Strona główna WellbeingBądź eko Jak stworzyć ogródek na balkonie?

Jak stworzyć ogródek na balkonie?

autor: Wojciech Wardecki Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Ogródek na balkonie może być miejscem odpoczynku dla właścicieli oraz azylem dla owadów i motyli. Okres zimowy to bardzo dobry czas na tworzenie planów i projektów rewitalizacji lub zakładania ogrodu na balkonie od podstaw. Dzięki temu wczesną wiosną można rozpocząć sezon ogrodniczy, aby móc dłużej cieszyć się upiększoną przestrzenią. Sprawdź, jak stworzyć ogródek na balkonie.

Strona główna WellbeingBądź eko Jak stworzyć ogródek na balkonie?

Oceń swój balkon

Powiedz mi, jaki masz balkon – ja powiem, co możesz z nim zrobić. Zanim zabierzesz się do zmian na balkonie, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami. Ułatwi to pracę i zapobiegnie rozczarowaniu, jakie często spotyka początkujących ogrodników.

1. Usytuowanie balkonu

Musisz wiedzieć, czy jest to balkon południowy, czy wschodni. Od tego właśnie będzie zależał dobór roślin, jakie ostatecznie będą rosły w twoim ogródku na balkonie.

2. Wymiary balkonu

Ta wiedza przyda się przy wyborze donic i skrzynek balkonowych. Najważniejsza jednak jest zasobność portfela. Od tego zależy w głównej mierze projekt. Dlatego właśnie okres jesienno-zimowy jest idealny na planowanie. W tym czasie można nie tylko stworzyć projekt, ale również dokonywać zakupów sukcesywnie.

Wiele sklepów w branży ogrodniczej w okresie zimowym prowadzi bowiem wyprzedaże, na których w okazjonalnej cenie można kupić niezbędne rzeczy.

Ogródek na balkonie - jak go zaprojektować? Sztuczna trawa na balkonie i czarne donice z kwiatami.

Fot. Wojciech Wardecki

Ogródek na balkonie – stwórz projekt od podstaw

W przypadku balkonów, na których nic nie ma, sprawa wydaje się prostsza. Mamy wtedy prawdziwe pole do popisu. Jednak większość musi poddać rewitalizacji już istniejący ogródek.

Często zapomina się, że ogródek na balkonie, nawet ten najmniejszy, musi tworzyć spójną całość.

Podłoga, donice, roślinność, dobrane kolory czy meble muszą pasować nie tylko do siebie, ale i do nas. Spójność i harmonia sprawią, że ogródek na balkonie stanie się nie tylko enklawą spokoju, ale i pięknym przedłużeniem naszego mieszkania.

Jeśli znasz już zasobność swojego portfeli, wymiary balkonu oraz jego usytuowanie, zabierz się do pracy. Tworząc swój wymarzony ogródek, musisz pamiętać o kilku zasadach:

 • podłoga jest częścią ogródka
 • więcej nie znaczy lepiej
 • ściany też mogą być zielone
 • balustrady i barierki są twoim sprzymierzeńcem

Zioła na balkonie – jakie posadzić?

Podłoga na balkonie – jaką wybrać?

Podłoga na balkonie nie powinna być tylko dekoracją. Musi być jeszcze dodatkowo funkcjonalna. Inwestując w remont, pamiętaj, że ma ci służyć długie lata. Dlatego dobrze jest zastanowić się, co chcesz na niej położyć. Wybór jest ogromny. Najpopularniejszym i dość tanim rozwiązaniem są płytki i gresy. Kształt, kolor i faktura jest oczywiście kwestią doboru indywidualnego.

1. Gres

Gres przypominający deski podłogowe, mozaikę czy kamienne płyty sprawi, że podłoga będzie nie tylko ładna, ale i łatwa w utrzymaniu w czystości.

Wadą płytek jest natomiast to, że mogą one być śliskie, warto zatem rozważyć zakup płytek antypoślizgowych. Kolejny minus to możliwość ich pęknięcia lub uszkodzenia.

2. Deska i podesty tarasowe z kompozytu

Deska i podesty tarasowe z kompozytu zyskują popularność. Efekt, jaki można dzięki nim osiągnąć, może zadowolić najbardziej wymagających.

Zaletą desek jest duży wybór, łatwość montażu, bardzo długa żywotność i odporność na warunki atmosferyczne. Dla osób proekologicznych minusem może być materiał, z jakiego są wykonane.

Podłoga na balkon - jaką wybrać, gdy projektujemy ogródek na balkonie?

Fot. Wojciech Wardecki

3. Drewno

Drewno – najbardziej ekologiczny i naturalny sposób wykończenia podłogi. Pasuje do każdego stylu i jest ponadczasowe. Jednak wymaga bardzo dużo pracy. Należy je zabezpieczać odpowiednimi preparatami przed wpływem wody i słońca, regularnie malować lub lakierować i uważać na uszkodzenia mechaniczne. Przeszkodą może być wysoka cena.

Przykładowo, za taras wielkości około 10 m2 zapłacisz 500 zł za drewno świerkowe lub sosnowe, około 1 100 zł za drewno dębowe oraz od 2 200 do 3 500 zł za drewno egzotyczne. To cena jedynie za drewno, bez robocizny, transportów, wkrętów etc.

4. Sztuczna trawa

Sztuczna trawa to jedno z najtańszych rozwiązań, jakie możesz zastosować na swoim balkonie. W sprzedaży są różnej jakości trawy. Cena najtańszej maty imitującej trawę to około 15 zł za m2. Sztuczna trawa ze średniej półki, której wygląd już jest zadowalający, to koszt około 80 zł za metr. Taka, która imituje prawdziwą trawę i dobrze wygląda, kosztuje ponad 150 zł za metr.

5. Podest tarasowy

Podest tarasowy, który można układać jak puzzle, to także jedno z łatwiejszych rozwiązań, które możemy zastosować na swoim balkonie i tarasie. Minusem jest mała trwałość. Po kilku latach klepka odpada od plastikowych elementów, do których jest przytwierdzona. Koszt takiej podłogi zaczyna się od około 40 zł za m2.

Ogródek warzywny na balkonie: 7 warzyw, które możesz hodować w domu

Donice na balkonie

Stosując się do zasady „więcej nie znaczy lepiej”, trzeba dobrze przemyśleć dobór donic i skrzynek balkonowych. Mnóstwo pojedynczych doniczek w różnych kształtach i kolorach rozstawionych, gdzie się da, sprawia wrażenie bałaganu i chaosu. Z pewnością lepiej i estetyczniej będą wyglądać jedna czy dwie duże donice obsadzone odpowiednimi roślinami.

Jakimi kryteriami kierować przy wyborze donic?

1. Wielkość balkonu

Przy małym balkonie można zastosować donice wielopoziomowe. Jeżeli decydujesz się na duże donice drewniane, dobrze by było, aby miały one zabezpieczenie na zimę od środka w postaci styropianu. Pozwoli to na przezimowanie roślinom wieloletnim i roślinom cebulowym, takim jak trawy, tuje czy lilie i tulipany.

2. System nawadniający

Zamawiając skrzynki balkonowe, które będą wisiały na balustradzie lub stały na parapecie, warto pomyśleć o tym, by miały gotowy już system nawadniający. Dzięki temu w upalne dni będziemy mieć pewność, że rośliny zawsze będą miały odpowiednią ilość wody.

3. Cena donicy

Wybór donic wolno stojących jest ogromny. Dostępne są wielkie drewniane skrzynie, donice plastikowe, czy też ceramiczne lub gliniane. Bez problemu można zamówić donice robione na wymiar, idealnie pasujące do naszego balkonu.

Cena za donice, w zależności od wielkości i materiału, z jakiego są wykonane, wynosi od 50 zł (plastikowe, średniej wielkości, mało dekoracyjne) do nawet 3 000 zł za bardzo duże, tworzone za zamówienie i na wymiar.

Hortiterapia – czym jest ogród terapeutyczny?

Ściany balkonu: kratownice, rośliny pnące, oświetlenie

Zawsze najmniej zadbaną częścią balkonów są ściany. Warto o nich pamiętać, wieszając drewniane kratownice, na których można zaczepić odpowiednio dobrane skrzynki z roślinami rosnącymi kaskadowo.

Innym sposobem na wykorzystanie kratownic jest posadzenie roślin pnących, na przykład:

 • wieloletniego clematisa
 • zimozielonego bluszczu
 • jednorocznego groszku pachnącego

Ściany dają nam też możliwość stworzenia nastrojowego oświetlenia. Można w tym celu wykorzystać lampki solarne, stojące lub wiszące. Dostępne są również lampki na baterie i oczywiście standardowe oświetlenie.

Ściany będą też dobrym miejscem do zawieszenia ozdobnych ramek z motywem kwiatowym, lustra czy nawet półki. Każdy z wybranych przez nas elementów powinien być uzupełnieniem wszystkiego, co już wcześniej wybraliśmy.

Ogródek na balkonie - jak go stworzyć? Mężczyzna układa donice na tarasie.

Fot. Wojciech Wardecki

Ogródek na balkonie: dodatki tworzą nastrój

Poza donicami, roślinami, oświetleniem czy podłogą są jeszcze dodatki, które potrafią stworzyć prawdziwy klimat. Należy do nich rodzaj małej architektury, jakim są:

 • stoliki kawowe
 • krzesełka
 • leżaki
 • fotele

Ogrody na balkonie z powodzeniem można uzupełniać właśnie o takie elementy. Jeśli mamy malutki balkon, sprawdzą się składane krzesełka i lekkie stoliki, które po złożeniu można powiesić na ścianie.

Większy balkon daje oczywiście większe możliwości, takie jak podwieszenie pod sufitem bocianiego gniazda czy brazylijskiego krzesełka.

Dodatki na balkon dają nieskończenie wiele możliwości aranżacji przestrzeni balkonowej. Jedyne, co nas ogranicza, to wyobraźnia. Warto też wziąć pod uwagę:

 • poduszki na krzesła
 • kolorowe koce
 • tkaniny chroniące przed słońcem
 • parasole

Ogródek na balkonie: dobór roślin

Oczywiście najważniejszą rzeczą w naszym ogródku na balkonie są rośliny. To właśnie one stanowią bazę i podstawę naszego projektu. Sezon ogrodniczy trwa od marca do listopada.

Wybierając rośliny, warto zachować ciągłość kwitnienia. Bardzo dobrym pomysłem jest posadzenie roślin i traw wieloletnich, które uzupełniane będą roślinami sezonowymi i jednorocznymi.

Korzystając z dostępności roślin, można tworzyć kompozycje kwiatowe i dobierać różnorodną kolorystykę. Najważniejsza zasada, jakiej trzeba się trzymać, to taka, że rośliny sadzone w tej samej donicy muszą mieć te same wymagania. W razie wątpliwości należy zasięgnąć porady ogrodnika lub pracownika sklepu ogrodniczego.

Przykładowo pelargonia z lawendą nie są dobrym połączeniem. Pomimo tego, ze obie rośliny lubią pełne słońce, lawenda potrzebuje ziemi przepuszczalnej i lekkiej.

Ogród przyjazny owadom zapylającym

Wraz ze wzrostem naszej świadomości ekologicznej rośnie też zapotrzebowanie na pomysły wspomagające naturę w prosty i efektowny sposób. Dlatego właśnie, tworząc ogródek na balkonie, warto pomyśleć o owadach i innych zwierzętach. Wiosna jest idealnym momentem na wysianie nasion łąki kwiatowej, która przyciągnie na nasz balkon pszczoły i motyle.

Można zainstalować domek dla owadów oraz karmnik dla ptaków. Oczywiście, jeśli mieszkamy w bardzo wysokim wieżowcu na ostatnim piętrze, nie mamy specjalnie co liczyć na przylot owadów. Jednak możemy cieszyć się z naturalnych i pięknych widoków.

Alergicy muszą mieć jednak na uwadze, że obecność pszczół może być dla nich niebezpieczna.

Rośliny miododajne. Stwórz ogród, który pokochają owady

Ogródek na balkonie: ciekawostki

Przy planowaniu ogródka na balkonie istotnym elementem są finanse. Jednak nie warto oszczędzać na niektórych rzeczach. Decydując się na tańsze donice z kiepskiego materiału, skazujemy się na dodatkowe wydatki. Doniczki takie mogą nie przetrwać zimy, popękać lub stracić kolor. Czasami warto dołożyć trochę pieniędzy i mieć doniczki na lata. To samo dotyczy skrzynek z nawodnieniem. Ułatwia to utrzymanie roślin w dobrej kondycji przez cały sezon.

Rośliny najlepiej kupować u sprawdzonego sprzedawcy. Oczywiście sezon zimowy jest dobrym czasem na tworzenie własnych sadzonek.

Jeżeli zdecydujemy się na rośliny zimozielone, takie jak tuje czy sosny karłowate, pamiętać trzeba, że w dniach bez mrozu należy je podlewać. Rośliny te bowiem zagrożone są suszą fizjologiczną.

Kilka zimowych miesięcy to czas na zrobienie listy życzeń. Warto notować własne pomysły i inspiracje na ogródek na balkonie. W Internecie bez problemu można znaleźć darmowe programy ułatwiające projektowanie. Dobrze jest też śledzić wyprzedaże, ponieważ można tam znaleźć prawdziwe perełki.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły