Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianie Która woda jest najzdrowsza?

Która woda jest najzdrowsza?

autor: Małgorzata Bartkiewicz

Po którą sięgnąć: butelkowaną czy kranówkę? Wysokozmineralizowaną czy źródlaną? Podpowiadamy, która woda jest najzdrowsza i najbezpieczniejsza.

Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianie Która woda jest najzdrowsza?

Woda jest nam niezbędna do życia. Człowiek składa się z niej w około 70% – jest ona składnikiem naszych komórek, tkanek, płynów ustrojowych. Dzięki wodzie zachodzą w nas procesy życiowe: trawienie czy krążenie, reguluje również naszą temperaturę ciała. Codziennie nasz organizm traci wodę poprzez pocenie, wydalanie z moczem, kałem. Dlatego właśnie systematycznie powinniśmy ją uzupełniać, pijąc około 2 litrów dziennie. Najlepiej pić ją małymi łyczkami a często, duża dawka w krótkim czasie, nie zostanie odpowiednio wykorzystana, lecz od razu wydalona.

Która woda jest dla nas najzdrowsza?

Ta wysokozmineralizowana, źródlana, czy może filtrowana woda z kranu? Zanim odpowiemy na to pytanie, zastanówmy się co jest w składzie wody.

  1. Składniki główne (makroskładniki): wodorowęglany (alkalizują kwasy żołądkowe, przez co są pomocne w nadkwasocie., siarczany (siarka ma bardzo duże znaczenie w poprawnym funkcjonowaniu komórek, wchodzi również w skład wielu enzymów), potas, wapń, magnez. Składniki główne stanowią 90% minerałów rozpuszczonych w wodzie.
  2. Składniki podrzędne: krzemiany, nieorganiczne związki azotu, żelazo (warto zauważyć, iż zawarty w wodzie mineralnej dwuwartościowy jon żelaza, jest najbardziej przyswajalną przez organizm ludzki formą żelaza)
  3. Mikroskładniki: pierwiastki rzadkie i śladowe oraz promieniotwórcze (fluor, jod, brom, miedź, cynk, mangan, kobalt, chrom).
  4. Dwutlenek węgla, niektóre są nim wzbogacone, ale są też takie, które wcale go nie zawierają. Obecność dwutlenku węgla w wodzie, przyczynia się do obniżenia ph wody, obniżone ph zabezpiecza zaś przed rozwojem bakterii w wodzie, przez co pod względem mikrobiologicznym takie wody są zdrowsze. Dlatego mitem jest to, iż wody niegazowane są zdrowsze. Najlepsza pod tym względem jest woda naturalnie gazowana.

Zawartość w wodzie wyżej wymienionych składników mineralnych stanowi podstawę do klasyfikacji na wody od bardzo nisko zmineralizowanych poprzez nisko i średnio aż do wysoko zmineralizowanych.

Sprawdź TUTAJ, na czym polega hydroterapia.

Najlepsza woda do picia na co dzień to?

Wody butelkowane dostępne w sprzedaży to:

  1. wody lecznicze
  2. naturalne wody mineralne
  3. naturalne wody źródlane
  4. wody źródlane wzbogacone w składniki mineralne (inaczej stołowe)

Wody lecznicze zawierają składniki o charakterystycznej aktywności biologicznej, dlatego powinny być pite w ilościach zalecanych przez lekarzy. Przykładem takiej wody jest ZUBER.

Wody mineralne o suchej zawartości powyżej 1000 mg/l, są wodami zawierającymi odpowiednią dla człowieka ilość składników mineralnych.

Wody źródlane różnią się od mineralnych tym, że mają niższą mineralizację.

Woda powinna służyć jednak przede wszystkim nawodnieniu, a składniki mineralne powinniśmy czerpać ze zbilansowanej diety. Dlatego do codziennego picia wybierajmy wody nisko i średnio zmineralizowane.

Od czasu do czasu zmieniajmy wodę na wysoko zmineralizowaną, by uzupełnić żelazo, magnez czy wapń – tego ostatniego często mamy za mało w diecie. Aby jednak osiągnąć konkretny efekt ilość wapnia w wodzie powinna być wyższa niż 150 mg/l.

Jeżeli cierpimy na choroby układu krążenia, bądź choroby nerek, stosujmy wodę niskosodową, gdyż jak wiemy sód zatrzymuje wodę w organizmie.

A co z wodą z kranu?

Otóż woda wodociągowa tzw. kranówka musi spełniać te same normy czystości co woda butelkowana. Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 roku w sprawie jakości wody pitnej przeznaczonej do spożywania przez ludzi.

Tak naprawdę woda źródlana niewiele różni się składem od wody z kranu. Warto tu zauważyć, iż producenci wód źródlanych nie mają zakazu umieszczania na etykiecie informacji o zawartości minerałów, nie maja również takiego obowiązku.

Wracając do wody z kranu, to jest ona twardą wodą – to znaczy, że zawiera pewne ilości składników mineralnych żelaza i wapnia.  Kranówka trafia do sieci wodociągowej z rzeki po przejściu uzdatniania oraz dezynfekcji. Dezynfekcja odbywa się głównie poprzez chlorowanie, stąd gorsza jakość smakowo-zapachowa wody z kranu w stosunku do wody z butelki. Proces chlorowania pozostawia w wodzie z kranu, wprawdzie dopuszczalne ilości trihalometanów, kwasów halogenooctowych czy hydroksyfuranów, niemniej taka woda nie powinna być zwyczajowo spożywana przez kobiety w ciąży, noworodki, dzieci, osoby starsze i chore.

Gdy wodę twardą poddajemy procesowi dejonizacji powstaje woda miękka. Jest ona pozbawiona składników mineralnych, a stosowana przez dłuższy czas może prowadzić do niedoborów wapnia i magnezu.

Wodę z kranu najlepiej pić przegotowaną albo używać jej do przygotowania potraw. Ale nic się nie stanie, jeśli wypijesz zwykłą, nieprzegotowaną „kranówkę” – ta woda jest bezpieczna.

Woda źródlana i mineralna są pierwotnie czyste, natomiast woda z kranu została poddana uzdatnianiu (chlorowaniu). Dlatego jeśli chcesz pić ją często, przefiltruj ją przez filtr oczyszczający. 

Pijąc wody butelkowane wybieraj te w opakowaniach zbiorczych – zmniejszysz ilość odpadów plastikowych.

 

Bibliografia:

  1. Rozporządzenie Ministra  Zdrowia z dnia 29 kwietnia 2004 roku w sprawie naturalnych wód mineralnych, naturalnych wód źródlanych i wód stołowych.
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły