Strona główna Zdrowie Suche usta nie tylko zimą – przyczyny, pielęgnacja i zapobieganie

Suche usta nie tylko zimą – przyczyny, pielęgnacja i zapobieganie

autor: Agata Jeżewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Skóra ust ma niewiele gruczołów łojowych. Pozbawiona właściwej pielęgnacji łatwo wysycha, staje się szorstka, pęka. Sprawdź, jak przynieść ulgę spierzchniętym wargom.

Strona główna Zdrowie Suche usta nie tylko zimą – przyczyny, pielęgnacja i zapobieganie

Usta wysychają o wiele szybciej niż reszta skóry na twarzy. Dlaczego? Brak im lipidowej warstwy ochronnej, którą zapewnia wydzielina gruczołów łojowych. Dlatego to my musimy je chronić. Zresztą spierzchnięte usta to nie tylko chwilowy problem estetyczny – gdy są odwodnione, szybciej się starzeją, tracą jędrność. Jak do tego nie dopuścić?

Suche usta – przyczyny

Zimą przesuszenie ust jest spowodowane częstym narażaniem ich, na zmianę, na działanie zimnego powietrza na zewnątrz oraz ciepłego i wysuszonego przez centralne ogrzewanie w pomieszczeniach.

Powodem przesuszenia i pęknięć skóry może być także odwodnienie organizmu, niedobór witamin (zwłaszcza z grupy B i witaminy A) oraz przyjmowanie niektórych leków, np. przeciwtrądzikowych z izotretynoiną.

Jeśli masz skórę skłonną do podrażnień, ostrożnie wybieraj kosmetyki do ust. Przyczyną kontaktowych reakcji alergicznych mogą być takie substancje, jak: mentol, eukaliptus, kamfora, cynamon, mięta pieprzowa, sztuczny zapach. Sprawdź, czy twój balsam do ust ich nie zawiera.

Jeśli problem suchych, popękanych ust jest przewlekły i nie mija pomimo prawidłowej pielęgnacji, w skrajnych przypadkach może być objawem niektórych chorób, np. niedoczynności tarczycy. Warto porozmawiać o tym z lekarzem.

Złe nawyki a spierzchnięte usta

Jeśli chcemy mieć zadbane, gładkie wargi, trzeba przede wszystkim zaprzestać przygryzania i oblizywania ust. Zwilżenie ich wprawdzie przynosi chwilową ulgę, ale na dłuższą metę szkodzi. Zawarte w ślinie enzymy trawienne przyczyniają się do jeszcze silniejszego przesuszenia skóry ust – w efekcie powstają na niej bolesne pęknięcia.

Czego jeszcze nie lubią wrażliwe usta?

Unikajmy trzymania ustami przedmiotów wykonanych z metalu. Spinacze, biżuteria i inne przedmioty codziennego użytku wykonane z metalu mogą drażnić wrażliwą skórę.

Nie stosujmy kolorowych szminek na spierzchnięte czy popękane wargi. To nam z pewnością nie doda urody, a jedynie podrażni usta i może wydłużyć czas gojenia. Warto w ogóle zrezygnować z makijażu szminkami o przedłużonej trwałości, bo większość również daje uczucie ściągnięcia i wysusza skórę ust.

Jak zapobiegać suchości skóry ust?

Co, oprócz warunków atmosferycznych, sprzyja nadmiernemu wysuszaniu ust? Na pewno odwodnienie organizmu. Pijmy wodę i inne płyny nawadniające, takie jak napary czy herbatki, przez cały dzień, regularnie, małymi porcjami (średnio ok. 8 szklanek dziennie). To zapobiegnie pierzchnięciu ust. Warto wiedzieć, że woda, którą wypijamy, trafia najpierw do organów wewnętrznych, a do naszej skóry dociera na końcu.

Pomadki na bazie naturalnych składników

Co stosować do pielęgnacji suchych ust? O kondycję skóry, jej prawidłowe nawilżenie i natłuszczenie zadbamy, stosując kilka razy dziennie pomadki i balsamy, które zawierają np.:

  • masło shea
  • wosk pszczeli
  • lanolinę
  • olej kokosowy
  • olej z wiesiołka
  • masło kakaowe
  • glicerynę
  • kwas hialuronowy

Zastosowane przed wyjściem na dwór stworzą na skórze naturalną warstwę chroniącą przed wiatrem i mrozem. Jeżeli przebywamy dłużej na zewnątrz, zwłaszcza gdy jest chłodno i wietrznie, aplikujmy pomadkę na usta co godzinę.

Warto również nałożyć balsam na skórę warg przed snem. Niektórzy z nas w nocy (np. podczas przeziębienia) oddychają ustami, czego rezultatem są mocno spierzchnięte wargi o poranku.

Ochrona przeciwsłoneczna – czy usta jej potrzebują?

Nasza skóra ma naturalną ochronę przed promieniami ultrafioletowymi – barwnik (melaninę). Niestety usta są jej pozbawione. Dlatego latem trzeba je chronić przed ostrym słońcem, stosując pomadkę z filtrem ochronnym SPF. Jest to istotne szczególnie dla alergików o skórze suchej i atopowej. Pomadkę z filtrem ochronnym powinni również spakować wszyscy, którzy zimą wybierają się na narty. Na górskich stokach słońce operuje mocno, a delikatna skóra ust jest bardzo podatna na poparzenia, podrażnienia czy wysuszenie.

Warto także pamiętać, że gdy usta przez cały dzień są wystawiane bez ochrony na promieniowanie słoneczne, zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, szybciej tworzą się zmarszczki.

Delikatny peeling ust

Oprócz nakładania pomadek nawilżających na usta warto je raz w tygodniu delikatnie złuszczyć. Możemy wymasować skórę specjalnym, przeznaczonym właśnie do ust kosmetykiem albo użyć drobnoziarnistego peelingu do twarzy czy cukru zmieszanego z odrobiną oliwy. Podobny efekt przyniesie masaż miękką szczoteczką, np. do zębów – pobudza mikrokrążenie i pozostawia usta miękkie i wygładzone.

Domowe spa dla ust

W drogeriach znajdziemy specjalne maseczki w formie żelu lub płatu przeznaczone specjalnie do pielęgnacji ust. Zawierają m.in. miód, masło shea, aloes, olej kokosowy czy olej z rokitnika. Po wyjęciu z opakowania nakłada się je na czyste, suche usta na około kwadrans. Wyraźnie nawilżą i zmiękczą spierzchnięte wargi.

Domowe sposoby na spierzchnięte usta

sposoby na spierzchniete usta

Nawilżające i odżywiające skórę ust maseczki można zrobić też samodzielnie, często z dostępnych w domu składników.

Można zrobić ją z miodu zmieszanego z tłustym twarogiem (wystarczy na kilka – kilkanaście minut nałożyć grubszą warstwę na wargi). Taki odżywczy zabieg pozostawia usta miękkie i wygładzone.

Miód zawiera wiele witamin (A, B, C) i mikroelementów, ma właściwości przeciwbakteryjne, świetnie leczy popękane usta i zapobiega rozwojowi infekcji spowodowanej pęknięciami. Działa również jako łagodny peeling i pomoże usunąć martwy naskórek z suchych ust.

  • Maseczka aloesowa

Spierzchniętym wargom ulgę przyniesie sok z aloesu, który ma właściwości przeciwzapalne i skutecznie koi popękane usta. Można kupić gotowy żel albo użyć zerwanego liścia tej rośliny. Trzeba rozciąć go wzdłuż i placami nakładać żel na usta. Taki liść trzymamy w lodówce. Stosowanie aloesu na pękające usta ograniczamy do 2–3 razy dziennie, gdyż enzymy zawarte w roślinie mają także działanie złuszczające.

  • Maseczka z awokado

Spękane wargi ukoi i nawilży miękkie awokado, rozgniecione widelcem lub zblendowane. Zawiera kwasy tłuszczowe (m.in. oleinowy i linolowy), o których wiadomo, że korzystnie wpływają na skórę.

  • Olej kokosowy na suche usta

Warto go zastosować na spierzchnięte usta, szczególnie na noc. Olej ten jest emolientem, co oznacza, że ​​doskonale zatrzymuje wilgoć w skórze i zapobiega jej wysychaniu. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym potrafi złagodzić ból i dyskomfort spowodowany pęknięciami i podrażnieniami skóry.

  • Maseczka z ogórka

Poczciwy ogórek również jest idealny do poprawy kondycji spierzchniętych ust. Jest znany ze swojej zdolności do nawadniania skóry. Położone na suchych ustach plasterki w kilka minut usuną przesuszenie, zregenerują skórę, dostarczając jej niezbędnych do funkcjonowania witamin (C i z grupy B) oraz minerałów (wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas).

Popękane usta – co robić

Gdy doszło już do bolesnych, krwawiących pęknięć skóry, najlepiej kupić w aptece leczniczą maść z witaminą A i E lub zawierającą pantenol. W leczeniu popękanych ust skuteczne będą też specyfiki na bazie wazeliny lub gliceryny. To składniki, które zregenerują skórę, utworzą na niej barierę ochronną, która ograniczy uciekanie wilgoci.

Gojenie popękanych ust przyspieszy również dieta bogata w witaminę A (znajduje się m.in. w wątróbce, marchwi, jajach, batatach) oraz w witaminy z grupy B, a zwłaszcza B2 (obecne w nabiale, warzywach strączkowych, rybach, drożdżach, podrobach).

Więcej:

Saner, E. (2020). Five ways to cure and prevent chapped lips. Pobrane z https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2020/jan/06/five-ways-to-cure-and-prevent-chapped-lips

American Academy of Dermatology Association. (2022). 7 dermatologists’ tips for healing dry, chapped lips. Pobrane z https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-basics/dry/heal-dry-chapped-lips

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły