Spis treści
Właściwości kaszy jaglanej
Kasza jaglana powstaje z prosa, które jest wartościowym odżywczo zbożem. Bogata jest w błonnik, białko, a także w witaminy z grupy B, witaminę E, K, mangan, fosfor, wapń, żelazo, miedź, magnez, potas, selen, cynk. Dzięki tym składnikom kasza jaglana wykazuje właściwości prozdrowotne. Spożywanie jej zalecane jest m.in. przy:
- nadciśnieniu tętniczym
- chorobach serca
- podwyższonym cholesterolu
- nadwadze i otyłości
- anemii
- profilaktyce chorób układu pokarmowego
- wzmacnianiu odporności
Małe żółte kuleczki wpływają na poprawę pamięci i koncentracji, mogą też pomagać w zapobieganiu migrenom i łagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
W medycynie Dalekiego Wschodu kasza jaglana pełni funkcję pokarmu rozgrzewającego i osuszającego, gdyż pomaga pozbyć się z organizmu nadmiaru wilgoci i śluzu niekorzystnie wpływającego na zdrowie. Kasza z prosa zalecana jest więc w zapobieganiu chorobom układu oddechowego, infekcjom wirusowym, przeziębieniu, katarowi i zapaleniu zatok, a także w leczeniu tych chorób.
Bezglutenowa, lekkostrawna kasza jaglana powinna się znaleźć w codziennym jadłospisie każdej osoby dbającej o zdrowie, ale też o smukłą sylwetkę.
Kasza jaglana na mleku – jak ją ugotować?
Jaglanka cieszy się coraz większą popularnością. Można ją przyrządzać na mleku lub na wodzie i podawać na śniadanie, obiad lub kolację. Najpierw należy ją jednak odpowiednio przygotować. Sparz więc dwukrotnie kaszę wrzątkiem na sitku, potem przepłucz zimną wodą, by żółte kuleczki straciły goryczkę. Innym sposobem obróbki kaszy przed gotowaniem jest podprażenie ziarenek na suchej patelni do czasu, aż zaczną wydzielać przyjemny, lekko orzechowy zapach. Uważaj, żeby nie spalić kaszy! W taki sposób przyrządza się kaszę na sypko. Niektórzy moczą też kaszę jaglaną w zimnej w wodzie z dodatkiem soku z cytryny.
Gdy ziarenka są przygotowane, wystarczy ugotować je na wodzie lub mleku (alternatywą dla mleka krowiego mogą być napoje roślinne: owsiane, migdałowe, kokosowe). Kaszę jaglaną gotujemy w proporcji 2 : 1 (2 porcje płynu na 1 porcję kaszy).
Co dodawać do kaszy jaglanej?
Do kaszy jaglanej można dodawać różne składniki, w zależności od tego, na co masz w danej chwili ochotę. Najczęściej do jaglanki na słodko dodaje się:
- owoce: jabłka, gruszki, śliwki, borówki
- bakalie
- orzechy, migdały
- cynamon
- suszone owoce: śliwki, żurawinę, morele, daktyle
- miód, ksylitol, cukier trzcinowy
- syrop klonowy
- masło orzechowe
- gorzką czekoladę
- masło
Kasza jaglana często jest wykorzystywana do przygotowywania dań obiadowych czy sałatek. Dodaje się wtedy do niej przyprawy i warzywa. Z kaszy przyrządza się kotleciki i zapiekanki. Dodaje się ją też do koktajli – owocowych lub warzywnych.
Jak przyrządzić kaszę jaglaną na mleku
Kasza jaglana na mleku – przepis podstawowy
Składniki:
- dwie szklanki mleka (może być też napój roślinny)
- szklanka kaszy jaglanej
- szczypta soli
Sposób przyrządzania:
Kaszę jaglaną sparz wrzątkiem i przepłucz, by straciła goryczkę. Do garnka wlej mleko, dodaj kaszę i szczyptę soli. Gotuj na wolnym ogniu do czasu, aż kasza wchłonie większość wody. Zazwyczaj gotuje się ją do 20 minut (zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu produktu). Po tym czasie zdejmij garnek z palnika, przykryj pokrywką i odstaw na 5 minut. Jeżeli kasza jest za gęsta, dolej odrobinę mleka. Z gęstej kaszy jaglanej na słodko można zrobić na przykład pyszne kuleczki „rafaello”! Takie zdrowe kulki mocy zjedzą nawet wybredne łasuchy!
Kasza jaglana na słodko z jabłkami
Składniki:
- 1 szklanka kaszy jaglanej
- 2,5 szklanki mleka (może być też np. napój kokosowy)
- 2 jabłka
- szczypta soli
- szczypta cynamonu
- miód
- opcjonalnie: bakalie, orzechy
Sposób przyrządzania:
Kaszę sparz wrzątkiem, opłucz zimną wodą. Do garnka wlej mleko, wsyp kaszę, dodaj cynamon i sól. Gotuj kaszę na wolnym ogniu ok. 15 minut. Po tym czasie jaglankę zdejmij z palnika, dodaj starte jabłka. Garnek przykryj pokrywką i odstaw na 5 minut. Dodaj łyżeczkę miodu, bakalie, orzechy i wymieszaj. Przełóż do miseczki. Pychota!
Koktajl jaglano-brzoskwiniowy
Składniki:
- szklanka napoju migdałowego
- 2 łyżki kaszy jaglanej
- 2 brzoskwinie
- 3 daktyle
- szczypta soli
Sposób przyrządzania:
Kaszę jaglaną, uprażoną wcześniej na suchej patelni, ugotuj w lekko osolonej wodzie w proporcjach 2 : 1. Daktyle namocz w gorącej wodzie (ok. 20 minut). W blenderze zmiksuj ze sobą migdałowy napój, obraną brzoskwinię, daktyle oraz ugotowaną kaszę. Przelej koktajl do szklanki. Gotowe!
Który przepis wypróbujesz?
Zobacz więcej: Kasza jaglana dla niemowląt – od kiedy i w jakiej postaci można ją podawać dzieciom