Siemię lniane, czyli nasiona lnu, znane i stosowane jest w medycynie naturalnej od wieków. Niepozorne ziarenka zawierają bogactwo składników biologicznie czynnych, dzięki którym wykazują bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie.
Najważniejsze związki, które znajdziemy w nasionach lnu, to nienasycone kwasy tłuszczowe, lignany, fitosterole, białko, witaminy i sole mineralne – fosfor, magnez, sód, potas, wapń, żelazo, selen, cynk, miedź, mangan. Nasiona lnu są również bogatym źródłem błonnika.
Spożywanie siemienia lnianego usprawnia pracę jelit, wspiera układ trawienny, likwiduje zaparcia, pomaga w detoksykacji organizmu, ułatwia odchudzanie, chroni przed chorobami krążenia, poprawia samopoczucie. Siemię możesz wykorzystać je również do pielęgnacji twarzy i włosów.
Spis treści
W jakich dolegliwościach pomaga siemię lniane?
Siemię lniane znane jest najbardziej ze względu na swoje korzystne działanie na układ pokarmowy. Tu wykorzystuje się przede wszystkim jego właściwości osłaniające i powlekające. Nasiona lnu zawierają związki śluzowe, które w kontakcie z wodą pęcznieją i tworzą ochronny hydrożel. Powleka on warstwą ochronną błony śluzowe przewodu pokarmowego, jednocześnie je nawilżając i łagodząc objawy związane z różnymi zaburzeniami układu trawiennego. Siemię lniane najczęściej jest wykorzystywane w przypadku stanów zapalnych śluzówki i nadkwaśności.
Nasiona lnu nie tylko łagodzą zgagę i stany zapalne. Stanowią doskonałe remedium na zaparcia, ponieważ są bogate w błonnik. Działanie przeczyszczające lnu jest efektem wiązania wody przez nasiona, wskutek czego zwiększa się objętość mas zalegających w jelitach, nasila się perystaltyka i dochodzi do łatwiejszego i efektywnego wypróżnienia.
Siemię lniane ma zastosowanie nie tylko w przypadku dolegliwości trawiennych. Korzystnie wpływa również na normalizację gospodarki lipidowej – pomaga obniżać poziom cholesterolu, reguluje frakcje lipidowe i dzięki temu zapobiega miażdżycy. Ma pozytywny wpływ na ciśnienie krwi, obniżenie poziomu glukozy we krwi, na funkcjonowanie prostaty u mężczyzn i gospodarkę hormonalną u kobiet. Stosowanie siemienia lnianego zalecane jest między innymi w okresie menopauzalnym.
Czy siemię lniane jest dobre na żołądek?
Picie siemienia lnianego jest zalecane na wszelkiego rodzaju stany zapalne przewodu pokarmowego. Dotyczy to również żołądka.
Domowe, naturalne sposoby radzenia sobie z dolegliwościami żołądkowymi są od wieków stosowane z dużą skutecznością. Warto włączyć wtedy do codziennej diety napary z siemienia lnianego, które, ze względu na swoje działanie ochronne i powlekające, łagodzą objawy takich dolegliwości jak:
- zgaga
- uczucie pieczenia w przełyku i/lub żołądku
- refluks żołądkowo-przełykowy
- stany zapalne błony śluzowej żołądka
- choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy
- podrażnienia i nieżyty żołądka
- bóle żołądka
Jak przygotować siemię lniane na żołądek?
Stosowanie siemienia lnianego na żołądek jest bardzo proste. Aby sporządzić napar z nasion lnu, wystarczy czubatą łyżkę siemienia lnianego zalać gorącą wodą i odczekać około 15 minut, od czasu do czasu mieszając zawartość kubka, aż płyn będzie miał konsystencję kisielu. Siemię lniane można również wymieszać z wodą, gotować na małym ogniu przez około 10 minut, po czym odcedzić i pić ciepłe.
Uwaga! Jeśli chcesz użyć zmielonego lnu, możesz zmielić ziarna w młynku do kawy lub rozdrobnić w moździerzu. Pamiętaj jednak, aby nasiona lnu mielić tuż przed ich użyciem. Jeśli pozostawisz zmielone ziarna na dłużej, nawet w szczelnie zamkniętym pojemniku, istnieje ryzyko, że szybko zjełczeją i stracą cenne właściwości odżywcze.
Tak przygotowany napar będzie tworzył ochronną warstwę osłaniającą śluzówkę żołądka przed podrażnieniami, a jednocześnie łagodził objawy istniejących dolegliwości. Zawarte w siemieniu kwasy tłuszczowe, oprócz innych korzyści dla zdrowia, dodatkowo uszczelniają ściany naczyń krwionośnych i nabłonek przewodu pokarmowego.
Kiedy spożywać siemię lniane?
Jeśli dokuczają ci dolegliwości ze strony żołądka, lepiej wypić ciepły napar lniany rano, na czczo. W ten sposób ochronisz żołądek i przygotujesz go do dalszej pracy w ciągu dnia.
Jeżeli cierpisz z powodu choroby wrzodowej, kisiel z siemienia lnianego możesz popijać również w ciągu dnia, pomiędzy posiłkami. Pamiętać jednak trzeba, że jeśli zażywasz jakiekolwiek leki, to napar z lnu należy wypić nie wcześniej niż 2 godziny po zastosowaniu leku. W przeciwnym razie może dojść do zaburzenia wchłaniania leku.
Natomiast gdy twój główny problem stanowią zaparcia, wówczas najlepiej wypić siemię lniane wieczorem, przed snem. Będzie ono wtedy wspomagać trawienie, przyspieszać perystaltykę i w efekcie zapewni skuteczne wypróżnienie.
Pamiętaj! Jeśli spożywasz siemię lniane „na sucho”, czyli np. dodajesz ziarna lnu do sałatek, kanapek, twarożku, smoothie czy owsianki, warto popić je dużą ilością wody. W ten sposób zapewnisz najlepsze warunki do napęcznienia nasion, co przełoży się na lepszy efekt przeczyszczający.
Siemię lniane a woreczek żółciowy
Zasadniczo nie ma przeciwwskazań do stosowania siemienia lnianego w dolegliwościach pęcherzyka żółciowego. Siemię lniane może łagodnie pobudzać wydzielanie żółci i stymulować opróżnianie pęcherzyka żółciowego, co przekłada się na lepszą jego pracę i delikatnie zwiększa wydolność dróg żółciowych.
Jak siemię lniane działa na woreczek żółciowy?
Korzyści zdrowotne płynące ze stosowania nasion lnu obejmują również woreczek żółciowy. To w nim gromadzi się wytwarzana przez wątrobę żółć. W żółci znajdują się kwasy i enzymy potrzebne do prawidłowego trawienia tłuszczów i lepszego ich przyswajania przez organizm. Siemię lniane – przez to, że korzystnie wpływa na funkcje trawienne – będzie wspierać również pracę woreczka żółciowego.
Warto jednak pamiętać, że siemię lniane najlepiej działa w profilaktyce wszelkich schorzeń woreczka żółciowego. Dlatego zaleca się włączyć je do diety jeszcze wtedy, gdy twój pęcherzyk żółciowy funkcjonuje prawidłowo i nie przysparza ci zmartwień. Siemię lniane bowiem pomaga regulować pracę pęcherzyka, ułatwia jego oczyszczanie, zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych i stanów zapalnych.
Siemię lniane w kamicy żółciowej
Przy kamieniach w woreczku żółciowym można spożywać napary z siemienia lnianego. Jeszcze lepszym pomysłem jest włączenie do diety oleju lnianego, który jest pomocny w hamowaniu procesów tworzenia się kamieni żółciowych. Poza tym przy zaburzeniach woreczka żółciowego lepiej jest zastąpić tłuszcze zwierzęce tłuszczami pochodzenia roślinnego, a do takich należy olej lniany.
Siemię lniane po usunięciu woreczka żółciowego
Po takim zabiegu należy przestrzegać dość restrykcyjnej diety. Nie powinno się wtedy spożywać zbyt dużej ilości błonnika. I, choć nie ma przeciwwskazań do spożywania siemienia lnianego, lepiej unikać ziarenek lnu w całości lub zmielonych, a pozostać przy piciu odcedzonych naparów lnianych, a także włączyć do diety olej lniany. Pozwoli to zachować dobroczynne właściwości prozdrowotne lnu, a jednocześnie nie spowoduje podrażnienia układu pokarmowego.
Kiedy zrezygnować z siemienia lnianego?
Nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do spożywania siemienia lnianego. Nie należy po nie sięgać w przypadku alergii na ten produkt. Ostrożność w jego stosowaniu należy zachować w przypadku uchyłkowatości jelita, niedrożności jelit, bólu brzucha o nieustalonej etiologii oraz ostrych chorób zapalnych.
Siemienia lnianego nie należy łączyć z lekami przeciwzakrzepowymi (np. kwas acetylosalicylowy, klopidogrel, rywaroksaban, warfaryna), ponieważ może ono nasilić ich działanie i spowodować krwawienie.
Ponadto nadmiar błonnika w diecie może spowodować bóle brzucha, biegunkę, wzdęcia czy nudności. Pamiętaj, że zdrowa dieta to dieta zrównoważona. Nawet tak zdrowy produkt, jak siemię lniane, może zaszkodzić, jeśli spożywa się go w zbyt dużej ilości.
Źródła:
- Nartowska, J. (2016). Len – co złotem być miał. Pobrane z: LINK
- Wnęk, D. (2021). Siemię lniane – właściwości i przeciwwskazania. Pobrane z: LINK
- Podolak, A. (2024). Siemię lniane – właściwości, przeciwwskazania i sposób przygotowania. Pobrane z: LINK
- National Center for Complementary and Integrative Health. (2020). Flaxseed and Flaxseed Oil. Pobrane z: LINK
- Ajmera, R., Tan, V. (2024). The Top 9 Health Benefits of Flaxseed. Pobrane z: LINK