Spis treści
Praktykowanie wdzięczności
Praktyka wdzięczności może zwiększać poziom odczuwanego szczęścia. Do takich wniosków doszło już wiele uczonych (m.in. Robert Emmons czy Michael McCullough), których badania wyraźnie pokazały, że wyrażanie wdzięczności związane jest z większą satysfakcją z życia, poczuciem spełnienia i szczęścia. Nie musisz jednak być uczonym, aby zaobserwować, jak ma się wdzięczność do szczęścia, a marudzenie do apatii.
Zauważ, że często zupełnie nieświadomie, zaraz po przebudzeniu zaczynamy narzekać na swoje życie. Myślimy o tym, jacy jesteśmy niewyspani. Że pogoda za oknem nam nie sprzyja. Jak przez to nie chce nam się wstawać z łóżka. Myślimy o tym, jak bardzo nie lubimy swojej pracy i… można tak w nieskończoność.
Zastanów się przez chwilę, czy takie myśli wywołają uśmiech na twarzy i radość w sercu? Czy takie myśli sprawią, że Twój dzień będzie piękniejszy? Odpowiedź nasuwa się sama. Dlaczego warto wcielić w życie medytację wdzięczności.
Mindfulness – jak trenować uważność?
Medytacja wdzięczności – za co jestem dzisiaj wdzięczna?
Pomyśl zatem, jak mogłabyś odwrócić te myśli i skupić się na tym… za co jesteś wdzięczna? Medytacja wdzięczności nie pozostawia miejsca na narzekanie czy pretensje. Jest tu za to sporo miejsca na życzliwość, dobro i miłość.
Skupiając się na takich cechach i odczuciach napełniamy się wewnętrznym poczuciem spełnienia i radości. Dziękujemy za to co mamy i czujemy jak zaczynamy mieć tego jeszcze więcej.
Żeby jednak za coś podziękować, musimy najpierw to dostrzec. Dostrzegamy zatem tak proste i przyziemne sprawy jak łóżko, na którym możemy odpoczywać, ciepłą wodę, którą możemy obmyć twarz i lodówkę pełną jedzenia, którym możemy napełnić brzuch.
Zaraz jednak zwracamy uwagę, że mamy znacznie więcej powodów do radości: środek transportu, który bezpiecznie zawiezie nas do pracy. Zajęcie, które pozwala nam się utrzymać. Bliską osobę, która na nas czeka po powrocie do domu. Czy wszystkie te rzeczy nie są dowodem na to, że żyjemy w dobrych czasach?
Najwspanialsze jest jednak to, że wraz z regularną praktyką wyrażania wdzięczności (medytacja wdzięczności), zauważysz, że, takie rzeczy przychodzą Ci coraz łatwiej, a Ty zaczynasz dostrzegać ich coraz więcej. Dodatkowo, myśli pełne miłości i wdzięczności zaczną napływać do Ciebie także w ciągu dnia. Wtedy, gdy sama w zasadzie ich się nie spodziewasz.
Medytacja wdzięczności w praktyce
Najprostszym sposobem na rozpoczęcie wyrażania wdzięczności, jest powiedzenie sobie w myślach o kilku rzeczach, powiedzmy o trzech, za które jesteś dzisiaj wdzięczna.
Na czym polega medytacja wdzięczności w praktyce?
Jak wyrażać wdzięczność o poranku pokazuję na swoim kanale YouTube:
W praktyce wygląda to tak, że tuż po przebudzeniu, zanim pomyślisz o czymkolwiek, przywołujesz do głowy trzy rzeczy, za które chcesz już teraz podziękować. To może być coś tak banalnego jak to, że usłyszałeś budzik i… obudziłeś się, bo pomyśl o tym w ten sposób: nie każdemu będzie dzisiaj dane się obudzić.
Na koniec (jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś) uśmiechnij się do siebie i powiedz sobie, że to będzie dobry dzień! Wszystko zajmie Ci nie więcej niż 2 minuty, a wzrost samopoczucia jest zauważalny od razu.
Dziennik wdzięczności
Z czasem możesz rozszerzać swoją praktykę wdzięczności o kolejne rzeczy. A jeśli jesteś typem pisarki, prowadź dziennik wdzięczności, w którym będziesz zapisywać wszystkie swoje przemyślenia związane z praktyką wdzięczności. Możesz dodatkowo uzupełniać swoje zapiski o rzeczy, na które cieszysz się danego dnia.
Pomyśl tylko jak takie podejście może całkowicie odmienić Twój poranek! A dobry poranek często jest gwarancją dobrego dnia. Dlatego z całego serca polecam ci tak prostą, a jednocześnie dającą wiele radości, medytację wdzięczności, czyli praktykę wyrażania wdzięczności.
Qigong – na czym polega buddyjska technika medytacji?