Strona główna DzieckoZdrowie dziecka Trampolina dla dzieci – kupić czy nie?

Trampolina dla dzieci – kupić czy nie?

autor: Marzena Bartoszuk

Gdy zapytać o to kilkulatka, zapewne zakrzyknie radośnie: taaaak! Ale lekarze są przeciwnego zdania. I mają mocne argumenty!

Strona główna DzieckoZdrowie dziecka Trampolina dla dzieci – kupić czy nie?

Trampolina to podobno jeden z najpopularniejszych prezentów z okazji Dnia Dziecka. Maluchy uwielbiają na niej skakać, a my, rodzice uwielbiamy sprawiać naszym dzieciom przyjemności. Jednak warto wiedzieć, że urządzenia te są jedną z najczęstszych przyczyn kontuzji (zwłaszcza złamań ręki) w grupie wiekowej 5-14 lat. Większość wypadków przytrafia się na trampolinach przydomowych, dlatego kilka światowych organizacji (m.in. American Academy of Orthopaedic Surgeons, Health Canada i Consumer Product Safety Commission) zaleciło zastosowanie szczególnych zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z tej formy aktywności (1).

  1. Najlepiej kupić trampolinę mocowaną możliwie nisko przy gruncie i posiadającą miękkie zabezpieczenia sprężyn i wszystkich mocowań.
  2. Z trampoliny powinny korzystać dzieci powyżej 6 lat.
  3. Obowiązuje zasada: tylko jedno dziecko na macie (45 procent kontuzji związanych jest ze zderzeniem się z innym uczestnikiem zabawy).
  4. Urządzenie powinno posiadać siatkę zabezpieczającą, która podczas skoków musi być zamknięta (najgroźniejsze urazy to te związane z upadkiem na ziemię).
  5. Trzeba odbijać się od środka maty, nie wykonywać sztuczek typu salta czy obroty a jeśli dziecko chce ćwiczyć w ten sposób, konieczny jest zakup specjalnej uprzęży (szelek).

 

I ostatnia rada: jeśli przytrafi się kontuzja, dziecko skarży się na ból a zlecone przez lekarza prześwietlenie nie wykazało żadnych zmian, warto wykonać badanie rezonansem magnetycznym, gdyż często obrażenia po skokach na trampolinie nie są widoczne na zwykłym zdjęciu rentgenowskim (2).  

Przeczytaj też: Smartfon dla dziecka – gdzie postawić granice?

Źródła:

  1. www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2528753/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5241985/
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły