Strona główna WellbeingPielęgnacja skóryKosmetyki naturalne Miodowe maseczki na twarz

Miodowe maseczki na twarz

autor: Agata Jeżewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Miód jest nie tylko zdrowy i pyszny. Doskonale nadaje się także do pielęgnacji: nawilża cerę i dodaje jej blasku, rozjaśnia przebarwienia, wygładza zmarszczki… Lista jego zalet jest naprawdę długa. Poznaj najlepsze przepisy na domowe maseczki z miodu.

Miód znany jest w medycynie ludowej od wieków ze względu na działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i antyalergiczne. Przyspiesza również gojenie się ran i ma właściwości pielęgnacyjne, dlatego firmy kosmetyczne bardzo chętnie wykorzystują go do produkcji kosmetyków.

Jak miód działa na skórę?

Miód zawiera około 200 dobroczynnych substancji! Jego skład różni się w zależności od roślin, z których pszczoła zbiera pyłek. Oprócz głównych składników, fruktozy i glukozy, zawiera cenne dla skóry substancje odżywcze: witaminy (A, B, D, K, E, PP, H), białka, tłuszcze, węglowodany, wapń, potas, fosfor, magnez.

Wykorzystuje się go do produkcji kosmetyków leczniczych (kosmeceutyków), przeznaczonych do łagodzenia przebiegu różnych chorób dermatologicznych, np. grzybic, łupieżu pstrego, łojotokowego zapalenia skóry, opryszczki wargowej i atopowego zapalenia skóry.

W przemyśle kosmetycznym miód jest wykorzystywany jako składnik wielu preparatów do pielęgnacji skóry, zwłaszcza suchej i dojrzałej. Kremy i balsamy na bazie miodu regenerują i odżywiają suchą cerę. Zawarta w nich glukoza sprawia, że przez skórę paruje mniej wody i cera dłużej jest nawilżona. Pobudza ona także przepływ krwi w tkance skórnej, poprawiając jej odżywienie. Skóra nabiera dzięki temu elastyczności, zmarszczki ulegają wygładzeniu.

Miód zapobiega również starzeniu się skóry dzięki zawartości szerokiej gamy przeciwutleniaczy, m.in. fenoli, peptydów, kwasów organicznych, enzymów i wspomnianych wcześniej witamin A oraz E. Ten smakołyk nałożony na skórę świetnie łagodzi podrażnienia, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy nasza cera narażona jest na wysuszające działanie wiatru i mrozu. Jest to możliwe dzięki zawartości witaminy H (biotyny).

Miód na twarz – jakie ma właściwości?

Biorąc pod uwagę to, jak wszechstronny w działaniu jest miód, należałoby go chyba umieścić na podium w rankingu najlepszych naturalnych kosmetyków. Domowa maseczka z miodem to antidotum na większość problemów ze skórą:

  • przyspiesza gojenie się blizn
  • spłyca zmarszczki
  • wyrównuje koloryt
  • poprawia stan tłustej i mieszanej cery
  • łagodzi podrażnienia i stany zapalne

Miód nawilża skórę

Dlaczego miód jest tak skuteczny w nawilżaniu? Duże znaczenie w pielęgnacji skóry ma jedna z cech miodu – jego higroskopijność. Oznacza to, że potrafi on wchłaniać i zatrzymywać wilgoć z otoczenia. To niesamowita właściwość: miód o zawartości wody około 18 procent pochłonie wilgoć z powietrza o wilgotności względnej powyżej 60 procent. Nic dziwnego, że specyfik ten nałożony na skórę pozostawia ją dobrze nawilżoną i odświeżoną. W nawilżaniu bowiem chodzi głównie o to, by wilgoć w skórze zatrzymać.

Pomaga leczyć trądzik

Działanie miodu nie ogranicza się jedynie do nawilżania i wygładzania zmarszczek. Naturalny, niepodgrzewany miód świetnie nadaje się do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Udowodniono, że ze względu na właściwości antybakteryjne łagodzi różne infekcje skórne [1]. Zawarty w miodzie enzym wytwarza nadtlenek wodoru, który w głównej mierze odpowiada za działanie przeciwbakteryjne miodu.

Ponadto niskie pH miodu ogranicza rozwój 60 gatunków bakterii, w tym Cutibacterium acnes, odpowiedzialnych za występowanie wykwitów trądzikowych. Z kolei kwasy organiczne złuszczają martwy naskórek, co przyspiesza odblokowanie porów oraz ich oczyszczenie z zalegającej wydzieliny.

maseczka z miodu

Maseczka z miodu na twarz – dla kogo

Domowe maseczki z miodu nadają się do każdej cery: suchej, chwilowo odwodnionej, wrażliwej, normalnej, tłustej, mieszanej, trądzikowej, z rozszerzonymi naczynkami, poszarzałej, dojrzałej i wiotkiej.

Miód z powodzeniem można łączyć innymi składnikami, takimi jak cytryna, twaróg, jogurt, olej. Można z niego przyrządzać nie tylko maseczki, ale także preparaty do mycia twarzy czy peelingi.

Uwaga! Maseczek z miodu powinny unikać osoby, które są na niego uczulone.

Maseczki z miodu

Miód prosto ze słoika może być świetnym kosmetykiem. Warto go dodawać do kąpieli (np. mieszając miód i mleko), robić z niego maski do włosów i twarzy (np. w duecie z twarożkiem znakomicie wygładza spierzchnięte usta). Jeśli jednak nigdy nie stosowałaś maseczki z miodu, powinnaś pamiętać o wcześniejszym przeprowadzeniu próby uczuleniowej ze względu na możliwość wystąpienia alergii. Dzień wcześniej posmaruj miodem np. przedramię lub okolice za uchem. Jeśli nie pojawi się świąd, wysypka, zaczerwienienie, bez przeszkód możesz zafundować sobie domową maseczkę.

Nawilżająca maseczka z miodu na twarz

Składniki:

  • 2 łyżeczki miodu
  • pół banana

Rozgnieć banana, dodaj miód i wymieszaj. Maseczkę nawilżającą nałóż na twarz i pozostaw na 20 minut. Zmyj ciepłą wodą.

Maseczka na blizny i przebarwienia skórne

Składniki:

  • 1 łyżka miodu
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • obrane jabłko

Jabłko zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Lekko odciśnij, dodaj sok wyciśnięty z cytryny oraz łyżkę miodu. Papkę nałóż na twarz. Przy wrażliwej cerze maseczka może lekko szczypać ze względu na zawartość naturalnych kwasów AHA z jabłka. Pozostaw ją na twarzy na 15 minut, potem zmyj ciepłą wodą.

Maseczka z miodu na zmarszczki

Składniki:

  • dojrzałe awokado
  • 1 łyżeczka miodu
  • 1 łyżeczka jogurtu naturalnego

Rozgnieć widelcem awokado, dodaj miód i jogurt. Nałóż maseczkę na twarz, zmyj po 20 minutach.

Oczyszczająca maseczka z miodu

Składniki:

  • 2–3 pastylki węgla aktywnego
  • 1 łyżeczka miodu
  • 2 łyżki jogurtu naturalnego

Pastylki dobrze rozgnieć, następnie wymieszaj z jogurtem oraz miodem. Nałóż na twarz na 15–20 minut. Zmyj ciepłą wodą. Dzięki dodatkowi węgla maseczka ma silne działanie oczyszczające i ściągające.

Regenerująca maseczka z miodu

Składniki:

  • 3 kawałki aloesu o długości 3–4 cm
  • 1 łyżeczka miodu
  • pół łyżeczki kurkumy

Aloes przetnij na pół i łyżeczką wydrąż miąższ. Dodaj miód i kurkumę. Rozsmaruj papkę na twarzy. Jeśli robisz to palcami, włóż rękawiczki, żeby nie zabarwić paznokci (kurkuma pozostawi na nich żółte plamy). Zmyj maseczkę po 20 minutach.

Maseczka z miodu na zmarszczki

Składniki:

  • 1 łyżka oleju kokosowego
  • 1 łyżeczka miodu

Wymieszaj składniki i posmaruj twarz powstałą miksturą. Zmyj maskę po kwadransie, na koniec przetrzyj skórę tonikiem. Olej kokosowy wzmacnia właściwości nawilżające miodu.

Maseczka do twarzy przeciw zaskórnikom

Składniki:

  • 1 łyżeczka cynamonu w proszku
  • 1 łyżka miodu
  • szczypta gałki muszkatołowej

Zmieszaj cynamon w proszku i gałkę muszkatołową z miodem. Nałóż na twarz i pozostaw na kwadrans. Zmyj. Wszystkie składniki działają antybakteryjnie.

Łagodząca maseczka z miodu

Składniki:

  • 1 łyżka płynnego miodu
  • 2 łyżki płatków owsianych

Umieść płatki owsiane w blenderze i zmiel je. Potem wymieszaj z miodem (jeśli maseczka jest za gęsta, dodaj odrobinę wody) i nanieś na twarz. Zmyj ciepłą wodą po 20 minutach. Płatki i miód mają wspaniałe właściwości kojące. Są pełne przeciwutleniaczy, odżywiają skórę i łagodzą stany zapalne.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły