Skóra na wzgórku łonowym oraz błona śluzowa pochwy i warg sromowych są bardzo delikatne. Mają też swoje fizjologiczne pH, którego nie należy zaburzać. – Trzeba wziąć to pod uwagę, wybierając środki do higieny intymnej – mówi ginekolożka dr Karina Barszczewska. O czym jeszcze warto pamiętać? Sprawdź!
Katarzyna Koper
Dziennikarka, psychodietetyk
Popularyzatorka wiedzy o zdrowym stylu życia. Fascynuje ją nutrigenomika, czyli wpływ niektórych składników pożywienia na ekspresję genów. Wierzy, że dobra dieta, umiar i aktywność fizyczna to filary długowieczności.
Katarzyna Koper
-
-
Czas przed nadejściem wiosny to prawdziwe wyzwanie dla organizmu. Czujemy zmęczenie, miewamy spadki nastroju. I łatwo łapiemy infekcje. Jak przetrwać przesilenie wiosenne, nie chorując, radzi specjalistka medycyny rodzinnej dr Magdalena Cubała-Kucharska.
-
Grzyby jako żywność funkcjonalna. Poznaj i naucz się wykorzystywać ich prozdrowotną moc
autor: Katarzyna KoperNie tylko egzotyczne grzyby z Azji, lecz także nasze rodzime pieczarki czy boczniaki mają pozytywny wpływ na zdrowie – uważa prof. Bożena Muszyńska. I podpowiada, jak najlepiej wykorzystać ich właściwości.
-
Dlaczego próchnica zębów jest groźna? Poznaj jej przyczyny i skuteczne metody profilaktyki
autor: Katarzyna KoperPróchnica dotyczy nawet 95 proc. dorosłych Polaków i nawet 80 proc. dzieci w wieku 6–12 lat. – W Szwecji dane są odwrotne – aż 80 proc. dzieci nie ma próchnicy. To dowodzi, że dzięki odpowiedniej profilaktyce można jej uniknąć – mówi stomatolożka dr Emma Kiworkowa. I podpowiada, jak to zrobić.
-
Na przestrzeni ostatnich dekad rola babci uległa wyraźnej transformacji. Kobiety, które zostają babciami albo szykują się do tej roli, chcą dalej rozpieszczać wnuki, ale zdecydowana większość nie planuje rezygnować z pracy zawodowej, aby opiekować się nimi na „cały etat” – zauważa psycholożka Dorota Minta.
-
Łagodzą objawy alergii, zapobiegają otyłości, wzmacniają odporność, poprawiają nastrój. Poznaj moc probiotyków
autor: Katarzyna KoperSą kojarzone głównie z regeneracją mikrobioty jelitowej po terapii antybiotykami. Jednak probiotyki potrafią dużo, dużo więcej. Poniżej przedstawiamy 12 przykładów potwierdzonego naukowo pozytywnego wpływu probiotyków na organizm. Sprawdź i korzystaj!
-
Ten słodki i jednocześnie lekko cierpki syrop profesjonalni kucharze wykorzystują do przygotowywania marynat, sosów i deserów. Grenadinę, bo tak nazywa się popularnie syrop z granatu, stosują również barmani jako składnik drinków. A jak ty możesz używać jej w domu? Przeczytaj!
-
Jak najbardziej! Kiszonki to źródło bakterii fermentacyjnych, które zwiększają różnorodność mikrobioty jelitowej oraz poprawiają szczelność bariery jelitowej.
-
Zdarza się, że praca, która kiedyś dawała przyjemność i satysfakcję, nagle zaczyna wydawać się pozbawiona sensu. To pierwszy objaw wypalenia zawodowego, które dotyka nawet co czwartego pracownika w Polsce.
-
Miód, spirytus, cytryny oraz cierpliwość (niezbędna do oczekiwania, aż miodówka będzie gotowa) – tak brzmi przepis na jedną z najprostszych nalewek. Przyda się zimą, gdy przemarzniesz.