Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoZioła Roślinne leki na prostatę – jakie są najlepsze?

Roślinne leki na prostatę – jakie są najlepsze?

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Przerost i zapalenie gruczołu krokowego (prostaty) to najczęstsze schorzenie występujące u mężczyzn w starszym wieku. Jeśli choroba jest zaawansowana, jedyną pewną metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny. Ale jeśli dolegliwości nie są jeszcze nasilone, warto zastosować leczenie roślinne, które może powstrzymać rozwój choroby. Sprawdź, jakie leki roślinne będą pomocne w leczeniu łagodnego zapalenia prostaty. Konsultacja: dr n. farm. Jerzy Jambor, specjalista II stopnia w zakresie zielarstwa.

Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoZioła Roślinne leki na prostatę – jakie są najlepsze?

Roślinne leki na prostatę

Do leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego najczęściej stosuje się leki roślinne pozyskiwane z:

  • kory śliwy afrykańskiej (Pygei cortex). W badaniach stwierdzono, że pod wpływem zawartego w tej roślinie działającego przeciwzapalnie beta-sitosterolu zmniejsza się zawartość hormonu prostaglandyny w tkance prostaty. Związek ten hamuje także przekrwienie pęcherza moczowego i gruczołu krokowego.
  • wysuszonych jagód palmy sabalowej (Serenoae repentis fructus). Ta karłowata palma występuje głównie na nadmorskich bagiennych obszarach południowych stanów Ameryki Północnej. Otrzymany z jej owoców olej zawiera kwasy tłuszczowe, takie jak kaprynowo-laurynowy, palmitynowy, olejowy, a także beta-sitosterol. Związki te są skutecznym środkiem w leczeniu zapalenia i przerostu gruczołu krokowego i towarzyszących mu zaburzeń w oddawaniu moczu.
  • korzenia pokrzywy (Urticae radix). W badaniach stwierdzono, że długotrwałe stosowanie kompleksu lipidowo-steroidowego z korzenia pokrzywy może doprowadzić do zatrzymania rozrostu gruczołu krokowego. Terapia ta nie ma żadnych przeciwwskazań. Może być stosowana we wszystkich stadiach choroby.
  • nasion dyni (Cucurbitae peponis semen). Zauważono, że w krajach bałkańskich, gdzie spożywa się bardzo dużo nasion dyni, mężczyźni znacznie rzadziej cierpią na przerost gruczołu krokowego niż w innych krajach. Obserwacje te spowodowały, że zainteresowano się nasionami dyni jako potencjalnym surowcem do wytwarzania preparatów przeznaczonych do leczenia gruczolaka stercza. Okazało się, że w pozyskiwanym z nich oleju występują lecznicze fitosterole oraz charakterystyczne dla dyni triterpeny (zbliżone budową do steroli). Związki te zwiększają napięcie mięśni pęcherza moczowego oraz przeciwdziałają przerostowi prostaty (działają podobnie jak substancje pozyskane z jagód palmy sabalowej). Obecnie surowiec farmaceutyczny pozyskuje się z dokładnie zdefiniowanej odmiany hodowlanej nazywanej „medyczną dynią”, której nasiona charakteryzują się bardzo wysoką zawartością delta-7-fitosteroli.

W wielu przypadkach stosowanie dostępnych w aptekach preparatów z kory śliwy afrykańskiej, owoców palmy sabalowej, korzeni pokrzywy i nasion dyni, pozwala uniknąć zabiegu operacyjnego. Dostrzegalna poprawa występuje jednak dopiero po wielu tygodniach stosowania preparatów otrzymanych z wymienionych surowców roślinnych.

Są bardzo skuteczne w zachowawczym leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego, dobrze tolerowane i nie niosą ze sobą takiego ryzyka działań ubocznych jak leki syntetyczne. Działają one jednak tylko objawowo, łagodząc dolegliwości funkcjonalne dróg moczowych. Nie mogą one spowodować regresji choroby.

Ważne! W ostrym oraz przewlekłym infekcyjnym zapaleniu prostaty, tego typu preparaty są mało skuteczne.

Roślinne leki na prostatę - jakie łagodzą objawy? Suszone zioła i rośliny lecznicze w płóciennych woreczkach i moździerzu.

Zioła na prostatę z apteki Bonifratrów

Pomimo, iż w ostatnich latach wprowadzono do lecznictwa wiele leków syntetycznych, skutecznych w terapii schorzeń prostaty, zainteresowanie lekami roślinnymi nie zmalało. W centrum zainteresowania ośrodków naukowych poszukujących nowych leków są obecnie preparaty roślinne zawierające steroidy. W ostatnich latach rosnące znaczenie w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego zyskują dwie rodzime rośliny:

  • wierzbownica drobnokwiatowa (Epilobium parviflorum)
  • wierzbownica kiprzyca, zwana powszechnie wierzbówką kiprzycą (Chamaenerion angustifolium, Epilobium angustifolium)

Napary z ziela wierzbownicy oraz z ziela i korzenia wierzbówki od dawna były stosowane w ziołolecznictwie klasztornym, szczególnie w ziołolecznictwie bonifratrów. Natomiast naukowcy zbadali te rośliny i odkryli, że są prawdziwą skarbnicą leczniczych związków.

Ziele wierzbownicy obok flawonoidów zawiera około 0,5 % wolnych i glikozydowo związanych steroli. Natomiast ziele wierzbówki (Epilobi herba) oraz korzeń wierzbówki (Epilobi radix) również zawierają wolne i glikozydowo związane sterole.

Oprócz mieszanek wykonywanych w klasztornych aptekach w Polsce dostępne są następujące preparaty z wierzbownicy:

  • herbaty ziołowe z wierzbownicy jednoskładnikowe i mieszanki ziołowe. Większość produktów z ziela wierzbownicy, które są na rynku aptecznym, wytwarzanych jest z surowca pochodzącego ze stanu naturalnego (pozyskiwany jest przez zbieraczy ziół). Tylko mieszanka Viking firmy Kawon, jako jedyna na rynku pozyskuje surowiec z własnych, kontrolowanych upraw (polowe plantacje wierzbownicy kiprzycy)
  • tabletki ze sproszkowanych ziół z wierzbownicą – nie są to jednak leki, a suplementy diety, co oznacza, że ich skuteczność lecznicza nie jest potwierdzona badaniami farmakologicznymi. Przyjmuje się je zgodnie z informacjami na opakowaniu.

Napary z wierzbownicy i wierzbówki na łagodny przerost prostaty - jak je zrobić? Sprawdź przepisy!

Przepisy na napary z wierzbownicy i wierzbówki na przerost prostaty

Napary ziołowe stosuje się jako leczenie wspomagające w łagodnym przeroście prostaty.

Napar z ziela wierzbownicy

Składniki:

  • 1 łyżeczka ziela wierzbownicy
  • 1 szklanka wody

1 łyżeczkę ziela wierzbownicy zalej szklanką wrzątku i pozostaw pod przykryciem do zaparzenia na około 10-15 minut. Pij 1-2 razy dziennie.

Napar z wierzbówki kiprzycy

Składniki:

  • 50 g ziela wierzbownicy kiprzycy
  • 50 g ziela nawłoci
  • 25 g ziela fiołka trójbarwnego
  • 25 g znamion kukurydzy
  • 2 szklanki wody

Zmieszaj po 50 g ziela wierzbownicy kiprzycy (wierzbówki kiprzycy) i ziela nawłoci oraz po 25 g ziela fiołka trójbarwnego i znamion kukurydzy, zalej 2 łyżki ziół 2 szklankami ciepłej wody, gotuj łagodnie pod przykryciem 5 min., odstaw na 10 min. i przecedź. Pij pół szklanki 3 razy dziennie między posiłkami.

Jazda na rowerze zmniejsza liczbę plemników?

Iwan czaj – słynny napar z wierzbówki

Z wierzbówki kiprzycy powstaje słynna rosyjska „herbata” Iwan czaj. Napar z wysuszonych i poddanych obróbce młodych liści tej rośliny rzeczywiście przypomina gruzińska herbatę. Iwan czaj zyskał uznanie nawet wśród ceniących najlepsze na świecie herbaty Anglików. Na całym świecie pija się napój z wierzbówki zarówno ze względu na oryginalny smak, jak i właściwości zdrowotne (Rosjanie traktują ten napar także jako afrodyzjak).

Na znakomitym blogu poświęconym herbatom czajnikowy.pl można przeczytać legendę związaną z tym napojem: Mówi ona o młodym Iwanie, który zawsze chodził w szkarłatnej koszuli. Był on zafascynowany roślinami i zgłębiał ich właściwości lecznicze. Potrafił przygotować różne ziołowe herbatki, które pomagały ludziom. Kolor koszuli Ivana był tak charakterystyczny, że gdy tylko okoliczni mieszkańcy zobaczyli tę barwę wśród lasu lub łąki od razu wołali „Ivan czaj” czyli Ivan od herbatek. Gdy pewnego dnia Ivan przepadł bez śladu pojawiły się na łąkach nowe kwiaty o intensywnie szkarłatnym kolorze. Gdy ludzie je zobaczyli pierwszy raz od razu zawołali Ivan czaj. Później zaś odkryto, że nowa roślina ma właściwości lecznicze i faktycznie nadaje się do przygotowania z niej herbatki.

Niepłodność u mężczyzn – jak jej zaradzić?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły