Trampolina dla dzieci – kupić czy nie?

Gdy zapytać o to kilkulatka, zapewne zakrzyknie radośnie: taaaak! Ale lekarze są przeciwnego zdania. I mają mocne argumenty!
Trampolina dla dzieci - kupić czy nie?

Trampolina to podobno jeden z najpopularniejszych prezentów z okazji Dnia Dziecka. Maluchy uwielbiają na niej skakać, a my, rodzice uwielbiamy sprawiać naszym dzieciom przyjemności. Jednak warto wiedzieć, że urządzenia te są jedną z najczęstszych przyczyn kontuzji (zwłaszcza złamań ręki) w grupie wiekowej 5-14 lat. Większość wypadków przytrafia się na trampolinach przydomowych, dlatego kilka światowych organizacji (m.in. American Academy of Orthopaedic Surgeons, Health Canada i Consumer Product Safety Commission) zaleciło zastosowanie szczególnych zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z tej formy aktywności (1).

  1. Najlepiej kupić trampolinę mocowaną możliwie nisko przy gruncie i posiadającą miękkie zabezpieczenia sprężyn i wszystkich mocowań.
  2. Z trampoliny powinny korzystać dzieci powyżej 6 lat.
  3. Obowiązuje zasada: tylko jedno dziecko na macie (45 procent kontuzji związanych jest ze zderzeniem się z innym uczestnikiem zabawy).
  4. Urządzenie powinno posiadać siatkę zabezpieczającą, która podczas skoków musi być zamknięta (najgroźniejsze urazy to te związane z upadkiem na ziemię).
  5. Trzeba odbijać się od środka maty, nie wykonywać sztuczek typu salta czy obroty a jeśli dziecko chce ćwiczyć w ten sposób, konieczny jest zakup specjalnej uprzęży (szelek).

 

I ostatnia rada: jeśli przytrafi się kontuzja, dziecko skarży się na ból a zlecone przez lekarza prześwietlenie nie wykazało żadnych zmian, warto wykonać badanie rezonansem magnetycznym, gdyż często obrażenia po skokach na trampolinie nie są widoczne na zwykłym zdjęciu rentgenowskim (2).  

Przeczytaj też: Smartfon dla dziecka – gdzie postawić granice?

Źródła:

  1. www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2528753/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5241985/
07.12.2019
Jedni wspominają mieszkanie w jednym pokoju z rodzeństwem z rozrzewnieniem, inni uważają je za koszmar, którego chcą oszczędzić swoim dzieciom. Co zrobić, by, gdy okaże się koniecznością, nie było złem koniecznym, tylko wzmacniało siostrzane i braterskie więzi? Mówi Agnieszka Carrasco-Żylicz, psycholog, certyfikowany psychoterapeuta systemowy.
06.01.2020
Czy wiesz, że leki zawierają silne substancje, które mogą wywołać niebezpieczną reakcję alergiczną? Pediatra dr Joanna Gzik mówi, co warto wiedzieć na temat uczulenia na leki u dzieci.
27.09.2019
Rozwód jest traumatycznym przeżyciem nie tylko dla rozstających się małżonków, ale także dla ich dzieci. Jak na nie wpływa? Jak pomóc im przetrwać ten trudny okres? Pytamy Ewę Zbierską, psychologa, dyrektor Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Lamia, najdłużej działającej placówki tego typu w Poznaniu.
23.01.2020
Nie chodź po lesie, bo pójdziesz do więzienia. Albo mogą cię postrzelić bo… polują na dziki. Co tak naprawdę wynika z nowej ustawy o zwalczaniu ASF?  Czy polowanie na dziki jest w stanie zatrzymać rozwój choroby pytamy miłośnika zwierząt, autora książek o tematyce przyrodniczej, dziennikarza Adama Wajraka.  
17.09.2019
Kto dzisiaj jeszcze pali papierosy? Możemy zapytać, bo przecież palaczy coraz mniej. Owszem, ale nie wśród kobiet. Zwłaszcza Polek. Na 5 mln Polaków palaczy – 3 to kobiety (i to te młode). Jak podają specjaliści, płeć piękna coraz częściej choruje na raka płuca. Dlatego stworzono nowe narzędzie do walki z nałogiem – aplikację Rzuć go! […]
15.08.2019
Tuż po narodzinach dziecka zarówno położna jak i lekarz neonatolog sprawdzają oczy maluszka. Potem jeśli dziecko jest zdrowe obserwują je rodzice. Gdy skończy on 6-9 miesiąc życia zwykle udaje się na pierwszą kontrolę do okulisty. Do tego czasu warto zachować czujność i obserwować czy wzrok niemowlęcia rozwija się prawidłowo. Kiedy iść po poradę do okulisty […]