Jesteś w trzecim trymestrze ciąży? Lepiej nie śpij na plecach!

Choć takie zalecenie brzmi jak rada przesądnej teściowej, to jednak ma swoje naukowe uzasadnienie.
Dlaczego w trzecim trymestrze ciąży nie powinno się spać na plecach?

Prestiżowe pismo „The Lancet” opublikowało niedawno wyniki badań, z których wynika, że ryzyko poważnego niedotlenienia dziecka w łonie mamy jest 2,6 razy większe, jeśli pod koniec ciąży kobieta układa się do snu na wznak. Do tej pory wielu lekarzy ginekologów zalecało przyszłym mamom spanie na boku (najlepiej lewym), jednak nie było zbyt wielu dowodów, które rzeczywiście potwierdzały zwiększone ryzyko komplikacji przy ułożeniu się na plecach. Teraz jednak już są! Okazuje się, że jeśli macica jest już duża (od ok. 28. tygodnia ciąży lub wcześniej w przypadku bliźniaczej) jej ciężar podczas leżenia na wznak może uciskać żyłę główną dolną, która przebiega wzdłuż kręgosłupa po prawej stronie i m.in. doprowadza krew do macicy. Gdy ten przepływ zostanie zaburzony, może dojść właśnie do niedotlenienia malucha.

Kobiety w ciąży zwykle instynktownie przyjmują inną pozycję podczas snu, ale jeśli ktoś lubi spać na plecach i obawia się o zdrowie dziecka, może ułożyć wzdłuż pleców specjalną poduszkę (tzw. rogal), która zapobiegnie przekręceniu się w nocy.

Sprawdź, jak rozładować stres w ciąży.

Źródło:

  1. PAP

Linki dla zainteresowanych:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5898330/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5765411/
27.03.2019
Od kiedy dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, wszyscy mówią ci, że teraz nie możesz się denerwować. Rozwijające się w twoim brzuchu dziecko bezbłędnie odczytuje wszystkie twoje emocje, także te negatywne. A więc zestresowana mama, to zestresowane dziecko. Ale co zrobić, jeśli miałaś ciężki dzień w pracy i pomimo starań jesteś po prostu zła i […]
13.06.2019
Już ponad 40 procent porodów odbywa się przez cesarskie cięcie. Zwykle rana po tej operacji zrasta się szybko, ale pozostaje blizna. Na pierwszy rzut oka niemal niewidoczna, jednak może spowodować – nawet po wielu latach – problemy ze zdrowiem np. bóle kręgosłupa, bolesne miesiączki, problemy trawienne. O tym, jak im zapobiec lub jak sobie pomóc, […]
04.05.2019
Mimo, iż zajście w ciążę po 40. roku życia jest znacznie trudniejsze niż w młodszym wieku, tobie właśnie się to udało! Teraz więc, niezależnie od tego, czy to twoja pierwsza, czy kolejna ciąża, powinnaś dołożyć wszelkich starań, aby przebiegła ona bez komplikacji, a dziecko prawidłowo się rozwijało. Jest to jak najbardziej możliwe pod warunkiem, że […]
22.01.2019
Zapalenie zatok to częsta przypadłość, nękająca nas zwłaszcza w okresie jesieni i zimy. Jeśli dopadła również ciebie, a nie chcesz zażywać silnych leków chemicznych, poddawać się nieprzyjemnemu płukaniu zatok lub nawet zabiegowi operacyjnemu, wypróbuj naturalne metody, które pozwolą ci pozbyć się uciążliwego problemu.
31.01.2018
Detoksykacja, potocznie nazywana detoksem, z łacińskiego słowa detoxicatio, oznacza „usuwanie toksyn”. To naturalny sposób wspomagania organizmu w eliminowaniu trucizn i nagromadzonych zanieczyszczeń. Poznaj metody, dzięki którym oczyścisz nie tylko ciało, ale i duszę. 
01.06.2019
Zawsze masz go przy sobie. Zerkasz na ekran, jedząc obiad, oglądając film w kinie, leżąc na plaży. Zdarza ci się robić to nawet w nocy. Czy cierpisz już na fonoholizm?