Spis treści
Jak prawidłowo wykonać demakijaż?
W kwestii demakijażu popełniamy często dwa grzeszki: zaniechania albo nieumiarkowania. Dla naszej skóry nie jest korzystne ani pójście spać z makijażem, ani szorowanie jej agresywnymi środkami (np. z alkoholem).
Twarz trzeba oczyszczać dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Powinnyśmy ten zabieg traktować jako codzienny rytuał, ponieważ stan naszej cery w dużej mierze zależy od tego, z jaką starannością go przeprowadzimy.
- Demakijaż zaczynamy od usunięcia kolorowych kosmetyków z powiek i rzęs. Na kilka chwil przykładamy do oczu waciki nasączone wybranym preparatem i delikatnie przesuwamy je w dół.
- Kolejny krok to zmycie twarzy. Przed nałożeniem kremu należy przetrzeć twarz tonikiem. Jak poznać, czy cera została dobrze oczyszczona? Jeśli wacik z tonikiem jest czysty, mamy pewność, że skóra również.
- Jeśli do mycia twarzy stosujemy wodę, po jej użyciu nie trzemy skóry ręcznikiem. Przykładamy go do twarzy, miejsce po miejscu, aby delikatnie ją osuszyć. W przypadku cery tłustej, trądzikowej należy zwrócić uwagę także na to, aby ręcznik był często wymieniany (lub stosować jednorazowe ręczniki papierowe).
Szukajmy jak najbardziej naturalnych, delikatnych dla skóry preparatów do oczyszczania twarzy. Warto unikać pieniących się kosmetyków. Często w ich składzie znajdują się detergenty (SLS, SLES i inne), które wysuszają skórę. Dermatolodzy uważają, że przy cerze skłonnej do podrażnień nawet po zastosowaniu płynu micelarnego (także zawiera detergenty) warto spłukać twarz wodą.
Słynące z pięknej cery Azjatki utrzymują, że idealny demakijaż musi zakończyć się 100-krotnym ochlapaniem twarzy chłodną wodą. Żadna z nas raczej nie będzie tego próbować, jednak możemy poprzestać na kilku razach. Taki zabieg ma na celu nie tylko dokładne usunięcie produktu do mycia, lecz również zwężenie porów.
6 kwiatów, które pokocha twoja skóra
Demakijaż – 7 naturalnych produktów do oczyszczania twarzy
1. Glinki do zmywania makijażu
Tajemnica działania glinek polega na ich świetnej zdolności wchłaniania zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, redukcji martwego naskórka i usuwaniu toksyn ze skóry. Przy okazji oddają jej całe bogactwo mikroelementów, dzięki czemu działają przeciwzapalnie, łagodzą podrażnienia. Dobieramy je do rodzaju cery (sprawdź też: glinka bentonitowa).
- Glinka biała – jest najdelikatniejsza, odpowiednia nawet dla skóry wrażliwej, suchej, delikatnej i dojrzałej.
- Glinka zielona – polecana jest do cery tłustej i trądzikowej. Dobrze oczyszcza pory, wspomaga leczenie trądziku, działa przeciwzapalnie. Stosowana zbyt często może jednak wysuszać skórę.
- Glinka Ghassoul – nadaje się do każdego rodzaju cery. Wykorzystywano ją od wieków do oczyszczania w marokańskich łaźniach. Wzmacnia barierę ochronną skóry, łagodzi podrażnienia.
Jak stosować glinki do demakijażu?
Do miseczki wsypujemy 2 łyżki glinki i zalewamy je 4 łyżkami ciepłej wody. Nie mieszamy, pozwalamy glince schładzać się i moczyć. W ten sposób dajemy jej czas na to, aby się rozpulchniła. Powstałe „błotko” rozprowadzamy na twarzy. Pozostawiamy na chwilę, a potem zwilżonymi dłońmi masujemy, spłukujemy letnią wodą. Glinka daje przyjemny, chłodzący efekt.
2. Płatki owsiane do demakijażu twarzy
Są bogatym źródłem witamin i składników mineralnych. Dzięki saponinom – substancjom o właściwościach myjących – płatki owsiane oczyszczają skórę, usuwając z niej zanieczyszczenia, zmniejszają liczbę zaskórników i zwężają pory. Zawarte w owsie sacharydy zmiękczają skórę. Płatki owsiane idealnie sprawdzą się w pielęgnacji cery wrażliwej i przesuszonej.
Jak stosować płatki owsiane do demakijażu?
Zalej 2–3 łyżki płatków wrzątkiem. Gdy wystygną, nabieraj je palcami i powstałą papką delikatnie masuj twarz. Spłucz ciepłą wodą.
3. Aloes do demakijażu
Aloes na twarz dogłębnie oczyszcza każdą cerę, zapobiega jej wysuszeniu, działa antyseptycznie. Usprawnia proces usuwania martwych komórek naskórka. Odblokowuje pory i usuwa z nich nadmiar sebum.
Jak stosować aloes do demakijażu?
Łyżeczką wydrąż miąższ z kilku liści aloesu. Zmiksuj go i połącz z przegotowaną chłodną wodą w stosunku 1:1. Zwilżonymi wacikami usuwaj makijaż. Jeśli chcesz usunąć wodoodporną mascarę, na mokry wacik dodaj jeszcze kroplę oliwy.
Zimno dla urody: masaż lodem, roller jadeitowy, kamień gua sha, kosmetyki z lodówki
4. Woda różana do oczyszczania twarzy
Woda różana to naturalny hydrolat, powstający w procesie otrzymywania olejku eterycznego z płatków róży. Odświeża skórę, koi podrażnienia i pozostawia subtelny różany zapach. Szczególnie polecana jest do pielęgnacji cery naczynkowej, wrażliwej, przesuszonej. Można ją stosować jako tonik lub zmywać nią makijaż – po zmieszaniu z olejem jojoba (działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie).
Jak stosować wodę różaną do demakijażu?
Wlej oba składniki do butelki w proporcji 1:1. Potrząśnij.
5. Oczar wirginijski do zmywania makijażu
Oczar wirginijski działa łagodząco, zmniejsza uczucie swędzenia. Stanowi błogosławieństwo dla osób z problematyczną cerą (mieszaną, z zaskórnikami i krostkami). Nie pozostawia tłustej warstwy, pomaga zapobiegać wypryskom. Skutecznie usuwa makijaż i zmiękcza skórę. Liść oczaru można kupić w postaci hydrolatu lub ziół do zaparzenia.
Jak stosować oczar wirginijski do demakijażu?
Z naparu z oczaru warto zrobić chusteczki do demakijażu. Przygotuj 15 arkuszy kilkuwarstwowych ręczników papierowych przeciętych na pół. Złóż każdy w pół i umieść w szerokim słoiku lub zamykanym pojemniku. Następnie wymieszaj za pomocą trzepaczki lub widelca 1,5 szklanki wystudzonego naparu z oczaru wirginijskiego, 1–2 łyżki wybranego oleju, 2 krople ulubionego olejku eterycznego. Zalej płynem ręczniki, zakręć słoik. Przechowuj w lodówce.
6. Olej kokosowy do zmywania makijażu
Olej kokosowy z łatwością usuwa nawet wodoodporny makijaż. Jest łagodny dla skóry, ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne (sprawdź: olej kokosowy na włosy – stosować czy nie?).
Jak stosować olej kokosowy do demakijażu?
Najlepiej nałożyć go na twarz palcami, po chwili zebrać zanieczyszczenia wacikiem, potem zwilżyć twarz wodą i zastosować żel odpowiedni do typu cery. Trzeba także dobrze spłukać twarz. Olej ten nie nadaje się do tłustej cery, bo jest komedogenny (zatyka pory). Jeśli masz skórę skłonną do wyprysków, oleju kokosowego używaj jedynie do demakijażu oczu. Świetnie zmywa mascarę, a w dodatku odżywia rzęsy.
Wyciągnij małą ilość oleju kokosowego ze słoika (ilość wielkości grochu jest wystarczająca). Jeśli olej jest w postaci stałej, rozetrzyj go między palcami, aż stanie się płynny i na palcach pojawi się lekka warstwa. Zamknij oczy i delikatnie rozprowadź olejek na powiekach i rzęsach. Do jego usunięcia użyj suchego wacika, następnie zwilżonego ciepłą wodą.
7. Zielona herbata do oczyszczania twarzy
Działa przeciwzapalnie, uspokaja podrażnioną skórę. Zawarte w niej polifenole oraz witaminy C i E zapobiegają starzeniu skóry. Można nią oczyszczać każdy rodzaj cery, zwłaszcza suchą i wrażliwą.
Jak stosować zieloną herbatę do demakijażu?
Wystarczy połączyć w buteleczce 2 łyżki ciepłego naparu z zielonej herbaty, 1 łyżkę gliceryny roślinnej (nawilża) i 1 łyżkę oleju z pestek winogron (nawilża i pomaga usunąć makijaż). Dobrze wstrząśnij, aby składniki dokładnie się wymieszały.
Domowe kosmetyki DIY z zielonej herbaty
Akcesoria do demakijażu: myjki i rękawice
W drogeriach jest wiele akcesoriów, dzięki którym demakijaż będzie szybszy, staranniejszy, przyjemniejszy. Demakijaż tylko z pomocą wody? To możliwe, jeśli użyjemy specjalnej rękawicy lub myjki. Sekretem ich działania są specjalne włókna z poliamidu i poliestru, z jakich je wykonano. Do produkcji wykorzystano nanotechnologię – dzięki temu włókna te są 100 razy cieńsze od włosa.
Mikrowłókna działają skuteczniej, jeśli zmoczymy je mocno ciepłą (ale nie gorącą) wodą. Woda, którą nasiąka, rozpuszcza makijaż i pomaga włóknom pochłonąć go bez mocnego pocierania skóry. Największą zaletą tych myjek jest to, że nie musimy już kupować żadnego żelu ani płynu micelarnego. To wygodna opcja dla podróżujących i zapracowanych.
Źródła:
- Cobb, C. (2019). How to create your own makeup remover: 6 DIY recipies. Pobrane z https://www.healthline.com/health/diy-makeup-remover
- Saxena, E. (2020). 5 best DIY makeup removers. Pobrane z https://www.stylecraze.com/articles/diy-makeup-removers/