Strona główna Ciąża i poródDolegliwości w ciąży Jesteś w trzecim trymestrze ciąży? Lepiej nie śpij na plecach!

Jesteś w trzecim trymestrze ciąży? Lepiej nie śpij na plecach!

autor: Marzena Bartoszuk Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Choć takie zalecenie brzmi jak rada przesądnej teściowej, to jednak ma swoje naukowe uzasadnienie. Sprawdź, dlaczego lepiej nie spać na plecach w trzecim trymestrze ciąży.

Strona główna Ciąża i poródDolegliwości w ciąży Jesteś w trzecim trymestrze ciąży? Lepiej nie śpij na plecach!

Dlaczego nie powinnaś spać na plecach w 3 trymestrze ciąży?

Prestiżowe pismo „The Lancet” opublikowało niedawno wyniki badań, z których wynika, że ryzyko poważnego niedotlenienia dziecka w łonie mamy jest 2,6 razy większe, jeśli pod koniec ciąży kobieta układa się do snu na wznak.

Do tej pory wielu lekarzy ginekologów zalecało przyszłym mamom spanie na boku (najlepiej lewym), jednak nie było zbyt wielu dowodów, które rzeczywiście potwierdzały zwiększone ryzyko komplikacji przy ułożeniu się na plecach. Teraz jednak już są!

Okazuje się, że jeśli macica jest już duża (od ok. 28. tygodnia ciąży lub wcześniej w przypadku bliźniaczej) jej ciężar podczas leżenia na wznak może uciskać żyłę główną dolną, która przebiega wzdłuż kręgosłupa po prawej stronie i m.in. doprowadza krew do macicy. Gdy ten przepływ zostanie zaburzony, może dojść właśnie do niedotlenienia malucha.

Kobiety w ciąży zwykle instynktownie przyjmują inną pozycję podczas snu, ale jeśli ktoś lubi spać na plecach i obawia się o zdrowie dziecka, może ułożyć wzdłuż pleców specjalną poduszkę (tzw. rogal), która zapobiegnie przekręceniu się w nocy.

Hemoroidy w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Źródło:

  1. PAP

Linki dla zainteresowanych:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5898330/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5765411/
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły