Przepis na syrop z mniszka lekarskiego

Jeśli w twojej okolicy łąki się już zażółciły od drobnych kwiatków mniszka lekarskiego, zaplanuj rodzinną wycieczkę w oddalone od dróg i przemysłu miejsce, np. na pobliską wieś. Tam nazbierajcie pełne kosze tej cennej rośliny leczniczej i przygotujcie syrop oraz napój z mniszka lekarskiego do domowej apteczki. Mniszek lekarski pomoże przede wszystkim w złagodzeniu objawów przeziębienia.

Z kwiatów mniszka lekarskiego przygotujesz syrop mniszkowy, który jest świetnym lekiem na kaszel, a z liści wspaniały napój, który oczyści i wzmocni twój organizm. Sprawdź, jak przyrządzić niezwykłe lekarstwo na przeziębienie z wiosennej rośliny leczniczej, jaką jest mniszek lekarski, zwany pospolitym lub dmuchawcem.

Syrop z mniszka lekarskiego – przepis na lek na kaszel

Zbierz świeże kwiaty mniszka lekarskiego, wyskub z nich żółte kwiaty języczkowe, wkładaj do słoika, przesypując je naprzemiennie warstwami cukru. Ugnieć i wlej na wierzch 20 ml spirytusu, dosyp cukru i odstawi na 5-7 dni.

Przechowuj w lodówce. W przypadku nieżytu gardła i oskrzeli przebiegającym z uporczywym kaszlem przyjmuj po 1 łyżeczce syropu 3-4 razy dziennie.

Napój ze świeżych liści mniszka lekarskiego

Zbierz garść liści mniszka lekarskiego, umyj, osusz i zmiksuj. Otrzymaną miazgę zmieszaj z 1/2 szklanki jogurtu. Pij codziennie rano i po południu między posiłkami jako środek ogólnie wzmacniający, stosować wiosną przez 2-4 tygodnie

Młode liście mniszka możesz też dodawać do wiosennych sałatek. Mają gorzkawy, wyrazisty smak, więc najlepiej wymieszać je z innymi warzywami i sałatą.

14.03.2019
Masz przed miesiączką problemy z huśtawką nastrojów, boli cię brzuch, piersi stają się tkliwe i puchną nogi? Wypróbuj proste i sprawdzone sposoby na PMS, które pomogą ci przetrwać ten trudny czas.
18.03.2019
Skóra dzieli nas od świata zewnętrznego, a zarazem nas z nim łączy. Gdy zaczyna chorować, zagrożone staje się nasze zdrowie. Można ją jednak wzmocnić i wyleczyć dzięki lekom roślinnym.
16.04.2019
Kiedy wiosną na bezlistnych jeszcze drzewach pojawiają się ogromne, aksamitne, zjawiskowo piękne i wonne kwiaty, świat staje się nagle piękniejszy. Ale czy wiecie, że magnolie w medycynie chińskiej od ponad 2 tysięcy lat uważane są za jedne z najbardziej wartościowych roślin leczniczych? Lekarze i farmaceuci w Europie powoli także zaczynają doceniać terapeutyczną moc tych niezwykłych […]
06.03.2018
Dziecko na widok talerza z warzywami stroi fochy, grzebie widelcem w surówce ze słowami „blee, ohyda”… Walczysz o każdy kęs zieleniny w jego diecie. Jak odrobina cierpliwości, kreatywność i dobry przykład pomogą małemu człowiekowi polubić zdrowe jarzyny tłumaczy dietetyk kliniczny Kamila Lipowicz. 
31.01.2018
Ból jest ważną wskazówką, która pomaga nas chronić, informując o jakimś zaburzeniu, które powstaje w naszym ciele. Jednocześnie bywa często czynnikiem zakłócającym codzienne czynności, niepozwalającym na swobodne funkcjonowanie. Do bólu nie można się przyzwyczaić. Ból należy leczyć.
29.08.2018
Jesteś ciągle zmęczona, brak ci energii. Albo zaczęły wypadać ci włosy, i nie wiesz czemu. Lub czujesz się OK, ale chcesz mieć pewność, że żadna choroba nie rozwija ci się w środku. Dziś możesz to łatwo sprawdzić, i jeśli trzeba naprawić. Pomoże ci w tym mikroodżywianie. O tej nowej dziedzinie nauki, łączącej elementy dietetyki, medycyny i […]