Studenci z Poznania znaleźli sposób na niebezpieczne substancje w wodzie

Czy wiesz, że w wodzie, nawet tej butelkowanej, którą na co dzień pijemy, obecne są farmaceutyki, czyli szkodliwe pozostałości antybiotyków, leków przeciwbólowych, antykoncepcyjnych czy psychotropowych? Polscy studenci wynaleźli filtr, dzięki któremu woda będzie naprawdę czysta. Postanowili podzielić się z czytelnikami Naturalnie o Zdrowiu swoją radością z osiągnięcia i poprosić nas wszystkich o wsparcie. Bez naszej pomocy nie pojadą na konkurs!
Studenci z zespołu Enactus z Poznania odkryli filtr do wody, który wychwytuje z niej szkodliwe substancje.

Długotrwałe spożywanie pozostałości leków obecnych w wodzie, nawet w małych ilościach, może mieć fatalny wpływ na nasz organizm w przyszłości. Już teraz zauważono negatywny wpływ farmaceutyków na organizmy wodne. Na przykład u pstrąga tęczowego diklofenak, czyli składnik niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZów), spowodował zmiany w oskrzelach oraz uszkodzenie nerek. Wśród innych potencjalnych skutków regularnego picia wody zanieczyszczonej farmaceutykami wymienia się bezpłodność, lekoodporność i mutacje genów.

Problem jest poważny i badacze długo nie wiedzieli jak się z nim uporać – żadne dostępne na rynku produkty nie radziły sobie z tymi zanieczyszczeniami. Rozwiązanie wymyślili studenci z Poznania. Opracowali innowacyjny filtr, który jest w stanie oczyszczać wodę z pochodnych farmaceutyków.

– Nie jest nam obojętne środowisko i wpływ ludzi na otoczenie. Naszym celem jest działanie na rzecz ekologii, a w szczególności ochrony zasobów wodnych planety. – mówi Magdalena Nowak, Team Leader zespołu Enactus z Poznania.

Konkurs Enactus Poland.

Projekt poznańskich studentów wygrał ogólnopolski konkurs Enactus Poland 2019, który odbył się 3 czerwca na PGE Narodowym. Przedstawiane przez studentów z całego kraju start-upy były oceniane przez jury, w którego skład wchodzili przedstawiciele z 150 obecnych na wydarzeniu firm, takich jak: AXA, LOT, PwC, E. Wedel czy Bank Gospodarstwa Krajowego. Zwycięski pomysł na oczyszczający wodę z farmaceutyków filtr zapewnił młodym innowatorom możliwość reprezentowania Polski na międzynarodowych finałach Enactus World Cup 2019, które odbędą się we wrześniu w Dolinie Krzemowej (San Jose, Kalifornia). W Kalifornii projekt Waterfilter z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu powalczy o miano najlepszego studenckiego start-upu na świecie.

Konkurs Enactus World Cup 2019 to największe wydarzenie tego typu, które zgromadzi 4000 uczestników i 400 jurorów z 37 krajów. Dla studentów ogólnoświatowy konkurs to ogromna szansa na rozwój projektu i poszerzenie społecznej świadomości o zatruciu wody farmaceutykami. Aby móc zaistnieć globalnie i wziąć udział w konkursie, studenci potrzebują wsparcia finansowego. Rozpoczęli zbieranie funduszy na portalu zrzutka.pl na którym można wesprzeć młodych innowatorów z Polski: https://zrzutka.pl/4xszgb.

Studenci z Poznania odkryli filtr do wody, który pochłania niebezpieczne substancje.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie internetowej Enactusuep.pl.

22.07.2019
W aptekach czy drogeriach możemy znaleźć mnóstwo różnego rodzaju kremów przeciwsłonecznych. Jak wybrać ten najlepszy dla Ciebie lub twojego dziecka? Jak nie pogubić się w gąszczu oznaczeń? Oznaczenia jakie znajdziesz na tubce z kremem przeciwsłonecznym rozszyfrowuje specjalista dermatolog dr hab. n. med. Ewa Trznadel-Grodzka, konsultant naukowy marki Dermedic.
12.08.2019
Lato w tym roku nas rozpieszcza! Wyczekane słoneczne dni wprawiają w lepszy nastrój. Nie zapominajcie jednak, że należy zrobić wszystko, by uniknąć poparzeń słonecznych oraz udarów. Jak chronić się przed negatywnymi skutkami przebywania na słońcu? Jakie kosmetyki wybrać i na co zwracać uwagę? Okazuje się, że nie wszystkie zapewniają nam bezpieczną ochronę. Wzięłam ten temat […]
22.05.2019
Maj to najlepszy czas, żeby korzystać z właściwości leczniczych pokrzywy. Zawarte w niej składniki odtruwają organizm, wzmacniają go i w dodatku pomogą pielęgnować urodę. Oto trzy sposoby na wykorzystanie mocy pokrzywy.
11.08.2018
Coraz częściej w internecie można przeczytać opinie, że stosowanie dezodorantów i antyperspirantów zwiększa ryzyko reakcji alergicznych a nawet przyczynia się do powstania niektórych nowotworów (zwłaszcza raka piersi). Ile w tym prawdy? Czy warto sięgać po naturalne dezodoranty i jakie są najlepsze? Pytamy eksperta, doktora nauk biologicznych Natalię Kułach z Mydlarni u Franciszka.
04.10.2018
Z tym problemem zetknęła się lub zetknie każda mama niemowlaka. Jak sobie z nim radzić? Czy można pokonać pleśniawki stosując tylko naturalne metody? Podpowiada pediatra Joanna Gzik.
23.10.2018
Przeciwutleniacze, znane także pod popularną nazwą „antyoksydantów”, są związkami chemicznymi, które – jak sama nazwa wskazuje – posiadają zdolność opóźniania lub nawet zatrzymywania procesu utleniania. Najczęściej są to naturalne związki pochodzenia roślinnego, ale taką rolę mogą spełniać również jony metali przejściowych – cynku, selenu, manganu.