Szumy w uszach to przypadłość, która spotyka stosunkowo wiele osób, co być może, wynika z faktu, że mogą one być spowodowane przez rozmaite czynniki. Należy podkreślić, że szumy uszne nie stanowią choroby samej w sobie.
Szumy w uszach są objawem tego, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego, lub że jesteśmy stale narażeni na bodziec, który jest przyczyną tej uciążliwej dolegliwości.
Niezmiernie rzadko bowiem się zdarza, że szum w uszach pojawia się samoistnie, bez żadnego konkretnego powodu. Najczęściej jest on rezultatem urazu, zmian anatomicznych w narządzie słuchu lub jakiegoś schorzenia.
Szum w uszach nie zawsze jest taki sam. Niektórzy doświadczają niskich dźwięków, jakby buczenia lub łomotania, inni opisują je jako wyższe tony – piski, gwizdy, dzwonienie, brzęczenie. Różna jest też głośność, nasilenie oraz częstotliwość dźwięków. Szumy uszne mogą być epizodyczne i samoistnie ustąpić po krótkim czasie, ale mogą również trwać przez wiele miesięcy, a nawet do końca życia.
Spis treści
Czy szum w uszach jest szkodliwy?
Obiektywnie rzecz ujmując, szumy uszne nie przynoszą naszemu organizmowi żadnej fizycznej szkody. Co więcej, nie można nawet dowieść ich istnienia za pomocą dostępnych metod diagnostycznych. Nikt bowiem, oprócz osoby, która się na nie uskarża, nie jest w stanie ich usłyszeć. Tych ewidentnie subiektywnych doznań nie można zmierzyć z zewnątrz. Dlatego szumy w uszach nazywa się dźwiękami fantomowymi, czyli nie istniejącymi w realnym świecie. Nie pochodzą one z żadnego zewnętrznego źródła, słyszy je tylko chory.
Szumy w uszach nie powodują również pogorszenia ani utraty słuchu, aczkolwiek mogą być często powiązane z utratą słuchu, która następuje np. z wiekiem lub w wyniku zaburzeń patologicznych.
Niemniej, pomimo że szum uszny teoretycznie nam nie szkodzi, osoby które go doświadczają mają znacznie obniżony komfort życia. Praktycznie nieustannie ta dolegliwość jest obecna w ich świadomości. Uprzykrza codzienne życie i przysparza zmartwień. Z czasem nabiera charakteru przewlekłego i odbija się na stanie psychicznym i emocjonalnym danej osoby.
Permanentne narażenie się na ciągły dźwięk powoduje narastającą irytację, silny stres, rozdrażnienie, nerwowość i pobudliwość. Sprzyja bezsenności w nocy i zaburzeniom koncentracji w ciągu dnia. Może być przyczyną rozwoju lęków, a nawet epizodów depresyjnych. Bywa, że pojawiają się także bóle i/lub zawroty głowy i nadmierne napięcie mięśniowe. Chory, umęczony hałasem, szuka pomocy na wszelkie sposoby, niestety, nierzadko bez rezultatu.
Szumy w uszach – jakie są ich przyczyny?
Nie udało się, jak dotąd, wyjaśnić mechanizmu powstawania szumów w uszach, nie można jednak zaprzeczyć, że one istnieją i mają negatywny wpływ na jakość życia osoby ich doświadczającej. Niezwykle trudno jednak jest znaleźć ich przyczynę i, co za tym idzie, podjąć właściwe leczenie.
Wśród możliwych przyczyn ich pojawienia się można wymienić między innymi:
Uraz
Może to być uraz mechaniczny głowy lub szyi, ale uraz może dotyczyć także bezpośrednio narządu słuchu. Uszkodzeniu może ulec np. błona bębenkowa lub ucho wewnętrzne. Szum może się też pojawić w przypadku zatkania przewodu słuchowego.
Stres
Ewidentnie sprzyja rozwojowi szumów w uszach. Szczególnie jeśli jest on długotrwały i/lub stale nawracający lub też związany z silnie traumatycznym wydarzeniem. Szum w uszach o podłożu stresowym dokucza najbardziej wieczorami, zwłaszcza przy próbie zaśnięcia.
Wówczas uporczywe dzwonienie lub inne dźwięki w uszach skutecznie uniemożliwiają spokojny sen. Skutkuje to niewyspaniem, zmęczeniem i rozdrażnieniem na drugi dzień, a dodatkowo nasila obawę, że sytuacja będzie się powtarzać każdej kolejnej nocy.
Hałas
ekspozycja na nadmierny i stale obecny hałas jest jednym z najczęściej spotykanych czynników, wyzwalających szumy uszne. Dotyczy to np. osób pracujących w warunkach szkodliwych, narażonych na silny hałas w miejscu pracy, ale też ludzi nieustannie noszących słuchawki na uszach, słuchających głośnej muzyki i regularnie obciążających słuch zbyt dużą ilością decybeli.
Stany zapalne ucha środkowego i wewnętrznego
Przyczyną szumów usznych mogą być zapalenia i infekcje uszu, których rezultatem są różnego rodzaju zaburzenia ucha środkowego lub wewnętrznego. W tych bowiem częściach narządu słuchu mogą być zlokalizowane przyczyny wystąpienia szumów.
Rozmaite schorzenia przewlekłe
W przebiegu których może dojść do pojawienia się szumów o różnej etiologii. Do najczęstszych należy: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, nadczynność tarczycy. Szum i dzwonienie w uszach może być tu wynikiem szybszego przepływu krwi przez naczynia krwionośne, co daje odczucie pulsowania i skutkuje słyszeniem dźwięków. Do pojawienia się szumów w uszach może dojść również wskutek zapalenia opon mózgowych, istniejącego guza mózgu lub guza zlokalizowanego bezpośrednio w narządzie słuchu.
Choroba Meniere`a
Rzadka choroba ucha wewnętrznego, której głównymi objawami są: zawroty głowy, szumy w uszach, oczopląs, zaburzenia równowagi i postępująca utrata słuchu.
Leki farmakologiczne
W spektrum działań niepożądanych wielu leków znajdują się także szumy uszne. Można tutaj wymienić między innymi: leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwdepresyjne, leki stosowane w nadciśnieniu oraz arytmii serca, antybiotyki.
Używki
Nikotyna oraz nadużywanie alkoholu sprzyja rozwojowi szumów w uszach. Jeśli więc dokuczają nam szumy w uszach, najlepiej zmienić swoje nawyki, rzucić palenie, ograniczyć alkohol oraz wprowadzić właściwy sposób odżywiania się. Zdrowszy tryb życia będzie skutkował poprawą ogólnej kondycji organizmu, polepszeniem odporności i złagodzeniem wszelkich skutków istniejących już chorób przewlekłych.
Co robić, jeśli szumi w uszach?
Jeżeli dokuczliwe dźwięki w uszach nie ustępują po około dobie, jest to wskazanie do konsultacji ze specjalistą otolaryngologiem. Należy znaleźć przyczynę tego symptomu i podjąć jej leczenie, a w przypadku gdy przyczyna jest nieznana i niemożliwa do ustalenia, trzeba przedsięwziąć inne kroki, w celu przynajmniej złagodzenia uciążliwych objawów.