Dlaczego nie powinnaś suszyć rąk turbosuszarką?

Popularność suszarek do rąk w publicznych toaletach opiera się na założeniu, że są bardziej higieniczne niż ręczniki, bo nie trzeba ich dotykać. Wydaje się to logiczne. A jednak jest wręcz odwrotnie!
Dlaczego lepiej nie suszyć rąk suszarką?

Badania opublikowane niedawno w Journal of Hospital Infection wykazały, że coraz bardziej rozpowszechnione „turbosuszarki”, które błyskawicznie osuszają skórę silnym strumieniem powietrza rozsiewają w pomieszczeniu miliony bakterii. Te osiadają na powierzchni i stają się łatwym źródłem zakażenia. Skąd się biorą bakterie na umytych dłoniach? Powód jest prozaiczny – większość ludzi niedokładnie je myje!

Eksperyment, który wykazał „uboczne” działanie silnych suszarek prowadzono przez 12 tygodni w 3 szpitalach w Wielkiej Brytanii, Francji i Włoszech. Wykazał dużo większe skażenie podłóg, blatów i drzwi w toaletach w dni, w kiedy używano „turbosuszarek” niż w te, kiedy w użyciu były zwykłe suszarki na ciepłe powietrze. Najmniejsze skażenie było w dni, gdy stosowano papierowe ręczniki.

Jakie z tego wnioski? Po pierwsze, w publicznych toaletach (zwłaszcza w przychodniach i szpitalach, które są siedliskiem mikrobów) nie używaj suszarek tylko ręczników. Po drugie, dokładnie myj ręce (również między palcami). Po trzecie, staraj się nie dotykać niczego dłońmi (np. drzwi możesz otwierać łokciem).

 

19.07.2019
Klątwa Faraona albo zemsta Montezumy to popularne i nieco żartobliwe określenia problemów żołądkowych, które spotykają osoby podróżujące do ciepłych krajów. Oto rady, jak zapobiegać infekcji lub szybko się wyleczyć. Konsultacja: Alina Czapkowicz, lekarz rodzinny.
25.09.2019
Masz poczucie, że zapominasz o wielu codziennych sprawach? Zastanawiasz się, co miałeś zrobić? Zapominasz prostej listy zakupów. Wypada Ci z głowy numer PIN albo NIK do konta bankowego? Działasz jak automat i później niepokoisz się, czy tym razem też wyłączyłeś żelazko? Wykorzystaj mnemotechniki, czyli sposoby, które poprawią pamięć i ułatwią Ci codzienne zapamiętywanie.
15.07.2019
Jeśli zdarza Ci się jeść podczas podróży w przydrożnych barach albo lubisz ciasta z puszystym kremem, i nie odmawiasz ich sobie także latem, koniecznie przeczytaj ten tekst! Konsultacja lekarz rodzinny Alina Czapkowicz.
11.08.2018
Coraz częściej w internecie można przeczytać opinie, że stosowanie dezodorantów i antyperspirantów zwiększa ryzyko reakcji alergicznych a nawet przyczynia się do powstania niektórych nowotworów (zwłaszcza raka piersi). Ile w tym prawdy? Czy warto sięgać po naturalne dezodoranty i jakie są najlepsze? Pytamy eksperta, doktora nauk biologicznych Natalię Kułach z Mydlarni u Franciszka.
06.03.2018
Napar z herbaty jest napojem idealnym: ma wspaniały smak i aromat, dodaje sił, rozjaśnia umysł i leczy wiele  dolegliwości. Jak zapisano w starożytnej, chińskiej Księdze Ziół – jest lekiem na 72 trucizny.
18.06.2018
Bliskie spotkanie z barszczem Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) może okazać się bardzo groźne. Nie trzeba go dotykać, wystarczy stanąć w jego pobliżu, by zawarte w nim toksyczne substancje osiadły na skórze, uaktywniły się pod wpływem słońca i spowodowały poważne poparzenie. Naucz się rozpoznawać tę niebezpieczną roślinę, omijaj ją z daleka, ale przede wszystkim chroń przed nią […]