Spis treści
Peeling kwasowy – jakie korzyści przyniesie skórze ?
Gdy skóra jest młoda i zdrowa, średnio co 28 dni dostaje nowy zestaw komórek naskórka. Oznacza to, że komórki wytworzone w głębszych jego warstwach przesuwają się ku górze, a wierzchnia warstwa obumiera i zaczyna się złuszczać. Jednak wraz z wiekiem ta wymiana komórek wydłuża się nawet do 40 dni, a składnikom kremu trudniej przeniknąć przez zrogowaciały naskórek. Peeling kwasowy potrafi znacznie przyspieszyć tę „zmianę warty”.
Jak to się dzieje? Kwasy mają pH niższe od naturalnego odczynu skóry, który wynosi ok. 5–5,5. Dlatego rozluźniają połączenia między komórkami i mogą wnikać w głąb skóry. Kwasy na twarz przeznaczone do użytku domowego działają tylko na zewnętrzne warstwy naskórka, głównie na warstwę rogową. A więc peeling kwasowy to doskonały sposób na poprawę kolorytu i odświeżenie cery po zimie, pozbycie się przebarwień czy rozszerzonych porów. Kwasy na twarz to teraz numer jeden nowoczesnej pielęgnacji.
Niektórzy obawiają się, że peeling kwasowy sprawi, iż skóra stanie się cieńsza. Przeciwnie: złuszczanie wierzchnich warstw naskórka powoduje pogrubienie żywych jego części. Oznacza to, że położona głębiej skóra właściwa oraz zawarte w niej naczynia są lepiej chronione przed czynnikami środowiska zewnętrznego.
Kwasy na twarz – rodzaje
Peeling kwasowy nakładano kiedyś tylko w gabinetach. Teraz można taki zabieg wykonać samodzielnie. Kosmetyki przeznaczone do domowego użytku mają niższe, bezpieczne stężenia.
W kosmetyce używane są następujące kwasy na twarz hydroksylowe:
- AHA (alfa-hydroksykwasy): glikolowy, mlekowy, migdałowy, kwasy owocowe: jabłkowy, cytrynowy. Przydadzą ci się, jeśli zauważyłaś, że twoja skóra się starzeje
- BHA (beta-hydroksykwasy): salicylowy i jego pochodne. Peeling kwasowy z BHA będzie idealny dla cery z trądzikiem, wypryskami, przebarwieniami
- PHA (poli-hydroksykwasy): laktobionowy, glukonolakton. Najlepsze dla wrażliwej i odwodnionej cery
Domowe kosmetyki DIY na bazie soli morskiej
Kwasy na twarz – jak dobrać je do rodzaju cery
1. Kwas glikolowy
Pozyskiwany z trzciny cukrowej, jest jednym z najczęściej stosowanych kwasów w produktach kosmetycznych. Kwas glikolowy łatwo i szybko wnika w skórę, skutecznie ją złuszcza. Krem z kwasem glikolowym pobudzi fibroblasty do produkcji kolagenu, delikatnie rozjaśni i wygładzi powierzchnię naskórka. Cerze z trądzikiem i bliznami potrądzikowymi można zafundować 2–3 razy w roku kurację serum z kwasem glikolowym.
2. Kwas salicylowy na twarz
W przyrodzie występuje w korze wierzby i topoli, ale kwas salicylowy na twarz do celów kosmetycznych wytwarzany jest chemicznie. Jako jedyny jest rozpuszczalny w tłuszczach i łatwo przenika przez warstwę sebum. Kwas salicylowy działa antybakteryjnie i z tego powodu polecany jest do skóry tłustej, łojotokowej i mieszanej. Łagodzi objawy rogowacenia okołomieszkowego i innych schorzeń, w których przebiegu pory są zablokowane.
3. Kwas jabłkowy
Występuje w borówkach, jabłkach, rabarbarze, żurawinie. Kwas jabłkowy nawilża i zmiękcza skórę, rozjaśnia ją, zmniejsza widoczność porów, ma działanie antyoksydacyjne.
4. Kwas laktobionowy
Pozyskiwany z cukru mlekowego. Kwas laktobionowy pobudza fibroblasty do wytwarzania kolagenu i elastyny. Wnika powoli, dlatego nie wywołuje podrażnień, pieczenia czy zaczerwienienia skóry. Kwas laktobionowy na twarz to dobra propozycja dla osób z cerą wrażliwą, cerą naczynkową, a nawet z trądzikiem różowatym. Codzienny krem z kwasem laktobionowym będzie łagodził zaczerwienienia, wzmacniał naczynka, nawilżał odwodnioną cerę.
5. Kwas migdałowy
Wytwarza się go z gorzkich migdałów. Ten peeling kwasowy stosuje się do cery z przebarwieniami, delikatnym trądzikiem, słabym nawodnieniem naskórka, nierównym kolorytem. Kwas migdałowy działa łagodnie, stopniowo wygładza i rozjaśnia skórę, zmniejsza jej przetłuszczanie, spłyca zmarszczki.
6. Kwas ferulowy
Naturalnie występuje w przyrodzie m.in. w nasionach pszenicy i owsa. Kwas ferulowy jest pochodną kwasu cynamonowego. Nie wykazuje znaczącego działania złuszczającego, działa za to antyoksydacyjnie, zapobiega degradacji kolagenu, rozjaśnia przebarwienia. Jest łagodny, może być stosowany przez cały rok, także przez osoby z cerą wrażliwą.
7. Kwas azelainowy
W przyrodzie występuje w ziarnach zbóż. To kwas, który należy do innej grupy niż AHA, BHA i PHA. Nadaje się do cery wrażliwej z niedoskonałościami, z łojotokowym zapaleniem skóry, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Kwas azelainowy jest tolerowany również przez cerę naczynkową, wrażliwą, z trądzikiem różowatym. Przy tych typach cery można na co dzień stosować krem z kwasem azelainowym – nie wykazuje bowiem działania fotouczulającego.
Glinki: rodzaje, właściwości, zastosowanie, przepisy DIY. Dla kogo jaka glinka?
Jak stosować kwasy na twarz?
Na rynku kosmetycznym mamy do wyboru wiele produktów z kwasami, które różnią się stężeniem i formą aplikacji. Jak zatem stosować kwasy na twarz?
- Przygodę z kwasami warto zacząć od niższych stężeń, sięgając po złuszczający żel do mycia, tonik, krem peelingujący. Obserwujemy reakcję skóry (może szczypać, mrowić). Gdy jest zaczerwieniona i podrażniona, robimy kilkudniową przerwę. Jeśli twarz jest mocno zaczerwieniona i rozgrzana, produkt natychmiast zmywamy z twarzy. Objawy te mogą świadczyć o nadwrażliwości na kwasy na twarz.
- Gdy cera przyzwyczai się do działania kwasów, można jej zafundować peeling kwasowy za pomocą serum lub kuracji – w tych kosmetykach znajdziemy wyższą zawartość tych substancji. Dopuszczalne stężenia w kosmetykach do domowego użytku to: 15 proc. kwasu glikolowego, 5 proc. migdałowego, 5–10 proc. laktobionowego, 1–2 proc. salicylowego. Lepiej zaufać producentom i nie kupować w internecie produktów z wyższym stężeniem, nie zaleca się też mieszania kwasów na twarz. Wysokie stężenia są przeznaczone do stosowania w gabinecie lekarskim – specjalista cały czas obserwuje reakcję skóry, może szybko zadziałać, jeśli wystąpi podrażnienie. Nawet kosmetolodzy nie mogą wykonywać niektórych peelingów i kwasów na twarz, które docierają do głębokich warstw skóry.
- Kwasy na twarz stosujemy zawsze na noc na umytą i całkowicie osuszoną skórę. Resztki wilgoci mogą powodować nierówną penetrację preparatu i spowodować podrażnienia.
- Nie nakładamy kosmetyków z kwasami na delikatną skórę wokół oczu, czerwień wargową, znamiona.
- Zawsze czytamy ulotkę – po wielu kosmetykach z kwasami trzeba rano użyć kremu z filtrem, by nie nabawić się przebarwień. Peeling kwasowy nawet z niższym stężeniem uwrażliwia skórę na promieniowanie słoneczne, dlatego fotoprotekcja jest niezbędna. A najbezpieczniejszą porą na przeprowadzenie takiej kuracji jest wiosna lub jesień, gdy słońce nie świeci zbyt mocno.
- Częstotliwość aplikacji kwasów na twarz zależy od stężenia i rodzaju kosmetyku. Najczęściej zaleca się stosowanie preparatu z kwasami na twarz maksymalnie 2–3 razy w tygodniu.
- Należy także pamiętać, by nie łączyć ze sobą kosmetyków zawierających różne kwasy na twarz. Nie stosujemy także różnych kosmetyków z tym samym kwasem jeden po drugim. Lepiej użyć toniku rano, a wieczorem nałożyć serum – i tylko wtedy, gdy cera jest już do kwasów przyzwyczajona.
- Uwaga! Peeling kwasowy nie jest dobrym pomysłem, jeśli właśnie leczysz dermatologicznie trądzik, m.in. izotretinoiną. Inne przeciwskazania to trwające stany zapalne na skórze, opryszczka, ciąża.
Jakiego kremu używać na twarz po kwasach
Po zabiegu na twarz nakładamy krem, który stosujemy na co dzień. Jeśli tego nie zrobimy, kwasy na twarz i peeling zadziałają silniej. Może pojawić się też uczucie suchości i ściągnięcia skóry. Dobrym pomysłem są także preparaty z kojącymi składnikami, takimi jak kwas hialuronowy, alantoina, woda termalna, probiotyki, aloes. Przywrócą skórze komfort, zredukują podrażnienia.
5 sposobów na piękną skórę po wakacjach
Kwasy na twarz – efekty
Satysfakcjonujące efekty mogą przynieść systematyczne zabiegi. Jeden peeling kwasowy nie wystarczy, by cera promieniała. Zwykle zaleca się nakładać kwasy na twarz w formie kuracji raz w tygodniu, w serii 3–5 zabiegów. W celu podtrzymania efektów można stosować tonik z niższym stężeniem kwasów nawet przez cały rok.
Przy cerze trądzikowej peeling kwasowy może spowodować niekiedy wysyp krostek. Dzieje się tak, ponieważ zabieg odblokowuje pory. Nie należy przerywać kuracji, tylko wydłużyć odstępy między kolejnymi peelingami, by skóra mogła się zregenerować.
Więcej:
- Hirons, C. (2021). Skin Care. Bzduroodporny poradnik pielęgnacyjny. Kraków: Wydawnictwo Insignis.
- Wong, M. (2019). A guide to the confusing world of face acids and which ones to use. Pobrane z https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/face-acids-types-anti-aging#where-to-start