Pleśniawki u niemowlaka – jak leczyć i jak im zapobiegać?

Z tym problemem zetknęła się lub zetknie każda mama niemowlaka. Jak sobie z nim radzić? Czy można pokonać pleśniawki stosując tylko naturalne metody? Podpowiada pediatra Joanna Gzik.

Pleśniawki wywołują grzyby z rodziny Candida. Najczęściej przytrafiają się dzieciom podczas ząbkowania, choć mogą je mieć nawet kilkudniowe noworodki. Zazwyczaj nie powodują poważnych komplikacji zdrowotnych, ale mogą dać się we znaki dziecku, a tym samym i mamie.

Pleśniawki – objawy

Wyglądają jak resztki mleka na dziąsłach, dlatego trudno je na początku dostrzec. Dopiero gdy stworzą w buzi malucha rodzaj kożucha (na języku i po wewnętrznej stronie policzków), rodzice nie mają wątpliwości, że dzieje się coś złego. Szczególnie, że chory maluch nie czuje się dobrze (zmiany w buzi bolą!): nie ma apetytu, popłakuje, jest marudny i kiepsko sypia. Jeśli nie zareagujemy w porę, problem będzie narastał i pleśniawki mogą objąć także gardło – pojawi się chrypka, a nawet gorączka i osłabienie. W skrajnych przypadkach tego typu zmiany w buzi mogą doprowadzić nawet do odwodnienia (pleśniawki mogą być tak bolesne, że dziecko nie będzie w stanie przełykać).

Pleśniawki – przyczyny

Pleśniawki najczęściej pojawiają się w wyniku zachwiania równowagi flory bakteryjnej (np. po antybiotykotepii) lub jako efekt chwilowego osłabienia odporności. Często towarzyszą ząbkowaniu (łatwiej o nie, gdy maluch wszystko wkłada sobie do buzi) lub nawet zwykłemu przeziębieniu. Mogą również przenieść się z mamy na dziecko, np. w czasie porodu (wówczas winne są drożdżaki obecne w kanale rodnym matki) lub podczas karmienia piersią – grzyby z rodziny Candida mogą rozwijać się w uszkodzonej brodawce.

Sprawdź TUTAJ, jak poradzić sobie z problemem ząbkowania u niemowląt.

Leczenie pleśniawek nie jest trudne

Na początkowym etapie rozwoju infekcji zwykle wystarcza zakraplanie do buzi niemowlaka  dostępnego bez recepty odkażającego Aphtinu. Można również przemywać wnętrze jamy ustnej wacikiem namoczonym w naparze z szałwii (ale delikatnie, bo potarte pleśniawki krwawią i bolą!). Można także zdać się na homeopatię. – W przypadku pleśniawek sprawdzają się m.in. homeopatyczny roztwór Boraxu, Monilia albicans czy Albicansan. Ten ostatni warto także wcierać w sutki mamy – radzi dr Joanna Gzik, pediatra homeopata. Jeśli problem jest mocno nasilony, leczenie miejscowe i lekami bez recepty nie działa, konieczne może okazać się miejscowe lub doustne leczenie antygrzybicze.

Co zrobić, by problem nie powracał?

W trakcie leczenie pleśniawek i po nim powinno się stosować do kilku ważnych zasad, dzięki którym łatwiej będzie uniknąć nawrotów choroby:

  • Dbaj o czystość piersi – drożdżaki lubią wilgoć. Pilnuj więc, by stanik i wkładki laktacyjne zawsze były suche;
  • Jak najczęściej wietrz piersi (gdy tylko masz możliwość chodź bez stanika);
  • Pilnuj, by niemowlak prawidłowo chwytał pierś (musi mieć ją głęboko w buzi). To uchroni sutki przed zranieniami, które zwiększają ryzyko nadkażenia grzybiczego;
  • Wyparzaj akcesoria, z którymi niemowlę ma do czynienia: butelki, smoczki, łyżeczki;
  • Nigdy nie oblizuj smoczka dziecka;
  • Często myj ręce;
  • Jeśli dziecko zażywa antybiotyk, koniecznie podawaj mu osłonowo również probiotyk (antybiotykoterapia zwiększa ryzyko zakażenia drożdżakowego).

Pleśniawki u dorosłych? To ważny sygnał

Nawracające i dokuczliwe pleśniawki u dorosłych mogą być objawem powżniejszej choroby. Jeśli więc dokuczają często, w pierwszej kolejności warto wykluczyć cukrzycę (konieczne jest badanie poziomu glukozy we krwi). Dobrze jest także wykonać badanie w kierunku wirusa HIV (zakażenia grzybicze często towarzyszą tej infekcji jako tzw. zakażenie oportunistyczne). Z tego typu problemem mogą borykać się także osoby, które zażywają wysokie dawki leków obniżających pH układu pokarmowego (cierpiące na wrzody żołądka, zgagę). Dlatego, choć leczenie pleśniawek u dorosłych przebiega podobnie jak u dzieci, dobry lekarz pierwszego kontaktu powinien takiemu choremu zlecić także dodatkowe badania.

28.03.2019
Występujące w reklamach noworodki i niemowlęta mają piękne, morelowe buzie oraz idealnie gładką skórę na ciele. Patrzysz więc na swojego malca z niepokojem: na policzkach pojawia się trądzik niemowlęcy, na plecach szorstkie plamy, a pupa jest czerwona… Nie martw się! Takie zmiany na ciele maluszka są naturalne i występują bardzo często. Podpowiemy ci, jak sobie […]
17.06.2019
Rozszerzanie diety niemowlaka to jeden z najważniejszych etapów w rozwoju dziecka. Dobrze, aby był oparty o aktualny schemat żywienia niemowląt. Zgodnie z tym najnowszym, rozszerzanie diety najlepiej rozpocząć po 17. tygodniu życia, zaczynając od warzyw. A co z glutenem, jajkami i innymi alergenami? Oto najnowsze wytyczne dotyczące tego, jak rozszerzać dietę niemolaka.
20.02.2019
Depresja? Ten problem nie dotyczy mojego dziecka. Tak myśli wielu rodziców. Tymczasem, jak podkreślają psychiatrzy, depresja u nastolatków jest najgroźniejsza, bo często niewidoczna dla otoczenia, mylona z buntem lub złym zachowaniem. Rodzice nie zauważają, że ich dziecko zmaga się z poważnym problemem, nie wiedzą też, na jakie objawy zwrócić uwagę… Efekt? W 2017 roku 730 młodych […]
21.09.2018
Klimakterium stopniowo wkracza w życie kobiety w wieku około 45-50 lat. Staramy się walczyć z nim za wszelką cenę, ponieważ nie tylko kojarzy się z przykrymi objawami, ale też budzi niepokój i obawę o naszą kobiecość. Tymczasem to naturalna kolej rzeczy. Spróbujmy zadziałać łagodnymi środkami, które działają w zgodzie z naszym organizmem i pomogą przejść ten […]
22.03.2019
Wrastający paznokieć potrafi przysporzyć wiele bólu i cierpienia. Oto domowe, naturalne sposoby, dzięki którym można sobie pomóc szybko i skutecznie.
01.09.2018
Wady wzroku wśród dzieci zdarzają się coraz częściej. I nic dziwnego. Ludzkie oko nie zostało stworzone, by wciąż patrzeć w ekran smartfona, a które dziecko tego nie robi? Czy to znaczy, że maluchy są skazane na kłopoty ze wzrokiem? Niekoniecznie. Wiele zależy od tego jak czujni są rodzice. Konsultacja: dr Ewa Wojciechowska, okulista.