Jesteś w trzecim trymestrze ciąży? Lepiej nie śpij na plecach!

Choć takie zalecenie brzmi jak rada przesądnej teściowej, to jednak ma swoje naukowe uzasadnienie.
Dlaczego w trzecim trymestrze ciąży nie powinno się spać na plecach?

Prestiżowe pismo „The Lancet” opublikowało niedawno wyniki badań, z których wynika, że ryzyko poważnego niedotlenienia dziecka w łonie mamy jest 2,6 razy większe, jeśli pod koniec ciąży kobieta układa się do snu na wznak. Do tej pory wielu lekarzy ginekologów zalecało przyszłym mamom spanie na boku (najlepiej lewym), jednak nie było zbyt wielu dowodów, które rzeczywiście potwierdzały zwiększone ryzyko komplikacji przy ułożeniu się na plecach. Teraz jednak już są! Okazuje się, że jeśli macica jest już duża (od ok. 28. tygodnia ciąży lub wcześniej w przypadku bliźniaczej) jej ciężar podczas leżenia na wznak może uciskać żyłę główną dolną, która przebiega wzdłuż kręgosłupa po prawej stronie i m.in. doprowadza krew do macicy. Gdy ten przepływ zostanie zaburzony, może dojść właśnie do niedotlenienia malucha.

Kobiety w ciąży zwykle instynktownie przyjmują inną pozycję podczas snu, ale jeśli ktoś lubi spać na plecach i obawia się o zdrowie dziecka, może ułożyć wzdłuż pleców specjalną poduszkę (tzw. rogal), która zapobiegnie przekręceniu się w nocy.

Sprawdź, jak rozładować stres w ciąży.

Źródło:

  1. PAP

Linki dla zainteresowanych:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5898330/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5765411/
20.08.2019
Jak sprawić, by dzieci urodzone przez cesarkę miały podobny start, co te, które przyszły na świat naturalnie? Są na to sposoby! Konsultacja: Ewa Janiuk, położna, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Położnych.
20.09.2019
Wyjmujesz maluszka co chwilę z łóżeczka czy wózka, nosisz go przez pół dnia (a często i pół nocy), nachylasz się nad nim karmiąc piersią. Łudzisz się, że kiedy malec podrośnie, schylania będzie mniej. Nic z tego – okres raczkowania, a potem pierwsze kroki dziecka gdy trzeba godzinami nad nim czuwać w pochylonej pozycji, obciążają kręgosłup […]
13.06.2019
Już ponad 40 procent porodów odbywa się przez cesarskie cięcie. Zwykle rana po tej operacji zrasta się szybko, ale pozostaje blizna. Na pierwszy rzut oka niemal niewidoczna, jednak może spowodować – nawet po wielu latach – problemy ze zdrowiem np. bóle kręgosłupa, bolesne miesiączki, problemy trawienne. O tym, jak im zapobiec lub jak sobie pomóc, […]
10.05.2019
Gdy maluch ma wysoką temperaturę rodzice zwykle bardzo się denerwują. Podają dziecku leki przeciwgorączkowe, ale czasem popełniają błędy, które wpływają na ich skuteczność. Warto zatem wiedzieć, jak to robić prawidłowo! Konsultacja: Katarzyna Faruga, pediatra.
09.06.2019
Zanieczyszczenie powietrza widzimy już gołym okiem, zwłaszcza zimą. I o nim najczęściej mówimy. Jednak latem mieszkańcy wielkich miast też są narażeni na smog. Może niewidoczny, ale zabójczy dla kondycji naszej skóry. Co możemy zrobić?
17.07.2019
Sezon wakacyjny to dla przyszłych mam okres wielu dylematów. Z jednej strony czują się świetnie i chciałyby także w ciąży aktywnie spędzać czas i korzystać z wakacyjnych przyjemności, z drugiej jednak obawiają się o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i malucha. O rozwianie najczęściej pojawiających się wątpliwości związanych z wakacyjnymi aktywnościami kobiet w ciąży poprosiliśmy lek. […]