Trampolina dla dzieci – kupić czy nie?

Gdy zapytać o to kilkulatka, zapewne zakrzyknie radośnie: taaaak! Ale lekarze są przeciwnego zdania. I mają mocne argumenty!
Trampolina dla dzieci - kupić czy nie?

Trampolina to podobno jeden z najpopularniejszych prezentów z okazji Dnia Dziecka. Maluchy uwielbiają na niej skakać, a my, rodzice uwielbiamy sprawiać naszym dzieciom przyjemności. Jednak warto wiedzieć, że urządzenia te są jedną z najczęstszych przyczyn kontuzji (zwłaszcza złamań ręki) w grupie wiekowej 5-14 lat. Większość wypadków przytrafia się na trampolinach przydomowych, dlatego kilka światowych organizacji (m.in. American Academy of Orthopaedic Surgeons, Health Canada i Consumer Product Safety Commission) zaleciło zastosowanie szczególnych zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z tej formy aktywności (1).

  1. Najlepiej kupić trampolinę mocowaną możliwie nisko przy gruncie i posiadającą miękkie zabezpieczenia sprężyn i wszystkich mocowań.
  2. Z trampoliny powinny korzystać dzieci powyżej 6 lat.
  3. Obowiązuje zasada: tylko jedno dziecko na macie (45 procent kontuzji związanych jest ze zderzeniem się z innym uczestnikiem zabawy).
  4. Urządzenie powinno posiadać siatkę zabezpieczającą, która podczas skoków musi być zamknięta (najgroźniejsze urazy to te związane z upadkiem na ziemię).
  5. Trzeba odbijać się od środka maty, nie wykonywać sztuczek typu salta czy obroty a jeśli dziecko chce ćwiczyć w ten sposób, konieczny jest zakup specjalnej uprzęży (szelek).

 

I ostatnia rada: jeśli przytrafi się kontuzja, dziecko skarży się na ból a zlecone przez lekarza prześwietlenie nie wykazało żadnych zmian, warto wykonać badanie rezonansem magnetycznym, gdyż często obrażenia po skokach na trampolinie nie są widoczne na zwykłym zdjęciu rentgenowskim (2).  

Przeczytaj też: Smartfon dla dziecka – gdzie postawić granice?

Źródła:

  1. www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2528753/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5241985/
21.05.2019
Im dziecko młodsze, tym niebezpieczeństwo jest większe, bo odwodnienie może być groźne nawet dla jego życia. Warto znać najważniejsze objawy tego problemu, by w porę prawidłowo zareagować!
16.07.2019
Duże oprawki czy małe? Jakie filtry są najważniejsze?  I dlaczego dobór dobrych okularów przeciwsłonecznych nawet dla najmłodszych dzieci jest tak bardzo ważny? Pytamy eksperta mgr Weronikę Leszczyńską, dyplomowaną optometrystkę, Kierownika Pracowni Optometrii Centrum Okulistycznego Świat Oka w Warszawie.
15.04.2019
Biegunka, wymioty, wysoka gorączka, a nawet upał to główne przyczyny odwodnienia organizmu. Im młodsze dziecko, tym łatwiej do niego dochodzi. Są proste sposoby na to, by sprawdzić, czy ten problem dotyczy twojego malucha. Zobacz, jakie są główne objawy odwodnienia u dziecka. Konsultacja: Katarzyna Faruga, pediatra.
18.10.2018
Czy wyrzucasz dżem czy ser z małą ilością pleśni? Czy tylko zdejmujesz ją z wierzchu, a resztę zjadasz? Może myślisz, że reszta potrawy jest bezpieczna i możesz podać ją sobie oraz ludziom na których Ci zależy. Nic bardziej mylnego! Nie truj siebie i bliskich.
06.03.2018
Dziecko na widok talerza z warzywami stroi fochy, grzebie widelcem w surówce ze słowami „blee, ohyda”… Walczysz o każdy kęs zieleniny w jego diecie. Jak odrobina cierpliwości, kreatywność i dobry przykład pomogą małemu człowiekowi polubić zdrowe jarzyny tłumaczy dietetyk kliniczny Kamila Lipowicz. 
13.02.2019
Sól Epsom to naturalne lekarstwo dostępne jest w większości aptek i sklepów zielarskich. Kosztuje niewiele, za to może zdziałać naprawdę dużo dobrego dla naszego organizmu.  Sprawdź, jak przygotować z niej kąpiele, napoje czy okłady, które złagodzą stres, a także pomogą przy dolegliwościach żołądkowych i problemach skórnych.