Oregano (Origanum vulgare), które chętnie stosujemy do przyprawiania potraw, ma także wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Inne nazwy tej rośliny to lebiodka pospolita, dziki majeranek, macierduszka, macierzanka wysoka i macierzyca.
Lebiodka pospolita jest byliną o czerwonawych, owłosionych łodygach. Dorasta do 80 centymetrów. Występuje powszechnie w całej Europie. Ma szerokie, jajowate liście, które układają się na gałązkach na krzyż. Kwiaty oregano są mocno różowe lub białe, zebrane w szczytowe podbaldachy.
Nazwa rośliny pochodzi od greckich słów oros i ganos, oznaczających „radość z góry”. Oregano jest jednym z najsilniejszych środków antyseptycznych pochodzących z natury. Jest silnym lekiem przeciwzapalnym, a jego moc przeciwbólową można porównać z działaniem morfiny.
Spis treści
Olejek z oregano – przepis
Przygotowanie olejku z oregano nie jest trudne. Potrzebne będą:
- świeże liście, łodygi i kwiaty oregano
- wyparzony słoik z pokrywką
- olej – doskonale sprawdza się nierafinowany olej słonecznikowy, ponieważ zawiera bardzo dużo witaminy E
Przygotowanie olejku z oregano:
- Roślinę potnij na kawałki i włóż do słoika.
- Zalej olejem słonecznikowym, tak aby zakrył oregano.
- Umieść słoik w garnku z wodą i powoli doprowadź wodę do wrzenia.
- Wyłącz gaz i pozostaw słoik w garnku na 10-15 minut.
- Po tym czasie wyjmij słoik i ustaw w nasłonecznionym miejscu. Pozostaw go tam na 2 tygodnie. Pamiętaj, aby co kilka dni wstrząsnąć zawartością słoika.
- Po 2 tygodniach przecedź zawartość słoika i olej zlej do butelki. Przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu.
Olejek z oregano – zastosowanie zewnętrzne
Olejek z oregano można stosować zewnętrznie lub wewnętrznie. Zewnętrznie poleca się stosowanie olejku z oregano do kąpieli stóp zaatakowanych przez grzybicę. Może służyć jako maść do nacierania chorej skóry lub paznokci.
Inhalacje z dodatkiem olejku z oregano doskonale sprawdzą się przy kaszlu, infekcjach górnych dróg oddechowych, przeziębieniach, astmie czy kłopotach z oddychaniem.
Olejek z oregano można połączyć z olejem kokosowym (w proporcji 1:3, czyli 1 część olejku z oregano i 3 części oleju kokosowego) i stosować jako maść do masażu uśmierzającego ból w chorobach reumatycznych i przy migrenach.
Olejek z oregano – zastosowanie wewnętrzne
Olejek z oregano stosowany wewnętrznie pomaga leczyć aerofagię, czyli nadmierne połykanie powietrza podczas jedzenia czy mówienia. Zmniejsza objawy wzmożonej fermentacji jelitowej. Jest również skutecznym środkiem przeciwkaszlowym i wykrztuśnym przy zapaleniu oskrzeli. Łagodzi bóle menstruacyjne. Olejek z oregano stymuluje wzrost kości i pomaga w utrzymaniu ich gęstości, czyli jest skuteczny w walce z osteoporozą.
W dużych dawkach oregano może działać pobudzająco, dlatego mogą je stosować tylko osoby dorosłe. Poza tym olejek nie powinien być stosowany bez porozumienia z lekarzem.
Olejek z oregano – właściwości lecznicze
Olejek z oregano jest skarbnicą antyoksydantów, wśród których najczęściej wymienia się:
- kwas rozmarynowy – przeciwutleniacz, który zabija wolne rodniki, jest pomocny w leczeniu astmy i zapobieganiu zmianom nowotworowym oraz miażdżycowym. Ma też działanie przeciwhistaminowe
- flawonoidy – o działaniu rozkurczowym; zawiera też naringinę hamującą wzrost komórek nowotworowych
- witaminy A, C, E, K i B3 (niacyna)
- beta-kariofilen (E-BCP) – hamuje procesy zapalne w organizmie i jest zalecany przy leczeniu miażdżycy i osteoporozy
- wapń, magnez, cynk, żelazo, potas, miedź, mangan, bor
Olejek z oregano – jak stosować?
Zastosowanie olejku z oregano jest niezwykle szerokie. Naukowcy udowodnili, że olej z oregano jest w stanie zabijać grzyby, bakterie, wirusy, pasożyty i drożdże. Z tego powodu nazywa się go często naturalnym antybiotykiem. Ma działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, rozkurczowe i przeciwgrzybicze dzięki – zawartości tymolu i karwakrolu.
- Olej z oregano można wykorzystywać jako dodatek do leczniczych kąpieli stóp lub całego ciała. Wystarczy dodać kilka kropli oleju do gorącej wody. Takie kąpiele pomagają powstrzymać starzenie się skóry, leczą trądzik, a w przypadku stóp – grzybicę.
- Olej z oregano można też stosować do płukania jamy ustnej. Taka kuracja pobudza produkcję śliny oraz łagodzi wszelkie podrażnienia błony śluzowej, a także ból gardła.
- Olej z oregano może posłużyć także do inhalacji przy przeziębieniach, w astmie oraz wszelkich problemach z oddychaniem.
- Olej z oregano dobrze łączy się z oliwą i może być stosowany jako składnik sosu do sałaty.
- Napar z oregano zaleca się przy leczeniu zapalenia oskrzeli i w objawowym leczeniu zaburzeń jelitowych, ponieważ wzmacnia procesy trawienne.
Olejek z oregano na skórę
Zastosowanie zewnętrzne olejku z oregano sprawdzi się szczególnie u osób z cerą tłustą i trądzikową. Specyfik ten działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo, dzięki czemu niweluje wypryski i zapobiega powstawaniu nowych. Olejek z oregano działa również przeciwgrzybiczo, jednak w przypadku chorób skóry konieczna jest konsultacja u dermatologa.
Kolejne zastosowanie olejku z oregano to dodawanie go do kosmetyków i kąpieli do stóp. Specyfik wspomaga leczenie grzybicy stóp. Warto go dodawać do kosmetyków do włosów przy problemach z łupieżem.
Olejek z oregano pozytywnie wpływa także na stan skóry dojrzałej. Należy pamiętać, aby nigdy nie aplikować olejku bezpośrednio na skórę, a jedynie dodawać go do gotowych produktów, i to w niewielkiej ilości. Dodatkowo olejek pobudza, poprawia nastrój, dlatego warto stosować go w kominkach do aromaterapii.
Jak stosować olejek na skórę? Olejków eterycznych nigdy nie powinno się stosować w postaci nierozcieńczonej. Charakteryzują się one silnym działaniem i wysoką koncentracją składników aktywnych, a podanie ich bezpośrednio na skórę (zwłaszcza we wrażliwych obszarach) może skończyć się podrażnieniami, które mogą przypominać poparzenia.
Olejek możesz stosować w postaci nierozcieńczonej na skórę tylko w jednym przypadku – gdy aplikujesz go punktowo na niedoskonałości. W takiej sytuacji nałóż kroplę olejku na patyczek higieniczny i posmaruj nim krostkę.
Jeśli masz cerę tłustą lub trądzikową, możesz dodać odrobinę olejku z oregano 100-procentowego do swojego ulubionego kremu lub żelu do mycia twarzy. Wystarczą 1-2 krople na 200 ml produktu. Tak „podrasowanego” kosmetyku nie aplikuj na okolice oczu. Olejek możesz dodać również do swoich kosmetyków, jeśli masz cerę dojrzałą. W tym przypadku również użyj 1-2 kropli na 200 ml produktu.
Olejek z oregano na grzybicę
Wrażliwe na działanie oregano są dermatofity, które przyczyniają się do grzybicy stóp, dłoni i paznokci. Roślina zawiera tymol, który ma niezwykle silne właściwości przeciwgrzybicze. Dowiedziono, że olej z oregano, poza bezpośrednim wpływem na błonę komórkową, blokuje syntezę ergosterolu, który buduje błony komórkowe drożdżaków.
Aby pozbyć się grzybicy stóp, należy je moczyć w wodzie z dodatkiem 4-5 kropelek olejku. W przypadku grzybicy paznokci 1-2 krople olejku z oregano łączymy z łyżeczką tzw. oleju nośnego (np. oleju słonecznikowego). Przygotowaną miksturą raz dziennie przecieramy zainfekowane miejsca.
Przeczytaj również: https://naturalnieozdrowiu.pl/olejek-z-oregano-przeciw-zarazkom-i-pasozytom/
Olej z oregano – dawkowanie
Olejek można przyjmować doustnie. Warto jednak pamiętać, że smak olejku jest ostry i może podrażniać jamę ustną oraz przewód pokarmowy. Dlatego zaleca się rozcieńczać go w wodzie. Optymalne w takim przypadku jest zastosowanie olejku w proporcji 2 kropelki na 1 szklankę wody.
Liczba dawek olejku z oregano rozcieńczonego w wodzie uzależniona jest od rodzaju dolegliwości, która będzie nim leczona. Zwykle jest to jednak 3-5 kropli 2-3 razy dziennie. Należy wiedzieć, że kuracja z wykorzystaniem olejku z oregano nie powinna trwać dłużej niż tydzień. Trzeba sobie robić kilkudniowe przerwy.
Źródła:
- Arnal-Schnebelen, B., Goetz, P., Paris, M. (2003). Lecznicze dary natury. 200 uzdrawiających ziół. Warszawa: Readers Digest Przegląd.
- Pałczyński, C. (2015). Naturalny związek fenolowy – karwakrol: droga do odkrycia panaceum? Alergia, 3, 50-55. http://alergia.org.pl/index.php/2017/08/10/naturalny-zwiazek-fenolowy-karwakrol-droga-do-odkrycia-panaceum/
- Hać-Szymańczuk, E. Lipińska, E., Chlebowska-Śmigiel, A. (2014). Porównanie działania przeciwdrobnoustrojowego olejków eterycznych z szałwii (Salvia officinalis L.) i oregano (Origanum vulgare L.). Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 577, 53-62. http://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-e5f1ee3b-ff21-4a93-829c-98a8f755b957