Pleśniawki u niemowlaka – jak leczyć i jak im zapobiegać?

Z tym problemem zetknęła się lub zetknie każda mama niemowlaka. Jak sobie z nim radzić? Czy można pokonać pleśniawki stosując tylko naturalne metody? Podpowiada pediatra Joanna Gzik.

Pleśniawki wywołują grzyby z rodziny Candida. Najczęściej przytrafiają się dzieciom podczas ząbkowania, choć mogą je mieć nawet kilkudniowe noworodki. Zazwyczaj nie powodują poważnych komplikacji zdrowotnych, ale mogą dać się we znaki dziecku, a tym samym i mamie.

Pleśniawki – objawy

Wyglądają jak resztki mleka na dziąsłach, dlatego trudno je na początku dostrzec. Dopiero gdy stworzą w buzi malucha rodzaj kożucha (na języku i po wewnętrznej stronie policzków), rodzice nie mają wątpliwości, że dzieje się coś złego. Szczególnie, że chory maluch nie czuje się dobrze (zmiany w buzi bolą!): nie ma apetytu, popłakuje, jest marudny i kiepsko sypia. Jeśli nie zareagujemy w porę, problem będzie narastał i pleśniawki mogą objąć także gardło – pojawi się chrypka, a nawet gorączka i osłabienie. W skrajnych przypadkach tego typu zmiany w buzi mogą doprowadzić nawet do odwodnienia (pleśniawki mogą być tak bolesne, że dziecko nie będzie w stanie przełykać).

Pleśniawki – przyczyny

Pleśniawki najczęściej pojawiają się w wyniku zachwiania równowagi flory bakteryjnej (np. po antybiotykotepii) lub jako efekt chwilowego osłabienia odporności. Często towarzyszą ząbkowaniu (łatwiej o nie, gdy maluch wszystko wkłada sobie do buzi) lub nawet zwykłemu przeziębieniu. Mogą również przenieść się z mamy na dziecko, np. w czasie porodu (wówczas winne są drożdżaki obecne w kanale rodnym matki) lub podczas karmienia piersią – grzyby z rodziny Candida mogą rozwijać się w uszkodzonej brodawce.

Sprawdź TUTAJ, jak poradzić sobie z problemem ząbkowania u niemowląt.

Leczenie pleśniawek nie jest trudne

Na początkowym etapie rozwoju infekcji zwykle wystarcza zakraplanie do buzi niemowlaka  dostępnego bez recepty odkażającego Aphtinu. Można również przemywać wnętrze jamy ustnej wacikiem namoczonym w naparze z szałwii (ale delikatnie, bo potarte pleśniawki krwawią i bolą!). Można także zdać się na homeopatię. – W przypadku pleśniawek sprawdzają się m.in. homeopatyczny roztwór Boraxu, Monilia albicans czy Albicansan. Ten ostatni warto także wcierać w sutki mamy – radzi dr Joanna Gzik, pediatra homeopata. Jeśli problem jest mocno nasilony, leczenie miejscowe i lekami bez recepty nie działa, konieczne może okazać się miejscowe lub doustne leczenie antygrzybicze.

Co zrobić, by problem nie powracał?

W trakcie leczenie pleśniawek i po nim powinno się stosować do kilku ważnych zasad, dzięki którym łatwiej będzie uniknąć nawrotów choroby:

  • Dbaj o czystość piersi – drożdżaki lubią wilgoć. Pilnuj więc, by stanik i wkładki laktacyjne zawsze były suche;
  • Jak najczęściej wietrz piersi (gdy tylko masz możliwość chodź bez stanika);
  • Pilnuj, by niemowlak prawidłowo chwytał pierś (musi mieć ją głęboko w buzi). To uchroni sutki przed zranieniami, które zwiększają ryzyko nadkażenia grzybiczego;
  • Wyparzaj akcesoria, z którymi niemowlę ma do czynienia: butelki, smoczki, łyżeczki;
  • Nigdy nie oblizuj smoczka dziecka;
  • Często myj ręce;
  • Jeśli dziecko zażywa antybiotyk, koniecznie podawaj mu osłonowo również probiotyk (antybiotykoterapia zwiększa ryzyko zakażenia drożdżakowego).

Pleśniawki u dorosłych? To ważny sygnał

Nawracające i dokuczliwe pleśniawki u dorosłych mogą być objawem powżniejszej choroby. Jeśli więc dokuczają często, w pierwszej kolejności warto wykluczyć cukrzycę (konieczne jest badanie poziomu glukozy we krwi). Dobrze jest także wykonać badanie w kierunku wirusa HIV (zakażenia grzybicze często towarzyszą tej infekcji jako tzw. zakażenie oportunistyczne). Z tego typu problemem mogą borykać się także osoby, które zażywają wysokie dawki leków obniżających pH układu pokarmowego (cierpiące na wrzody żołądka, zgagę). Dlatego, choć leczenie pleśniawek u dorosłych przebiega podobnie jak u dzieci, dobry lekarz pierwszego kontaktu powinien takiemu choremu zlecić także dodatkowe badania.

28.03.2019
Występujące w reklamach noworodki i niemowlęta mają piękne, morelowe buzie oraz idealnie gładką skórę na ciele. Patrzysz więc na swojego malca z niepokojem: na policzkach pojawia się trądzik niemowlęcy, na plecach szorstkie plamy, a pupa jest czerwona… Nie martw się! Takie zmiany na ciele maluszka są naturalne i występują bardzo często. Podpowiemy ci, jak sobie […]
20.02.2019
Depresja? Ten problem nie dotyczy mojego dziecka. Tak myśli wielu rodziców. Tymczasem, jak podkreślają psychiatrzy, depresja u nastolatków jest najgroźniejsza, bo często niewidoczna dla otoczenia, mylona z buntem lub złym zachowaniem. Rodzice nie zauważają, że ich dziecko zmaga się z poważnym problemem, nie wiedzą też, na jakie objawy zwrócić uwagę… Efekt? W 2017 roku 730 młodych […]
15.04.2019
Biegunka, wymioty, wysoka gorączka, a nawet upał to główne przyczyny odwodnienia organizmu. Im młodsze dziecko, tym łatwiej do niego dochodzi. Są proste sposoby na to, by sprawdzić, czy ten problem dotyczy twojego malucha. Zobacz, jakie są główne objawy odwodnienia u dziecka. Konsultacja: Katarzyna Faruga, pediatra.
06.02.2019
Gdyby to było takie proste, to nie byłoby ponad miliona Polaków, którzy chorują, ale jeszcze o tym nie wiedzą. Cukrzyca typu 2, nazywana czasem cichym zabójcą, może rozwijać się przez całe lata niezauważona. Niestety w tym czasie czyni w organizmie prawdziwe spustoszenie. Podpowiadamy, jakie objawy powinny wzbudzić niepokój i skłonić do wizyty u lekarza diabetologa.
05.11.2018
W aptece można kupić mnóstwo syropów mukolitycznych, czyli rozrzedzających wydzielinę i ułatwiających jej odkrztuszenie. Są zalecane podczas silnego przeziębienia, zapalenia oskrzeli bądź przy męczącym suchym kaszlu. Zamiast produktu aptecznego przygotuj jego naturalny odpowiednik, czyli kompot gruszkowo-migdałowy. Całkowicie naturalne, w dodatku pyszne i odżywcze lekarstwo.
25.03.2019
Wydaje ci się, że dostępne w aptece leki syntetyczne są czymś zupełnie innym niż roślinne? Pierwsze działają silnie, szybko, są nowoczesne, a te drugie mają słabsze działanie, raczej łagodzą dolegliwości niż leczą i są przestarzałe? Tak naprawdę mają ze sobą więcej wspólnego niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Niemal 70 proc. nawet tych najsilniej […]