Pleśniawki u niemowlaka – jak leczyć i jak im zapobiegać?

Z tym problemem zetknęła się lub zetknie każda mama niemowlaka. Jak sobie z nim radzić? Czy można pokonać pleśniawki stosując tylko naturalne metody? Podpowiada pediatra Joanna Gzik.

Pleśniawki wywołują grzyby z rodziny Candida. Najczęściej przytrafiają się dzieciom podczas ząbkowania, choć mogą je mieć nawet kilkudniowe noworodki. Zazwyczaj nie powodują poważnych komplikacji zdrowotnych, ale mogą dać się we znaki dziecku, a tym samym i mamie.

Pleśniawki – objawy

Wyglądają jak resztki mleka na dziąsłach, dlatego trudno je na początku dostrzec. Dopiero gdy stworzą w buzi malucha rodzaj kożucha (na języku i po wewnętrznej stronie policzków), rodzice nie mają wątpliwości, że dzieje się coś złego. Szczególnie, że chory maluch nie czuje się dobrze (zmiany w buzi bolą!): nie ma apetytu, popłakuje, jest marudny i kiepsko sypia. Jeśli nie zareagujemy w porę, problem będzie narastał i pleśniawki mogą objąć także gardło – pojawi się chrypka, a nawet gorączka i osłabienie. W skrajnych przypadkach tego typu zmiany w buzi mogą doprowadzić nawet do odwodnienia (pleśniawki mogą być tak bolesne, że dziecko nie będzie w stanie przełykać).

Pleśniawki – przyczyny

Pleśniawki najczęściej pojawiają się w wyniku zachwiania równowagi flory bakteryjnej (np. po antybiotykotepii) lub jako efekt chwilowego osłabienia odporności. Często towarzyszą ząbkowaniu (łatwiej o nie, gdy maluch wszystko wkłada sobie do buzi) lub nawet zwykłemu przeziębieniu. Mogą również przenieść się z mamy na dziecko, np. w czasie porodu (wówczas winne są drożdżaki obecne w kanale rodnym matki) lub podczas karmienia piersią – grzyby z rodziny Candida mogą rozwijać się w uszkodzonej brodawce.

Sprawdź TUTAJ, jak poradzić sobie z problemem ząbkowania u niemowląt.

Leczenie pleśniawek nie jest trudne

Na początkowym etapie rozwoju infekcji zwykle wystarcza zakraplanie do buzi niemowlaka  dostępnego bez recepty odkażającego Aphtinu. Można również przemywać wnętrze jamy ustnej wacikiem namoczonym w naparze z szałwii (ale delikatnie, bo potarte pleśniawki krwawią i bolą!). Można także zdać się na homeopatię. – W przypadku pleśniawek sprawdzają się m.in. homeopatyczny roztwór Boraxu, Monilia albicans czy Albicansan. Ten ostatni warto także wcierać w sutki mamy – radzi dr Joanna Gzik, pediatra homeopata. Jeśli problem jest mocno nasilony, leczenie miejscowe i lekami bez recepty nie działa, konieczne może okazać się miejscowe lub doustne leczenie antygrzybicze.

Co zrobić, by problem nie powracał?

W trakcie leczenie pleśniawek i po nim powinno się stosować do kilku ważnych zasad, dzięki którym łatwiej będzie uniknąć nawrotów choroby:

  • Dbaj o czystość piersi – drożdżaki lubią wilgoć. Pilnuj więc, by stanik i wkładki laktacyjne zawsze były suche;
  • Jak najczęściej wietrz piersi (gdy tylko masz możliwość chodź bez stanika);
  • Pilnuj, by niemowlak prawidłowo chwytał pierś (musi mieć ją głęboko w buzi). To uchroni sutki przed zranieniami, które zwiększają ryzyko nadkażenia grzybiczego;
  • Wyparzaj akcesoria, z którymi niemowlę ma do czynienia: butelki, smoczki, łyżeczki;
  • Nigdy nie oblizuj smoczka dziecka;
  • Często myj ręce;
  • Jeśli dziecko zażywa antybiotyk, koniecznie podawaj mu osłonowo również probiotyk (antybiotykoterapia zwiększa ryzyko zakażenia drożdżakowego).

Pleśniawki u dorosłych? To ważny sygnał

Nawracające i dokuczliwe pleśniawki u dorosłych mogą być objawem powżniejszej choroby. Jeśli więc dokuczają często, w pierwszej kolejności warto wykluczyć cukrzycę (konieczne jest badanie poziomu glukozy we krwi). Dobrze jest także wykonać badanie w kierunku wirusa HIV (zakażenia grzybicze często towarzyszą tej infekcji jako tzw. zakażenie oportunistyczne). Z tego typu problemem mogą borykać się także osoby, które zażywają wysokie dawki leków obniżających pH układu pokarmowego (cierpiące na wrzody żołądka, zgagę). Dlatego, choć leczenie pleśniawek u dorosłych przebiega podobnie jak u dzieci, dobry lekarz pierwszego kontaktu powinien takiemu choremu zlecić także dodatkowe badania.

15.08.2019
Tuż po narodzinach dziecka zarówno położna jak i lekarz neonatolog sprawdzają oczy maluszka. Potem jeśli dziecko jest zdrowe obserwują je rodzice. Gdy skończy on 6-9 miesiąc życia zwykle udaje się na pierwszą kontrolę do okulisty. Do tego czasu warto zachować czujność i obserwować czy wzrok niemowlęcia rozwija się prawidłowo. Kiedy iść po poradę do okulisty […]
17.06.2019
Rozszerzanie diety niemowlaka to jeden z najważniejszych etapów w rozwoju dziecka. Dobrze, aby był oparty o aktualny schemat żywienia niemowląt. Zgodnie z tym najnowszym, rozszerzanie diety najlepiej rozpocząć po 17. tygodniu życia, zaczynając od warzyw. A co z glutenem, jajkami i innymi alergenami? Oto najnowsze wytyczne dotyczące tego, jak rozszerzać dietę niemolaka.
26.06.2019
Chętnie przesiadamy się z samochodów na rowery, szczególnie gdy na dworze robi się ciepło. Jeździmy nimi rekreacyjnie, ale także do pracy czy po zakupy. Starsze dzieci same pedałują do szkoły, młodsze wozimy w fotelikach lub przyczepkach. Podpowiadamy co zrobić, aby jazda z dzićmi była nie tylko przyjemna, ale także bezpieczna. Konsultacja, fizjoterapeuta Kamil Góra z […]
11.04.2019
W Internecie można kupić roztwór srebra do picia, który ma być lekiem na wiele dolegliwości. Tymczasem eksperci są zgodni, że doustne stosowanie srebra koloidalnego jest niebezpieczne dla zdrowia! W najlepszym razie grozi nam zmianą koloru skóry. I to trwale. A w najgorszym – śmiercią. Sprawdź, dlaczego srebro koloidalne jest aż tak niebezpieczne! Konsultacja: mgr farm. Agnieszka […]
04.06.2019
Im cieplej na dworze, tym częściej powinniśmy pić – tylko dobrze nawodniony organizm działa prawidłowo i skutecznie chroni nas przed upałem. Oczywiście najlepiej gasi pragnienie i najzdrowsza jest czysta woda. Owocowe napoje gazowane, gotowe wody tzw. smakowe zawierają w sobie mnóstwo cukru, sztucznych barwników, konserwantów i innych ulepszaczy smaku. Jeśli jednak masz ochotę na napój, […]
23.11.2018
Spośród  około 200 gatunków występujących na świecie najczęściej uprawiany jest len zwyczajny, zwany także pospolitym. I jedna i druga nazwa  niezbyt pasują do rośliny, która ma tak wiele zalet i dobroczynnych dla człowieka właściwości. Na czym polega wyjątkowość lnu, który przed laty był powszechnie znany i uprawiany, potem nieco zapomniany, a ostatnio znowu doceniany, a […]