Strona główna WellbeingBądź eko Ratuj pszczoły! Sprawdź, jak pomóc pszczołom

Ratuj pszczoły! Sprawdź, jak pomóc pszczołom

autor: Małgorzata Bartkiewicz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

W Polsce po raz kolejny Ministerstwo Środowiska pod kierownictwem Ministra Rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego wydało zgodę na stosowanie tzw. zapraw nasiennych (grzybobójczych środków chemicznych) z grupy neonikotynoidów. Zgoda taka szokuje, gdyż badania nie pozostawiają żadnych wątpliwości, co do ich szkodliwości – zabijają pszczoły i szkodzą ludziom. Jak pomóc pszczołom?

Strona główna WellbeingBądź eko Ratuj pszczoły! Sprawdź, jak pomóc pszczołom

Pestycydy zabójcze dla pszczół

W maju 2018 roku, Unia Europejska zakazała stosowania pestycydów, ściśle powiązanych ze spadkiem populacji pszczół. Te zakazane pestycydy to:

  • klotianidyna
  • imidaklopryd
  • tiametoksan
  • wszystkie z grupy neonikotynoidów

Wiele badań potwierdza, że pestycydy z tej grupy, atakują centralny układ nerwowy owadów, co prowadzi do zaburzeń w orientacji. Pszczoły gubią drogę powrotną do ula, a to z kolei oznacza dla nich pewną śmierć.

W roku 1994, podczas testów tych właśnie pestycydów, francuscy rolnicy byli świadkiem katastrofy, opisywanej później jako „dywan martwych pszczół”. 400 tysięcy pszczelich rodzin zmarło wówczas, w ciągu kilku dni.

Pestycydy te niekorzystnie wpływają również na ptaki, inne owady, ssaki, w tym człowieka.

Ekologiczny ogród – jak go założyć?

Bez pszczół nie ma jedzenia

A jak ważną rolę odgrywają pszczoły? Wszyscy wiemy, podam jednak trzy najważniejsze argumenty:

  1. Są kluczowym producentem żywności – od rana do wieczora zapylają rośliny
  2. Co trzecia łyżka naszego codziennego jedzenia zależy od aktywności pszczół
  3. Dzięki nim mamy taką różnorodność warzyw, które są podstawą naszej piramidy żywieniowej

Jednak prawda jest okrutna, pszczoły umierają w zastraszającym tempie. Sytuacja na polach i w sadach staje się dramatyczna – wyginęła jedna trzecia owadów zapylających na świecie. Sęk w tym, że od zapylania zależy los trzech czwartych roślin jadalnych na świecie. A pszczoły są ich głównymi zapylaczami. Stosowanie szkodliwych neonikotynoidów w znaczącym stopniu się do tego przyczynia.

Czy pestycyd chloropiryfos jest toksyczny – pytamy eksperta, dr. inż. Macieja Tankiewicza, adiunkta w Zakładzie Toksykologii Środowiska GUMed

Pszczoły umierają, bez nich nie będzie pożywienia. Jak możemy pomóc ocalić populację pszczół? Pszczoła zapyla różowy kwiat na gałęzi drzewa na tle niebieskiego nieba.

Jak pomóc pszczołom?

Każdy z nas może przyczynić się do uratowania chociaż jednej pszczoły. Sprawdź, co możesz zrobić, aby pomóc zapylaczom.

1. Nie wypalaj traw

Jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych królowych trzmieli, które najchętniej zakładają gniazda w opuszczonych norach gryzoni.

2. Sadź rośliny rodzime

Należy usuwać ze swojego ogrodu rośliny wpisane na listę obcych gatunków, chociażby takich jak nawłoć, niecierpek, czy róża pomarszczona.

3. Używaj nawozów naturalnych

Związki chemiczne zawarte w nawozach sztucznych, przechodzą do nektaru i pyłku kwiatów, pszczoły zaś zjadając je ponoszą skutki ich szkodliwego działania.

4. Sadź kwiaty przyjazne pszczołom

Wybieraj te, które są bogate w pyłek kwiatowy i nektar dla owadów oraz mają długi czas kwitnienia np. lawendę, dalie, facelie, lubczyk, macierzankę, nostrzyk, wrzosy: TUTAJ znajdziecie pełną listę roślin miododajnych, czyli przyjaznych pszczołom.

Rośliny miododajne. Stwórz ogród, który pokochają owady

5. Pozostawiaj miejsca pół dzikie w swoim ogrodzie

W takich „zachwaszczonych miejscach” dzikie pszczoły budują swoje gniazda, a także lubią się znaleźć np. mniszek lekarski czy koniczyna, które są dla pszczół cennym pokarmem.

6. Powieś domek dla pszczół dziko żyjących

One także potrzebują schronienia przed zimnem czy deszczem. Trzmiele czy murarki będą Ci wdzięczne za nawet najmniejszy domek dla owadów.

7. Reaguj

Gdy widzisz, że ktoś niszczy łąki, ogrody, trawniki. Ratujmy pszczoły w Polsce!

Reakcją jest też podpisanie apelu!

Apel znajduje się na stronie Greenpeace: https://act.greenpeace.org/page/24716/petition/1?locale=pl-PL

Również Avaaz walczy o pszczoły w Kanadzie: https://secure.avaaz.org/campaign/pl/save_the_bees_canada_loc/?fbclid=IwAR33vBnFBQLDaFM0NF6xfOEbj4sBB6exzCaOZFmHL3wcfS_lHDq-KgqbMF8

Podpisz apel!  Niby niewiele, a jednak bardzo dużo możesz tym zdziałać. Od każdego takiego podpisu, zależy przyszłość pszczół, planety i nas wszystkich.

Niedopuszczalnym jest, by interesy firm i ludzi powiązanych z lobby agrochemicznym oraz masową produkcją rzepaku przeważały nad działaniami zmierzającymi do ochrony owadów zapylających i tym samym były ważniejsze od zdrowia ludzi oraz naszego środowiska.

Użądlenie osy lub pszczoły – co robić? Jak reagować na wstrząs anafilaktyczny?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły