Strona główna WellbeingPielęgnacja skóryKosmetyki naturalne Szczotkowanie twarzy, szyi i dekoltu na sucho – jakie niesie korzyści i jak to robić poprawnie?

Szczotkowanie twarzy, szyi i dekoltu na sucho – jakie niesie korzyści i jak to robić poprawnie?

autor: Anna Augustyn-Protas Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Szczotkowanie na sucho to tani, łatwy i przyjemny zabieg. Odpręża, pobudza krążenie krwi, a do tego odmładza. Sporo z nas jednak poczciwej szczotki nie docenia (albo nie wie, jak jej prawidłowo używać). Co warto wiedzieć o tej naturalnej metodzie pielęgnacji, zdradza fizjoterapeutka Marta Waszkiewicz.

Strona główna WellbeingPielęgnacja skóryKosmetyki naturalne Szczotkowanie twarzy, szyi i dekoltu na sucho – jakie niesie korzyści i jak to robić poprawnie?

Na czym polega szczotkowanie na sucho

Szczotkowanie na sucho to jeden z najprostszych naturalnych zabiegów opóźniających procesy starzenia się skóry. Jest rodzajem masażu wykonywanego za pomocą szczotki o odpowiednio dobranej ostrości włosia, ale bez użycia produktów ułatwiających poślizg – olejków, balsamów czy wody. Szczotkowanie na sucho to świetny przepis na pobudzenie krążenia krwi i limfy, a także na pozbycie się martwego naskórka.

Rewelacyjne efekty daje szczotkowanie stosowane na twarzy, szyi i dekolcie, czyli w miejscach szczególnie wymagających pielęgnacji, choćby ze względu na częstą ekspozycję na niszczące działanie słońca.

Pionierami szczotkowania ciała byli starożytni Egipcjanie. Do dziś jest praktykowane w liczącym ponad 5 tysięcy lat leczniczym systemie ajurwedyjskim, gdzie nazywane jest „garshana” („tarcie przez pocieranie”). Od kilku lat szczotkowanie ciała na sucho budzi rosnące zainteresowanie, ponieważ ma same plusy: nie wymaga ani wielkich nakładów finansowych (tyle co na zakup szczotki), ani czasu (na twarz, dekolt i szyję wystarczy 10 minut), ani specjalnego miejsca (może być łazienka). A poprawia kondycję skóry.

Szczotkowanie na sucho twarzy – korzyści

Co daje szczotkowanie na sucho? Przyjrzyjmy się:

  • Szczotkowanie skóry zapewnia jej delikatny masaż, który usprawnia krążenie krwi, dzięki czemu skóra staje się lepiej dotleniona i odżywiona.
  • W trakcie masażu ciała dochodzi do rozluźnienia mięśni, dzięki czemu zmniejsza się widoczność zmarszczek napięciowych.
  • Szczotkowanie ciała na sucho to jeden z lepszych sposobów na złuszczenie martwego naskórka. Jego suche komórki są odrywane i usuwane, a przy okazji skóra pobudzana jest do regeneracji, czyli wytwarzania nowych, młodych komórek. W efekcie nawet poszarzała i zmęczona cera rozjaśnia się i nabiera zdrowego blasku, poprawia się jej koloryt. Skóra staje się bardziej jędrna, a zmarszczki i bruzdy płytsze.
  • Wyszczotkowana skóra, dzięki usunięciu martwego naskórka i poprawie mikrokrążenia, lepiej absorbuje składniki aktywne z nakładanych na nią produktów pielęgnacyjnych, co wpływa na lepsze nawilżenie i zabezpieczenie ochronnego płaszcza hydrolipidowego.
  • Szczotkowanie wspomaga proces gojenia się blizn. Regularne poddawanie się zabiegom szczotkowania poprawia mikrokrążenie gojącej się tkanki, zmniejszając ryzyko powstania zrostów. Jak jednak podkreśla Marta Waszkiewicz, zanim zaczniemy masaże, blizny powinny być wstępnie wygojone, a światło skóry zamknięte, nie powinno być już strupków.
  • Szczotkowanie ciała to świetny sposób na poprawę drenażu limfy, zwłaszcza w przypadkach jej zastoju, widoczności obrzęków na twarzy czy zapuchniętych powiek i tzw. worków pod oczami.
  • Podczas zabiegu udrażniane są pory i usprawnia się oczyszczanie organizmu – wraz z sebum ciało łatwiej pozbywa się zalegających produktów przemiany materii i zmniejsza się ryzyko pojawiania się niedoskonałości skórnych.
  • Masaż skóry na sucho pobudza krążenie krwi, co sprzyja też produkcji kolagenu, białka odpowiedzialnego za gęstość i elastyczność skóry.
  • Podczas szczotkowania ciała stymulowane są zakończenia włókien nerwowych, a wtedy ciało normalizuje napięcie mięśniowe, co działa nie tylko przeciwbólowo, ale również redukuje poziom odczuwalnego napięcia po całym dniu. Obniża się poziom stresu, zwiększa się produkcja hormonów szczęścia (serotoniny) i przyjemności (dopaminy). Rozgrzanie masowanego miejsca poprawia przewodnictwo nerwowe, a tym samym zwiększa elastyczność tkanki glejowej, która bezpośrednio wpływa na regenerację nerwów. Poprawia się jakość snu.

Jaką szczotkę wybrać

Masaż szczotką to rytuał, jakiemu od wieków oddają się Azjatki. One najchętniej używają szczotek z naturalnego włosia – z sierści dzika lub kozy, z włókna kokosowego, tampico (czyli z agawy), akacjowego, nawet kaktusowego. – Równie dobre efekty daje masaż szczotką syntetyczną – zapewnia Marta Waszkiewicz. – Kluczowa jest jej miękkość i ostrość: w przeciwieństwie do szczotek do ciała te do twarzy, szyi i dekoltu powinny być bardzo delikatne. Najlepiej też wybierać szczoteczki z rączką, dzięki której nacisk na skórę będzie łagodniejszy.

Jak szczotkować na sucho twarz, szyję, dekolt

Twarz, szyja, dekolt i piersi to najdelikatniejsze partie ciała, a na ich urodzie często zależy nam szczególnie. Na szczęście skóra tych miejsc szybko odwdzięcza się za pielęgnację. Jako o nią dbać?

Pierwsza zasada prawidłowego szczotkowania na sucho dotyczy natężenia: nie powinno powodować dyskomfortu. Druga, stosowana w przypadku twarzy, szyi i dekoltu: ruchy powinny być okrężne i na zewnątrz, odchodzić promieniście w stronę węzłów chłonnych.

Co, jeśli skóra zareaguje podrażnieniem? Przerwać masaż, jak radzą internetowe fora? – Nie bójmy się delikatnego zaczerwienienia skóry – uspokaja fizjoterapeutka. – To zdrowa reakcja tkanki, do której dociera większa ilość krwi, a o to nam właśnie chodzi w masażu: aby wykorzystać naturalne mechanizmy organizmu do regeneracji. Zwróćmy jednak uwagę na to, co dzieje się z nim dalej. Tuż po szczotkowaniu ciała nie powinniśmy odczuwać dyskomfortu, szczypania czy bólu.

Co jeszcze? Nie szczotkujemy powiek – to miejsca zbyt delikatne. Za to przyłóżmy się do masażu miejsca między brwiami (jest tam dużo napięć), a także wykonujmy okrężne ruchy w okolicy żuchwy. Pamiętajmy też o uszach, warto na nie nachodzić szczotką. Często widać, nawet u zadbanych starszych osób, że zapominają o pielęgnacji tych miejsc i mają zmarszczki przed uszami.

Jak szczotkować ciało, na którym są blizny

Masaż szczotką to dobry pomysł na pomoc skórze z bliznami, oczywiście wstępnie wygojonymi. – Gdy blizna jest duża (po cięciu chirurgicznym lub uszkodzeniu ciało było zszywane), szczotkujemy ją wzdłuż jej przebiegu, raz w jedną, raz w drugą stronę, następnie od dołu ku górze. Na sam koniec w kierunku najbliższych węzłów chłonnych – instruuje Marta Waszkiewicz. – Jeśli zmiana jest potrądzikowa, bez stanu zapalnego, masujemy ją okrężnymi ruchami. Warto jednak domowe zabiegi wcześniej skonsultować z fizjoterapeutą lub chirurgiem (duże blizny) i dermatologiem (zmiany potrądzikowe).

Szczotkowanie na sucho – jak długo powinno trwać?

Jednorazowy masaż twarzy, szyi i dekoltu nie powinien trwać dłużej niż 10 minut. Każdą część ciała najlepiej szczotkować przez 2–3 minuty, najdłużej twarz. Taki zabieg najlepiej fundować sobie 3 razy w tygodniu. Regularne szczotkowanie ciała daje efekty już po 2–4 tygodniach, ale już po kilku zabiegach skóra będzie bardziej zrelaksowana, poprawi się jej koloryt i napięcie.

Po zakończonym masażu zalecane jest umycie skóry pod bieżącą wodą, samą lub z delikatnym detergentem, żeby spłukać złuszczony martwy naskórek. Jako że skóra jest wtedy poruszona, pobudzona i rozgrzana, jest też bardziej chłonna. To idealny czas na nałożenie preparatów nawilżających i odżywczych. Z tego względu szczotkowanie na sucho najlepiej przeprowadzać wieczorem, przed nałożeniem bogatszej, nocnej pielęgnacji. Pamiętajmy też o umyciu szczotki, i o wysuszeniu jej włosiem do dołu.

Szczotkowanie na sucho – przeciwwskazania

Nie każdy niestety może korzystać z dobrodziejstw szczotkowania na sucho. Taki masaż nie jest dla osób z bardzo wrażliwą skórą twarzy, w tym ze skłonnością do pękających naczynek. Każdą wątpliwość wobec suchego masowania lepiej wcześniej skonsultować z dermatologiem lub kosmetologiem. Nie należy szczotkować skóry uszkodzonej, czyli takiej, na której mamy zmiany skórne, stany zapalne, zadrapania, owrzodzenia, oparzenia – w tym oparzenia słoneczne – ale też objawy uczulenia i wysypki.

Ważnym przeciwwskazaniem jest opryszczka wargowa – nie zaleca się stosowania wówczas żadnych zabiegów w jej obrębie, żeby nie dopuścić do rozniesienia wirusa na inne tkanki. Jeśli zaś do podrażnienia naskórka dojdzie podczas zabiegu – pojawi się silne zaczerwienienie, ale też swędzenie, pieczenie, inny dyskomfort – zawsze pamiętajmy, żeby przerwać masaż, schłodzić i nawilżyć skórę.

Źródła:

  1. Cleveland Clinic. (2021). The Truth About Dry Brushing and What It Does for You. Pobrane z https://health.clevelandclinic.org/the-truth-about-dry-brushing-and-what-it-does-for-you/
  2. Henke, F. (2000). Alternative Hautpflege: Fit und vital durch Trockenbürsten [Alternative skin care: fit and revitalized with the aid of dry brushing]. Pflege Zeitschrift, 53(2), 95–96. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10797750/
  3. Mazgaj, K. (b.d.). Szczotkowanie bez tajemnic. Miniporadnik dla początkujących. Pobrane 18 maja 2023 z https://docplayer.pl/208519484-Szczotkowanie-bez-tajemnic-mini-poradnik-dla-poczatkujacych-karolina-mazgaj.html
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły