Trampolina dla dzieci – kupić czy nie?

Gdy zapytać o to kilkulatka, zapewne zakrzyknie radośnie: taaaak! Ale lekarze są przeciwnego zdania. I mają mocne argumenty!
Trampolina dla dzieci - kupić czy nie?

Trampolina to podobno jeden z najpopularniejszych prezentów z okazji Dnia Dziecka. Maluchy uwielbiają na niej skakać, a my, rodzice uwielbiamy sprawiać naszym dzieciom przyjemności. Jednak warto wiedzieć, że urządzenia te są jedną z najczęstszych przyczyn kontuzji (zwłaszcza złamań ręki) w grupie wiekowej 5-14 lat. Większość wypadków przytrafia się na trampolinach przydomowych, dlatego kilka światowych organizacji (m.in. American Academy of Orthopaedic Surgeons, Health Canada i Consumer Product Safety Commission) zaleciło zastosowanie szczególnych zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z tej formy aktywności (1).

  1. Najlepiej kupić trampolinę mocowaną możliwie nisko przy gruncie i posiadającą miękkie zabezpieczenia sprężyn i wszystkich mocowań.
  2. Z trampoliny powinny korzystać dzieci powyżej 6 lat.
  3. Obowiązuje zasada: tylko jedno dziecko na macie (45 procent kontuzji związanych jest ze zderzeniem się z innym uczestnikiem zabawy).
  4. Urządzenie powinno posiadać siatkę zabezpieczającą, która podczas skoków musi być zamknięta (najgroźniejsze urazy to te związane z upadkiem na ziemię).
  5. Trzeba odbijać się od środka maty, nie wykonywać sztuczek typu salta czy obroty a jeśli dziecko chce ćwiczyć w ten sposób, konieczny jest zakup specjalnej uprzęży (szelek).

 

I ostatnia rada: jeśli przytrafi się kontuzja, dziecko skarży się na ból a zlecone przez lekarza prześwietlenie nie wykazało żadnych zmian, warto wykonać badanie rezonansem magnetycznym, gdyż często obrażenia po skokach na trampolinie nie są widoczne na zwykłym zdjęciu rentgenowskim (2).  

Przeczytaj też: Smartfon dla dziecka – gdzie postawić granice?

Źródła:

  1. www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2528753/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5241985/
16.07.2019
Duże oprawki czy małe? Jakie filtry są najważniejsze?  I dlaczego dobór dobrych okularów przeciwsłonecznych nawet dla najmłodszych dzieci jest tak bardzo ważny? Pytamy eksperta mgr Weronikę Leszczyńską, dyplomowaną optometrystkę, Kierownika Pracowni Optometrii Centrum Okulistycznego Świat Oka w Warszawie.
04.09.2019
Początek roku szkolnego i rodzice łapią się za głowę – czemu plecaki dzieci takie ciężkie? Przecież to zbyt duże obciążenie dla kręgosłupa takiego malucha! A dzieciaki, podczas wakacji  zdrowe jak rybki, od września zaczynają narzekać na bóle pleców. Wniosek nasuwa się sam: ciężki plecak powoduje bóle kręgosłupa u dzieci. Tylko czy to prawda? Może dolegliwości, […]
27.09.2019
Rozwód jest traumatycznym przeżyciem nie tylko dla rozstających się małżonków, ale także dla ich dzieci. Jak na nie wpływa? Jak pomóc im przetrwać ten trudny okres? Pytamy Ewę Zbierską, psychologa, dyrektor Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Lamia, najdłużej działającej placówki tego typu w Poznaniu.
22.05.2018
Najpierw wybieramy pożywienie oczami. Chętnie sięgamy po czerwone, żółte oraz pomarańczowe owoce i warzywa, nieco mniej atrakcyjne wydają się brunatne ziemniaki lub czarna rzepa. Wszystkie jednak są bardzo potrzebne dla zdrowia i utrzymania równowagi w organizmie.
05.06.2019
W Polsce, po raz pierwszy na świecie, stworzono publiczną placówkę, w której choroby skóry leczy równolegle dermatolog, psychiatra i psycholog. Kładzie się tu nacisk na dobrą komunikację z pacjentem i zrozumienie jego sytuacji życiowej. A to daje świetne efekty leczenia. O to, czym dokładnie jest psychodermatologia, pytamy prof. dr hab. n. med. Annę Zalewską-Janowską.
22.04.2019
Słowa niosą w sobie wielką moc. Często, mając najlepsze intencje, potrafimy ranić się nawzajem. Dzieje się tak, ponieważ do języka wkradają nam się oceny, oskarżenia, doradzanie, krytyka. Słowa budzą emocje i powodują zachowania, których nieraz żałujemy. Dzięki zastosowaniu strategii NVC (Nonviolent Communication) czyli porozumiewanie się bez przemocy, rozmowę, która z założenia generowałaby konflikt, można nakierować […]