Spis treści
Dieta na wiosnę: nowalijki, kiełki, rzeżucha
Początek wiosny, coraz więcej słońca za oknem, a my mamy trudność w zapewnieniu sobie wystarczającej ilości świeżych warzyw, owoców, kiełków i nowalijek. Według wytycznych Instytutu Żywności i Żywienia [1], jest to wszak najważniejsza grupa produktów spożywczych – zamieszczono ją w podstawie najnowszej piramidy żywieniowej.
To właśnie dlatego tak istotne jest, aby szukać wszelkich sposobów na włączenie warzyw, kiełków i nowalijek do codziennej diety. Jednym z doskonałych sposobów na zapewnienie sobie codziennych dostaw witamin i soli mineralnych, jest samodzielna uprawa niektórych roślin, takich jak np. rzeżucha.
Sadzenie rzeżuchy to zadanie dziecinnie proste (i to dosłownie, bo w przygotowania i pielęgnację z przyjemnością włączą się najmłodsi!), a na efekty naszych działań nie trzeba długo czekać.
5 produktów, które warto jeść na przedwiośniu
Jak posadzić rzeżuchę?
- Weź płat waty lub ligniny (może być również kilka warstw zwykłego papierowego ręcznika) i wyłóż tym wybrany pojemnik (talerzyk, pudełko lub skorupki jajek).
- Wlej tyle wody, by podłoże było wilgotne.
- Wsyp nasiona rzeżuchy tak, by równomiernie rozłożyły się w całym pojemniczku. Delikatnie przyciśnij i odstaw w jasne, ciepłe miejsce.
- Gdy nasiona rzeżuchy wykiełkują (zwykle już następnego dnia) pilnuj, by wata nie wyschła – regularnie (np. 2 razy dziennie) zraszaj nasiona najlepiej za pomocą spryskiwacza.
- Po 4-5 dniach, gdy kiełki rzeżuchy urosną do kilku centymetrów można już je ścinać.
Ile rośnie rzeżucha?
Już następnego dnia po wysianiu możemy dostrzec pierwsze kiełki rzeżuchy, a po kilku dniach roślina jest gotowa do spożycia. Ze względu na dużą zawartość związków siarki ma ostry smak, dzięki czemu nadaje ciekawego charakteru potrawom, do których zdecydujemy się ją dodać. A jak jeść rzeżuchę? Od razu po ścięciu. Kiełki sprawdzą się zarówno jako element sałatki jak i dodatek do kanapek.
Rzeżucha – właściwości, o których warto wiedzieć
Rzeżucha to niezwykle zdrowa roślina. W zamian za odrobinę troski zyskamy źródło wielu cennych składników, takich jak beta-karoten (który organizm przekształca w witaminę A), wapń, fosfor czy porządny zastrzyk witamin C, E i K.
Dodatkowo rzeżucha ma niewiele kalorii, sporo wody i potwierdzone właściwości moczopędne, co przekłada się na świetny wpływ na nasze nerki. A codzienne jedzenie nawet niewielkich ilości rzeżuchy poprawia stan skóry, włosów i paznokci. Już wiesz, jak posiać rzeżuchę i dlaczego warto to zrobić?
Rzeżucha, znana jest również jako pieprzyca siewna (Lepidium sativum L.). Ta roślinka często mylona jest ze swoją bliską kuzynką. Rukiew wodna (lub rzeżucha wodna), bo o niej mowa, należy do tej samej rodziny, jednak ma zupełnie inne wymagania co do uprawy i inne właściwości odżywcze. Nie powinniśmy zatem utożsamiać tych dwóch gatunków ze sobą.
Źródło: