Strona główna WellbeingBądź eko Szampon z mąki żytniej – jak go stosować?

Szampon z mąki żytniej – jak go stosować?

autor: Anna Augustyn-Protas Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Szampon z mąki żytniej to prawdziwy hit, nie tylko wśród entuzjastek naturalnej pielęgnacji. Użyłam żytniej mąki do mycia głowy i jestem zachwycona!

Strona główna WellbeingBądź eko Szampon z mąki żytniej – jak go stosować?

Świat groźnie kiwa palcem: czas ograniczyć chemię codzienną, bo planeta nie przetrwa. Na szczęście to jednak jeszcze nie oznacza, że mamy o siebie nie dbać. W swojej hojności życie podsuwa nam coraz ciekawsze możliwości. Choćby mąkę zamiast szamponu do włosów.

Ekologiczny szampon z mąki żytniej – jak go zrobić?

Bierzemy 3-4 łyżki mąki żytniej, najlepiej typu 720 (w każdym razie w przedziale 500-720 – te liczby to informacje o poziomie jej zmielenia, a my potrzebujemy drobnej, nie pełnoziarnistej).

Mąkę wsypujemy do połowy szklanki wody, rozrabiamy na pastę, by nie było grudek. I mamy ekologiczny szampon z mąki żytniej, doskonałej jakości produkt do oczyszczania włosów i skóry głowy.

Ale uwaga! Właściwości myjące ma tylko mąka żytnia, żadna inna. Pszenna, choćby najlepsza, nałożona na włosy wytworzy nam na nich kluch, który będzie trudny do usunięcia!

Szampon można przechowywać w lodówce przez tydzień.

Naturalne kosmetyki DIY do włosów. 10 hitów ekologicznej pielęgnacji włosów

Jak stosować szampon z mąki żytniej?

Idziemy pod prysznic. Nakładamy gotową papkę (szampon z mąki żytniej) na mokrą głowę i masujemy ją przez 3-4 minuty. Jako że nasz produkt jest wolny od chemicznych przyspieszaczy mycia, takich jak SLS, więc proces rozpuszczania łoju i usuwania zanieczyszczeń zajmie dłuższą chwilę.

Ale spokojnie, jest skuteczny: żytnia mąka ma w składzie saponiny, substancje występujące też w mydłach, dzięki czemu lekko się pieni i naprawdę nieźle radzi sobie z brudem.

Po myciu spłukujemy włosy ciepłą, a potem chłodną wodą, żeby domknąć łuski.

Na koniec zawsze warto użyć odżywki, na przykład:

  • zakwaszającej eko-płukanki z wody i soku cytryny w proporcji pół na pół
  • wody i octu (spokojnie, jego zapach szybko się ulatnia) też w proporcji pół na pół

Płukanka wygładzi pasma i przywróci im zdrowy połysk.

I nie martw się, jeśli mokre włosy będą szorstkie! Po wysuszeniu staną się znowu jedwabiście lekkie, gładkie i lśniące, jak po użyciu dobrego szamponu. Nikt nie zauważy różnicy. Do tego będą lekko unosić się od nasady. A to jeszcze nie wszystkie plusy szamponu z mąki żytniej.

Dlaczego mąka żytnia jest lepsza od szamponu do włosów?

  • Ma w składzie kwas panotenowy, który działa wzmacniająco na skórę głowy. I odpowiednie dla nas pH, dzięki czemu, co potwierdzają weteranki metody, włosy przetłuszczają się wolniej. Przestają się też elektryzować.
  • Mycie głowy mąką to spora oszczędność – kilogram najtańszej kosztuje ok. 4 zł i starcza na wiele myć. Zrobioną a niewykorzystaną od razu papkę można zachować na następne mycie. Trzymamy ją w lodówce, nie dłużej niż tydzień.
  • Nie uczula, bo produkt jest całkowicie naturalny i neutralny. Można oczywiście bawić się w poprawę jego zapachu, poprzez dodawanie np. olejku lawendowego. Dla uniknięcia podrażnień warto jednak sięgać po sprawdzone na sobie olejki, najlepiej naturalne.
  • Jako że żytni szampon jest wolny od sztucznych dodatków, takich jak parabeny, silikony czy SLS-y, które wysuszają skórę głowy i włosy, ale też oblepiają je, nasz produkt będzie idealny dla osób, które często chodzą na koloryzację. Mało kto zdaje sobie sprawę, że przez stosowanie syntetycznych preparatów do pielęgnacji trudno jest zafarbować włosy, a zwłaszcza rozjaśnić je i na dłużej utrzymać wybrany kolor.

Które substancje w kosmetykach mogą ci zaszkodzić?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły