Strona główna WellbeingBądź eko Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

autor: Wojciech Wardecki Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Poinsecja to kwiat znany większości jako gwiazda betlejemska. To jedna z najbardziej rozpowszechnionych roślin na świecie. W okresie świąt Bożego Narodzenia jest na nią ogromne zapotrzebowanie. Gwiazda, obok świętego Mikołaja i jego reniferów, stała się jednym z najpopularniejszych symboli świątecznych. Grafikę z gwiazdą betlejemską możemy znaleźć na ozdobach świątecznych, obrusach, serwetkach, ubraniach i papierze pakunkowym.

Strona główna WellbeingBądź eko Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Gwiazda betlejemska – skąd pochodzi?

Gwiazda betlejemska pochodzi z Meksyku i Gwatemali. Tam w warunkach naturalnych jest krzewem, który dorasta nawet do 3 metrów wysokości. Często wykorzystywana jest jako żywopłot. Na początku XX wieku udało się wyhodować odmiany doniczkowe.

Pierwotnie poinsecje uprawiane były jako kwiaty cięte, które w wazonie wytrzymują nawet trzy tygodnie. Dopiero później stały się one najbardziej rozpowszechnionymi roślinami doniczkowymi na świecie. Warto tu zaznaczyć, że część rośliny wybarwiona na kolor czerwony, powszechnie uważna za kwiat, to w rzeczywistości przylistki. Prawdziwy kwiat to drobny żółty środek rośliny.

Poinsecja i jej kolory

Najpowszechniej kupowane są rośliny w kolorze czerwonym. Jednak można bez problemu znaleźć odmiany gwiazdy betlejemskiej w innych kolorach:

  • białe
  • łososiowe
  • żółte
  • różowe
  • zielone
  • dwukolorowe

Bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki temu można tworzyć wielokolorowe kompozycje, które ozdobią nasze domy i miejsca pracy na kilka tygodni.

Kwiaty do sypialni – jakie rośliny oczyszczające powietrze warto postawić przy łóżku?

Gwiazda betlejemska – jaką wybrać?

Wydawać by się mogło, że wybór rośliny jest bardzo prosty. Wchodzimy do sklepu, bierzemy doniczkę i gotowe. Jednak jeśli chcemy, aby roślina cieszyła nas swoją urodą przez kilka tygodni, musimy poznać zasady wyboru tej najlepszej.

Oczywiste jest, że najważniejszym kryterium przy wyborze rośliny jest kolor.

Największy wybór zawsze jest w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych, które rekomenduję jako miejsce zakupu.

Dlaczego nie polecam dyskontów i sklepów wielkopowierzchniowych, zapytacie. Ponieważ towar, jakim są kwiaty, w większości przypadków nie jest tam najlepszej jakości. Rośliny mogły zostać przesuszone, przelane, narażone na przeciągi lub mróz. Dlatego też nie będą trwałe…

Już wiemy, jaki kolor rośliny chcemy – i co dalej?

  1. Po pierwsze sprawdzamy, czy wybrany kwiat nie jest połamany, czy roślina jest symetryczna i równo wybarwiona.
  2. Nie powinna mieć żółknących liści, zasychających końcówek czy plam i przebarwień.
  3. Kolejny krok to sprawdzenie, czy nie ma na niej szkodników, takich jak mszyce czy przędziorki.  Przyniesienie zainfekowanej rośliny może spowodować nieodwracalne szkody wśród roślin, które już mamy w domu.
  4. Następnie sprawdzamy podłoże. Nie może ono być przesuszone ani nie powinno odstawać od doniczki. Korzenie muszą być przykryte ziemią.

Jak zabezpieczyć poinsecję?

Po wybraniu najładniejszego egzemplarza gwiazdy betlejemskiej obowiązkowo musimy ją zabezpieczyć. Zanim przetransportujemy nasz kwiatek do samochodu, koniecznie musimy owinąć go w papier i najlepiej dużą torbę lub kocyk. Jest to spowodowane wrażliwością gwiazdy betlejemskiej na każdą zmianę temperatury, przeciąg i mróz. 

Nawet kilkunastosekundowe wystawienie rośliny na działanie mrozu spowoduje nieodwracalne szkody. Jeśli nie zabezpieczymy rośliny, z pewnością po powrocie do domu straci ona swoje liście. Dlatego właśnie NIGDY nie kupujemy rośliny u ulicznych sprzedawców

Sansewieria – roślina oczyszczająca powietrze

Gwiazda betlejemska na stole w salonie, w tle stoi szara kanapa. Jak dbać o gwiazdę betlejemską? Jak wygląda gwiazda betlejemska, czyli poinsecja?

Aklimatyzacja gwiazdy betlejemskiej w domu

Nasza roślina spokojnie dotarła do domu. Należy dać jej chwilę na aklimatyzację. Postawmy ją w przedpokoju lub innym chłodnym miejscu. Po kilku godzinach możemy ją ustawić w docelowym punkcie. Jednak pamiętać trzeba o kilku zasadach. Gwiazda betlejemska nie powinna stać bezpośrednio przy źródłach ogrzewania i nawiewów.

Dlatego należy wybrać miejsce z daleka od grzejników, kominków czy nawiewów ciepłego powietrza. To samo dotyczy przeciągów. Jeżeli zdecydujemy się na postawienie poinsecji na parapecie, należy ją zdejmować z niego przy wietrzeniu pomieszczeń. Przeciągi mogą spowodować, że roślina straci liście.

Kwiaty cebulowe – jak je pielęgnować?

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Gwiazda betlejemska przy odpowiedniej pielęgnacji będzie ozdobą nie tylko na okres świąt Bożego Narodzenia. Z powodzeniem będzie kwitła nawet kilka miesięcy. W większości przypadków poinsecja traktowana jest jako roślina jednoroczna. Sprzyja temu głównie niska cena oraz powszechna dostępność w okresie przedświątecznym.

Innym powodem, dla którego traktujemy ją w ten sposób, jest problem, aby za rok uzyskać efekt kwitnienia. Dlatego właśnie nie ma potrzeby przesadzania rośliny zaraz po zakupie. Wystarczy ładna osłonka, która będzie dodatkową ozdobą.

Stanowisko dla poinsecji

Poinsecja najlepiej się czuje w jasnych pomieszczeniach. Bliskość okna z pewnością pomoże jej lepiej rosnąć. Jeśli jednak docelowym miejscem gwiazdy betlejemskiej ma być zacienione miejsce, warto pomyśleć o doświetleniu lampką. 

Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?

Jak podlewać gwiazdę betlejemską?

Brązowiejące i zasychające liście świadczą o przesuszaniu podłoża i suchym powietrzu w miejscu, w którym stoi roślina. Żółknące liście są natomiast objawem jej przelewania. Prawdopodobnie w osłonce stoi woda i roślina ma jej zbyt dużo. W tym wypadku trzeba wsypać na dno keramzyt, a nadmiar wody w osłonce wylewać.

Nawożenie poinsecji

Zakupione rośliny można nawozić preparatami do roślin kwitnących raz na dwa tygodnie. Na opakowaniu każdego nawozu znajdziemy sposób stosowania, a także ilość nawozu, jaką należy zaaplikować. Nie przekraczajmy zalecanej dawki, ponieważ zbyt duże stężenie może spowodować poparzenie systemu korzeniowego i zamieranie rośliny. Mało znanym sposobem nawożenia poinsecji jest zastosowanie nawozu do pomidorów. Dzięki temu kolory listków będą intensywnie wybarwione.

Roślina dnia krótkiego

Poinsecja należy do kwiatów dnia krótkiego. Oznacza to, że aby mogła zakwitnąć ponownie, należy jej ograniczyć dostęp do światła słonecznego. Jeśli zdecydujemy się przechować gwiazdę do przyszłego roku i sprawić, aby zakwitła ponownie, musimy się bardzo postarać.

W warunkach szklarnianych specjaliści od produkcji roślin doniczkowych w odpowiednim czasie, czyli na przełomie sierpnia i września, ograniczają roślinom dostęp do światła. W domu musimy przykrywać poinsecje kartonem na minimum czternaście godzin dziennie. To dopiero pobudzi roślinę do kwitnienia.

Poinsecja jest rośliną trującą dla zwierząt. W swoim soku zawiera mleczko lateksowe, które może być bardzo uczulające dla ludzi, zwłaszcza alergików. Wszystkie prace związane z gwiazdą betlejemską należy wykonywać w rękawiczkach. Jeśli tylko sok dostanie się na dłonie, należy je szybko umyć. Jeżeli do przycinania rośliny używamy domowych nożyczek, koniecznie należy je dobrze wymyć i spłukać bieżącą wodą.

8 trujących roślin doniczkowych

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły