie mini szklarnię na świeże zioła, takie jak koperek, bazylia czy natka pietruszki. Korzyści płynące ze stworzenia sobie ogródka lub kącika z roślinami są podwójne. Raz frajda i radość z obserwacji ich wzrostu, a dwa zaangażowanie się dzieci i uczenie przez nie dbania o przyrodę.

Kreatywne zabawy dla dzieci - w co się bawić z dziećmi w domu?

5. Eksperymenty

Jest kilka sprawdzonych patentów na to, jak przeprowadzić ciekawy eksperyment w warunkach domowych. Na przykład: co się przyciąga? Do wykonania tego eksperymentu należy przygotować kilka rzeczy: nadmuchać balon, porwać papier na kilka skrawków, coś z metalu (na przykład łyżka lub klucz), coś plastikowego (jak grzebień), szklanka oraz coś drewnianego i na przykład wełniany sweter lub szalik.

Każdy z przedmiotów trzeba potrzeć przez dłuższą chwilę o wełnę, a następnie sprawdzić, który z nich przyciągnie do siebie skrawek papieru. Dzieci z pewnością złapią za balon i zaczną sprawdzać, jak elektryzują się do niego włosy na głowie.

Zabawy dla dzieci – oto 25 najbardziej rozwijających przedszkolaka

6. Zabawy z mąką

Z mąką kreatywnych zabaw dla dzieci można wyczarować do woli. Masa solna jest na pewno doskonale znana dzieciom. Za pomocą mąki ziemniaczanej, balonika, włóczki i flamastra można wyczarować własnego gniotka. Jak się go robi? Za pomocą lejka do wody lub uciętej plastikowej butelki wsypujemy do balonika mąkę, lekko ugniatamy i zawiązujemy balonik.

Następnie przewiązujemy w miejscu zawiązania włóczką, aby powstała zabawna czupryna, następnie flamastrem malujemy oczy i buzię. I własna zabawka gotowa.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły