Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianie Kasza jaglana – przepisy na śniadanie, obiad, desery

Kasza jaglana – przepisy na śniadanie, obiad, desery

autor: Dominika Bagińska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Spis treści

Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianie Kasza jaglana – przepisy na śniadanie, obiad, desery

Co można zrobić z kaszy jaglanej? Wypróbuj nasze przepisy!

Zdrowa, sycąca, a przy tym pełna wartościowych składników odżywczych. Kasza jaglana jest uniwersalna kulinarnie – można z niej przyrządzić mnóstwo dań, od śniadania, przez obiad i podwieczorek, po kolację. Oto garść inspiracji.

Kasza jaglana jest zrobiona ze zboża o nazwie proso. To jedna z najstarszych roślin uprawnych na całym świecie. W języku prasłowiańskim proso nazywano „jagłami” – stąd nazwa tej kaszy. Kasza jaglana była ceniona w dawnej kuchni, już w starożytności czy średniowieczu. W czasach nowożytnych, kiedy popularne stały się ziemniaki, niesłusznie ograniczono ją do roli potrawy dietetycznej, przyrządzanej głównie dla dzieci czy osób z wrażliwym żołądkiem. To sprawiło, że straciła na atrakcyjności, jak zresztą wiele kasz. Na szczęście moda na gotowanie z poszanowaniem tradycyjnych produktów przywróciła kaszom ich zasłużone, ważne miejsce w naszym codziennym menu. Kasza jaglana zaś, ze względu na swoje niezwykłe zdrowotne właściwości, zyskała miano strażniczki zdrowia. Oto jak w atrakcyjny sposób wprowadzić jaglankę do naszej kuchni.

Samo zdrowie

  • Jest lekkostrawna, więc powinna znaleźć się w diecie najmłodszych, seniorów czy osób o wrażliwym układzie pokarmowym.
  • Nie zawiera glutenu – dlatego stanowi ważny element żywienia osób chorych na celiakię, ale też wszystkich źle tolerujących gluten.
  • Ma odczyn zasadowy, co jest rzadkie wśród kasz. Dzięki temu pomaga zapobiegać zakwaszeniu organizmu wynikającemu z diety obfitującej w mięso i białą mąkę.
  • Zawiera żelazo, potas, magnez, wapń, miedź, witaminy z grupy B oraz krzem. Dlatego polecana jest, gdy chcesz poprawić kondycję włosów, paznokci, a także stawów.
  • W medycynie naturalnej jest uważana za produkt usuwający śluz z organizmu, więc poleca się ją zwłaszcza w okresie infekcyjnym, a także jako element postu (przez cały dzień je się tylko ciepłą jaglankę z przyprawami i ewentualnie dobrej jakości olejem).
  • Zawiera sporo białka, więc posłuży osobom na diecie wegeteriańskiej oraz sportowcom.

Kasza jaglana jest uważana za jedno z superfood – nie bez powodu!

Zobacz więcej: Kasza jaglana dla niemowląt – od kiedy i w jakiej postaci można ją podawać dzieciom

Jak gotować kaszę jaglaną?

Aby cieszyć się pysznym smakiem dań z kaszy jaglanej, warto wiedzieć, jak ją przygotować.

  • Dla pozbycia się goryczki przed gotowaniem kaszę kilkakrotnie przepłucz na sicie, na zmianę zimną i bardzo ciepłą wodą.
  • Aby ugotować kaszę jaglaną na sypko, praż ją na suchej patelni przez kilka minut, mieszając, by nie doszło do przypalenia. Następnie dolej gorącą, lekko osoloną wodę i gotuj do odparowania wody (około 15–18 minut). Zdejmij z ognia i przykryj na kilka minut.
  • Wolisz kleistą kaszę jaglaną? Wymieszaj 1 szklankę kaszy z niewielką ilością płynu, np. wody czy mleka. Kiedy kasza wchłonie płyn, zalej ją 2 szklankami wody, gotuj około 30–40 minut.
  • Krem z kaszy jaglanej – ugotowaną kaszę (w wodzie, mleku lub soku) zmiksuj blenderem na gładko.

Jaglanka – główna bohaterka zdrowego menu

Kasza jaglana ma delikatny smak, więc dobrze komponuje się z wieloma dodatkami. Może być podawana na słodko, jako potrawa śniadaniowa lub deser, ale też na słono czy pikantnie – jako danie główne czy lekka kolacja. Oto kilka pomysłów na kulinarne wykorzystanie jaglanki.

Dania z kaszy jaglanej na śniadanie

Koktajl śniadaniowy

Sycące, lecz lekkie danie, kiedy masz ochotę na szybki poranny zastrzyk pełnowartościowej energii.

Dzień wcześniej ugotuj 100 g kaszy jaglanej. Rano włóż ją do blendera, dolej mleko lub ulubiony napój roślinny (około 200 ml), dodaj filiżankę owoców (np. borówek, malin). Nie zapomnij o garstce orzechów lub połówce awokado, by zapewnić odpowiedni bilans tłuszczów. Wszystko zmiksuj na gładko. Uzyskasz sporą porcję dla 2 osób.

Placuszki z kaszy jaglanej

Zdrowa alternatywa dla tradycyjnych racuchów, bo z minimalną ilością mąki. Danie delikatne, o miłej puszystej konsystencji. Placuszki dobrze smakują ze świeżymi owocami, dżemem czy jogurtem. Idealne na leniwy poranek.

100 g ugotowanej kaszy jaglanej połącz z 2 szklankami mleka (500 ml), łyżką cukru, 2–3 jajkami, 3 łyżkami mąki pszennej (lub innej bezglutenowej, np. kukurydzianej) i płaską łyżeczką proszku do pieczenia. Zmiksuj (lub wymieszaj trzepaczką) składniki na gładko. Na koniec dodaj jedno obrane i starte na dużych oczkach jabłko. Nabieraj masę łyżką stołową i smaż placuszki (na maśle klarowanym lub oleju kokosowym) na dobrze rozgrzanej patelni, aż się zrumienią.

Jaglanka na słodko z sokiem jabłkowym

Zamiast owsianki, bez mleka – więc lekka, o orzeźwiającym smaku. Taką jaglankę warto komponować z ulubionymi dodatkami, jak np. orzechy lub masło orzechowe 100 proc., owoce suszone czy świeże (najlepiej sezonowe), cynamon, goździki. Dobre danie dla osób nietolerujących laktozy.

Ugotuj kaszę jaglaną, ale w soku jabłkowym zamiast wody (taka sama ilość). Nada to kaszy atrakcyjny, lekko owocowy smak. Dołóż ulubione dodatki. Możesz też polać jabłkową jaglankę jogurtem mlecznym lub roślinnym i posypać wiórkami gorzkiej czekolady. Najlepsza na ciepło!

Dania z kaszy jaglanej na obiad

Zupa krem z pieczarek i kaszy jaglanej

Idealne danie na lekki obiad. Dodatek sera lub płatków drożdżowych nadaje potrawie atrakcyjny „twist” smakowy.

100–150 g pieczarek i pół sporego pora (biała część) pokrój na kawałki i podsmaż na oliwie. Przygotuj 1/3 szklanki suchej kaszy jaglanej i wszystkie składniki wrzuć do 1 litra gorącego bulionu (warzywnego lub mięsnego). Zagotuj, zmniejsz ogień i dodaj 2–3 łyżki sosu sojowego, sól i pieprz do smaku, sporą szczyptę suszonego lubczyku lub gałązkę świeżego. Duś około 20 minut – do miękkości składników. Na koniec zmiksuj i podawaj ze startym serem (parmezanem lub grana padano) lub płatkami drożdżowymi.

Gulasz warzywny z kaszą jaglaną

Sycąca potrawka wege. Może też stanowić dodatek do dania mięsnego.

Pokrój w kostkę warzywa sezonowe lub te, które masz w spiżarni, takie jak np. cukinia, papryka, pomidor, bakłażan, ziemniaki, dynia, seler naciowy itd. Pokrój cebulę i ząbek czosnku.
Wrzuć cebulę i czosnek na rozgrzaną oliwę (2–4 łyżki) i smaż kilka minut, posól, dodaj warzywa, podduś kilka minut, dodaj ulubione przyprawy (np. wędzoną paprykę) i zalej sokiem pomidorowym (500 ml), a następnie dodaj 100 g suchej kaszy jaglanej. Duś wszystko na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając. Na koniec posyp danie świeżą zieleniną: natką pietruszki, kolendrą, koperkiem, szczypiorkiem – tym, co lubisz. Możesz też udekorować danie na talerzu kleksem jogurtu naturalnego.

Zobacz również: Kasza jaglana z warzywami – wypróbuj nasz przepis na sycące, zdrowe danie

Dania z kaszy jaglanej na kolację

Jaglane tabbouleh

Ugotuj 100 g sypkiej kaszy jaglanej. Sparz i obierz ze skórki jednego dużego pomidora, pokrój go w kostkę, pozbywając się pestek. Obierz ze skórki świeżego ogórka, usuń wewnętrzną część z pestkami, a resztę pokrój w kostkę. Posiekaj drobno pół pęczka natki i garść liści świeżej mięty. Wymieszaj wszystko z kaszą jaglaną, dodając 2 łyżki oliwy z oliwek i sok wyciśnięty z połowy cytryny. Posól i popieprz danie. Tabbouleh można podawać z pokrojonym w kostkę serem feta lub innym typu sałatkowego.

Zobacz również: Kasza jaglana z warzywami – wypróbuj nasz przepis na sycące, zdrowe danie

Sałatka jaglana z kurczakiem

Ugotowaną kaszę (100 g) połącz z grillowaną lub ugotowaną i pokrojoną piersią kurczaka. Dodaj pokrojonego w kostkę pomidora, ćwiartkę poszatkowanej czerwonej cebulki, kilka listków bazylii oraz garstkę płatków migdałowych lub pół awokado. Polej 1–2 łyżkami oliwy, skrop cytryną, dodaj sól i pieprz. Wymieszaj. Możesz też zastąpić oliwę jogurtem (2 łyżki) z odrobiną majonezu (łyżeczka).

Desery z kaszy jaglanej

Budyń czekoladowy jaglany

Lekkie, bezglutenowe danie, przyjemnie kremowe i słodkie. Dobry pomysł na deser lub podwieczorek dla najmłodszych.

0,5 szklanki suchej kaszy jaglanej ugotuj w 2,5 szklanki mleka, wsyp 2 łyżki cukru lub ksylitolu i 2 łyżki kakao. Do gorącej masy dodaj pół tabliczki gorzkiej czekolady. Zmiksuj całość na gładką masę. Jeśli okaże się zbyt gęsta, możesz dolać trochę mleka. Gotowy budyń przelej do miseczek, udekoruj owocami lub pokruszoną gorzką czekoladą.

https://naturalnieozdrowiu.pl/budyn-z-kaszy-jaglanej-zdrowy-smakolyk-na-sniadanie-lub-deser/

Jaglano-kokosowe kulki mocy

Idealny deser – przekąska, bez glutenu i białego cukru.

150 g kaszy jaglanej ugotuj w 400 ml mleka kokosowego i 200 ml wody, z dodatkiem 50 g ksylitolu. Gdy kasza wchłonie płyn (po około 20 minutach), dodaj 15 g oleju kokosowego, 40 g wiórków kokosowych, wymieszaj i zmiksuj masę – niekoniecznie na bardzo gładko, grudki nadają tu atrakcyjności teksturze. Przykryj masę folią spożywczą i wstaw do lodówki do całkowitego schłodzenia. Następnie zrób małe kulki z masy jaglanej, obtaczając je w wiórkach kokosowych. Kulki na koniec warto jeszcze raz schłodzić przed podaniem, by stały się odpowiednio zwięzłe.

Zobacz również: Jak przygotować kaszę jaglaną na mleku?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły