Strona główna Zdrowie Dlaczego nie powinnaś suszyć rąk turbosuszarką?

Dlaczego nie powinnaś suszyć rąk turbosuszarką?

autor: Katarzyna Gwiazda-Iwańska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Popularność suszarek do rąk w publicznych toaletach opiera się na założeniu, że są bardziej higieniczne niż ręczniki, bo nie trzeba ich dotykać. Wydaje się to logiczne. A jednak jest wręcz odwrotnie!

Strona główna Zdrowie Dlaczego nie powinnaś suszyć rąk turbosuszarką?

Badania opublikowane niedawno w Journal of Hospital Infection wykazały, że coraz bardziej rozpowszechnione „turbosuszarki”, które błyskawicznie osuszają skórę silnym strumieniem powietrza rozsiewają w pomieszczeniu miliony bakterii. Te osiadają na powierzchni i stają się łatwym źródłem zakażenia. Skąd się biorą bakterie na umytych dłoniach? Powód jest prozaiczny – większość ludzi niedokładnie je myje!

Ręczniki papierowe lepsze niż suszarki do rąk

Eksperyment, który wykazał „uboczne” działanie silnych suszarek prowadzono przez 12 tygodni w 3 szpitalach w Wielkiej Brytanii, Francji i Włoszech. Wykazał dużo większe skażenie podłóg, blatów i drzwi w toaletach w dni, w kiedy używano „turbosuszarek” niż w te, kiedy w użyciu były zwykłe suszarki na ciepłe powietrze. Najmniejsze skażenie było w dni, gdy stosowano papierowe ręczniki.

Jakie z tego wnioski?

Po pierwsze, w publicznych toaletach (zwłaszcza w przychodniach i szpitalach, które są siedliskiem mikrobów) nie używaj suszarek tylko ręczników.

Po drugie, dokładnie myj ręce (również między palcami).

Po trzecie, staraj się nie dotykać niczego dłońmi (np. drzwi możesz otwierać łokciem).

Żel antybakteryjny – zrobisz go sama!

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły