Wystarczy wziąć listek bluszczyku kurdybanka (Glechoma hederacea) do ust i chwilę żuć, by odświeżyć oddech. Ta roślina ma bowiem wiele olejków eterycznych o właściwościach dezodoryzujących. A to nie wszystkie jego zalety.
Bluszczyk kurdybanek – jakie ma właściwości?
Przed laty napar z ziela bluszczyku był stosowany przez pracowników przemysłu ciężkiego do usuwania z organizmu ołowiu i innych metali ciężkich. Dawne zielniki Hildegardy, Paracelsusa czy księdza Kneippa wymieniają bluszczyk kurdybanek wśród ziół leczniczych o właściwościach antybakteryjnych, przeciwzapalnych i łagodzących bóle reumatyczne.
Wiosną i latem najlepiej dorzucać młode listki i kwiatostany tego ziela do sałatek, twarogu czy warzywno-owocowych koktajli. Po ususzeniu bluszczyk nadaje się do sporządzania naparów czy jako przyprawa np. do zup.
Ziele to poprawia trawienie, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i przyspiesza przemianę materii. Wspomaga także pracę wątroby i trzustki oraz pomaga złagodzić uporczywy kaszel.
Jak zrobić leczniczy napar z bluszczyku kurdybanka?
Wystarczy łyżkę suszonego ziela zalać szklanką wrzątku i odstawić pod przykryciem na ok. 7-10 minut.
Świeże listki bluszczyku można także przykładać na rany i wrzody.
Źródła:
- Karin Greiner „Superfood z ogrodów, łąk i lasów”
- Monika Kujawska, Łukasz Łuczaj, Joanna Sosnowska, Piotr Klepacki „Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych. Słownik Adama Fischera”.