Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoLeki ziołowe Kto najlepiej zna się na ziołolecznictwie?

Kto najlepiej zna się na ziołolecznictwie?

autor: Dorota Mirska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

W Polsce największą wiedzę o leczeniu preparatami roślinnymi posiadają farmaceuci. Podczas studiów uczą się m.in. botaniki farmaceutycznej, farmakognozji i podstaw fitofarmakologii.

Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoLeki ziołowe Kto najlepiej zna się na ziołolecznictwie?

Jeśli chcesz uzyskać wiarygodne i rzetelne informacje dotyczące różnego rodzaju leków ziołowych, najlepiej udaj się do dobrego aptekarza.

Jeśli jednak schorzenie jest poważne i potrzebujesz także konkretnej wiedzy medycznej, poszukaj pomocy w przychodni lub szpitalu prowadzonym przez bonifratrów, którzy są uważani za mistrzów w dziedzinie ziołolecznictwa. Nie ma w tym niczego dziwnego, że fitoterapią zajmują się osoby duchowne. Mają bowiem w tym zakresie ogromne doświadczenie i wiedzę.

Początki ziołolecznictwa

W Europie to właśnie w klasztorach rodziło się profesjonalne zielarstwo i ziołolecznictwo. Pierwsza polska apteka klasztorna powstała w XII w. na Świętym Krzyżu. Wytwarzano tam profesjonalne leki pozyskiwane z okolicznych ziół.

Natomiast mający ponad 400-letnią historię zakon szpitalny bonifratrów odegrał i odgrywa nadal wyjątkową rolę w rozwoju polskiej fitoterapii. Bonifratrzy prowadzą przychodnie, apteki i szpitale w wielu miastach, m.in. w Łodzi, Krakowie i Warszawie. W Łodzi znajduje się nawet zakład wytwarzający bonifraterskie ziołowe produkty lecznicze.

Polska słynie z nowoczesnego zielarstwa i ziołolecznictwa, mamy największe w Europie plantacje roślin leczniczych oraz jedne z najnowocześniejszych zakładów produkujących ziołowe ekstrakty. Znajdujące się na naszym rynku leki roślinne wytwarzane są w większości przez polskich producentów, odwrotnie niż ma to miejsce w przypadku preparatów syntetycznych.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły