Spis treści
Woda pitna zawiera szkodliwe farmaceutyki
Długotrwałe spożywanie pozostałości leków obecnych w wodzie, nawet w małych ilościach, może mieć fatalny wpływ na nasz organizm w przyszłości. Już teraz zauważono negatywny wpływ farmaceutyków na organizmy wodne. Na przykład u pstrąga tęczowego diklofenak, czyli składnik niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZów), spowodował zmiany w oskrzelach oraz uszkodzenie nerek. Wśród innych potencjalnych skutków regularnego picia wody zanieczyszczonej farmaceutykami wymienia się:
- bezpłodność
- lekoodporność
- mutacje genów
Problem jest poważny i badacze długo nie wiedzieli jak się z nim uporać – żadne dostępne na rynku produkty nie radziły sobie z tymi zanieczyszczeniami.
Studenci z zespołu Enactus z Poznania stworzyli filtr do wody oczyszczający ją z farmaceutyków
Rozwiązanie wymyślili studenci z Poznania. Opracowali innowacyjny filtr, który jest w stanie oczyszczać wodę z pochodnych farmaceutyków.
– Nie jest nam obojętne środowisko i wpływ ludzi na otoczenie. Naszym celem jest działanie na rzecz ekologii, a w szczególności ochrony zasobów wodnych planety. – mówi Magdalena Nowak, Team Leader zespołu Enactus z Poznania.
Projekt poznańskich studentów wygrał ogólnopolski konkurs Enactus Poland 2019, który odbył się 3 czerwca na PGE Narodowym. Przedstawiane przez studentów z całego kraju start-upy były oceniane przez jury, w którego skład wchodzili przedstawiciele z 150 obecnych na wydarzeniu firm, takich jak: AXA, LOT, PwC, E. Wedel czy Bank Gospodarstwa Krajowego.
Zwycięski pomysł na oczyszczający wodę z farmaceutyków filtr zapewnił młodym innowatorom możliwość reprezentowania Polski na międzynarodowych finałach Enactus World Cup 2019, które odbędą się we wrześniu w Dolinie Krzemowej (San Jose, Kalifornia). W Kalifornii projekt Waterfilter z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu powalczy o miano najlepszego studenckiego start-upu na świecie.
Jak możemy wspomóc ten projekt?
Konkurs Enactus World Cup 2019 to największe wydarzenie tego typu, które zgromadzi 4000 uczestników i 400 jurorów z 37 krajów. Dla studentów ogólnoświatowy konkurs to ogromna szansa na rozwój projektu i poszerzenie społecznej świadomości o zatruciu wody farmaceutykami. Aby móc zaistnieć globalnie i wziąć udział w konkursie, studenci potrzebują wsparcia finansowego. Rozpoczęli zbieranie funduszy na portalu zrzutka.pl na którym można wesprzeć młodych innowatorów z Polski: https://zrzutka.pl/4xszgb.
Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie internetowej Enactusuep.pl.