Dlaczego nie powinnaś suszyć rąk turbosuszarką?

Popularność suszarek do rąk w publicznych toaletach opiera się na założeniu, że są bardziej higieniczne niż ręczniki, bo nie trzeba ich dotykać. Wydaje się to logiczne. A jednak jest wręcz odwrotnie!
Dlaczego lepiej nie suszyć rąk suszarką?

Badania opublikowane niedawno w Journal of Hospital Infection wykazały, że coraz bardziej rozpowszechnione „turbosuszarki”, które błyskawicznie osuszają skórę silnym strumieniem powietrza rozsiewają w pomieszczeniu miliony bakterii. Te osiadają na powierzchni i stają się łatwym źródłem zakażenia. Skąd się biorą bakterie na umytych dłoniach? Powód jest prozaiczny – większość ludzi niedokładnie je myje!

Eksperyment, który wykazał „uboczne” działanie silnych suszarek prowadzono przez 12 tygodni w 3 szpitalach w Wielkiej Brytanii, Francji i Włoszech. Wykazał dużo większe skażenie podłóg, blatów i drzwi w toaletach w dni, w kiedy używano „turbosuszarek” niż w te, kiedy w użyciu były zwykłe suszarki na ciepłe powietrze. Najmniejsze skażenie było w dni, gdy stosowano papierowe ręczniki.

Jakie z tego wnioski? Po pierwsze, w publicznych toaletach (zwłaszcza w przychodniach i szpitalach, które są siedliskiem mikrobów) nie używaj suszarek tylko ręczników. Po drugie, dokładnie myj ręce (również między palcami). Po trzecie, staraj się nie dotykać niczego dłońmi (np. drzwi możesz otwierać łokciem).

 

25.09.2019
Masz poczucie, że zapominasz o wielu codziennych sprawach? Zastanawiasz się, co miałeś zrobić? Zapominasz prostej listy zakupów. Wypada Ci z głowy numer PIN albo NIK do konta bankowego? Działasz jak automat i później niepokoisz się, czy tym razem też wyłączyłeś żelazko? Wykorzystaj mnemotechniki, czyli sposoby, które poprawią pamięć i ułatwią Ci codzienne zapamiętywanie.
03.01.2020
Trudno w to uwierzyć, ale w szpitalach wenerologicznych i zakaźnych notuje się coraz więcej przypadków chorób wenerycznych. Na pierwszym miejscu jest kiła. Była zawsze, ale lepiej kontrolowana obowiązkowymi badaniami. Obecnie uważana jest za marginalny problem określonych środowisk. Podobnie jak inne zapomniane „wstydliwe” choroby gości na salonach. Kto jest zagrożony? Konsultacja dr n. med. Aneta Cybula, […]
11.01.2020
Grzybicą stóp można łatwo zarazić się na basenie, w szatni fitness klubu a nawet… we własnych butach. Dowiedz się, jak skutecznie uniknąć tej nieprzyjemnej dolegliwości.
12.06.2018
Lubisz jeździć na rowerze, a starasz się ze swoją partnerką o dziecko? Zaopatrz się w szerokie i ergonomiczne siodełko. Okazuje się, że jazda na niewygodnym rowerze może wywołać problemy z płodnością. O tym, jak tego uniknąć opowiada dr Beata Olszak-Sokołowska, androlog z kliniki Invicta.
28.08.2019
Gdy nie radzisz sobie z otaczającą rzeczywistością, nie wiesz dlaczego ciągle czujesz się źle i dopadają cię przykre dolegliwości, cały czas udajesz, że wszystko jest w porządku, a w środku gotujesz się ze złości, spróbuj odkryć moc leku homeopatycznego Staphysagria. Może on pomóc ci uporać się ze swoimi uczuciami i pozbyć się negatywnych emocji na […]
19.12.2018
Wrzody żołądka to jedna z najczęściej spotykanych dolegliwości przewodu pokarmowego. Choroba wrzodowa nasila się zazwyczaj jesienią i wiosną, co przypisuje się różnym czynnikom – zmianom hormonalnym w organizmie w tym czasie, nasileniem aktywności bakterii odpowiedzialnych za rozwój tej choroby, czy czynnikami pogodowymi, takimi jak duża zmienność aury i silne wiatry. Czy wiesz jak sobie z nią […]