Strona główna Zdrowie Szparagowe zero waste. Co zrobić z końcówek i obierek szparagów?

Szparagowe zero waste. Co zrobić z końcówek i obierek szparagów?

autor: Agnieszka Żelazko

Wyrzucasz zdrewniałe końcówki szparagów? Nie rób tego, bo są jadalne i pyszne! Z końcówek szparagów można przygotować aromatyczne pesto, risotto, przeróżne rodzaje zup, sosów. Z obierek warto zrobić szparagowy „makaron”. Szparagi pasują też do jajecznicy, omletów, naleśników i innych potraw. Oto kilka podpowiedzi oraz przepisów.

Strona główna Zdrowie Szparagowe zero waste. Co zrobić z końcówek i obierek szparagów?

Które części szparagów są jadalne? Wszystkie! A ponieważ sezon na nie jest dość krótki, warto wykorzystywać je maksymalnie, nic nie marnując. Trzeba wprawdzie przyznać, że końcówki szparagów są bardziej twarde, czasem zdrewniałe, a nawet łykowate. Jednak, ponieważ właściwości szparagów (oraz ich walory smakowe) są niezaprzeczalne, warto nauczyć się przerabiać wszystkie ich części. Oto kilka sposobów.  

Sposób 1

Omasta do kanapek

Zazwyczaj posypujemy kanapki startym serem, pestkami słonecznika lub dyni, czasem posmarujemy je domowym majonezem, guacamole albo sosem chimichurri. Tymczasem kanapki z jajkiem, pieczonym indykiem czy chociażby camembertem można udekorować „omastą” z końcówek szparagów. Trzeba je pokroić w cienkie plasterki, podsmażyć na maśle razem z czosnkiem i szalotką, doprawić solą i pieprzem, a następnie układać na kanapkach. Można przed podaniem wymieszać je dodatkowo ze startym parmezanem. Taka szparagowa „omasta” świetnie nadaje się też do jajecznicy albo omletów. Przepis na jajko sadzone z podsmażoną sałatą rzymską oraz końcówkami szparagów znajdziesz poniżej.

Sposób 2

Guacamole lub szparagowy majonez

Prosty domowy majonez można przygotować, miksując 2 ugotowane na miękko jajka (uwaga, z jaj ugotowanych na twardo nie wyjdzie!), 2–3 łyżki oliwy, odrobinę przegotowanej wody, sok z połowy cytryny, sól i pieprz. Do takiej kombinacji warto dodać kilka kawałków podgotowanych wcześniej końcówek szparagów. Takie same końcówki można dorzucić do guacamole. Awokado, czosnek, trochę cebuli, ugotowane jajko i oliwę zmiksuj ze szparagami na gładką masę. Jeśli ktoś lubi, gdy w guacamole kawałki jajka i awokado są wyczuwalne, może zmiksować szparagi z oliwą, a jajko i guacamole pokroić w kosteczkę lub rozgnieść widelcem. Możliwości jest mnóstwo.

Sposób 3

Wstążki, a raczej… obierki

Obierasz szparagi? Pamiętaj, że ze szparagowych obierków można wyczarować różne cuda. Najpierw trzeba je podgotować w lekko osolonej wodzie. Gdy zmiękną i nabiorą elastyczności, należy przełożyć je do miski, dodać odrobinę oliwy, octu winnego, soli i pieprzu, a następnie uformować szparagowe „gniazdko” (przepis poniżej). Takie szparagi najlepiej smakują na ciepło z jajkami po benedyktyńsku (choć mogą być też jajka gotowane). Szparagowe podgotowane wstążki można połączyć też z pesto, a następnie, nakręcając je na widelec, jeść jak pyszne spaghetti. Świetnie komponują się też z parmezanem. Pamiętaj jednak, by posypać je serem, gdy będą jeszcze gorące.

Sposób 4

Pesto

Szparagowe końcówki świetnie nadają się też na pesto. Najpierw trzeba je podgotować, a następnie zmiksować z parmezanem, oliwą, czosnkiem, migdałami albo orzechami nerkowca. Świetne i aromatyczne pesto wychodzi również z pestkami słonecznika. Warto je wcześniej podprażyć na patelni, by wydobyć aromat. Przepis poniżej.

Sposób 5

Zupa krem

Końcówki szparagów możesz dodać do kremowych zup, w których miksuje się wszystkie składniki. To może być standardowa ziemniaczanka z dodatkiem szparagów i sera, zupa z białych warzyw (przepis poniżej), a nawet brokułowa z dużą ilością czosnku, tymianku i właśnie szparagów. Do dzieła!

Przepisy z wykorzystaniem końcówek szparagów

Pesto szparagowe

Bazą pesto (poza parmezanem) są zazwyczaj migdały albo orzechy nerkowca. W tym przepisie znajdziecie za to pestki słonecznika, które warto wcześniej podprażyć na patelni. Nabiorą wtedy złotego koloru, ale też niepowtarzalnego aromatu. Można użyć zarówno białych, jak i zielonych szparagów.

Przepis_1_Pesto_ze_szparagów_i_prażonego_słonecznika

Składniki:

  • duża garść zdrewniałych końcówek szparagów
  • 2 łyżki pestek słonecznika
  • 3–4 łyżki oliwy extra vergine
  • 1 łyżka parmezanu
  • sól, pieprz do smaku

Przygotowanie:

Słonecznik podpraż na suchej patelni, na bardzo małym ogniu. Szparagi wrzuć do osolonej wrzącej wody i gotuj ok. 8 minut. Do blendera wsyp ugotowane szparagi, podprażony słonecznik oraz parmezan, dodaj oliwę. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Zmiksuj.

Krem z białych warzyw i szparagów

Ten przepis to typowe szparagowe „zero waste”. Zupę krem możesz zrobić z przeróżnych składników. Tym razem wystarczy dobry bulion warzywny, pietruszka, seler, ziemniaki, por, szparagi i odrobina sera.

Przepis_2_Krem_z_białych_warzyw_i_końcówek_szparagów

Składniki:

  • kilka garści zdrewniałych końcówek szparagów
  • kawałek pora (ok. 7 cm)
  • 2 pietruszki
  • ½ selera
  • 3 ziemniaki
  • serek topiony o smaku śmietankowym (trójkącik)
  • 2 l bulionu
  • sól i pieprz do smaku
  • opcjonalnie: grzanki, pestki słonecznika lub dyni, parmezan

Przygotowanie:

Końcówki szparagów obierz i przełóż do garnka. Dodaj por, obrane ziemniaki, obraną pietruszkę i seler. Zalej bulionem. Gotuj, aż warzywa będą miękkie, dodaj serek topiony, a następnie dopraw solą i pieprzem. Przestudź, by ostrza blendera się nie stępiły. Gdy zupa będzie chłodniejsza, zmiksuj ją na gładką masę. Dopraw raz jeszcze do smaku.
Zupę podawaj z grzankami, pestkami słonecznika lub dyni, parmezanem albo kawałkami ugotowanych szparagów. Możesz ją też udekorować świeżymi ziołami.

Szparagowe wstążki

Obierki ze szparagów wystarczy lekko podgotować. Można podawać je z oliwą i octem balsamico, ale równie dobrze smakują z pesto lub parmezanem, udając makaron.

Przepis_3_Szparagowe_wstążki_ujęcie_2_final

Składniki:

  • obierki z całego pęczka szparagów
  • łyżka oliwy
  • łyżeczka octu balsamico
  • sól i pieprz do smaku
  • jajko w dowolnej formie (na twardo, na miękko lub w koszulce)

Przygotowanie:

Szparagi obierz, a następnie wrzuć obierki do osolonego wrzątku. Gotuj kilka minut, aż będą elastyczne. Odcedź, przełóż na talerz, wymieszaj z łyżką oliwy, łyżeczką balsamico, solą i pieprzem. Podawaj z jajkiem, parmezanem lub pesto.

Jajka z końcówkami szparagów na smażonej sałacie rzymskiej

Sałata rzymska na ciepło smakuje wyśmienicie, zwłaszcza jeśli doprawi się ją świeżo mielonym pieprzem i kilkoma kropelkami cytryny. Do tego jajko, podgotowane końcówki szparagów, zielona cebulka i kilka pomidorków koktajlowych.

Przepis_4_Jajka_na_smażonej_sałacie_rzymskiej_ze_szparagami

Składniki:

  • 2 jajka
  • kilka liści sałaty rzymskiej
  • garść końcówek szparagów
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • odrobina masła i oliwy
  • trochę szczypioru
  • opcjonalnie: pomidorki koktajlowe

Przygotowanie:

Końcówki szparagów pokrój w cienkie plasterki (3–4 mm), a następnie podgotuj w osolonej wodzie (ok. 7–8 min). Na patelni rozpuść masło, dodaj kropelkę oliwy, przepuszczony przez praskę czosnek, wrzuć liście sałaty, posyp pieprzem, solą, skrop sokiem z cytryny, podsmaż. Na liście sałaty wbij jajka, ułóż na nich kawałki szparagów, pomidorki koktajlowe, posyp szczypiorem. Podawaj, gdy jajka się zetną.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły