Dlaczego nie powinnaś suszyć rąk turbosuszarką?

Popularność suszarek do rąk w publicznych toaletach opiera się na założeniu, że są bardziej higieniczne niż ręczniki, bo nie trzeba ich dotykać. Wydaje się to logiczne. A jednak jest wręcz odwrotnie!
Dlaczego lepiej nie suszyć rąk suszarką?

Badania opublikowane niedawno w Journal of Hospital Infection wykazały, że coraz bardziej rozpowszechnione „turbosuszarki”, które błyskawicznie osuszają skórę silnym strumieniem powietrza rozsiewają w pomieszczeniu miliony bakterii. Te osiadają na powierzchni i stają się łatwym źródłem zakażenia. Skąd się biorą bakterie na umytych dłoniach? Powód jest prozaiczny – większość ludzi niedokładnie je myje!

Eksperyment, który wykazał „uboczne” działanie silnych suszarek prowadzono przez 12 tygodni w 3 szpitalach w Wielkiej Brytanii, Francji i Włoszech. Wykazał dużo większe skażenie podłóg, blatów i drzwi w toaletach w dni, w kiedy używano „turbosuszarek” niż w te, kiedy w użyciu były zwykłe suszarki na ciepłe powietrze. Najmniejsze skażenie było w dni, gdy stosowano papierowe ręczniki.

Jakie z tego wnioski? Po pierwsze, w publicznych toaletach (zwłaszcza w przychodniach i szpitalach, które są siedliskiem mikrobów) nie używaj suszarek tylko ręczników. Po drugie, dokładnie myj ręce (również między palcami). Po trzecie, staraj się nie dotykać niczego dłońmi (np. drzwi możesz otwierać łokciem).

 

15.07.2019
Jeśli zdarza Ci się jeść podczas podróży w przydrożnych barach albo lubisz ciasta z puszystym kremem, i nie odmawiasz ich sobie także latem, koniecznie przeczytaj ten tekst! Konsultacja lekarz rodzinny Alina Czapkowicz.
06.06.2019
Jak zrobić naturalny preparat odstraszający kleszcze? Podajemy przepis! 
02.07.2019
Niechętnie o tym mówimy. Nawet lekarzowi. Tymczasem wypróżnianie jest niezwykle istotną czynnością życiową i może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Na co zwrócić uwagę, gdy jesteśmy w toalecie, wyjaśnia dietetyk kliniczny Kamila Lipowicz z poradni Ajwen.
28.08.2018
Z całych jabłek lub resztek po obieraniu i wycinaniu gniazd nasiennych można zrobić domowy ocet jabłkowy. Ma złocisty kolor, jabłkowy zapach i wiele właściwości prozdrowotnych. Konsultacja Alicja Kalińska, dietetyk, doradca żywieniowy, dyrektor, Centrum Dietetycznego SetPoint.
01.06.2018
Przerost i zapalenie gruczołu krokowego (prostaty) to najczęstsze schorzenie występujące u mężczyzn w starszym wieku. Jeśli choroba jest zaawansowana, jedyną pewną metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny. Ale jeśli dolegliwości nie są jeszcze nasilone, warto zastosować leczenie roślinne, które może powstrzymać rozwój choroby. Sprawdź, jakie leki roślinne będą pomocne w leczeniu łagodnego zapalenia prostaty.
20.06.2019
Dzieci w wieku przedszkolnym zaczynają częściej chorować i jest to jeden z całkowicie naturalnych etapów procesu rozwojowego. Warto jednak zapełnić swoją domową apteczkę odpowiednimi specyfikami, aby pomóc malcowi w różnych sytuacjach, zanim jeszcze odwiedzimy lekarza.