Strona główna Zdrowie Studenci z Poznania znaleźli sposób na niebezpieczne substancje w wodzie
Strona główna Zdrowie Studenci z Poznania znaleźli sposób na niebezpieczne substancje w wodzie

Studenci z Poznania znaleźli sposób na niebezpieczne substancje w wodzie

Czy wiesz, że w wodzie, nawet tej butelkowanej, którą na co dzień pijemy, obecne są farmaceutyki, czyli szkodliwe pozostałości antybiotyków, leków przeciwbólowych, antykoncepcyjnych czy psychotropowych? Polscy studenci wynaleźli filtr, dzięki któremu woda będzie naprawdę czysta. Postanowili podzielić się z czytelnikami Naturalnie o Zdrowiu swoją radością z osiągnięcia i poprosić nas wszystkich o wsparcie. Bez naszej pomocy nie pojadą na konkurs!

Długotrwałe spożywanie pozostałości leków obecnych w wodzie, nawet w małych ilościach, może mieć fatalny wpływ na nasz organizm w przyszłości. Już teraz zauważono negatywny wpływ farmaceutyków na organizmy wodne. Na przykład u pstrąga tęczowego diklofenak, czyli składnik niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZów), spowodował zmiany w oskrzelach oraz uszkodzenie nerek. Wśród innych potencjalnych skutków regularnego picia wody zanieczyszczonej farmaceutykami wymienia się bezpłodność, lekoodporność i mutacje genów.

Problem jest poważny i badacze długo nie wiedzieli jak się z nim uporać – żadne dostępne na rynku produkty nie radziły sobie z tymi zanieczyszczeniami. Rozwiązanie wymyślili studenci z Poznania. Opracowali innowacyjny filtr, który jest w stanie oczyszczać wodę z pochodnych farmaceutyków.

– Nie jest nam obojętne środowisko i wpływ ludzi na otoczenie. Naszym celem jest działanie na rzecz ekologii, a w szczególności ochrony zasobów wodnych planety. – mówi Magdalena Nowak, Team Leader zespołu Enactus z Poznania.

Konkurs Enactus Poland.

Projekt poznańskich studentów wygrał ogólnopolski konkurs Enactus Poland 2019, który odbył się 3 czerwca na PGE Narodowym. Przedstawiane przez studentów z całego kraju start-upy były oceniane przez jury, w którego skład wchodzili przedstawiciele z 150 obecnych na wydarzeniu firm, takich jak: AXA, LOT, PwC, E. Wedel czy Bank Gospodarstwa Krajowego. Zwycięski pomysł na oczyszczający wodę z farmaceutyków filtr zapewnił młodym innowatorom możliwość reprezentowania Polski na międzynarodowych finałach Enactus World Cup 2019, które odbędą się we wrześniu w Dolinie Krzemowej (San Jose, Kalifornia). W Kalifornii projekt Waterfilter z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu powalczy o miano najlepszego studenckiego start-upu na świecie.

Konkurs Enactus World Cup 2019 to największe wydarzenie tego typu, które zgromadzi 4000 uczestników i 400 jurorów z 37 krajów. Dla studentów ogólnoświatowy konkurs to ogromna szansa na rozwój projektu i poszerzenie społecznej świadomości o zatruciu wody farmaceutykami. Aby móc zaistnieć globalnie i wziąć udział w konkursie, studenci potrzebują wsparcia finansowego. Rozpoczęli zbieranie funduszy na portalu zrzutka.pl na którym można wesprzeć młodych innowatorów z Polski: https://zrzutka.pl/4xszgb.

Studenci z Poznania odkryli filtr do wody, który pochłania niebezpieczne substancje.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie internetowej Enactusuep.pl.

Powiązane artykuły